Het l»sl@8fli«| van tuberculosis bij pluimvee voor de veehouderij Elke gewenste vorm IN DRIE JAAR WERD IN ZEELAND OP 129 BOERDERIJEN T. B. C. BIJ DE KIPPEN GECONSTATEERD. GROTE VERBETERING BIJ DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN ONZE PROVINCIE IS MOGELIJK. Bescherming bij eigen organisatie ZEEUYV SCH LANDBOUWBLAD Het komt herhaaldelijk voor, dat koeien gaan reageren doordat ze in contact zijn geweest met t.b.c.-bacteriën, welke van kippen afkomstig waren. Vaak zijn de reacties klein, maar soms zijn ze even groot flls bij een besmetting met de runder tuberkelbacil. Als de stallijsten op de administratie van de Gezondheidsdienst voor Dieren binnenkomen met vermelding van de uitslag en de maat van de door de dierenarts gemeten reacties, wordt er aan de hand van verschillende gegevens besloten om een dier met reactie al of niet op te ruimen, ofwel over te laten spuiten met twee soorten tuberculine. Dit laatste noemen we de dubbeltest. HOE DE REACTIE BIJ HET RUNDVEE TOT STAND KOMT. Kippen hebben meestal t.b.c. van de buikorganen, vooral worden de lever en de milt aangetast. Deze zijn dan doorzaaid van geelgrijze haardjes, knob beltjes, die in grootte uiteenlopen van een spelde- punt tot een kleine aardappel. Ook komt er veel darmtuberculosis voor, waar bij de dieren massa's t.b.c.-bacillen met de mest verspreiden. Soms hebben die dieren ook nog diarrhee, waardoor de verspreiding nog toeneemt. Indien besmette mest op de weide terecht komt, hetzij van uw eigen kippen of van die van de buren, dan bestaat er een zeer grote kans, dat uw vee met het grazen t.b.c.-bacillen opneemt. Het vee zal daar niet ziek van worden. Er zullen zich echter toch langzamerhand kleine t.b.c.-processen in sommige organen ontwikkelen. Deze zijn bij slachting vaak moeilijk of niet te constateren. In het lichaam worden er echter afweerstoffen tegen gevormd; deze veroorzaken de reactie bij het inspuiten met tuberculine. Tuberculine is een vloeistof, waarvan het werk zame bestanddeel uit bacterie-eiwit van desbetref fende t.b.c.-bacillen bestaat. Door de snelle afbraak van de in de huid ingespoten tuberculine, ontstaat er min of meer een plaatselijke ontsteking met zwelling van de injectie-plaats. Dit noemen we dan de reactie. Als we „rundertuberculine" gebruiken in geval len van besmetting met kippen-t.b.c., vinden we een kleinere reactie en bij gebruik van „vogel tuberculine" vinden we een grotere reactie. De overeenkomst tussen de bacillen, welke vogel- en de runder-t.'o.c. veroorzaken, is zodanig, dat beide bacillen bij het stalonderzoek tot reacties aanlei ding kunnen geven. Indien er dan 6 tot 10 weken later een herhaald onderzoek gebeurt met gelijk tijdig gebruik van runder- en vogeltuberculine, dan is dikwijls de reactie op de vogeltuberculine groter, zodat dan zo'n dier niet opgeruimd behoeft te wor den. De reactie, welke er na besmetting met kippen- t.b.c. bij het vee ontstaat, verdwijnt vaak weer spoe dig. Het kan voorkomen, dat bij de z.g. dubbeltest, 6 a 10 weken later, de reactie in het geheel niet meer optreedt. Het is regel, dat de reactie op grond van een infectie met vogel-t.b.c. het volgend jaar geheel verdwenen is. Overigens is kippen-t.b.c. niet geheel onschuldig voor het vee. Bij hoge uitzondering komt het voor, dat bij drachtige koeien, door aantasting van de baarmoeder met de t.b.c.-bacillen van de kip, het kalf verworpen of dood geboren wordt. Op 18 bedrijven werden alleen maar kennelijk zieke dieren opgeruimd. Dit is van weinig waarde, omdat men op die manier terrein en hok voort durend besmet houdt en zodoende achter de ziekte aan loopt. Dat er echter op 21 bedrijven in het geheel geen maatregelen werden genomen is teleurstellend en het gevolg van gebrek aan inzicht in het werke lijk belang er van. Op 50 bedrijven had men zelf kuikens uit laten broeden en op 25 bedrijven heeft men ééndags- kuikens gekocht. Veel pluimveehouders denken gemakkelijk, dat men zo'n ziekte krijgt door aankoop van jonge hennen. Dit is in het algemeen beslist onjuist. Op fok- en vermeerderingsbedrijven komt t.b.c. practisch niet voor en op bedrijven waar men zelf broedt en de jonge kippen in een besmette omgeving opfokt, wordt de t.b.c. al weer vroeg op de nieuwe genera tie overgebracht. MAATREGELEN TER VERBETERING: 1. Oude kippen eten evenveel en leggen min der eieren dan jonge kippen, die voor het eerste jaar leggen. Ruimt na afloop van het legseizoen al uw kippen op en vervangt deze door aangekochte of zelf ge fokte jonge hennen. Op deze manier hebt U meer eieren, gezondere kippen en voorkomt U, dat t.b.c. zich ernstig uit kan breiden. 2. Wanneer U zieke kippen heeft, of dieren, welke mager of kreupel zijn, stuurt U deze dan op naar het laboratorium van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Het onderzoek is kosteloos en kan voor U zeer waardevol zijn. Indien een andere ziekte wordt geconstateerd, dan ontvangt U daarvan eveneens bericht. (Vervolg van pag. 59.) gen. Zij kan nooit meer bedragen dan de sobere herstel- en heraanschaffirigskosten, verminderd met een reeks van posten. Deze posten zijn: 1. de eerste bijdrage op prijsbasis 1940; 2. de uitkering van molestverzekeringen over schade aan bedrijfsuitrustingen 3. het afschrijvingsfonds; 4. de overwinsten. De eerste twee posten zijn wel voldoende duide lijk. Het is wel pijnlijk, dat de molestuitkeringen op dit punt in zekere zin bevrijdend gaan werken voor het Rijk. Het is ons bekend, dat de molest- maatschappijen nog overwegen verdere actie tot wijziging van deze bepaling te blijven voeren. Het afschrijvingsfonds, dat wil dus zeggen het verschil tussen de aanschaffingskosten van de verloren gegane en beschadigde uitrusting en de bijdrage, zal alleen in mindering worden gebracht indien het inderdaad redelijkerwijze beschikbaar geacht mag worden. In het bijzonder met betrekking tot het begrip overwinst heeft een heftige discussie plaats gehad met de overheid. Uiteindelijk is beslist, dat slechts dat deel van de fiscale winsten tussen 1 Januari 1946 en 1 Januari 1950 als overwinst in mindering zal wor den gebracht, hetwelk overblijft na aftrek van een redelijk bedrag voor levensonderhoud. Dit rede lijke bedrag voor levensonderhoud zal normatief worden vastgesteld; het zal dus niet van geval tot geval bekeken worden. Bij het bedrag voor levens onderhoud mag worden opgeteld 6 van het be drijfskapitaal en het bedrag van de belastingen, te betalen over de genoemde fiscale winsten. Als aftrekpost op de overwinst komen ook nog in aan merking bedragen, welke noodzakelijkerwijze in 't bedrijf voor andere doeleinden moeten worden aan gewend. In plaats van het bedrag voor levens onderhoud kan de getroffene ook vragen de wer kelijke privé-opnemingen van de winst af te trek ken, voorzover deze verantwoord zijn ten opzichte van zijn bedrijf. De eerste en de aanvullende bijdrage moeten besteed worden voor herstel en heraanschaffing van vervangende uitrusting. Het is toegestaan binnen het raam van de bedrijfsbehoefte een be paald uitrustingsstuk te vervangen door een ander (bijvoorbeeld paard-trekker). AANVRAGEN. Zoals reeds gezegd, moet de aanvullende bijdrage worden aangevraagd. Het is ons gebleken, dat een groot aantal der getroffenen de vereiste aanvrage nog niet heeft ingediend. Het is zaak daarvoor alsnog spoedig te zorgen. De aanvrage moet ge richt worden tot de rijksdienst voor Landbouwher- stel, Hooftskade 1, 's-Gravenhage. Voor getroffenen voor wie de bepaling, dat de eerste bijdrage tenminste vijfhonderd gulden moet bedragen, uitzonderlijk schrijnend is, heeft de minister toegezegd de bijzondere mogelijkheden van de wet art. 202 te zullen toepassen. KIPPEN-T.B.O. IS EEN KOSTBARE ZAAK VOOR DE VEEHOUDERIJ. 1. Indien op een bedrijf het voorgaande jaar een koe werd geslacht, waarin bij slachting tuber culeuze veranderingen geconstateerd werden, dan moet elke 'reactie het volgende jaar als positief aangemerkt worden. Op deze manier kan de vogel- t.b.c. door het veroorzaken van reacties bij het rundvee, de bestrijding van de runder-t.b.c. in de war sturen en worden er onnodige offers gebracht. 2. Indien er op een bedrijf bij één of meer die ren, waarvan de herkomst onzeker of ongunstig is, reacties worden geconstateerd, dan worden deze zonder meer als positief beschouwd. Dit geldt ook voor die bedrijven, waar men zich niet aan de voorschriften heeft gehouden. Is er dan toevallig kippen-t.b.c. in het spel, dan veroorzaakt deze dus schade. 3. Van dieren met een reactie tengevolge van besmetting met vogel-t.b.c. kan geen verklaring worden afgegeven. Indien het een verkochte kalf- vaars betreft, zal men het dier dus nog minstens 6 weken dienen te houden, waardoor al ernstig on gerief kan ontslaan. Slechts indien dan blijkt, dat bij de dubbeltest de reactie op rundertuberculine negatief is, kan eerst een verklaring worden af gegeven. 4. In sommige gevallen worden bedrijven als besmet beschouwd en kan de eigenaar dus tijdelijk slechts rode verklaringen krijgen voor eventueel te verkopen dieren. 5. Er worden jaarlijks in Zeeland meer dan 1000 dieren heronderzocht, welke op meer dan 700 verschillende bedrijven staan. De kosten van dit heronderzoek zijn aanzienlijk: een bedrijfsvoorlichter bezoekt het bedrijf, de die renarts komt twee keer, er worden berichten van heronderzoek, uitslag en beoordeling ervan ver zonden. Vooral als het heronderzoek in de weide- periode valt is het voor de eigenaar dikwijls moei lijk om de dieren vast te krijgen. We hebben ondervonden, dat het werk van de Gezondheidsdienst op het gebied van de bestrijding van t.b.c. bij de kippen wel gewaardeerd wordt. Bij de 129 boerderijen, waar t.b.c. werd gevonden, zagen we dat op 78 bedrijven al het pluimvee werd opgeruimd en later door jong materiaal werd ver vangen. Het spreekt vanzelf, dat men een ruime tijd moet nemen tussen het opruimen van zieke en het aanschaffen van nieuwe dieren. (±Een half jaar.) Zo mogelijk doet men de kippen in een nieuw hok en op een terrein waar de zieke kippen niet hebben gelopen. Op 11 bedrijven had men alle oude kippen opge ruimd. Dit is ook al een belangrijke maatregel. Omdat t.b.c. een ziekte is, die zich langzamerhand in ernst ontwikkelt, zijn de oudere dieren meestal de smetstof-verspreiders. We hebben het vorige jaar nog slechts in 22 van de gevallen van onverwachte reacties bij het vee de oorzaak opgespoord. Met een nog versterk te medewerking van de veehouders zal dit percen tage toenemen. Denkt U er eveneens aan dat besmette kippen van buren, welke bij U op de weide lopen, even goed reacties bij uw vee kunnen veroorzaken. Wanneer we in de loop van het jaar bij een kip van uw bedrijf t.b.c. constateren, dan zal dit ons een steun zijn bij de beoordeling van de reacties, die ook het volgend seizoen op uw bedrijf kunnen voorkomen. De beoordeling van de reacties zal dan als regel gunstiger zijn. G. GROOTENHUIS. Het Onderling Boerenverzekeringsfonds, de orga nisatie van en voor de boer, biedt U een keuze uit vele vormen van pensioen- en kapitaalverzekering. Enkele der meest voorkomende soorten zijn: Ouderdomspensioen Weduwenpensioen Gemengde verzekering Ideaalverzekering Studie- en uitzetverzekeringen Lijf rente-verzekeringen enz. Ook voor U heeft het O.B.F. ongetwijfeld een pas sende verzekeringsvorm. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 col lega's en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. Onderling Boerenverzekeringsfonds, Sophialaan 2, Leeuwarden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4