-pbovincieji Van boerderij en organisatie UIT DE I II I I al - 9 61 N OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 18 Januari 1954. Wanneer wij dit schrijven en naar buiten zien, lijkt het wel of het voor jaar al in aantocht is; zó zacht is het weer. Het ziet er naar uit, dat het zachte najaarsweer noch zal worden gevolgd door een zachte winter; er kan natuurlijk nog van alles gebeu ren maar een lange winter kan het niet meer worden. Natuurlijk brengt dit zachte weer, al vlug de voorbereidingen die wij voor het komende voorjaar moeten treffen. Opstellen van het bouwplan, kunstmest, zaai- en pootgoed bestel len enz. De nieuwe loonberekening hebben wij voor het eerst gebruikt, maar van vereenvoudiging merken wij toch maarweinig. Wij' hebben nu weer meer studiewerk om alle voorschrif ten hieromtrent na te lezen. De eerste weken van het nieuwe jaar hebben dan ook velen zich moe ten bezighouden met het invullen van loonlijsten en optellen van datgene wat men aan iedere werknemer af zonderlijk heeft uitbetaald over het afgelopen jaar en wat aan sociale lasten is ingehouden en uitgegeven. Dit zal straks nog worden gevolgd door een berekening van sociale las ten van een Bedrijfsvereniging, die wij wel thuisgestuurd krijgen. De post loon komt weer bovenaan te staan als de grootste uitgave van het be drijf. De vraag naar huurland voor vlas is groot; veel is al verhuurd, maar nog steeds zijn er die gaarne een partij land willen huren. Alleen voor uien schijnt weinig of geen belang stelling te zijn; geen wonder, daar velen dit product in het afgelopen jaar geen winst heeft gebracht. Ook gerst zal veel minder worden uitge zaaid. Daartegenover hoort men weer van veel erwten, terwijl men van bruine bonen wel de grootste uit breiding kan verwachten, ondanks het feit dat de zaaibonen veel kosten. Voorzichtig adn en geen te grote verschuivingen in het bouwplan, kan voor allen zijn nut hebben. Men maakt het risico dan zelf niet abnormaal hoog en behoudt een stabieler be drijfsvoering. WEST ZEÉUWS-VLAANDEREN. 18 Januari 1954. Het is nog steeds goed weer om allerlei grondverbeteringen aan te brengen. De lage waterstand maakt drainage ook nu nog mogelijk. Het gebeurt niet dikwijls dat half Januari zulk werk met goed resultaat uitge voerd kan worden. Daarnaast is het ook tijd om het bouwplan klaar te hebben en de ver schillende bestellingen te plaatsen. De leverancier kan dan alles secuur afwerken en zelf loopt U niet de kans dat U op de bestelling moet wachten. Het is een safe gevoel om alles ge reed te hebben tegen de tijd dat het voorjaarswerk begint. Wanneer we zo de gesprekken op de markt eens nagaan, komen we tot de ontdekking dat er veel de markt nagezaaid zal worden. Zo zullen er grote oppervlakten aardappelen, bruine bonen en erwten en ook wel vlas op het bouwplan komen, terwijl ook het areaal suikerbieten wel niet zal teruglopen. Wat dit laatste be treft. zou het wel wenselijk zijn dat de definitieve prijs bekend gemaakt wordt. Dat het zeer speculatieve opbou wen van het bouwplan riskant is, bleek wel bij de uienteelt. Maar daarnaast wordt zowel de bodemge zondheid, de bodemvruchtbaarheid als de arbeidsverdeling in gevaar ge bracht. Het blijkt dus telkens weer van welk groot belang het is om allerlei factoren zorgvuldig tegen elkaar af te wegen. WALCHEREN. 19 Januari 1954. De maanden Januari en Februari kenmerken zich door een periode van rust op de boerderijen. Deze rust is vooral uitwendig, want de voorberei dingen voor het nieuwe seizoen wor den al getroffen; het bouwplan met zijn rassenkeuze en bemesting wor den opgesteld. Bestellingen voor kunstmest en zaaizaad moeten wor den gedaan om straks alles op tijd aanwezig te hebben als de zaaitijd aanbreekt. Het nummer van de vorige week geeft ons daarbij een belangrijke steun om de voor onze omstandig heden meest juiste rassen te kiezen. Het rassenonderzoek is uitermate belangrijk, niet alleen om zijn hogere opbrengsten, maar ook door de vaak gunstige eigenschappen van de nieuwe rassen, zoals stevigheid van stro, ziekte, resistentie enz. Het bedrag dat besteed wordt aan de Rassenlijst is dan ook zeker ver antwoord en elke vooruitstrevende boer zal deze aankopen om bij te kun nen blijven. In deze wintermaanden is het ook erg druk met de vergaderingen en bijeenkomsten op elk terrein. Vooral de vergaderingen van onze organisatie mogen we niet overslaan, omdat we vooral op deze bijeenkom sten wat kunnen leren en onze belan gen kunnen behartigen. De ledenwerfactie moet alle niet. georganiseerden er op wijzen dat zij de vruchten plukken van het werk en de offers van anderen. Heeft U al een nieuw lid gewonnen voor uw af deling? Er is nu tijd voor om de niet-leden eens een duwtje te geven in de goede richting. De Ver. van Bedrijfsvoorlichting Walcheren houdt op elk dorp een praatmiddag of -avond. De onder werpen die op deze vergaderingen worden behandeld zijn: ,,De stikstofbemesting op erwten". „De Voeding van het vee aangepast aan de huidige omstandigheden". Reeds eerder werd in deze rubriek melding gemaakt van de stikstof- bemestingsproeven op erwten met hun negatief resultaat. De veevoeding is een terrein waar over nog zeer veel te leren Valt en daarom is het bezoeken van deze praatavonden beslist zeer leerzaam. NOORD BEVELAND. 18 Januari 1954. Als we ons goed herinneren, is er tweemaal in deze rubriek geschreven over conserbeta. Het is nu de tijd, dat we verder gaan zien dan conser beta alleen om de koe bij de horens vast te grijpen; de koe, dat is hier de vergelingsziekte. En al is dan deze ziekte niet de voornaamste belager van onze bietenteelt want dat is zonder twijfel het bieten-cystenaaltje toch is ze een bestrijding waard. Dit is zonder meer duidelijk. Het uiteindelijk doel, waarnaar moet worden gestreefd, is ongewijzigd ge bleven n.l. zorgen, dat eind Maart geen enkele bietenspruit meer op Noord-Beveland voorkomt. Er zouden dan nog zoveel luizen kunnen rond vliegen, besmet worden met het ver gelingsziekte virus nooit. Daarmee zou een infectie van de jonge bieten percelen uitblijven. Tot nog toe bestond de bestrijding uit een iets gewijzigde bedrijfsvoe ring, n.l. vroegtijdig opruimen van bietenkuilen. Met conserbeta wordt een chemische weg bewandeld. Mocht nu inderdaad blijken, dat dit middel aan de gestelde eisen voldoet, spruitvorming dus weert en inder daad wijzen vele behandelde partijen in die richting, al valt een enkele nog wat uit de toon dan is geenszins de tijd aangebroken op de lauweren te rusten en maar rustig af te wach ten. Immers het beoogde doel bestond er in eind Maart geheel Noord-Beve land spruitvrij te hebben. Iedereen, die n.l. zijn ogen goed de kost pleegt te geven, zal reeds opge vallen zijn, dat aan verschillende dij ken en in sommige weidjes talloze bietenkoppen naar hartelust liggen te spruiten. Nu kunnen bepaalde weersomstan digheden ertoe bijdragen we den ken hier over vorst dat deze vroeg tijdig afsterven, daarop rekenen mo gen wij evenwel nooit. Een eenvou dige manier waarop deze zouden kunnen worden opgeruimd, bestaat ongetwijfeld hierin: een koppel scha pen in langzaam tempo langs de dij ken te drijven, voor zover althans hiervoor tóestemming wordt gegeven door de betreffende gebruiker. Niet alleen zou deze bron van infectie dan worden uitgeschakeld, maar tevens zouden deze koppen nog nuttig wor den besteed. Eén en ander werd reeds bespro ken met de heer Van Maldegem te Kortgene. Deze wil onze deze dienst wel bewijzen. Voorzover U hiermee te maken hebt, graag Uw medewerking verleend! Het is in Uw eigen voor deel. ZUID BEVELAND. 18 Januari 1954. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Oost Zuid-Beveland" liet on der de Kruiningse boeren een circu- l^re Verspreiden, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid om de grote hoeveelheden zand, die de pol der binnengekomen zijn en die niet door middel van afgraving, onder- ploegen enz. voor de eerste zomer maanden verwijderd zullen zijn, door middel van begroeiing dus door het zaaien van een bepaald gewas vast te houden. Wie het gewaagd heeft om tijdens de Westerstorm van enige dagen ge leden hetzij uit noodzakelijkheid, hetzij uit nieuwsgierigheid het Veerhaven-complex te bezoeken, heeft ondervonden dat het gevaar van ver stuiving alleszins denkbeeldig is. Het verblijf aldaar was allesbehalve een pretje, en de talrijke zanddeeltjes drongen overal binnên. We leven nu nog in een vrij voch tig jaargetijde, dus wat moet het dan worden als straks zon en wind zich doen gelden. De pas schoongemaak te waterlopen zullen weer vol zand kunnen stuiven, de jonge planten of reeds in cultuur zijnde percelen wor den bedolven enz. Het is moeilijk om voor een derge lijk object terug te grijpen op erva ring uit voorgaande jaren, omdat zulke gevallen gelukkig niet dikwijls voorkomen gedurende een mensen leven. Het geheel blijft *us een expe riment en de keuze van gewassen be- perk,t. Het meeste resultaat is te ver wachten van zomerrogge. Van enige opbrengst zal wel geen sprake zijn en wanneer het doel waarvoor ingezaaid werd bereikt wordt, mogen we al te vreden zijn. Het is aan te bevelen om direct te zaaien zodra de grond hiervoor ge schikt is. De maand Februari is voor de land bouwer de laatste jaren steeds be langrijker geworden, omdat de voor- bereidingen tot en het begin van de zaai geleidelijk van Maart naar Fe bruari verschoven zijn. Vanzelfsprekend kan dit niet tot in het onbegrensde doorgaan en het feit dat vorig jaar de zeer vroeg gezaaide bieten een enorm aantal schieters gaven en minder opbrengst dan de wat later gezaaide, doet reeds blijken dat we niet meer vroeger kunnen. En hoewel de gedragingen van het weer zeer zeker dit voorjaar weer heel anders zullen zijn, houdt het toch een zekere waarschuwing in om het vroege zaaien niet te overdrijven. Vooral voor de pootaardappelen die in de grondkuil bewaard zijn is het een bijzonder slecht najaar geweest, omdat de temperatuur vrijwel bij voortduring te hoog was. Spruitvor ming en daarmee onvermijdelijk samengaand spruitverlies bij verhan deling heeft al flink wat reserve- voedsel van de knollen gevergd. De verwachting is dan ook dat de kieming dit voorjaar zeer langzaam zal verlopen. Het verdient aanbeve ling om de aardappelen vroegtijdig uit de kuil te halen en ze in kiem- bakjes op een warmere plaats ge legenheid te geven tot het vormen van stevige spruiten voor ze in de grond gestopt worden. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Wanneer wij dit overzicht schrijven raast buiten een flinke Westerstorm, en met toch wel enige angst in ons hart horen we dit aan. Vroeger dan hoorden we dit ook wel en we spra ken dan met elkaar wel eens over de schade die zij zou kunnen aanrichten, en over de schepen op zee. Maar dan bleef het daar ook verder bij. Hoe zeer is dit nu veranderd, wanneer het tijd is voor de nieuwsberichten wordt de radio tijdig aangezet om toch maar te kunnen luisteren naar de te verwachten verhoging van de water stand bij vloed. Zaterdagmiddag 16 Jan. moesten op verschillende plaat sen op onze eilanden de coupures bij de havens gesloten worden. Voor zo ver ons bekend is tot op heden nog geen noemenswaardige schade aan gericht. Richten we thans onze blik op de boerderijen, dan kunnen we consta teren, dat men thans nergens onder hoogspanning behoeft te werken. De boer heeft dan ook rustig de tijd om zijn boekhouding in orde te brengen zo dit nog niet gebeurd is. Er is echter in deze maand heel wat te doen aan de administratie. Ge lukkig is de loonadministratie thans wat vereenvoudigd, en is tenminste de loonstaat die men voor de belas tingen moet bijhouden in overeen stemming gebracht met die voor de bedrijfsvereniging. Dit is o.i. al een hele verbetering, zowel voor het ad ministratieve werk als ook voor de controle. De loonberekening zelf is aanmer kelijk vereenvoudigd, maar liever had den wij dit nog eenvoudiger gezien. Desalniettemin zijn wij voorlopig te vreden met de nieuwe regeling. Ook heeft de boer nu tijd voor het opmaken van zijn bouwplan. Dit is een zeer belangrijke bezigheid, en zeker niet de gemakkelijkste van het boerenbedrijf. Van te voren is nooit te zeggen of men werkelijk wel goed zal zitten met zijn plannen. De financiële vooruitzichten van de verschillende gewassen zijn on zeker, en zo ook zullen de weersom standigheden voor het ene gewas gunstig en voor het andere weer on gunstig kunnen zijn. Wat dit laatste betreft kunnen wij U natuurlijk geen raad geven, voor het eerste punt raden wij U aan, een bouwplan op te stellen dat niet te veel afwijkt van Uw normale bouw plan. Gaat U vooral niet uw heil zoe ken in het uitbreiden van het areaal van die gewassen, die thans goed in de markt liggen. Gaan we dit doen, dan zijn de gevolgen absoluut fu nest. Zet vooral niet alles op één kaart Bij het opstellen van een bouwplan moeten we rekening houden met de structuur van de grond, het al of niet voorkomen van bodemziekten, bieten aaltjes e.d. Om een goede vruchtopvolging te krijgen, is het nodig dat men weet wat er in de voorafgaande jaren op de diverse percelen is verbouwd. We willen dan ook in dit verband uw aan dacht vragen voor het bouwboek, dat door het Rijkslandbouwconsulent- schap is samengesteld. Dit handige boek geeft ons na verloop van enkele jaren een prachtig overzicht van de voorafgaande gewassen, de bemes ting, de bewerking en wat dies meer zij. Tevens geven wij U de raad uw bouwplan eens te bespreken met de assistenten van de R.L.V.D.; deze mensen komen overal en weten al licht eens iets nieuws.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5