Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw 'ZËÈÜWSCÖ LANDBOUWBLAD 101 ZITDAGEN ADVIESBUREAU. AFDELING FIJNAART. AFDELING DE KEMPEN. AFDELING DEURNE—HELENAVEEN COOP. LANDBOUWVERENIGING SPRANG—CAPELLE. JONGE LANDBOUWERS TE DINTELOORD. VERSLAG OVER HET JAAR 1953 Het adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw zal voor het geven van advies inzake oorlogs- en watersnoodschade zitdagen houden te: ALMKERK op Donderdag 11 Februari a.s. van 10 tot 12.30 uur in eafé Van Dijk. FIJNAART op Vrijdag 12 Februari a.s. van 9.30 tot 13 uur in café Van Baaren. ZEVENBERGEN op Vrijdag 12 Februari a.s. van 14 tot 17 uur in hotel „Tholenaar". Voorts elke Dinsdagvoormiddag van 9 tot 12 uur in het kantoor van de Stichting voor de Land bouw, Spoorlaan 46 te Tilburg. Men brenge steeds alle op de zaak betrekking hebbende bescheiden mee. Op 27 Januari j.l. hield de Afdeling Fijnaart haar jaarvergadering in café Van Baaren. Na het ope ningswoord van de voorzitter de heer L. Oostdijk en behandeling van enkele ingekomen stukken bracht de heer H. Breure als secretaris het jaarver slag uit. De kascommisise rapporteerde vervol gens. dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Breure, die aftredend was, herkozen. Als leden van de kas- commissie werden benoemd de heren P. van Nieu wenhuijzen wen W. Munters. Hierna behandelde de heer J. J. van NieuwenhuijzenJas, lid van de landelijke herstelcommissie de Wet op de Waters noodschade en de diverse vergoedingsregelingen. Naar aanleiding hiervan werden nog verschillende vragen gesteld, waarop spreker uitvoerig inging. Bij de rondvraag kwam o.a. het vervoer van pro ducten met de tractor aan de orde, waarover de laatste tijd enkele proefprocessen aanhangig zijn gemaakt. Het gaat hierbij over de uitleg van een wijziging in de verkeerswetgeving waarover tot in hoogste instantie een uitspraak zal worden uitgelokt. De Stichting voor de Land bouw zal hierbij de faciliteiten die tot nu toe voor landbouwtractoren golden, verdedigen. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd, waarbij de worstebroodjes zich goed lieten smaken, werden met de projector der N.B.M.L. nog verschillende landbouwfilms gedraaid. De Afdeling De Kempen der N.B.M.L. houdt op: DINSDAG 9 FEBRUARI a.s.. des avonds half acht in de zaal Lemmens (v/h Van Doren) te Duizel een ledenvergadering met film avond, De heer Kuipers, assistent van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst zal een inleiding hou den, waarna diverse films zullen worden vertoond. Alle leden en belangstellenden worden op deze avond verwacht. Namens het Bestuur, J. GEENEN, Secretaris. De Afdeling Deurne-Helena veen der N.B.M.L. hoopt op: WOENSDAG 10 FEBRUARI a.s., des avonds zeven uur in de Jeugdherberg te Hele na veen een ledenvergadering met filmavond te houden, waartoe ook de leden van de Afdeling SomerenAsten worden uitgenodigd. Ook de dames worden verwacht. Er zullen diverse inte ressante cn leerzame films worden vertoond. Namens het Bestuur, J. HOOGENDOORN, Secretaris. LEDENVERGADERING op Maandag 8 Februari a.s., des avonds te half acht in café ,PIet Bruggetje" te Vrijhoeve Capelle. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van de Secretaris. 4. Jaarverslag van de Administrateur. 5. Verslag van de commissie tot nazien der rekening. 6. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren A. J. Verhoeven en G. Stam. 7. Verkiezing van een lid in de Commissie van Toezicht. Aftredend is de heer A. van Baardwijk. 8. Rondvraag. 9. Sluiting, De Administrateur, J. DEN HOLLANDER. De vereniging van jonge landbouwers te Dintel- oord hield op 22 Jan. j.l. haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Geluk, opende nam. 3.30 uur dc vergadering en heette allen hartelijk welkom. Hierna kwam de Secretaris, de heer J. Breure met het jaarverslag; vervolgens de heer A. van Hoeve met het financieel verslag. De provinciale voorzitter, de heer A. H. Munters, kreeg daarna het woord met als onderwerp: „Is er nog plaats voor de landbouwjongeren in Neder land?", wat wel zeer in de smaak viel. Er volgde een geanimeerde bespreking op. Volgende punt bestuursverkiezing voor aftre. dend voorzitter en bestuurslid (niet herkiesbaar). Als voorzitter werd gekozen Fr. Bom en als be stuurslid W. Wisse; de aftredende vice-voorzitter werd herkozen. Hierna volgde de gezamenlijke maaltijd. Om 7.30 uur heropende de voorzitter de verga dering met een hartelijk welkom tot de secretaris der N.B.M.L., de heer A. Korteweg, afgevaardigde bestuursleden van de Jongerenafdelingen Fijnaart en Steenbergen, Plaatselijke afd. Plattelandsvrou wenbond en Plaatselijke afd. N.B.M.L. Het verdere programma werd vlot afgewerkt met o.a. voor dracht, spraakwaterval, hersengymnastiek, vra- genbus cn als grote attractie enige films beschik baar gesteld door de N.B.M.L. Hierna volgde slui ting van deze goedgeslaagde vergadering. De Secretaris, J. BREURE. uitgebracht op de Algemene Vergadering der N.B.M.L. op 2 Februari 1954 te Breda. Wanneer wij als organisatie dc balans over het jaar 1953 opmaken, dan willen wij daarbij al het streven en werken in organisatieverband met zijn wel en wee, dat het afgelopen jaar ons bracht, in het kort de revue laten passeren; We overzien de resultaten die bereikt werden op verschillend ter rein en, zoals gebruikelijk, constateren dan tevens dat 't werk van een landbouworganisatie nooit teneinde is en dat nog veel te doen overblijft. Wanneer we dan zo een blik terugslaan op het afgelopen jaar, dan constateren we allereerst, dat de watersnood van 1 Februari 1953 wel in het bij zonder zijn stempel heeft gedrukt op het werk van onze organisatie in dit jaar. Meer dan de helft van onze leden immers werd in meerdere of min dere mate door deze ramp van ongekende afmetin gen getroffen en verschillende van onze leden had den naast de grote materiële schade, ook slacht offers onder hun familie of verwanten te betreu ren. Op 27 Januari 1953 waren wij nog in groten getale bijeen op onze algemene vergadering te Breda in dezelfde zaal en niemand had toen kunnen vermoeden, dat wij enkele dagen nadien voor een dergelijke ramp zouden komen te staan met alle ge volgen. die daaraan voor elk individueel maar ook voor onze organisatie zouden verbonden zijn. Na de watersnood werd allereerst getracht een globaal overzicht te verkrijgen van de omvang van de schade en de in verband hiermee te nemen maat regelen. In Stichtingsverband werden diverse spoedvergaderingen belegd, waarbij steeds ook aan wezig waren dc Prov. Voedselcommissaris en de heer Ir Smale, die reeds direct na de ramp werd be noemd tot Inspecteur voor Noord-Brabant van de Rijksdienst Landbouwherstel. Met beide instan ties werd een zeer doeltreffende samenwerking verkregen, waartoe zeker ook bijdroeg de vorming van provinciale en plaatselijke rampschadecommis- sies. Door het instellen van deze commissies werd het bedrijfsleven rechtstreeks ingeschakeld bij het registreren en vaststellen van de schade, een ver antwoordelijke taak voor de betreffende vertegen woordigers, die echter tot volle tevredenheid is ver vuld en waardoor veel ambtelijk werk kon worden voorkomen. In de landelijke herstelcommissie was onze orga nisatie vertegenwoordigd door de heer J. J. van Nieuwenhuijzen- Jas uit De Heen. Deze commis sie heeft onder leiding van haar voorzitter, de heer A. J. van Nieuwenhuijzen, van Ooltgensplaat, in het belang van de getroffen landbouwers buiten gewoon verdienstelijk werk verricht. Ook met de getroffen zuster-organisaties de Z. L. M. en de Hollandsche Mij van Landbouw werd contact onder houden, in het bijzonder met betrekking tot het Wetsontwerp Watersnoodschade, dat in Mei ver scheen. Dit Wetsontwerp was in verschillende opzichten onbevredigend en met name de vergoe dingsregeling voor herstel liet vee] te wensen over. Intussen toonden vele Kamerleden ook hun be langstelling door de getroffen gebieden te bezoe ken. terwijl ook Minister Mansholt o.a. te Steen bergen een bespreking had met vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw in West-Brabant. Bij al deze gelegenheden werd niet nagelaten te wijzen op verschillende leemten in de voorgestelde vergoedingsregelingen. Maanden verstreken voor dat het Wetsontwerp Watersnoodschade in de Tweede Kamer aari de orde werd gesteld. Intussen waren echter verschillende verbeteringen in het Ontwerp aangebracht, toen dit op 14 October 1953 door dc Tweede Kamer werd aangenomen. Hoewel niet aan alle verlangens is voldaan, kan toch geconstateerd worden, dat deze Wet over het algemeen bevredigend mag worden genoemd. Het gaat thans over de uitvoering hiervan en wanneer deze zoals is toegezegd, soepel geschiedt en op korte termijn wordt afgewerkt, dan zal het mogelijk zijn, dat de geleden schade weer zo goed en zo snel mogelijk wordt hersteld. Het jaar 1954 zal ons kunnen leren, in hoeverre ook aan deze gerechtvaardigde verlangens zal wor den tegemoet gekomen en voorkomen zal worden, dat velen dezelfde lijdensweg bij de afwikkeling zullen hebben te gaan als de oorlogsgetroffenen, voor wie blijkbaar een termijn van tien jaar nog niet voldoende is om tot volledige afwikkeling te komen. Naast vergoeding van de materiële schade is ook met klem, en zeer zeker door onze organisa tie gepleit voor een vergoedingsregeling voor de zaakschade, wegens de belangrijke inkomstender ving die vele ondernemers jarenlang zullen hebben. Het bleek om diverse redenen niet mogelijk dit begrip zonder meer in de vergoedingsregeling te doen opnemen; toch is ook op dit terrein als tege moetkoming bereikt, dat het begrip ondernemers- loon in de kostprijsberekeningen van de te verbou wen gewassen is opgenomen. Al bij al is toch in georganiseerd verband voor onze getroffenen veel bereikt kunnen worden en wanneer ooit het grote belang van de landbouw organisaties voor onze boeren en tuinders naar voren is gekomen, dan is het wel in dit verband. Groot was ook het medeleven en de hulp die on dervonden werden uit andere provinciën en uit het buitenland. Reeds de eerste dagen na de ramp werden grote hoeveelheden veevoeder vóór de rampgebieden bijeengebracht. Drente, Overijssel en Friesland o.a. kwamen met geschenkzendingen rundvee en varkens. Ook het Oosten van onze provincie bleef niet achterwege met het bijeenbren gen van een grote hoeveelheid hooi, stro, Voeder- bicten enz. Door het buitenland werd voor een groot bedrag aan landbouwwerktuigen en gereedschappen toe gezegd en de verdeling van al deze zendingen moest via provinciale en plaatselijke commissies geschie den. Ook onze zuster-organisaties in K.N.L.C.- vferband hebben zich niet onbetuigd gelaten. Naast materiële hulp van vele hunner leden brachten zij een bedrag bijeen om de voortgang van het veel omvattend werk van de organisaties in het getrof fen gebied mogelijk te maken. Ook bracht o.a. het Dagelijks Bestuur van de Groninger Mij van Landbouw een bezoek aan het werkgebied van onze organisatie, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Overzien we dan alles wat na de ramp werd ver richt, dan mogen we toch met dankbaarheid con stateren, dat in nog geen jaar tijds op de weg naar volledig herstel, veel werd verricht, al zal ons ook als organisatie in het jaar 1954 op dit terrein nog veel te doen overblijven. Zeer nuttig werk zal daarbij kunnen verrichten het Adviesbureau, dat in Stichtingsverband indertijd ter advisering van cle oorlogsgetroffenen werd opgericht, en dat thans door het houden van zitdagen tracht hen die door de watersnood werden getroffen, zoveel mogelijk van advies en voorlichting te dienen. Wij willen niet onvermeld laten, dat hij ons bij de, veie werk zaamheden vooral de eerste weken prettig aandeed een solidariteit ook over onze gehele provincie aan te treffen, welke o.a. bleek uit de verzoeken, die wij uit Oost-Brabant van onze leden daar kregen om iets voor het rampgebied te kunnen doen. Het zijn goede' banden, wanneer deze aanwezig zijn niet alleen bij het viereen van een jubileum, maar ook wanneer er op grote schaal hulp moet worden verleend. Overzien wij de resultaten van onze bedrijven,, dan mogen we, afgezien van het rampgebied, over het algemeen spreken van goede opbrengsten. Vooral het uitzonderlijk gunstige weer in het na jaar kwam bij de bietenoogst en verdere najaars werkzaamheden goed te pas en was ook de vee houders door een lange weideperiode en veel win- tervoer zeer welkom. Voor de geïnundeerde polders betekende het droge najaar een goede gelegenheid om de zo structuurgevoelige gronden droog te bewerken en van gips te voorzien, al zal een behoorlijke hoe veelheid regen deze winter zeer welkom zijn voor de verdere ontzilting. De prijzen van verschillende onzer producten, met name die van de voedergranen vertoonden in het afgelopen jaar een belangrijke daling, zulks onder invloed van de daling van de prijzen op de wereldmarkt. De positie van de rogge verdient daarbij, als een van de belangrijkste gewassen van het zandbedrijf alle aandacht. Als eerste maatregel zijn monopo lieheffingen op de importgranen ingesteld, doch daarnaast zal een toeslagregeling nodig zijn om de (Zie verder pag. 103.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13