Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ALGEMENE VERGADERING BEKNOPT VERSLAG AFDELING SPRANG—CAPELLE. AFDELING ALMKERK. AFDELING ZEVENBERGEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 85 ZEVENBERGEN: Donderdag 4 Februari 11—12Vu uur, Hotel Tholenaar. van de Noord-Brabantshe Mij van Landbouw op Dinsdag 2 Februari a.s., aanvang half twee nam., in de grote zaal van Café Restaurant „De Grlaan- beurs", Reigerstraat te Breda. Agenda: 1. Openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 30 Juni 1953 te Valkenswadrd. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag over het jaar 1953. 5. Spreker de Weled. Gestr. heer Ir D. S. Tuijn- man, secretaris van de Hollandse Mij van Landbouw over: „De Amerikaanse Landbouwpolitiek". 6. Gedachtenwisseling. 7. Spreker de Weled. Zeergel. heer Dr J. Kirch, Directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant over: „De huidige stand van zaken bij de Rundertuberculose-bestrljding". 8. Gedachtenwisseling. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, W. G. DE WAARD, Voorzitter. A. KORTEWEG, Secretaris. Verwaht wordt, dat onze leden voor zover enigs zins mogelijk in groten getale deze vergadering zullen bijwonen. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, gehouden op 18 Januari 1954 in het kantoor der N.B.M.L. te Zevenbergen. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer W. G. de Waard allen welkom en sprak daar bij de wens uit, dat ook in het pasbegonnen jaar op even prettige en vruchtbare wijze als voorheen zal kunnen worden samengewerkt ter behartiging van de landbouwbelangen. Een groot aantal agenda punten werd hierna afgewerkt, nadat eerst diverse ingekomen stukken en mededelingen wa ren behandeld. Winterschool voor jonge boeren. Met genoegen werd geconstateerd, dat de jongeren uit ons gewest zich niet onbetuigd hebben gelaten bij de aanmel ding voor deelname aan de winterschool voor jonge boeren van 11 Januari tot 6 Februari a.s. te Bakke- veen. Uit onze Jongerenorganisatie gaven zich 7 deelnemers hiervoor op. Voorts zal van 813 Februari a.s. in „Mariëndaal" te Ginneken een Volkshogeschoolcursus worden gehouden, hande lend over verenigingstechniek en spreken in het openbaar. Verwacht mag worden, dat ook hier voor goede belangstelling zal bestaan. In dit verband kan nog worden vermeld, dat door de Bond van Plattelandsvrouwen, Jongeren organisatie en N.B.M.L. thans een Agrarische Raad is gevormd, die.binnenkort bijeen, zal komen. Als een van de eerste punten zal de mogelijkheid van beroepskeuze-voorlichting in deze Raad nader worden bestudeerd. Nadat nog eens de wenselijk heid was besproken van een spoedige totstandko ming van een Prov. Raad voor de Landbouwvoor lichting en ook met belangstelling kennis was genomen van het programma van het op 4 Februari a.s. te 's-Hertogenbosch te houden congres inzake de watervoorziening voor de landbouw in Noord- Brabant, volgde behandeling van de agenda van de vergadering van 't Hoofdbestuur van het K.N.L.C. Momenteel worden in Stichtingsverband besprekin gen gevoerd over: De loonvorming per 1 Mei a.s. Gezien de wan verhouding welke bestaat tussen de materiële positie van de vaste en de losse arbeiders, dient een verdergaande verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden allereerst voor de vaste kern te gelden. Het begrip beheerste loonvorming dient echter door de landbouw niet te worden verlaten, terwijl een doorberekening van de hogere lonen in de prijzen voorop dient te worden gesteld. Vast gesteld werd, dat het voorstel van de afd. Werk- geversbelangen van het K.N.L.C. in dezen juist is en dient te worden verdedigd, mede in het belang van onze vaste kern. Dit betekent, dat er een hogere beloning komt voor de vaste arbeiders, waarbij o.a. als voorwaarden worden gesteld door berekening in de prijzen en waarborgen, dat de lonen van D.U.W., C.T.D. enz. niet hieraan zullen worden opgetrokken. Betreurd werd, dat de beide andere werkgevers organisaties zich niet achter het K.N.L.C.-standpunt stellen, waardoor het K.N.L.C. hiermee alleen komt te staan. Niettemin zal aan dit standpunt dienen te worden vastgehouden. Verhouding standsorganisaties-vcrenigingen voor bedrijltlvoorlichting. Met de conclusies van de be treffende commissie, waarbij aan de standsorgani saties in dezen een primaire taak wordt toege kend, werd ingestemd. Instelling landbouwschap. Naar aanleiding van de nota van de P.B.O.-commissie werd vastgesteld, dat het niet juist is, dat aan de Tuinbouw slechts een adviserend en/of plaatsvervangend vertegen woordiger in het Bstuur van het Landbouwschap zou worden toegekend. Van de 4 K.N.L.C.-verte- genwoordigers dient een uit de tuinbouw afkomstig te zijn. Naar aanleiding van het standpunt van een deel der betreffende commissie werd vastgesteld, dat zoveel mogelijk de beste krachten in de Bestu ren van het Landbouwschap dienen te worden aan gewezen. Mededelingenblad K.N.L.C. Met de opzet van het hiervoor opgestelde proefnummer werd inge stemd. Dit blad zal regelmatig aan de voorzitters en secretarissen der afdelingen worden toegezon den, teneinde op deze wijze de afdelingen op de hoogte te houden van de actuele vraagstukken, die in K.N.L.C.-verband aan de orde zijn. Aansluiting van het platteland op waterleiding en electriciteit. Voor vele gebieden op het platte land is de toestand nog steeds zeer onbevredigend. De fondsen voor z.g. onrendabele gebieden zijn in de meeste gevallen ontoereikend om 'op grote schaal aansluitingen mogelijk te maken. Op grond van sociale motieven zou dienen te worden bepleit, dat ieder in het genot dient te kunnen worden ge steld van waterleiding en electriciteit. In het verband van de Stichting voor de Land bouw in Noord-Brabant is hierover overleg gaande met de Directie van de P.N.E.M. Werkgeversbelangen. a. de landbouwlonen in Noord-Brabant per 1 Januari 1954. De 5 loonsverhoging werd omgerekend en intussen in het landbouwblad gepubliceerd. kennis wordt genomen van de verwachting, dat de huidige premie voor het wachtgeldfonds voor de landbouw niet toereikend zal blijken te zijn. Het blijkt in de practijk bezwaren op te leveren, dat landarbeiders eerst ten volle van de wachtgeldverzekering kunnen trekken, al vorens zij verplicht zijn om ander werk (b.v. in aan de landbouw verwante vlasindustrie) te aanvaarden. Deze opmerking van de heer Sneep zal aan de afd. Werkgeversbelangen ter behandeling worden doorgegeven. c. kennis wordt genomen van de reorganisatie van de aanvullende werkgelegenheid (D.U.W.). Aan de afd. Werkgeversbelangen zal worden gevraagd hierover advies uit te brengen. Consumptie-aardappelfonds. Door de kring O. Brabant werd voorgesteld dit fonds op te heffen, of althans in ieder geval zandgebieden vrij te stel len van de areaalheffing, daar deze heffing ad 50 per ha remmend werkt op de verbouw van aard appelen in de zandgebieden. Bovendien worden deze aardappelen in hoofdzaak geteeld voor vee voederdoeleinden. In dit verband dient een principe gesteld te wor den, dat alle voor consumptie geteelde aardappelen in het fonds dienen bij te dragen, doch dat voor vee voederdoeleinden verbouwde aardappelen die nen te worden vrijgesteld van de heffing. Door de heer Sneep werd hiervoor vorig jaar het volgend systeem voorgesteld: 1. Voor alle geteelde aardappelen is een heffing verschuldigd van 50 per ha. 2. In de zandgebieden kunnen aardappeltelers op aanvrage vrijstelling van de heffing verkrijgen voor bepaalde aardappelrassen die voor con sumptie slecht geschikt zijn b.v. Voran e.a. veevoederrassen. 3. Op ieder landbouwbedrijf mag 0.25 ha con sumptie-aardappelen worden geteeld, zonder dat daarvan heffing verschuldigd is. 4. Vóór 15 Mei, of e.t. een later te stellen datum, moet iedere landgebruiker opgave doen van de door hem te telen oppervlakte aardappelen, ook van de vrijgestelde rassen met opgave van de ligging der percelen en de kadastrale num mers. 5. Indien op een landbouwbedrijf niet meer dan 0,25 ha aardappelen wordt geteeld, behoeft geen opgave te worden gedaan. Op nalatigheid of verkeerde opgave dienen sancties te worden gesteld. Door de heer De Zeeuw werd algehele vrijstel ling van de areaalheffing voor de op de zandgrond geteelde aardappelen bepleit. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten aan te dringen op een regeling, zoals door de heer Sneep voorgesteld, zodat in ieder geval de speci fieke voeraardappelrassen niet onder de heffing vallen. De heer De Lint wees er nog op, dat soms op vroege teeltvergunningen (tuinbouw) late con sumptie-aardappelen werden verbouwd, teneinde hiermee de areaalheffing te ontgaan. Ook deze zullen onder de heffing dienen te vallen. De teelt Aan fabrieksaardappelen in Oost-Bra bant. Door de kring Oost-Brabant wordt verzocht na te willen gaan, in hoeverre uitbreiding van de teelt van fabrieksaardappelen voor de bedrijven in Oost-Brabant mogelijkheden biedt. Hierover zal op de e.v. vergadering van het Bestuur van het K.N.L.C., contact worden opgenomen met de ver tegenwoordigers van de V.B.B. De nieuwe melkprijs. In de kringvergadering Eindhoven werden bezwaren naar voren gebracht tegen de wijze van vaststelling van de nieuwe melk prijs. Bepleit werd een twee prijzensysteem, waar bij b.v. voor de eerste 15.000 liter melk per bedrijf een hogere prijs zou worden vastgesteld, dan voor de overige productie, vooral voor de kleinere be drijven zou dit systeem van belang zijn. Deze suggestie zal aan het K.N.L.C. ter nadere bestudering worden doorgegeven. De afdeling Kleine Boeren van het K.N.L.C. Het wordt gewenst, dat ook de N.B.M.L. hierin een vertegenwoordiger heeft, waarvoor wordt aange wezen de heer A. de Vos te Helmond. De contributieregeling voor het jaar 1954. Nu het Landbouwschap dit jaar nog geen areaalheffing met aftrekmogelijkheid van de contributie voor georganiseerden zal instellen, zal aan het Hoofd bestuur worden voorgesteld de contributie voor het jaar 1954 niet te verhogen, doch dezelfde rege ling te handhaven als in 1953 gold. Vacature Werktuigencommissie. Wegens zijn benoeming voor enkele functies op waterschaps- gebicd ziet de heer A. J. van Nieuwenhuijzen te De Heen zich genoodzaakt te bedanken als lid van de Werktuigencommissie der N.B.M.L. en de Werk tuigencommissie West van de Stichting voor de Landbouw. Hem zal dank worden overgebracht voor 't vele werk, dat op dit terrein werd verricht. Als opvolger werd aangewezen de heer R. den Engelse te Fijnaart. Op 15 Jan. j.l. sprak voor de afdeling Sprang— Capelle de Rijkslandbouwconsulent, Ir Kupers. Aanwezig was tevens het gemeentebestuur van SprangCapelle. Voor een goede gevulde zaal hield spreker een interessante lezing, speciaal af gestemd op onze omgeving, en het kleinere ge mengde bedrijf. Vooral werd de nadruk gelegd op het grasland en de verzorging van het vee. Met grote aandacht werd deze causerie gevolgd. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt, zo zelfs dat wegens het late uur er een eind aan ge maakt moest worden. Al met al een zeer leerzame avond. De thuisblijvers misten veel. De afdeling Almkerk der N.B.M.L. hield op 20 Januari j.l. in café Van Dijk een ledenvergadering. De voorzitter de heer A. B. Snoek memoreerde in zijn openingswoord verschillende feiten uit het afgelopen jaar, waarna de heer Korteweg, secreta ris der N.B.M.L., een causerie hield over verschil lende actuele vraagstukken. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uit voerige gedachtenwisseling o.a. over de pachtwet- geving, de Wet vervreemding landbouwgronden, de C.A.O. en de huidige loononderhandelingen enz. Ook het vaststellen van de pacht- en koopprijzen voor landbouwgronden kwam hierbij ter sprake, Een desbetreffend voorstel zal aan het Dag. Bestuur worden doorgegeven. Bezwaren werden voorts naar voren gebracht tegen het verschil in loonpeil tussen het Land «van Altena en de Bies- bosch. De intussen ingegane vereenvoudiging van de loonoadministratie valt tegen, een verdere ver eenvoudiging is dringend nodig. Gesproken werd vóórts over de Amerikaanse overschotten, die de West-Europese markt bedreigen, de prijzen van zaaitarwe, de prijs suikerbieten 1954 (weike dezer dagen wordt verwacht) en de uitbetaling van reageerders. Enkele vragen inzake de runder - tuberculosebestrijding zullen aan Dr Kirch worden doorgegeven. Nadat een programma voor de vol gende vergadering was opgesteld, sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank. De afdeling Zevenbergen hield op 21 Januari j.l. een ledenvergadering, waartoe ook de afdelingen Klundert en Lage-Zwaluwe waren uitgenodigd. De voorzitter de heer A. de Lint heette in zijn ope ningswoord allen hartelijk welkom, waarna hij het woord verleende aan de heer J. J. van Nieuwen huijzenJas, die een uiteenztting" gaf over de ver- (Zie verder pag. 87.1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13