ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA: Over notulen en brieven KORT OVERZICHT Zeeuwse collecte voor de jeugd 07 GD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. :ÏSi£aUUw Een secretaris krijgt het meeste werk na afloop van de vergadering. Op de vergadering zelf moet hij opletten i.v.m. het maken van de notulen. Hij zorgt voor de stembriefjes en laat de presentielijst rondgaan. Hij dient aan veel kleine dingen te denken, die met elkaar belangrijk zijn. Maar als hij thuiskomt van de ver gadering begint het werk voor hem pas goed. Notulen maken, brieven schrijven, brieven beantwoorden, een verslagje voor (le krant schrijven. En ga zo maar door. Stuk voor stuk zijn het werkjes, die een zekere vaardigheid met de pen vereisen. En wat is de werkelijkheid? Notulen missen de zo nodige puntig heid en beknoptheid, en zijn voor ver schillende leden een reden te laat op de vergadering te komen. Laten we er om denken, dat het er niet om gaat precies weer te geven wat een ieder gezegd heeft. Het gaat er in de eerste plaats om, dat. later nagegaan kan worden welke besluiten werden genomen en op welke gronden dit plaats vond. Het schrijven van brieven is ook al geen eenvoudige zaak, om maar niet tj spreken over het schrijven van een artikeltje of een verslag. De ingekomen stukken en de afschrif ten van de verzonden brieven gaan in het archief. Het maakt echter een groot verschil of dit een handige op- bergmap is of een lege margarinedoos. Eéns per jaar moet alles wat in het afgelopen jaar gebeurd is, worden sa mengevat in een jaarverslag. Daar zit ook al weer veel werk aan, omdat er zo ontzettend veel dingen zijn, waarop bij het samenstellen op gelet moet worden. Daar is een algemene beschrijving van de omstandigheden, die het werk van de vereniging hebben beïnvloed, het ledental, de bestuurssamenstelling, het aantal vergaderingen en de daar behandelde onderwerpen, een verslag van buitengewone gebeurtenissen en contacten met andere organisaties en besturen. Al die dingen moeten worden samen gesmolten tot een leesbaar verhaal, waar ook een buitenstaander nog wat aan heeft. Een voortdurende zorg voor iedere secretaris vormt de ledenadministratie. Niets is zo bewegelijk als de ledenadmi nistratie van een jeugdvereniging. Hier moet een goede en toch ook weer een goedkope oplossing voor worden gevon den. Die ledenadministratie is trouwens ook van groot belang voor de penning meester, omdat die er ook gebruik van kan maken als ze goed opgezet is. Eén van de redenen, die een goede ledenadministratie vereisen, is het steeds wederkerend gebruik voor het ter vergadering uitnodigen van de le den. Het is voor een lid niet prettig als de secretaris hem vergeet, ook al was hij niet eens van plan de vergadering te bezoeken. Zo schrijft de secretaris voort en met dit schrijven legt hij voor de vereniging contacten, die niet gemist kunnen wór den, B. Z. P. M. EN L. J. G. AFDELING NOORD BEVELAND Op 23 Dec. j.l. werd door de Z. P. M. en L. J. G. afd. Noord-Beveland een Kerstavond geqrganiseerd te Kort- gene. Het programma werd begonnen met een voordracht door mej. Kleine- pier over het bekende Kerstverhaal van Charles Dickens: „Scrooge and Marley", geïllustreerd met licht beelden. Daarna volgde de uitslag van de bakwedstrijd. Het was geen gemak kelijke taak geweest uit de pl.m. 10 taarten, enkele cakes en koekjes een keuze te bepalen, maar tenslotte had de jury beslist om als winnaressen aan te wijzen: Jans v. d. Linde, Lies Zuidweg en Leine Hendrikse, die elk een nuttig geschenk, dat hen op bak- gebied nog van dienst zal kunnen zijn, ontvingen. Mej. Kleinepier bedankte vervol gens de jury bestaande uit 3 leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en bood hun een kleine surprise aan. Daarop volgde de pauze, waarin men zich kon overtuigen van de smaakvolle en vooral smakelijke bak- prestaties die door de leden van de Z. P. M. geleverd waren. Na de pauze werd het programma voortgezet met hersengymnastiek, waarbij een ploeg van de Z. P. M. en een van de L. J. G. tegen elkaar moes ten kampen. Dat ze aan elkaar ge waagd waren bleek uit de eindstand, n.l. 13^13 in 't voordeel van de L. J. G. Minder hersenpijnigend was daarna het uitdelen van de meegebrachte cadeautjes, waarbij verschillenden voor leuke verrassingen kwamen te staan. De dames Geluk en Van Doorn zorgden er voor, dat de Kerststem ming niet verloren ging, door met piano-begeleiding door Lies Zuidweg van de vergadering van het Hoofdbestuur der L. J. G„ ge houden op Zaterdag 16 Januari. Oprichting orkesten. Ter vergade ring wordt medegedeeld, dat op Noord- Beveland en Walcheren vergevorder de plannen tot oprichting van een or kest bestaan. Ook op Tholen wil men zo snel mogelijk tot oprichting komen. Voor deze oprichting wil het Hoofd bestuur subsidie aanvragen bij de P. J. G. N., die hiervoor gelden beschik baar heeft. Studiedagen. De deelname wordt door de vergadering bevredigend ge acht. Helaas komt het merendeel der deelnemers uit Zuid-Beveland en Noord-Beveland. Filmvorming van de leden. De ver gadering is van mening dat het nood zakelijk is de leden met goede cultu rele films in aanraking te brengen. Binnenkort zal hierover een nota worden gepubliceerd. Instructie van secretarissen (esses) en penningmeesters (essen). De ver gadering acht het zeer gewenst dat eind Februari een bijeenkomst ter in structie van deze bestuursleden in Goes wordt gehouden. Cursus Volkshogeschool Zeeland. Deze cursus wordt van een dusdanig belang geacht dat besloten wordt een subsidie van ƒ5,per persoon te verstrekken. enige mooie Kerstliederen ten gehore te brengen. En nauwelijks bekomen van de hersengymnastiek, werd als volgende punt van het programma een intel ligentiewedstrijd aangekondigd. Uit de resultaten bleek wel, dat de be langstelling nog niet verslapt was. Met het spelen van wat bekende liedjes door Piet Tazelaar op zijn accordeon zou deze avond besloten zijn, ware het niet, dat er nog een „moeilijkheid" gerezen was: Er was nog cake over! Maar door middel van een Amerikaanse verloting kon den de taarten al gauw aan de man, respectievelijk de vrouw gebracht worden. Het was een gezellige en goed be zochte avond. De K. ALGEM. LEDENVERGADERING STREEK ZUID-BEVELAND. 8 Januari hield de streek Zuid- Beveland een algemene ledenvergade ring. Deze avond stond onder leiding van de streekvoorzitter Johan Mol. Als onverwachte, maar niettepiin zeer welkome gasten waren aanwe zig de algemeen voorzitter en secre taris. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij het afgelopen jaar en wees op het nieuwe jaar, dat zeker een druk en belangrijk jaar voor de streek Zuid-Beveland zal worden, van wege de Z. L. M.-tentoonstelling. De L. J. G. zal waarschijnlijk een groot gedeelte van de jeugddag verzorgen. Het jaarverslag riep alle gebeurte nissen van 1953 weer voor de geest. Ondanks de ramp, waardoor ook veel leden van de;ze streek werden getrof fen, is het geen slecht jaar geweest. In Oudelande werd een nieuwe af deling opgericht. Een extra pluim kreeg de L. J.'G. Goes, vanwege het mooie resultaat dat zij met haar maïsproefveld had behaald. Ook had deze afdeling de ploegkampioen voortgebracht. Uit het financieel overzicht bleek, dat het kwartje contributieverhoging voor 1954 vooral met het oog op de toekomstige jeugddag niet overbodig is. Het groepje Goese Z. P. M.-sters, dat in Schouwen zou gaan schoonmaken moest teleurgesteld worden. De heer Doeleman vertelde over zijn plan de hulpploegen op Schou wen een Zeeuwse avond aan te bie den. Ook gaf hij inlichtingen over de a.s. studiedagen in Axel. Nogmaals vroeg de streekvoorzit ter de aandacht voor de jeugddag en legde de plannen voor, die nog met vele nieuwe aangevuld zullen moeten worden. Daarna vertelden verschillende af delingen iets over de cursussen, die zij in de afgelopen jaren gehouden hebben. De Z. P. M. Goes had een cursus fijne keuken gevolgd. De L. J. G. Goes had dit jaar een discussiegroep over landbouwcoöperatie, terwijl 's-Heer Abtskerke telkenjare een technische cursus organiseert. In de pauze kon men zich opgeven voor de studiedagen. Het openluchtspel vond meer af trek; bijna alle aanwezigen gaven zich hiervoor op. De improvisatie die tot slot gehou den werd, was voor vele verbeterin gen vatbaar. (Maar ook voor herha ling. Red.). Als beste kwam L. de Rijke uit de bus. Zijn onderwerp was dan ook zeer actueel: „Het dichten der zeegaten". AFDELINGEN HOEK en TERNEUZEN Z.P.M. en L.J.G. ZATERDAG 23 JANUARI. Aanvang 6.30 uur, in de Gemeentelijke Gehoorzaal te Hoek. Opvoering van: „Dolly." AFDELING ZUIDZANDE. Z.P.M. en L.J.G. ZATERDAG 23 JANUARI. Aanvang 7 uur, in Café De Witte te Zuidzande. L. J. G. SCHOUWEN—DUIVELAND. VRIJDAG 29 JANUARI ALGEMENE VERGADERING, des avonds 7.30 uur in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Agenda Bespreking werkzaamheden en op bouw der L. J. G. op SchouwenDui- veland. AFDELINGEN OOSTKAPELLE en SEROOSKERKE Z. P. M. en L. J. G. ZATERDAG 23 JANUARI. Aanvang 7.30 uur, in het Vereni gingsgebouw te Oostkapelle. Toneelstuk: „Deining om de dorps dokter". ZATERDAG 6 FEBRUARI. Opvoering van het toneelstuk: „Deining om de dorpsdokter." in het Verenigingsgebouw te Seroos- kerke. ZATERDAG 20 FEBRUARI. Idem in het Dorpshuis te Grijps- kerke. In een schrijven, gericht aan de burgemeesters van alle Zeeuwse ge meenten, heeft de Commissaris der Koningin een oproep gedaan tot al gemene jnedewerking aan de in de maand Februari te houden Zeeuwse Collecte. Tengevolge van de ramp kon de jaarlijkse traditie van een vaste in zameling in de maand October niet worden voortgezet. Daarom zal voor 1953 en 1954 samen deze Zeeuwse Col lecte gehouden worden ter gelegen heid van de herdenking van de ramp van Februari 1953. De organisatoren willen deze collecte plaatsen in het licht van de algemene dankbaarheid voor het sluiten der dijken en zien als een uiting van het gemeenschap pelijk besef van verantwoordelijkheid voor de opbouw en de ontwikkeling van onze eigen provincie. In verband hiermede zal de op brengst van deze collecte in zijn ge heel bestemd worden voor het werk van alle Zeeuwse jeugdorganisaties ongeacht richting of levensbeschou wing. Tevens zal deze collecte niet alleen aan de rampgebieden maar aan de gehele provincie ten goede komen. In aansluiting aan deze oproep van de Commissaris zouden wij een be roep willen doen op de leden van de Afdeling van de Landbouw Jongeren Gemeenschap in onze provincie om hun daadwerkelijke steun aan deze collecte te verlenen, door zich bij de burgemeester van hun gemeente of bij de plaatselijke organisatoren als collectanten beschikbaar te stellen. Zo zal het mogelijk zijn deze Zeeuwse Collecte 1954 te maken tot een collecte vóór de jeugd dóór de jeugd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11