B Suikerprijs voor de producent voor oogst 1954 vastgesteld op f 47,-. De suikerprijs in België ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS KORTE DERICHTEN NAAR CONCENTRATIE VAN OPSPORINGSTAKEN BIJ HET MINISTERIE VAN LANDBOUW. INHOUDSOPGAVE Bescherming bij eigen organisatie Overschotten naar de leden 94 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft de suikerprijs voor de boer voor de oogst 1954 vastgesteld op 47,per 100 kg. In verband met de gevolgen van de ramp in Z.W. Nederland voor de suikerbietenteelt en de suiker industrie werd het vorig jaar geen suikerprijs maar een suikerbietenprijs vastgesteld, welke ƒ43,50 per 1000 kg bieten bedroeg. Bij de huidige verwerkingskosten zou eenzelfde suikerbietenprijs thans hebben geleid tot een suikerprijs van 48,30. Bij hét bepalen van de suikerprijs op 47,is de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut uitgangspunt geweest, waarbij, evenals in voorgaande jaren, rekening is gehouden met de met suikerbieten beteelde oppervlakte in de kost- prijsgebieden. Bij Koninklijk Besluit is bij het Ministerie van Landbouw een dienst ingesteld, welke de naam draagt van Algemene Inspectiedienst. Krachtens dit besluit zullen de onder het gezag van de Minis ter van Landbouw gestelde ambtenaren de hun verleende opsporingsbevoegdheden uitoefenen in het verband van de nieuwe dienst. De Centrale Controledienst zal worden opgeheven. Thans zijn rond 15 opsporingsorganen onder het ressort van de Minister van Landbouw betrokken bij het toezicht op de naleving van vele wetten en wetsbesluiten, alsmede van enige honderden ver ordeningen van de bedrijfschappen. De opspo ringsbevoegdheden zijn tevens toebedeeld aan enkele andere diensten buiten het Ministerie, zoals bijv. de politie, de marechaussée, de Economische Controledienst. Inspecteurs van de Volksgezond heid. de Dienst van Invoerrechten en Accijnzen. Aan de bestaande toestand kleven vele bezwaren. Bladz. Het zaaiklaar maken van het land 89 Het ontsmetten van zomergranen en zaaizaad van zomergewassen 90 Zitdagen 90 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Adviesorgaan voor Oörlogs- en Watersnood- schade. Afdeling Goes Algemene Emigratie Cen trale. (A. E. C.) Contractteelt. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 90 Motorvermogen, motorprestatie, brandstofver bruik en brandstofkosten bij landbouwtrek kers 91 Overzicht ledenwerfactie 91 Landelijke demonstratie voorjaarsgrondbewer king 91 Wij lazen voor U 92 Uiendag te Goes 92 Van Boerderij en Organisatie 93 De teelt van zaaimaïs 93 Volkshogeschool Zeeland 93 Suikerprijs voor de producent voor oogst 1954 vastgesteld op 47,94 De Suikerprijs in België 94 Naar concentratie van opsporingstaken bij het Ministerie van Landbouw 94 Korte Berichten 94 Weeroverzicht 1953 95 Emigratie: 95 Doe het nu96 Uit de Kringen en Afdelingen: Alg. voorjaarsvergadering Kring Oost Zuid- Beveland 96 Onderwijs: Renteloze Studievoorschotten 96 Uit de Herverkavelingsgebieden 96 Boekbespreking 96 Tuinbouw: 97 De Aardbei. Verkoop van fruit onder rasnaam. Stekels op den Bleik 97 Radio 97 Marktberichten 98 T.B.C.-vrije markt te 's-Hertogenbosch 98 Bram uit de Slikhoek 98 Ingezonden 98 De Boerenjeugd 99 Noord-Brab. Maatschappij v. Landbouw 101103 In tegenstelling met voorgaande jaren, toen bij de vaststelling van de prijs rekening werd gehou den met een redelijke ondernemerswinst, zowel als met een premie ter stimulering van de teelt van suikerbieten, is bij de bepaling van de suikerprijs oogst 1954 volstaan met de factor redelijke onder nemerswinst. Met een voorstel van de Stichting voor de Land bouw om als grondslag van de vaststeling van de suikerprijs uit te gaan van een nieuw systeem van weging van de door het L.E.I. berekende kostprij zen, heeft de Minister zich niet kunnen verenigen. De Stichting voor de Landbouw heeft namelijk voorgesteld ook rekening te houden met de ver bouw van suikerbieten in andere gebieden dan die waarvoor 't L.E.I. kostprijzen berekent en waarmee bij de vaststelling van de suikerprijs normaliter rekening wordt gehouden, n.l. de Noordelijke bouw- streek, het Oldambt, de Veenkoloniën en het Zuid westelijk zeekleigebied. Aangezien van de suikerbieten in de andere ge bieden geen kostprijzen zijn berekend, is de Minis ter van mening, dat een werkwijze, zoals de Stich ting voor de Landbouw voorstelt, geen basis kan zijn voor de prijsvaststeling, omdat te weinig be kend is van de kosten en de opbrengsten in deze gebieden. Indien in de loop van het jaar zich kostprijsstij gingen als gevolg van goedgekeurde loonsverho gingen zouden voordoen, zal de thans vastgestelde prijs dienovereenkomstig worden verhoogd. Het orgaan van de Belgische Boerenbond „De Boer" licht ons de laatste maanden uitvoerig in over de ontwikkeling van de suikerbietenprijs 1953 en de rond deze prijs gerezen verwikkelingen. Want terwijl de Nederlandse boer weet waar hij voor oogst 1954 aan toe is, kan zijn Belgische col lega dit nog nauwelijks zeggen van de afgelopen oogst. Onder de kop „Hoe lang nog?" vroeg het blad op 26 December 1953, wanneer de boeren einde lijk eens zouden weten hoeveel ze voor de bieten betaald zouden krijgen. Men tracht de suiker zoveel mogelijk in eigen land af te zetten, daar de export niet alleen verlies gevend is, doch ook beperkt is door de Internatio nale suikerovereenkomst. Voor 1954 is deze hoeveelheid zelfs beperkt tot 42.500 ton, zodat samen met het 'binnenlands ver bruik 265.000 ton suiker in België geproduceerd kan worden. Wel werden er in 1953 nog een 50.000 ton bieten aan Duitsland geleverd, doch dit land zal in 1954 ook wel niets nodig hebben, daar het zelf met een overschot zit. Zodoende is de teelt in België aan beperkingen onderhevig, waarbij verschil wordt gemaakt tussen de bieten die „binnen" en „buiten" het contingent worden geleverd. Vlak vóór de oogst ontvangt iedere teler een briefje waarop de hoeveelheid suiker die hij „binnen" het contingent mag leveren vermeld is. Deze hoeveelheden zullen voor 1954 gelijk zijn aan die voor 1953. Hij moet dan zelf maar aan de hand van de te verwachten opbrengst en gehalte uitmaken hoeveel bieten hij wil gaan telen. Er is voor de oogst 1953 een groot verschil van mening geweest over de wijze van berekening en het daarbij te gebruiken percentage. Dit is nu door arbitrage uitgemaakt en vast gesteld op 73 Zonder U te vermoeien met de berekeningen, die in „De Boer" van 30 Januari ver meld staan, komt dit er op neer, dat voor bieten die 15,5 suiker bevatten de prijs „binnen contingent" 57414 fr. (ƒ43,60) zal bedragen en voor dezelfde bieten „buiten contingent" 354 fr. (ƒ26,90). Men moet deze prijzen uiteraard zieti tegen de achtergrond van het algemeen loon- en prijspeil in België. De oogst 1953 bedroeg liefst 355.000 ton, zodat er dus zeker wel wat suiker „buiten" het contingent zal vallen. Het areaal van het jaar 1953 was overigens met 58.500 ha zeker niet groot in vergelijking met voor gaande jaren (1951: 65.300 en 1952: 63.600 ha). Men tracht nu de suikerbietenprijs 1954 vóór het zaaien vastgesteld te krijgen, omdat het volgens „De Boer" niet aangaat: „Onze boeren tot uitbreiding van de teelt aan te lokken met schijnbare beloften en ze dan na de oogst met een kluitje in het riet te sturen." „We wil,en" aldus het blad „klare wijn; dan zal na de oogst geen beroep meer moeten gedaan worden op de regering en niet gewacht op een scheidsrech terlijke beslissing". Minister Héger heeft beloofd alles hiervoor in het werk te zullen stellen. Inmiddels heeft ,,De Boer" zijn lezers aangeraden geen bieten meer buiten het contingent te verbou wen en naar andere oplossingen voor het bouw plan om te zien, daar het voeren van suikerbieten ook niet zonder bezwaren is. B. In de gemeente Oud-Vossemeer werden 6 geval len van varkenspest geconstateerd en niet van mond- en klauwzeer, zoals abusievelijk in het laat ste nummer werd vermeld. In de afgelopen week zijn door de Mekog tu ÏJmuiden mededelingen gedaan omtrent de win ning van kali uit zeewater. Door de stikstoffabriek Norsk Hydro en de Mekog is een maatschappij ge sticht onder de naam A/S Norduco, met zetel te Oslo. Te ÏJmuiden is een proeffabriek gesticht, die op het ogenblik nog in een aanloopstadium ver keert. Door de extractie van kali uit zeewater wordt na een chemisch proces kalisalpeter ver kregen. Verwacht wordt, dat reeds dit jaar een be perkte hoeveelheid van deze chloorvrije kalisal peter uit de proefinstallatie beschikbaar zal komen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten heeft de monopolieheffing bij dc invoer van rogge met ingang van Zaterdag 30 Januari 1954 te 12 uur vastgesteld op 1,55 per 100 kg. Voor de overige granen blijven de monopolie heffingen ongewijzigd. Volgens „De Suikerbiet" hebben degenen, die hun bieten in October nog wat langer in de grond heb ben gelaten, per week een extra'tje gehad van IV2 ton. Ondanks het feit, dat een gedeelte van de beste bietengronden was uitgeschakeld en de lichte gron den hiervoor in de plaats zijn gekomen, bedroeg volgens het Instituut de_ gemiddelde productie van de suikerbieten over 1953 nog 44,7 ton. De oppervlakte wintertarwe bedraagt dit jaar 42.000 ha en is daarmee 85 hoger dan de opper vlakte van het afgelopen jaar. In vergelijking met December 1952 is de rundvee stapel toegenomen met 26.700 stuks. Tegenover een toename van het jongvee staat een afname van het aantal melk- en kalfkoeien met 9600 stuks. De varkensstapel nam in totaal af met 156.500 stuks. De Belgische Minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de invoer van boter over 1953 slechts 16 millioen kg bedroeg en daarmee 10 mil- lioen kg beneden die van het vorig jaar bleef. Het Onderling Boerenverzekcringsfonds dient UIT SLUITEND de belangen van zijn leden. De gekweekte overschotten vloeien derhalve terug naar deze leden, welke haar genieten in de vorm van een z.g. „winstuitkering". In 1953 kon deze winstuitkering worden bepaald op 5 °/o van het verzekerde bedrag. De lage premies en de uitkering der over schotten aan de leden maken het O.B.F. tot de aangewezen verzekeringsinstelling voor de boer. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 Nederlandse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6