KORT VERSLAG ZITDAGEN ytfgPjg BÖEKHOUDBUREAU 'ffl INLANDSE RODE KLAVER ZATERDAG 23 JANUARI 1954. waarin opgenomen het NOORD-BR AB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. l. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2207. Frankering bij abonnement: Terneuzen 42e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 18 Januari 1954 te Goes. Opening. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de verga dering en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Daar het de eerste vergadering is in het nieuwe jaar, staat spreker hierbij even stil en spreekt de hoop uit, dat 1954 voor Zeeland meer geluk mag brengen dan 1953. Mededelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de ledenwerfactie tot goede resultaten leidt. Reeds nu, terwijl de actie nog in volle gang is, konden 180 nieuwe leden ingeschreven worden. De vergadering spreekt over dit resultaat haar voldoening uit, doch wijst erop, dat ook die afdelingen, waar reeds practisch alle daarvoor in aanmerking komende grondge bruikers lid zijn, met ere genoemd dienen te wor den. Vlas. Behalve de 4500 ha, welke de Belgen op contract in 1954 zullen mogen uitzaaien, zal thans voor het eerst worden toegestaan dat zij ongerepeld vlas zullen mogen kopen, echter met de verplichting dit vlas in Nederland af te repelen. Ten aanzien van de markt van het ogenblik wordt opgemerkt, dat deze rustig is. De Belgen schijnen in Frankrijk te kopen, daar de Franse regering hiertoe een zekere mate van vrijheid heeft toegelaten. Er wordt in ons land een grote uitzaai van vlas verwacht. Men baseert deze verwachting onder andere op het feit, dat er veel zaailijnzaad is ver kocht. Terwijl er in 1953 ongeveer 27.000 ha vlas werd uitgezaaid, zou dit areaal in het voor ons liggende jaar wel eens tussen de 35 en 40.000 ha kunnen liggen, hetgeen riskant geacht moet wor den. Suikerbieten. De suikerproductie van oogst 1953 heeft ruim 403.000 ton bedragen. De binnenlandse consumptie bedraagt een 380.000 ton. Voorts kan de behoefte van de suikerverwerkende industrie gesteld wor den op 100.000 ton. Over de prijs van de bieten voor oogst 1954 kan nog niet veel worden medegedeeld. De besprekin gen tussen de Minister van Landbouw en de Stich ting voor de Landbouw zijn aan de gang. Of de van verschillende zijden verwachte uitbreiding van het areaal bewaarheid zal worden, is moeilijk te zeggen. De vergadering acht een teelt van iets meer dan 70.000 ha bieten zeker verantwoord. Nog slechts enkele jaren geleden heeft Minister Mansholt ten sterkste aangedrongen op een areaal van 75 tot IrT OP U SAECK. mSVvL TERNEUZEN: Woensdag 27 Januari in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 28 Januari in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 Januari in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 29^ Januari in Café „Huysse", van 91.30 uur. THOLEN: Zaterdag 30 Januari in Hotel „Hof van Holland". 80.000 ha. Al is de prijs van de suiker op de wereldmarkt gedaald, toch is economisch gezien, rekening houdende met alle factoren, een eigen voorziening, dus een eigen teelt, nationaal verant woord te achten. Opgemerkt wordt, dat de kostprijs door de per 1 Januari ingegane loonsverhoging met 1.75 per 1000 kg bieten is gestegen. Afgezien van de sti muleringspremie mag gerekend worden op een prijs, die gebaseerd is op de kostprijs 20 on dernemerswinst. De suikerbiet is immers één der peilers van het landbouwbeleid van de Minister. Wel meent het Dagelijks Bestuur er met nadruk op te moeten wijzen, dat een normaal bouwplan het meest gewenste is. Een normale uitzaai van bieten is In aller belang het meest raadzame. Een teveel aan bieten verstoort de bestrijding van de bietenmoeheid, de afzet, de verwerking, de arbeidsverhoudingen en hel gehalte. Tarwe. De uitzaai van wintertarwe besloeg in 1952 in Zeeland 12.000 ha. Dit jaar werd 18.000 ha met wintertarwe ingezaaid, waarbij op te merken valt, dat het areaal op Schouwen en Duiveland om de bekende redenen terugliep van 1900 ha tot 1300 ha. Koolzaad. De uitzaai van koolzaad besloeg in de herfst 1952 ongeveer 250 ha. In 1953 bedroeg deze opper vlakte 1200 ha, waarbij de ingepolderde Braakman natuurlijk een belangrijke rol speelt. Teelt capucijners en rozijnerwten. In verband met het zeer hoge prijspeil van de capucijners en rozijnerwten is een aanzienlijke uit breiding van de teelt te verwachten. Aangezien de consumptie-behoefte beperkt is, zal een volgend jaar een lage prijs kunnen wórden verwacht. De consumptie-behoefte van capucijners is ruw weg 4000 ton en die van rozijnerwten 500 ton. Er is practisch geen export. Wanneer er dus 5000 ton capucijners (2000 ha) en 600 ton rozijnerwten (240 ha) worden geproduceerd, kan in d$ con sumptie en zaaizaadbehoefte worden voorzien. Aardappelmoeheid. Juist omdat de provincie Zeeland nog vrij is van aardappelmoeheid, wijst het Dagelijks Bestuur nog eens op het grote belang zich, behoudèns de be kende ontheffingsmogelijkheden, stipt te houden aan de 1 op 3 regeling. Landbouwherstel. Tot grote teleurstelling van de vergadering zijn de normen voor de vergoedingen nog niet bekend gemaakt. Het wordt onbevredigend geacht, dat het bedrijfsleven geen gelegenheid kreeg de eind- normen te bespreken. Cultuurtechnisch herstel. De heer Ir Post dóet enige mededelingen inzake de vorderingen van het cultuurtechnische herstel. Door het droge najaar verloopt een en ander op de meeste plaatsen gunstig. Op Schouwen en Duiveland is men nauwelijks begonnen. In het Waterschap Schouwen zijn alle watergangen dichtgeslibd. Het gemaal Flauwers is pas kort in werking. In de Vier Bannenpolder ligt dit punt iets gunstiger. De bezanding in Schouwen valt betrekkelijk mee. Dit is in de Vier Bannenpolder veel ongunstiger. Er ligt hier wel 4 a 600 ha onder het zand. Voorts is dit gebied ernstig getroffen, doordat de bouwvoor op ver schillende plaatsen is weggespoeld. In Kruiningen is de afzanding in volle gang. Voor een deel gaat het zand in de kreek. Voor een deel, waar dit mo gelijk is, wordt het ondergepïoegd. Ook gaat veel zand naar de dijk om deze op nieuwe hoogte te brerfgen. De afwatering in deze polder is nu weer in orde. Herverkaveling. Uit de herverkavelingsgebieden zijn thans de boeren aangewezen, die naar de N.O. Polder kun nen gaan. Het, zijn er 26 uit Schouwen en Duive land, 5 uit Tholen, 2 uit Waarde en één uit de Zak van Zuid-Beveland. Een minder prettige noot is, dat de pachtprijzen in de N.O.P. met weer ongeveer 50,per ha ver hoogd worden. Er wordt nogmaals gewezen op de mogelijkheid om bij emigratie de opbrengst, van de aan de Stichting Beheer Landbouwgronden verkochte bedrijven en de vergoedingen van Land bouwherstel in deviezen mee te nemen. Deze rege ling is ten opzichte van andere emigranten zeer gunstig. Tot nu toe is er weinig van bekend. Een betere voorlichting hieromtrent lijkt gewenst. Kwaliteit der uien. Over dit onderwerp heeft de lieer Dr Ir Van Beekom op verzoek van het Dagelijks Bestuur een nota geschreven. Daar dit onderwerp van veel belang is voor de export, besluit het Dagelijks Bestuur een speciale uiendag te organiseren in de tweede helft van Februari. Nadere mededelingen hierover zullen volgen. Landbouwhuishoudconsulente. De per 1 Januari benoemde opvolgster van mej. Sikkens is ter kennismaking aanwezig. De Voor zitter heet mej. A. van der Leeden van harte wel kom en hoopt dat zij een prettige en nuttige werk kring zal vinden. Tevens zal een commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs ingesteld worden. De Kringen geven hiervoor namen op. Als Voor zitter zal optreden de Burgemeester van Krabben- dijke, de heer Vader. Reeonstructier&pport Schouwen en Duiveland. Teneinde dit rapport te bestuderen wordt een kleine commissie gevormd. Naast een aantal Schouwse leden zullen de heren Ir Dorst en Ir Bos deel uitmaken van deze commissie. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk met een gefundeerd oordeel te komen. Wet Vervreemding; Landbouwgronden. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over de nieuwe wijze van berekening van de koopprij zen van landbouwbedrijven en van landbouwgrond. De verandering van de kapitalisatiefactor van 3V2 naar 3 zal voor de grond een mogelijke verho ging van 14 betekenen. Voor bebouwde eigen dom kan dit meer zijn. Het wordt wel betreurd, dat deze maatregel zo laat is gekomen, nu de con junctuur de neiging heeft om te slaan. Belastingcommissie Z. L. M. Het Dagelijks Bestuur benoemt de heer J. Q. C. Lenshoek in de Belastingcommissie in plaats van de heer J. Pilaar, die bedankte. P. B. O. Enkele punten over de tot standkoming van de P. B. O. worden besproken. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Gendringse- en Limburgse Maasklaver.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1