Nieuwe gradering|merriën. p Bestrijdingsmiddelen in het brandpunt der belangstelling. Het Hoofdbestuur van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft zijn goedkeuring verleend aan belangrijke voorstellen, vervat in een RAPPORT DER COMMISSIE „GRADERING MERRIËN" Wij laten dit rapport hieronder volgen. Reeds vele jaren wordt in fokkerskringen de behoefte gevoeld aan een verder gaande differentiatie van Keurstamboek- en premie-merriën. In de na-oorlogse tijd is deze behoefte, door de> voornamelijk onder invloed der motorisatie wel zeer gewijzigde omstandigheden, nog aanmerkelijk groter geworden. Meer dan ooit dient nu en in de toekomst wellicht steeds meer keuring en selectie mede gericht te zijn op de economische waarde van het paard. De economische waarde, waaronder dan in de eerste plaats wordt verstaan „Fokproductie en Arbeidsprestatie". Bij de selectie voor opname in K. en bij de premiekeuringen wordt, hoe waardevol deze keuringen overigens ook zijn, met deze productiewaarde praktisch géén rekening gehouden. Dit betekent een grote leemte in het keuringssysteem van onze trekpaardfokkerij en heeft tot gevolg dat velen gereserveerd staan tegenover deze vorm van selectie, n.l. uitsluitend op exterieur. De Commissie is van mening dat met de voorziening in de bestaande behoefte thans ten spoedigste kan en moet worden begonnen en wel door invoering van een hogere gradering voor elite-dieren en zeer productieve merriën. Zij stelt daarom voor over te gaan tot: A. Instelling van een praedicaat: „ELITE-MERRIËN"; B. Instelling van een praedicaat: „PRESTATIE-MERRIËN". A. ELITE-MERRIËN Tot deze rubriek worden uitsluitend toegelaten, merriën, die werkelijk elite-dieren zijn. Merriën dus, die aan hoge eisen inzake exterieur, vrucht baarheid, fokprestaties en arbeidsverrichtingen voldoen. Elkeen, die lid is der vereniging, kan één of meer paarden opgeven voor onderzoek en keuring tot toekenning van het praedicaat „Elite" indien minstens aan onderstaande minimum-eisen kan worden voldaan. Exterieur: Op driejarige of oudere leeftijd meet minstens één eerste of tweede premie zijn behaald. Vruchtbaarheid. Minstens 3 afstammelingen moeten aanwezig zijp, zodat in het algemeen de aanvrage niet vóór de zesjarige leeftijd kan plaats hebben. Fokprestaties: Minstens 3 afstammelingen moeten worden getoond. De jury kan vorderen dat méér afstammelingen worden voorgebracht. Deze worden op exterieur beoordeeld en even tuele fokprestaties van deze afstammelingen wor den mede in aanmerking genomen. Gestorven producten die premiewaardig zijn geweest, kunnen worden gerekend tot aanwezige afstammelingen. Met bijzondere omstandigheden als sterfte door ongeval van bekende goede veulens etc. kan even eens rekening worden gehouden. Verrichtingen: Uithoudingsvermogen, sterk, mak, gewillig en vlot. Als de meest belangrijke maatstaf geldt hier de arbeid die het paard op het bedrijf verricht. Bekend moet zijn dat bovenstaande eigenschappen bij alle werkzaamheden steeds in ruime mate aan wezig zijn. De verrichtingen worden op het bedrijf gecon troleerd, bij welke contröle o.m. rekening wordt gehouden met het feit dat op bepaalde bedrijven paarden het gehele jaar door alle arbeid verrich ten, alsook met gevallen waarin bij bepaalde seizoenwerkzaamheden topprestaties moeten wor den geleverd. Buitendien kunnen aanzet-proeven en kracht- prestatieproeven worden geëist. De resultaten worden vastgelegd in een rap port en geregistreerd. B. PRESTATIE-MERRIËN Tot deze rubriek kunnen merriën worden toe gelaten, die bewezen hebben aan hoge eisen inzake vruchtbaarheid, fokprestaties en arbeidsverrich tingen te voldoen en van goed exterieur zijn. De voorwaarden voor aanvrage tot toekenning van dit praedicaat zijn de volgende: De minimum-eis inzake exterieur is dat de be treffende merrie moet opgenomen zijn in het Keurstamboek. Bij beoordeling van de economische waarde (vruchtbaarheid, fok- en arbeidsprestaties) zal vooral gelet worden op een „Economisch type", een goed soort dus, dat voordelig is in onderhoud. Overigens gelden dezelfde voorwaarden als voor „Elite-merriën". o Aanvragen tot onderzoek en keuring ter ver krijging van het praedicaat „Elite-" of „Prestatie- Merrie" kunnen geschieden onder betaling van 100,per paard, van welk bedrag bij nieti- toekenning f 50,wordt gerestitueerd. Het voorbereidende onderzoek inzake minimum eisen exterieur, vruchtbaarheid, fokprestaties en arbeidsverrichtingen, geschiedt door een rappor teur, aan te wijzen door het Dagelijks Bestuur dei- vereniging. De uiteindelijke keuring geschiedt door een jury van 2 leden, waarvan één namens en aan te wijzen door het Hoofdbestuur der ver eniging en één aan te wijzen door het Afdelings bestuur. De jury wordt bijgestaan door d'e rap porteur, die zonodig als arbiter, kan optreden. In een rapport worden de bevindingen der jury vastgelegd en met advies omtrent al- of niet- toekenning van het gewenste praedicaat uitge bracht aan het Dagelijks Bestuur der vereniging. Het Dagelijks Bestuur besluit naar aanleiding van dit rapport over de toekenning van het ge vraagde praedicaat. Elke toekenning wordt gepu bliceerd in het officieel orgaan der vereniging, „Ons Trekpaard". Een „Elite-Merrie" wordt voorzien van een brandmerk, bestaande uit een hoefijzer in omge keerde vorm met kroon, zoals het wapen der ver- IV. Sjot. BEDRIJVEN MET EEN EIGEN MACHINE. In beginsel kunnen zich op deze bedrijven dezelfde ongevallen voordoen als op de bedrijven waar een loonspuiter de werkzaamheden uitvoert. De verantwoordelijkheid ligt hier echter op een ander vlak, daar hier meer eigen belangen op het spel staan en onvoldoende vakkennis een grotere rol speelt dan het voorbijzien van de belangen van derden. Het komt de Commissie echter voor, dat het verplicht stellen van een diploma, met een daaraan verbonden erkenning, onmogelijk geacht moet wor den. Zelfs als een ruime aanloopperiode gekozen wordt, zou het nog niet gelukken het onderwijs en het afnemen van examens voor deze grote groep goed te organiseren. Waar zou men trouwens de grens moeten leggen Bij een machine die met een motor wordt aange dreven Een rugsproeier kan bijna een even grote capaciteit halen, als men tussen twee rugsproeiers een sproeiboom aanbrengt. En lekkende rug sproeiers vormen voor degene die ze draagt een geweldig gevaar, daar ze de kleding kunnen door drenken en zo vergiftiging door aanraking met de huid kunnen veroorzaken. Des te meer zal voor deze categorie daarom de nadruk op de voorlichting moeten vallen. Niet al leen via de normale kanalen, doch vooral door het geven van speciale cursussen op het gebied van bestrijdingsmiddelen en hun gebruik. Ook op de land- en tuinbouwscholen dient meer aandacht aan dit onderdeel te i den besteed. Alleen zo kan de grote leemte op dit gebied worden weggewerkt. Het bedrijfsleven zou het geven van cursussen zelf ter hand kunnen nemen, waarbij vooral ge dacht wordt aan de Coördinatie Commissie Vak onderwijs. Evengoed zal de mogelijkheid open gehouden moeten worden dat land- en tuinbouwers de cursus sen en het daarop volgende examen van de Over heidsdienst kunnen volgen en resp, afleggen. Voor wat betreft de jongeren zal op de land- en tuinbouwscholen meer aandacht aan dit onderdeel besteed moeten worden. Maar al te veel ziet men dat op de scholen weinig aandacht aan het bestrij dingsmiddel op zichzelf wordt besteed. De boekjes die gebruikt worden beleven herdruk na herdruk zonder dat er veel in veranderd wordt. Deze zaak wil de Commissie gaarne aanbevelen in de aandacht van de Inspectie voor het landbouw onderwijs. Ook de consulenten, belast met het toe zicht op het landbouwonderwijs, en de commissies van toezicht op de scholen zullen hierbij een be langrijke functie kunnen vervullen. De leraren zullen van de nieuwste middelen op de hoogte moe- omging. Dit merk wordt aangebracht op de rechter halsvlakte. Een „Prestatie-Merrie" wordt voorzien van een brandmerk in de vorm van een kroon, welk merk wordt aangebracht op de rechterzijde van de hals bóven het reeds aanwezige hoefijzermerk als K.- merrie. De Commissie is van mening dat door de in stelling van deze twee praedicaten zéér belangrijk en nuttig werk voor de fokkerij kan worden ver richt. O.rm kan worden bereikt: dat aan een lang gevoelde behoefte wordt voldaan, dat in een leemte t.a.v* ons selectie-systeem wordt voorzien, waardoor een grote groep met meer belangstelling tegenover ons keuringswezen /.al komen te staan, dat de toekenning van deze praedicaten ongetwij feld door alle fokkers en belangstellenden met veel interesse zal worden gevolgd, zodat hier aan een grote propagandistische waarde kan worden toegekend, dat het goede stamboek-merriemateriaal daardoor méér dan voorheen kan worden ingedeeld naar de werkelijke kwaliteiten, dat de toekenning van zulk een praedicaat de waarde van de desbetreffende merrie en haar afstammelingen volkomen terecht aan zienlijk zal verhogen, zulks tot voordeel van de fokkerij. dat hierdoor t.z.t. belangrijke foktechnische ge gevens omtrent vruchtbare, goed-fokkende en arbeidsproductieve stammen ter beschikking zullen komen, dat hierdoor, op geheel vrijblijvende basis, een begin wordt gemaakt met beoordeling van de economische waarde, niet alléén inzake ar beidsprestaties doch tevens ook op het terrein, hiervoor reeds genoemd, van vruchtbaarheid, fokproductie en onderhoud, dat hiermede wordt voldaan aan een meermalen uitgesproken wens der Overheid, dat verwacht mag worden dat hierdoor de subsidie der Overheid voor onderzoek op arbeids prestaties en verrichtingen ook aan onze ver eniging zal worden toegekend. o Zoals boven reeds medegedeeld, heeft het Hoofdbestuur zijn goedkeuring aan deze voorstel len gehecht en kan met de uitvoering hiervan, na behandeling op de Algemene Vergadering in Maart 1954, worden begonnen. ten blijven, zodat het aanbeveling verdient hen in de gelegenheid te stellen steeds aanvullingscursussen te volgen. OOK DE HANDEL IN BESTRIJDINGSMIDDELEN ZAL AAN BEPAALDE EISEN MOETEN VOLDOEN. Wat deze categorie betreft, staat de commissie hetzelfde systeem voor als bij de loonspuiters, om dat de handelaren veel fouten kunnen maken en daardoor ook veel ongelukken kunnen veroorzaken. We zullen daarom die handelaren uit moeten sluiten, die niet voldoende kennis van de middelen bezitten en ook niet van zins zijn zich deze kennis eigen te maken. In de practjjk doet zich de complicatie voor, dat vele handelaren zelf wel op de hoogte zijn, doch dat de z.g. depothouders, die zij gebruiken op de dorpen, dit niet zijn. Terwijl deze personen juist veel met de gebruikers in aanraking komen en hen moeten adviseren over de aan te wenden middelen. De praktijk bestelt immers veelal niet een bepaald middel, doch zonder meer een middel om een be paalde ziekte te bestrijden. De keuze wordt dan aan de handel overgelaten. Men kan het verlies van een gedeelte der brood winning van deze categorie van doorslaggevende aard achten, doch zal anderzijds ook moeten besef fen dat hier 'grote belangen op het pel staan. Deze mensen verkopen vergif bjj kilo's tegelijk, terwijl een apotheker die een uitstekende opleiding heeft gehad, iedere gram moet kunnen verantwoorden. Door het kiezen van een ruime overgangstermijn, moeten zowel handelaren als depöthouders in de gelegenheid worden gesteld hun vakkennis zo nodig op peil te brengen. Eerst na deze termijn zou een diploma vereist moeten zijn om voor een vergunning in aanmerking te kunnen komen. Deze vergunning zou gebonden moeten worden aan voorschriften, b.v. ten aanzien van de bewaring der middelen, zodat intrekking ten allen tijde moge lijk is. De opleiding en het afnemen van examens zal evenals bij de loonsproeiers in handen gelegd moeten worden van een onpartijdige overheidsinstantie. Als zodanig lijkt de commissie de Plantenziektenkundige Dienst de meest aangewezen dienst, daar deze over het meest deskundig kader beschikt. Hiermee zijn we aan he' einde van het rapport ge komen, dat werd uitgebracht door een commissie van de Z. L. M. We hopen, dat vele punten, die hierin wor de genoemd, weerklank zullen vinden bij praktijk cn Overheid, En dat het werken met giftige middelen door voldoende verantwoordelijkheidsbesef en vak kennis in de toekomst minder ongelukken zal ver oorzaken. n

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9