ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De taak van de Landbouwjongerenorganisaties Niet gedacht en toch gekregen OP DE WEEGBRUG. HUISBROEI WEDSTRIJD. VAN BLOEMBOLLEN. HANDENARBEID VOOR DE Z. L. M.-TENTOON- STELLING TE GOES. INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 99 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. L.J.G.'ers van de aid. Oostkapelle en Omstreken bezonnen zich op: Ja dat gebeurt ook niet alle dagen dat er commentaar wordt geleverd op een artikel in de Boerenjeugd. Maar deze keer was het mij toch wel wat al te gortig om zo maar voorbij te lopen, en naar ik hoop zullen er ook anderen op reageren. In het blad van 16 Jan. komt een artikel voor, dat getiteld is: „Snelle hulp is dubbele hulp", ondertekend door B. Tot zover heeft de schrijver (ster) gelijk, maar daar houdt het dan ook voor het merendeel mee op. Uit het hele artikel blijkt, dat de schrijver (ster) niet op de hoogte is. En of dit nu komt door een naast elkaar werken van verschillende or ganisaties, laat mij ijskoud. Dan had ik meen uit het artikel op te mer ken, dat het een „hij" is de schrij ver toch eerst het een en ander uit moeten zoeken, vóór hij zich op glad ijs waagde. Het is nj. zó, dat wij van de zomer de hulp aan het getroffen gebied reeds bespraken. Wij kwamen tot de conclusie, dat het het beste was om in het najaar te gaan helpen. Dit kwam door de drukke seizoenwerk zaamheden. Ook vond het hoofdbestuur het beste om in het najaar te gaan, daar dan het grootste gedeelte van Schou wen en Duiveland droog zou komen te vallen. Dus werd er in Nov. een groep ge vormd, deze zou in Dec. een week naar het rampgebied gaan. Dit werd zo ongeveer begin December doorge geven. Tot zover klopte de zaak zeer goed. Maar tot onze verbazing kregen we een week later een schrijven van de Stichting Maatschappelijk en Cultu reel opbouwwerk, dat hulp niet meer nodig was. Er was genoeg aanvoer uit de adopterende gemeenten. We meenden hier uit op te mogen maken, dat alles op rolletjes liep. Maar dit schijnt niet het geval te zijn, er is na melijk een groot tekort aan hulp. Dan zou ik wel eens willen weten uit wat die aanvoer van die adopte rende gemeente bestond. Dan staat ér verder nog, dat ver schillende opgaven van Z. P. M.-leden binnen kwamen. Dit is toch wel een bewijs, dat men wat wil doen. Maar er is ook al wat gedaan en daar heb ik in het hele artikeltje vergeefs naar gezocht. Dit weg blijven van een be dankje of een bemoedigend woord is zeker geen stimulans voor de Z.P.M.- leden. Dus als slotconclusie komt dit naar voren: de Z. P. M. heeft van de zomer geholpen, de L. J. G. heeft zich aan geboden, wat wilt men nog meer. Dan verwacht men toch in het geheel geen critiek op de L. J. G. J. J. v. d. W. L. J. G. Afd. IJzendijke. De Redactie voert verweer. Het is prettig zich eens op glad ijs te wagen, omdat er dan eindelijk eens reacties van lezers loskomen. Toch is dit niet de bedoeling van dit artikeltje geweest. De oproep van hot Hoofdbestuur is Er is een tijd geweest, dat er voor de landbouwjongeren en ook door de jongeren zelf, weinig werd gedaan aan de opleiding voor de taak, die hen wachtte. Wij. als jongeren van vandaag, leven wat dat betreft in een bevoor rechte positie, omdat er kansen te over zijn om ons te ontwikkelen en ons te bezinnen op de taak, die wacht. Wat is nu in deze de taak van de landbouwjongerenorganisaties en hoe moet die worden gezien? Hierover hebben we, als leden van een L. J. G.- afd., eens nagedacht en er tezamen over gesproken in discussiegroepen, nadat we geluisterd hadden naar de heer Haandriksman, landbouwonder- wijzer te Oostkapelle, die dit onder werp inleidde. Spreker begon met in gedachten terug te gaan naar de tijd, dat er nog geen landbouworganisaties waren. In die tijd was de landbouw er, maar als gemeenschap was zij van weinig be lang. De boer was maar boer en ze wer den bestempeld als dom, bekrompen en eigenwijs. Pas op het eind van de vorige eeuw is daar verandering in gekomen door de ontwikkeling van de land bouwwetenschap en het hieruit voort vloeiende landbouwonderwijs voor de a.s. boeren. Maar een niet minder, belangrijke stap in de goede richting was, vol gens spr., de oprichting van de land bouworganisaties, met het doel. om de stoffelijke en geestelijke belangen van de boerenstand te behartigen. Door deze organisaties kwam men tot het besef om gemeenschappelijk wat te gaan doen. Daardoor kwam men ook, anders en beter tegenover de gehele maatschappij te staan. En zo kwam spreker terecht bij de landbouwjongerenorganisaties, die de taak hebben hun leden te bekwa men voor de taak, die hen wacht. Een taak hebben hun leden te bekwa- doordat de maatschappij, waarin de jongeren komen te staan, zo inge wikkeld is. Worden wij op de duur, zo vroeg spreker zich af, niet gelijkgeschakeld met de stad, zodat wij het eigene van het platteland, ja zelfs onze persoon lijkheid verliezen, doordat we opge-. nomen worden in het grote geheel? Al is' er veel, dat we als platteland kwijtraken, toch zag spreker dit niet zo pessimistisch in, omdat hij meen- zoals we schreven: „slechts door wei nigen beantwoord." Onder deze wei nigen kunnen met ere verschillende leden van de Z. P. M. worden ge noemd, die al dan niet in het verband van onze vereniging aan het werk zijn gegaan. Bij vele anderen is de goede wil om te helpen wel aanwezig, doch ze zijn te laat tot daden gekomen. Als de betreffende personen hun hulp een paar weken vroeger hadden aange boden, zouden ze op Schouwen met open armen zijn ontvangen. De aan meldingen die te laat binnenkwamen, zijn wel een bewijs van de goede wil, doch zetten geen zoden aan de dijk. Nu zijn de adopterende gemeenten ons voor geweest. Bovenal is dit artikel geschreven om er op te wijzen, dat ons iets der gelijks niet weer moet overkomen bij de wederopbouw van het verenigings leven op Schouwen. Het zou eerst beschamend voor ons worden als we ook daar te laat zouden komen met het aanbieden van onze hulp. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Ir J. BOS. de dat stad en platteland twee ver schillende werelden blijven. In de ene wereld de fabrikant, die meer zeker is in z'n productie, en in de andere wereld de landbouwer, die steeds een gevoel van afhankelijkheid blijft be houden. Ook blijft er verschil in de aard van het werk. Het werk op kan toor of fabriek blijft geheel anders, dan het werk «op het platteland, ook al. is er hier een voortgaande mecha nisatie. In dit verband ging spreker nog even in op de vestiging van industrie en de trek van het platteland naar de stad, als gevolg van een overschot aan arbeidskrachten. Onze taak is nu om ons voor te bereiden later in deze maatschappij te kunnen staan. Volgens spreker is er nog steeds te weinig waardering voor de landbou wers bij de andere bevolkingsgroe pen. En wij geven nog steeds grond aan deze gedachte, doordat we als landbouwjongeren blijk geven van te weinig levensdurf en levenservaring. Wij zijn nog steeds te sterk gebon den aan onze eigen omgeving en weten te weinig van andere omge ving af. DE TAAK VAN DE LANDBOUW JONGERENORGANISATIES. Hierover is veel te zeggen; teveel om het uitvoerig in een ver.slag.ie te verwerken. Toch kwamen er uit de discussiegroepen wel goede opmer kingen naar voren. De Landbouw jongerenorganisaties zo kwamen wij tot de conclusie hebben niet alleen een technische taak, maar ook een maatschappelijke en culturele. IJSFEEST STREEK ZUID-BEVELAND. Al verscheidene jaren stond op het winterprogramma van de streek Z.- Beveland een ijsfeest. Het was echter steeds bij een plan gebleven, maar nu de vorst zo streng inzette, toog de ijscommissie met spoed aan het werk en organiseerde voor Zaterdag 30 Januari een 6-tal wedstrijden. Geholpen door de heer J. G. de Jager werd 's morgens een officiële baan van 280 m voor het hardrijden uitgezet. Terwijl 's middags als jury zich beschikbaar stelden mevrouw Louissev. d. Rupe, de heer J. Klom- pe, de heer C. Klompe en de heer H. Noordhoek. Hoewel er een flinke wind woei en het ijs zacht was, was de deelname goed en hadden de wedstrijden een vlot verloop. De uitslag was als volgt: Schoonrijden dames: 1. Tonnie Noordhoek 29% p.; 2. Adrie de Vlieger 26p.; 3. Koos Klompe 25 p. Schoonrijden heren: 1. Foort van Vliet 2814 p.; 2. Rinus Noordhoek 28 p.; 3. Johan Mol 25 p. Schoonrijden paren: 1. KlompeNoordhoek 28% p.; 2. en 3. De JagerMol 28% p.; 2. en 3. Van HekkeVan Vliet 28% p. Hardrijden dames 350 m: 1. Corrie Lindenbergh; 2. Ina Wou- tersen; 3. Leni de Jager. Hardrijden heren 350 m: 1. Kees de Jager 47 sec.; 2. Jah Verstelle 50.8 sec.; 3. W. Karel.se 51.1 sec. Hardrijden heren 3000 m: 1. Kees de Jager 7 min. 10.1 sec.; Louw de Jager 7 min. 28 sec.; Jan Verstelle 7 min. 34.1 sec. Voor elke eerste prijs-winnaar was een medaille beschikbaar gesteld door de streek. Het is niet alleen van belang, dat we later knappe boeren worden, die ons bedrijf doelmatig kunnen behe ren, maar tevens is van belang, dat we als boer ook mens zijn en met onze medemensen ook die uit andere bedrijfsgroepen om kunnen gaan en met hen samenleven. In dit verband zag men ook de voor delen wel in van de Volkshogeschool, waar mensen van verschillende ont wikkeling bij elkaar komen en zo doende elkaar meer leren waarderen. Ook op cultureel gebied ligt er een taak. Mogelijkheden genoeg: goede ontspanningsavonden geven en aan dacht besteden aan het goede boek en de goede film; muziek en toneel beoefenen e.d. Natuurlijk is het niet zo eenvoudig om deze taak op technisch, maat schappelijk en cultureel gebied als organisatie goed te volbrengen. Het werd dan ook toegejuicht dat de Z. L. M. een post heeft uitgetrok ken voor een jeugdleider, hoewel sommigen meenden dat de zelfwerk zaamheid hierdoor in het gedrang kwam. Anderen daarentegen zagen er juist de mogelijkheid in dat de zelfwerkzaamheid wordt gestimu leerd. z. P. Dezer dagen werd op een Streek- bestuursvergadering en daarna ook op een Afdelingsvergadering gespro ken over verhoging van de contribu tie. Dit was een teer punt; de con tributie zou met ongeveer een gulden omhoog moeten. Neen, dat kon toch eigenlijk niet, want dat zou betekenen, dat men in Contributieverhoging. j een heel jaar twee consumpties min der moet gebruiken, of een pakje sigaretten minder zou kunnen roken! Vindt U nu ook niet, dat dit wat veel is gevergd van de leden van de L. J. G„ waarvan zeer velen in de gelukkige omstandigheden verkeren, dat zij met de auto of motor naar de bijeenkomsten kunnen komen? K. De keuring van de bloembollen zal in de maand Maart 15 Maart) plaats vinden. Dus Z. P. M.-sters doet Uw best, 't belooft iets moois te worden. Reeds gaven zich ruim 10 leden op om iets te maken voor de genoemde tentoonstelling. Er kunnen er nog meer bij hoor! Ook is gedacht om in streekverband iets te maken. Hebt U interesse, wel vraag het Uw streek- bestuursleden of wendt U recht streeks tot de Streekvoorzitter. Woensdag 3 Februari werden te Antrim (N.-Ierland) voor de 10e maal internationale kampioenschappen in het ploegen in N.-Ierland gehouden. Ook een Nederlands team nam hieraan dit jaar weer deel. Het team bestond uit de heren: W. de Lint, Zevenbergschehoek (N.-Br.), teamleider; A. van Dijke, 's Heer Arendskerke (Zeeland); G. Schipper, Garsthuizen (Gr.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11