AFDELING WOUW. AGENDA. RADIORUBRIEK VOOR ONS PLATTELAND. LANDBOUWLONEN. CONTRACTZAADTEELT. RONDOM DE BOERDERIJ. AANGEBODEN REACTIEDIEREN. VRIJGEMAAKTE RUNDVEEBESLAGEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhock it de Kringen en Afdelingen. AFDELING CADZAND. AFDELING DOMBURG. 87 goedingsregelingen voor watersnoodschade. Spre ker behandelde achtereenvolgens de grondschade, gebouwenschade, de vergoedingen voor herstel- bewerkingskosten, zaakschade, tevergeefs ge maakte kosten, verloren gegane producten, werk tuigen en huisraadschade, alsmede de e.t. vergoe dingen voor levensonderhoud. Spreker schetste de tot standkoming van de Wet en de besprekingen over de toepassing hiervan. Naar aanleiding hier van werd ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Spreker adviseerde om vooral inzake gebouwenschade zo veel mogelijk gebruik te maken van het Advies bureau van de Stichting voor de Landbouw. Grote ontevredenheid bleek te bestaan over het feit, dat thans nog steeds niet definitief bekend is, hoe de normen zijn of worden vastgesteld. Een snelle af wikkeling wordt hierdoor wel zeer vertraagd, ter wijl vele getroffenen deze gelden bij hun bedrijfs voering dringend n-odig hebben. De heer Smaal, hoofdassistent voor het bedrijfs economisch onderzoek hield hierna een causerie over de rentabilteit van de akkerbouwgewassen in West-Brabant. Aan de hand yan vele grafieken gaf spreker een overzicht van de bedrijfsresultaten per bedrijf en per gewas van een vijftiental bedrij ven uit West-Brabant over het jaar 1951. Ook de bewerkingskosten per ha waren in gra fieken weergegeven. Spreker opperde o.a. de mo gelijkheid of de financiële resultaten van aard appelen hier niet kunnen worden opgevoerd, o.a. door meer zorg te besteden aan de bewaring. Ook het grasland biedt op vele bedrijven meer mogelijkheden. Ook deze interessante lezing werd met grote belangstelling gevolgd en leverde vrij wat stof 'voor gedachtenwisseling. De afdeling Wouw hield op 25 Januari in café Dongen te Heerle een zeer druk bezochte vergade ring, waar ook vele belangstellenden aanwezig waren. Ook de burgemeester gaf van zijn belang stelling blijk. De heer De Waard behandelde als lid van de Grondkamer de pachtwetgeving en de nieuwe pachtprijzen en de Wet op de Vervreem- ling landbouwgronden. Ook het aankopen van gronden voor niet-agrari- sche doeleinden werd behandeld waarbij minne lijke schikking voor beide partijen in den regel de voorkeur verdient. Nadat verschillende vragen waren behandeld werden na de pauze nog een drietal films over Canada, Nieuw-Zeeland en Suriname vertoond. De afdeling Wouw kan op een goed geslaagde verga dering terugzien. Dinsdag 2 Februari. Algemene vergadering der N.B.M.L. in „De Graanbeurs" te Breda. Aanvang half twee n.m. Zie aankondiging elders in dit blad. Donderdag 4 Februari. Congres inzake de wa tervoorziening voor de Landbouw in Noord-Bra bant in Casino te 's Hertogenbosch. Aanvang 10.30 uur v.m. Sprekers Dr Ir F. P. Mesu, Directeur van de Cultuurtechnische Dienst over: de watervoor ziening voor de landbouw en Ir W. C. Vislser, Hoofd van de afdeling Onderzoek van de C.T.D. over: Wat kan de landbouw met water bereiken? Donderdag 4 Februari. Ledenvergadering en filmavond van de afdeling Hilvarenbeek in de jeugdherberg, aldaar. Aanvang half acht. Op Dinsdag 2 Februari a.s. zal de heer C. de Zeeuw, voorzitter van de kring Oost-Brabant der N.B.M.L. in de radiorubriek voor ons platteland spreken over: Moeilijkheden voor ons platte land". Men stemme af op Hilversum I van 12.33 tot 12.40. In de Stichting voor de Landbouw is geen over eenstemming verkregen over het loonadvies voor het volgend contractjaar. Er valt dus niet te voor spellen, welke lonen met ingang van 1 Mei a.s. zul len gelden. Wel moet met een loonsverhoging rekening worden gehouden. Men zie hiervoor de berichtgeving elders in dit blad. Telers van contractzaden kunnen hun teeltcon tracten ter beoordeling opzenden naar het secre tariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4, Zevenbergen. Hetzelfde geldt bij het adviseren inzake de afreke ningen. Uw organisatie kan hierbij gebruik maken van de deskundige voorlichting van de Contract- zaadtelersvereniging. Maak in Uw eigen belang gebruik van deze service. OOST-BRABANT. Hoe moet ons bouwplan voor 1954 er uit zien? Dit is ongetwijfeld een vraag waar vele boeren mee zitten en waar ook niet gemakkelijk een antwoord op is te geven. Vorige jaren was dit wel wat een voudiger, mede omdat de daling der graanprijzen nog geen roet in het eten had gegooid. In ieder geval zullen we er rekening mee moeten houden, dat de verbouw van de rogge, alsmede van de haver en gerst niet meer die resultaten af zal werpen als voor 1953. Dit kan met de opstelling van ons bouwplan wel wat moeilijkheden opleve ren. Immers de verbouw van rogge op de zand gronden nam een belangrijke plaats in, en zal mijns inziens een belangrijke plaats blijven inne men. Vooral op de zeer hoge zandgronden zal dit gewas moeilijk te vervangen zijn. Was dit wel het geval, dan was de oplossing niet zo moeilijk, dan kon men eenvoudig overschakelen op dat an dere gewas en de zaak was weer in orde, tenminste wanneer dat andere gewas een beter rendement gaf. Zo liggen de zaken echter niet. Voor zeer vele hogere zandgronden is de rogge practisch niet door een ander gewas te vervangen. Met dit feit zullen we rekening moeten houden. Toch geloof ik, dat dit anders ligt bij de lagere zandgronden. Hier kan het areaal rogge wel ver minderd worden door andere teelten. Er is b.v. thans wel belangstelling voor de teelt van erwten. Vroegere bezwaren tegen deze teelt zijn voor een groot deel verdwenen. Kon men eertijds moeilijk de erwten schoonhouden op de zandgronden, met de huidige onkruidbestrijding is dit voor een groot gedeelte opgelost, terwijl nu ook het ruiteren meer en meer wordt toegepast. De oogstzekerheid wordt hiermee bevorderd. In tegenstelling met de graan prijzen is de erwtenprijs behoorlijk goed geweest, wat ook een stimulans kan zijn tot meerdere ver bouw van dit gewas. Terwijl wanneer men dit product op de gemengde bedrijven zelf wil gebrui ken, men een gewas heeft met een behoorlijke eiwitverhouding, iets waaraan wij op de zandgron den grote behoefte hebben. Wat de teelt van suikerbieten betreft, geloof ik, dat het vorig jaar gunstig geweest is voor meer dere uitbreiding van dit gewas. Op verschillende plaatsen op de zandgronden hoorden we van op brengsten die heel goed lagen. Vergeten we echter niet dat 1953 een bijzonder goed bietenjaar is ge weest, en dat we dit niet als een gemiddelde mogen nemen, nog minder als norm. Toch geloof ik, dat de suikerbietenteelt vooral op de zwaardere gron den uitbreiding zal ondergaan. Vooral op bedrij ven met voldoende werkkrachten kan dit gewas, dat veel werkuren vraagt/ goed ingeschakeld worden. Kunnen we deze gewassen op onze zandgronden meer en meer met succes verbouwen en opnemen in ons bouwplan, dan komt dit vanzelf ten goede aan een behoorlijke vruchtwisseling, waardoor de teelt van graangewassen teruggebracht zou kun nen worden. Hieronder volgt een opgave van het aantal reactiedieren, aangeboden voor slachtpremie in de vierweekse periode van 1 November tot en met 29 November 1953, benevens een opgave van het totaal aangeboden aantal reactiedieren sinds het begin der campagne tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. Totaal 1 Nov. Totaal 20 Miei '51 Provincies t/m 28 Nov. t/m 28 Nov. '53 Groningen 70 11.384 Friesland 14 1.147 Drenthe 8 3.111 Overijssel 125 14.783 Gelderland 507 18.052 Utrecht 993 19.410 Noord-Holland 992 32.237 Zuid-Holland 1.952 46.898 Zeeland 26 3.395 Noord-Brabant 5.524 77.438 Limburg 312 20.445 Nederland 10.523 248.300 De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw geeft het volgende overzicht van het aantal rundveebeslagen, dat in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 28 Novero ber 1953 vrij van tuberculose is geworden: Groningen 2.130 (1.782) Drenthe 1.454 313) Overijssel 6.857 (4.745) Gelderland 10.523 (4.264) Utrecht 2.475 (1.689) Noord-Holland 3.990 (2.658) Zuid-Holland 3.369 (2.685) Zeeland 1.836 559) Noord-Brabant 17.268 (4.119) Limburg 7.001 810) Nederland 56.903 (23.624) 26 Jan. Wc hebben gelezen dat een aantal landbouwers uit het rampgebied op SchouwenDuiveland, een boerderij in de N. O. P. is toegewezen. Waarvoor ze weggaan is natuurlijk moeilijk voor een buiten staander te beoordelen, al zal het velen zwaar val len hun geboortegrond, waarop ze zoveel hebben beleefd en geleden, voor goed te verlaten. Toch menen we, dat er een goed werk mee gedaan is, om zodoende ruimte te maken voor de herverkave ling voor eventuele verliezen aan grond door nieuwe water- en gewone wegen. We wensen dan ook hen, die straks het nieuwe land gaan beboeren, alle goeds toe. Bij de fruitteeltbedrijven-to'ewijzing zijn er ook nogal Zeeuwen een tuinbouwbedrijf toegewezen. Dat wijst op grote durf en energie en van deze plaats ook de hoop uitgesproken dat het hun daar goed moge gaan en dat zij de naam van Zeeland hoog mogen houden. Vorige week een paar dagen geweest in de sfeer der West-Europese Gemeenschap. We hebben van de economische en de menselijke kant dit grote probleem, hèt probleem van deze tijd, horen belichten en besproken. De verschillen de plannen van Minister Mansholt en de Franse Minister van Landbouw, het plan Stikker en Bijen horen uiteenzetten en het begon soms wat te duizelen van de plannen. Doch goed verstaan, dat er wat moet gebeuren. Het gaat om het zijn of niet-zijn van West Europa, en wij, als landbou wers, moeten ook van onze kant meewerken door het bespreken van deze noodzakelijkheid. We kun nen ook goed begrijpen, dat de boerenbevolking van de zes Schumann-landen niet direct toehapt. Er zijn helaas tè grote verschillen. De kleine Kem pense boer, die eens een kijkje neemt op een goede Zeeuwse kleiboerderij, zegt direct: „Moeten we daar mee gelijkgesteld worden, manneke? We zul len 't nog effekens bezien!" Zo gaat het, deze West-Europese gedachte moet gepropageerd worden en rondgedragen. Er moet uitwisseling plaats hebben van gedachten en per sonen. Het egoïsme (een der grootste vijanden van het plan W. E.) moet plaats maken voor gezond overleg en bespreking. Niet zoals de Franse minis ter wil, alléén voor de producten wijn, zuivel, tarwe en suiker. Maar één markt voor alle producten. We staan aan de goede (gemakkelijke) kant: lage lonen, pachten en prijzen, en bij andere buur landen is het precies andersom, en daarom moei lijk. Dit is een groot struikelblok, maar we moeten allen met inspanning van al onze krachten, probe ren, dat het zover komt. Het is een werk, dat mis schien pas gereed is voor onze kleinkinderen, maai' bomen moeten eerst jaren staan, eer ze vruchten dragen. Onder de 56.903 vrijgemaakte rundveebeslagen bevinden zich 1.927 rundveebeslagen, die na afloop van de voor die beslagen vastgestelde sanerings periode zijn gesaneerd; dat wil zeggen, die te laat zijn gesaneerd. De betrokken veehouders zijn dus niet meer in aanmerking gekomen voor uitkering van de extra-heffing of van slachtpremies. De getallen tussen haakjes geven aan de aantal len rundveebeslagen, die meer dan een jaar vóór het einde van hun saneringstermijn zijn vrijge maakt. ALGEMENE VERGADERING op Vrijdag 5 Februari t e 2 uur in zaal Masclee. 's Middags Mr Schlingemann: „Algemene land bouwproblematiek". 's Avonds Ir Geuze: „Scandinavië". Opvoering van een toneelstuk door de L. J. G. en Z. P. M., Afdeling IJzendijke. Zaterdag 23 dezer hield de Afdeling Domburg haar gewone jaarvergadering onder leiding van de heer J. de Visser Lz. Spreker opende de vergadering, heette allen welkom en herdacht het overlijden van Dr B. Vaan drager. Verder gaf hij een overzicht van het gebeurde op landbouw- en veeteeltgebied in 1953 en zeide, dat het jaar 1953 een gunstig verloop heeft gehad. Bij het mussengilde zijn aan mussen en eieren 1709 stuks ingeleverd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Poppe. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering (en) van de Z. L. M. in 1954 de heer A. Poppe en tot pl.v. de heer M. Corra. Tot afgevaardigde naar de Kring de heer J. de Visser Lz. en tot pl.v. de heer C. Louwerse. Tot leden van de financiële commissie werden aangewezen de heren M. Maljaars Jz. en J. Min- derhoud. De contributie blijft ongewijzigd 1 per lid. De Voorzitter wenste de heer Abr. Wisse geluk met de hoofdprijs voor de oplossing van het raad sel. De heer Abr. Wisse zegde dank en tracteerde de vergadering op sigaren. De rondvraag leverde niets op. Nog werd wat nagepraat over de herverkaveling, waarbij geen bijzondere klachten werden gehoord. Alleen werd jammer gevonden, dat meestal de percelen niet achter elkaar worden afgewerkt, daar dit moeilijkheden oplevert. Geduld en verdraagzaamheid zijn ook in deze schone zaken. C. LOUWERSE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15