HET SCHOONMAKEN VAN DRAINREEKSEN erverkavelingsgebieden Uit de (Zie verder pag. 76 le kolom onderaan.) ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 75 - Zó worden de stukJcen plastic aan elkaar gezet. Zó zien de heugels met kleppen er uit. V: Foto's Min. L. V. V. De doorsteckmethode met plastic bevalt in de N.O.P. heel goed (zie ons blad van 5 Dec.). Op de middenste foto zien we twee man bezig met het doorsteken. Terwijl de één terugtrekt, steekt de ander het plastic in de volgende reeks. Wanneer zich geen stagnatie voordoet, kunnen zo per dag 80100 drains van 150 meter lengte worden doorgestoken. De kosten bedragen ongeveer 180,voor een stuk van 160 meter. Het werk van de herverkaveling is veelomvat tend en kan dan ook zonder veel moeite verdeeld worden in onderdelen, die alle een vrij zelfstandig geheel vormen. Direct valt het werk reeds uiteen in het eigen lijke cultuurtechnische werk en het regelingswerk als het vastleggen der rechten, de goedkeuring van overeenkomsten en de sanering van de te kleine bedrijven. De veelomvattendheid van het werk vraagt om een ver doorgevoerde decentralisatie, terwijl toch ook de grote lijnen terdege in het oog gehouden moeten worden. De herverkavelingscommissie neemt de beslui ten en zorgt voor de representatie naar buiten, terwijl de agrarische sub-commissies, bestaande uit mensen uit de streek, het voorbereidende werk verrichten. Eén der belangrijkste beslissingen van de komende tijd zal worden gevormd door de sane ringsnormen voor de verschillende herverkave- lingsgebieden. We schrijven hier het meervoud, omdat het niet onmogelijk is dat op grond van de speciale om standigheden wat betreft opbrengsten en arbeids verhoudingen, de behoefte aan grond om tot een levenskrachtig bedrijf te geraken, in het ene ge bied anders ligt dan in het andere. De herver kavelingscommissie zal hierbij kunnen steunen op de uitspraken van de afd. Streekonderzoek van het L. E. I. en de Reconstructie-commissie Schou wenDuiveland al wijken deze normen ook Onder ling van elkaar af. Het naar elders vertrekken. De eerste gegadigden zijn nu met de Stichting Beheer Landbouwgronden in onderhandeling over de verkoop van hun bedrijf en de aanvaarding van een bedrijf in de N. O. P. Van de 64 gegadigden die enige maanden ge leden de bedrijven hebben bekeken, zijn er nu nog 34 overgebleven doordat verschillende gegadigden af zijn gevallen. Het is erg moeilijk de belang stelling voor het vertrek naar elders af te meten aan dit aantal. Er is immers nog niet ^en oproep, uitgaande van de Herverkavelingscommissie ge plaatst, terwijl die van de Stichting Beheer Land bouwgronden (S. B. L.) alleen nog maar betrek king kon hebben op het verkopen van grond aan deze Stichting. Wel zijn er onder de huidige ge gadigden een aantal pachters, doch deze komen De herverkavelingscommissie Zeeland is zich de enorme waarde van goede voorlich ting bewust. We hebben dat nog eens ge merkt op de persconferentie, die onlangs door de voorzitter en secretaris van de commissie te Middelburg werd gehouden. We juichen een dergelijk initiatief toe en zouden niets liever zien, dan dat dergelijke bijeenkomsten meerdere keren werden ge houden. We kunnen onze lezers overigens nu reeds verzekeren dat we in de toekomst de belang rijkste besluiten van de herverkavelingscom missie met of zonder toelichting zullen kun nen publiceren. RED. alleen in aanmerking als hun respectievelijke eige naren de grond willen verkopen. Er zijn op deze regel een aantal uitzonderingen, die gevormd worden door die gevallen, waarin redelijkerwijze verondersteld mag worden, dat de eigenaar nimmer tot het zelf in gebruik nemen van de grond zal overgaan. We kennen hiervan voorbeelden genoeg bij kerk besturen, levensverzekeringsmaatschappijen e. d. Het ligt in de bedoeling deze richtlijn blijvend toe te passen, zodat de op Walcheren mogelijk ge maakte terugkeer van familieleden op bedrijven, die door de eigenaar .voor 12 jaar werden verpacht, onmogelijk gemaakt zal worden. Het is op Walcheren immers te verwachten dat na afloop van de huidige pachttermijn verschillen de bedrijven niet meer aan de huidige «pachter zul len Mijven, doch door een zoon van de eigenaar die vertrokken is naar de N.O.P., in gebruik zullen worden genomen. In feite doet zo'n familie voor één pachttermijn afstand van de grond, om er daarna weer op terug te keren. Terwijl de pacht van een bedrijf in de N.O.P. menselijkerwijs ge sproken voor generaties vastligt. Naast de bedrijven in de N.O.P. wordt er ook voor een oppervlakte grond in Zeeland zelf ge zorgd. Zo zullen er dit jaar in de Quarlespolder 8 bedrijfjes, die geschikt zijn voor de fruitteelt, worden uitgegeven en een 7-tal akkerbouwbedrij ven in de Braakman. Gaan we nog wat verder van huis, dan is er opeens geen gebrek aan bedrijven meer. In het ruime land dat we Canada noemen, kan men nog vrij een bedrijf naar keuze kopen, zonder dat er een Wet op de vervreemding van landbouw gronden of andere wetten aan te pas komen. Wel echter dollars, al zijn dat er lang niet zövèel als men hier in guldens neer zou moeten tellen. Voor de getroffenen is een dergelijke transactie mogelijk gemaakt, doordat ze al hun geld in dol lars om mogen zetten. Er zit één gevaar in deze regeling; het gevaar dat de met een dikke buidel uitgeruste boer in het vreemde land met de nieuwe taal, in handen van gewetenloze lieden valt of aanstonds reeds teveel risico op zich laadt, doordat hij niet met de ge woonten en cultuurmaatregelen op de hoogte is. Dit probleem is door het geleidelijk beschikbaar stellen van het geld, zoals dit in meer beperkte mate nu reeds gebeurt met de normale emigran ten op te lossen. De schattingen. Er is op Schouwen nogal wat grond verloren ge raakt; men schat het verlies, als er geen kreken gedicht kunnen worden, op een 600 ha. Het komt er straks vooral op aan hoe geschat moet worden, nu vele belangrijke kenmerken van de grond ver dwenen zijn in de golven. Gelukkig bevatten de kaarten die na de laatste oorlog werden gemaakt \/oor Tholen en Schouwen een schat van gegevens, die als basis voor de taxatie kunnen dienen. Daar bovendien deze werkzaamheden worden uitge voerd door plaatselijke deskundigen, kan er op ge rekend wórden dat voldoende met de plaatselijke toestand per 31 Januari 1953, rekening gehouden zal worden. Zodoende lijden diegenen wier grond zwaar be schadigd is door het water geen extra verlies. Om er andersziids toch ook voor te zorgen, dat zoveel mogelijk met gelijke maat wordt gemeten, wordt streeksgewijze coördinatie tussen de ver schillende schatters toegepast. Bij de volgende trap wordt dan ook op provinciaal niveau' gecoör dineerd, om zoveel mogelijk verschillen tussen de herverkavelingsgebieden onderling te vermijden. Ook als de S. B. L. deze gronden aankoopt, wordt de toestand van de grond per 31 Januari 1953 in ogenschouw genomen. Wat de verkoopwaarde betreft, wordt rekening gehouden met de nieuwe normen, die tegelijk met de Wet vervreemding landbouwgronden zijn afge kondigd. De belanghebbenden kunnen met de S. B. L. in onderhandeling treden over de verkoop van het bedrijf, zonder dat dit hen enige verplichting op legt om tot verkoop over te gaan. De verkoopacte van de grond wordt tegelijk met het pachtcontract voor de nieuwe grond getekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3