De teelt van Zaaimais VOLKSHOGESCHOOL ZEELAND. LIRO-THIRAM (TMTD) G, LIGTERMOET ZOON N,V. DUVEKOT's Graanhandel ZEEUW sen LANDBOUWBLAD 93 UIT DE PROVINCIE Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 29 Januari 1954. Zag het er naar uit dat we een zachte winter met weinig wind en kou zouden hebben, de laatste week heeft ons wel anders geleerd. Eerlijk gezegd waren we het mooie weer al zo gewend, dat het nu wel erg tegen valt. Dat is overigens niet het ergste, maar het zal ook wel, schade met zich meebrengen en ook een berg onge mak. De wintertarwe, welke zich wat begon te herstellen van de droogte, krimpt met de dag en is in kluiterig land niet meer te vinden. Toch is het niet uitgesloten, dat het juist dit klui- terige land is dat een goeie kans van slagen heeft, nu het om beschutting gaat. Ook het koolzaad stond wel, erg gul om zulk weer goed te kunnen doorstaan. We zullen het beste ervan hopen. En dan is er nog de aard- appelbewaring. Hoevelen zijn er ver rast door de strenge vorst? De kie men welke vlot begonnen te groeien, zullen wej, wat verschrompelen, maar toch vrees ik voor sommige kuilen het ergste, vooral wanneer ze pas open gemaakt waren en omgezet. Het is wel zo, dat vorst alles ver andert, wat we van plan waren te doen. Het beste is orn zoveel moge lijk voorzorgsmaatregelen te treffen en als dat gebeurd is, de schaatsen onder te binden en mee te genieten van de ijspret, zo lang de gelegenheid er is. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 1 Februari 1954. Koning winter laat thans van zich spreken met strenge vorst. Een felle Noordoostenwind jaagt over de pol ders. Voor het geploegde land kan de vorst zijn nut hebben, maar voor de tarwe-akkers moet de. temperatuur niet meer lager zakken, anders is het mis. Met het invallen van de vorst periode is zo wat alles stil gevallen op de bedrijven. Binnen is er geen werk en wat buiten te doen was, is nu niet meer mogelijk: Het vaste werkvolk is met onder breking van werk door de vorst naai de W. en W. gegaan. Ze waren blij dat er bij deze strenge vorst buiten geen werk te vinden was. De prijs voor de bieten in 1954 is bekend genïaakt. Geen bietenprijs als vorig jaar van 43,50, maar een suikerprijs van ƒ47,Als leveran ciers aan onze coöperatieve fabrie ken hebben wij liever een vaste sui kerprijs. Over de prijs zelf zijn wij niet tevreden. Stellen wij daartegenover de vele verhoogde bedrijfsuitgaven, dan krijgt men te zien, dat het in de land bouw thans is: verhoging van lonen, sociale lasten, pachten, onderhoud en aankoop materialen enz., met ver laging van de prijzen van de produc ten. Bij het vaststellen van de suiker prijs zal men wel, gelet hebben op de enorme voorraden van rietsuiker- producerende landen, zoals bijv. Cuba. Nemen wij hierbij de verho ging van productie en de uitbreiding van de suikerbietenteelt, dan is er nu een groot overschot aan suiker met een dalende wereldmarktprijs. Tot een peil, dat ligt beneden de kostprijs van de beetwortelsuikerproducent en ook beneden de kostprijs van de riet suikerproducent. In de achter ons liggende jaren heeft de Nederlandse gemeenschap voor honderden millioenen guldens voordeel genoten door het stellen van een vaste prijs. Thans is de omme keer er; de prijs van de suiker komt lager te liggen dan de kostprijs en wij zakken al direct met de prijs van de suikerbieten mee. Met het onder graven van één der pijlers van ons bedrijf is een begin gemaakt. ZUID-BEVELAND. 1 Februari 1954. Deze week is het een jaar geleden, dat ons land getroffen werd door één van de grootste natuurrampen. De beruchte 1 Febr. 1953 ligt ons nog vers in het geheugen en onze gedach ten gaan terug naar de verliezen aan mensenlevens en de ontberingen die velen geleden hebben. Toen stond een groot deel van ons gewest onder het alles vernietigende zoute water. De gemeenten Kruinin- gen, Waarde. Rilland, Wolfaartsdijk, Ellewoutsdijk, Oud'elande en Baar land waren overspoeld en'talrijke an dere plaatsen werden ernstig be dreigd. In het voorbijgegane jaar is hard gewerkt aan het herstei. De dijken zijn dicht, het water is uit de polders verdreven en met de herbouw van woningen en boerderijen is een aan vang gemaakt. Het rooien van de dode boomgaarden is in volle gang. Er is echter nog veel te doen, denk enkel maar aan de grote hoeveel heden zand die nog in de polder Krui- ningen liggen. Dit wordt op het ogen- b.b'k bij de felle Oostenwind als een zandstorm over het overige deel van de polder gejaagd. De boeren zien er verlangend naar uit, dat ook deze plaag beteugeld wordt. In de overige polders die onder water gestaan hebben, rijzen vele vra-, gen voor het komende jaar. Welke gewassen kunnen er groeien op de nog maar gedeeltelijk ontzilte grond en wat is er te verwachten van de op brengst en kwaliteit van de land bouwproducten? Om op een gedeelte van deze vra gen een antwoord te geven is in de laatste weken door de Landbouw- voorlichtingsdienst op alle plaatsen een praatavond georganiseerd, waar op een uiteenzetting gegeven werd van de plannen en de verwachtingen voor het komende jaar. Uit de oriënterende bemonstering is gebleken, dat de ontzilting niet heeft plaats gehad in het tempo dat er van verwacht was. Dit komt door dat er in de herfstmaanden maar een zeer kleine hoeveelheid regen geval len is. Zo zitten we dus het aanstaan de voorjaar nog met een aantal per celen dat een te hoog zoutcijfer heeft. Om een zuiver inzicht te hebben in de verschillen tussen de percelen on derling zal zodra de vorstperiode ten einde is een algemene bemonstering plaats hebben. Als de uitslag van het onderzoek bekend is, zal er gelegen heid zijn om het bouwplan te bespre ken. Daarvoor zullen evenals vorig jaar op al de plaatsen zitdagen ge houden worden, waarop aan iedere grondgebruiker het zoutcijfer van zijn percelen meegedeeld wordt. TIIOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De plotseling ingetreden strenge vorstperiode heeft heel veel, zoniet alle werkzaamheden, vrijwel stil ge- gelegd. De D.U.W.-arbeiders zijn naar huis gezonden en vrijwel alle voorbe reidende herverkavelingswerken lig gen stil. Voor de Scherpenissepolder, waar de eerste officiële herverkaveling van Tholen zal starten, is het voorlopige plan van wegen en waterlopen klaar. Men heeft in de polder reeds piketten geplaatst met rode en blauwe koppen. De piketten met rode kop wijzen op nieuw aan te leggen wegen, die met blauwe kop op nieuw te graven waterlopen. De gebruikers van de percelen waarop deze piketten staan, worden aangeraden om tussen deze piketten de grond niet te bemesten, dit dan ongeveer ter breedte van 15 meter. De bedrijven met een flinke kern van vaste werkkrachten, zitten nu met de handen in het haar, omdat zij geen werk hebben voor hun arbei ders. Het gunstige najaar heeft er aan meegewerkt, dat alle werkzaam heden vlot verliepen en nu is er niets meer op te knappen. Verschillende boeren zouden onder deze omstandig heden graag zien dat hun arbeiders nu ook tijdelijk de Wacht en Werk loosheids-uitkering konden krijgen. Wèl moeten werkgever (en werk nemer?). 2.2 van het loon bijdragen in de W.W.-pot, maar bij onwerkbaar weer er uit halen, nee dat is er niet bij! Naar ons gevoel klopt er hier iets niet. Aan de ene zijde wordt er naar gestreefd op de bedrijven een behoorlijke vaste kern te kweken, en aan de andere kant staat men dit o.i. gezonde streven weer in de weg. Wanneer het lang moet vriezen, dan zullen de boeren spoedig geneigd zijn nu meer op losse werkkrachten over te schakelen en hun vaste kern tot enkelen te beperken. Wanneer we thans over de arbei ders spreken, dan denken we daarbij dadelijk aan de lonen in onze kring. Hoeveel arbeiders en knechten zullen werken, tegen de normaal vastgestel de lonen? De herverkaveling en vele bijkomende werken doen geen goed aan het loonpeil! Enniet alleen aan het loonpeil, ook aan de prestatie van de arbeider en dit laatste is nog veel erger. Wij kunnen hier lang bij stilstaan of kort; het helpt allemaal niets, maar een feit is het. Evenzo is het een feit, dat het ver hoogde loon, en de verlaagde arbeids prestatie, niet met de prijzen van de producten kan worden doorberekend. Het gevolg van een en ander is, dat de werkgevers de dupe zijn. Mogelijk dat de nieuwe contract lonen voor de agrarische sector die boven ons hoofd hangen, en die aan merkelijk hoger zijn dan de huidige, met een vrij groot verschil tussen de uurlonen te betalen aan een vaste en een losse arbeider, enigszins corrige rend zullen kunnen werken. Wij hopen dat dit inderdaad het ge val zal zijn, maar toch zijn wij in deze nog heus niet gerust. Dat straks in de practijk een vaste arbeider per uur meer gaat verdienen dan een losse werkkracht, wij kunnen dit heus niet aannemen! Wel zien we enig nut in de vast te stellen basisionen voor de losse arbeiders, die straks buiten de landbouw hun brood zullen verdie nen. Deze week ontvingen we het jaar verslag van onze Kring.Dit verslag geeft ons een mooi overzicht van de werkzaamheden van onze Z. L. M. alsook van de geschenkzendingen die de getroffen ledenvan onze Kring hebben ontvangen. Uit het verslag kwam duidelijk naar voren het grote nut dat de agra riër heeft bij een gezonde en goed geleide belangen-organisatie. Het ledental van de Kring nam met een kleine honderd toe, een vermel denswaardig aantal! Een felicitatie aan de actieve bestuurders is hier zeker op zijn plaats. Onder verwijzing naar de Teeltverordening zaai- maïs 1951" (Voedselvoorzieningsblad no. 3 d.d. 14-1- 1952) deelt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland namens het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw mede, dat onderstaande telers voornemens zijn de achter hun namen vermelde oppervlakte voor de oogst 1954 met zaaimaïs te telen. Bovengenoemde ver ordening houdt o.m. in dat het telen van maïs op een afstand van minder dan 200 m van vóór 15 Februari van het desbetreffende jaar aan te wijzen percelen, is verboden. Wanneer belanghebbende telers menen, dat zij door een verleend voorrangsrecht in hun onmiddel lijke omgeving te sterk in hun bedrijfsvoering wor den benadeeld, kunnen zij bij hun P.B.H. een be zwaarschrift tegen het verlenen van dit voorrangs recht indienen vóór 1 Maart a.s. Geregistreerde percelenzaaimaïs voortvloeiend uit de Teeltverordening Zaaimaïs". Bedrijf D. J. v. d. Have Fruitteeltbedrijf Albertine Hoeve P. G. de Lange J. J. Markusse L. J. Borm Jac. de Feijter A. D. H. Verschueren J. P. M. A. Verschueren K. J. Burger C. de Kubber H. M. de Regtde Kraker J. J. de RegtDekker Polder/Buurtschap Kadaster No. Eureka midden A 1171 Sectie D 12 Sectie D 117 Sectie D 18 Middelburgerpl. Sectie B 385 Absdalepolder Sectie B 174 Westvogel G 283 gem. Stoppeldijk Gr. Hengstd.p. Sectie A 214 Putting Noorddijkpolder Vlooswijkpolder Sectie K 142 Zeven Sectie E 715 Zuidlandpolder Sectie E 112 Zaamslagpolder Sectie G 310 Gemeente Kapëlle 1, Kloetinge 0,80 Kloetinge 0,60 Nieuw en St. Joosland 1,20 Nieuw en St. Joosland 1,20 St. Jansteen 1,20 Vogelwaarde 1, V ogelvvaarde 1, Hontenisse 1, Terneuzen 1,— Terneuzen 1, Terneuzen 1.20 Zaamslag 1,20 Tot onze spijt moeten wij U mededelen, dat de aangekondigde vijf-daagse cursus, te houden van 813 Februari a.s. in de Jeugdherberg ,.Mariëndal" te Ginneken, wegens de strenge vorst niet kan doorgaan. Js. CEVAAL, Secretaris. Oppervl. ha Zaadbehandeling met: PANOGEN (kwik) vloeibare dröogontsmetter niet stuivend ROTTERDAM 7_i Y. Vertegenwoordiger: GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5