SPINTBESTRIJDING. TUINBOUW Ervaringen in Zeeland met nieuwe spintbestrijdingsmiddelen SEIZOEN 1953 RECTIFICATIE. INHOUDSOPGAVE 21 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD In de loop van 1953 werden een aantal nieuwe middelen aangeboden voor het onderzoek inzake spintbestrijding. Een groot deel hiervan komt voor lopig nog niet in aanmerking voor toepassing in de praktijk; van sommige is het de vraag of ze ooit toepassing zullen vinden, daar ze geen verbetering zijn van de reeds bekende middelen. Hieronder zullen we die middelen noemen die sinds kort in de handel zijn, doch waar nog maar weinig ervaring mee opgedaan is. Verder zullen de eventueel aanwezige neven werkingen op insecten'besproken worden. ANTI-SPINTOLIE Proefveldervaringen Dit middel dient te worden toegepast kort voor dat de wintereieren van het fruitspint uitkomen. .In onze proeven werd het wel verspoten toen reeds een klein deel der wintereieren was uitgekomen. Bij een zorgvuldige toepassing kan een zeer grote doding van deze wintereieren bereikt worden. Zeer nadrukkelijk zij er hier op gewezen dat een nauwkeurige manier van toepassen zeer noodzake lijk is; eik niet geraakt eitje kan weer aanleiding tot hernieuwde aantasting zijn. Indien aan deze voorwaarde voldaan wordt, kan een zeer goed resul- Door een vergissing op de drukkerij werd in het artikel: „Herstel en herstel is twee", de tekst, van de onderste twee afbeeldingen verwisseld. Onze lezers hebben zich door deze verwisseling echter vast niet de kleine boograampjes voor modern laten aanpraten. RED. Bladz. Ontziiting van zoute gronden in 1953. 17 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 17 Het bedrijfsplan voor 1954. II. 17 Vereenvoudigd loonboek van het L. E. I. 18 De nieuwe pacht- en koopprijzen voor landbouw gronden. 18 De ledenwerfactie begint eerst goed. 18 Denkt aan uw voederbieten. 19 Belastingrecht. VII. 19 Zitdagen19 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zeeuws. Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Adviesorgaan voor Oorlogs- en Watersnood- schade. Afdeling Goes der Algem. Emigratie Cen trale. (A. E. C.) Contractteelt. Lonen en sociale voorzieningen. 20 Vereenvoudiging loonberekening. II. Moderne weide-exploitatie en longworminfectie. 20 Gevaarlijke zendingen. 20 Rectificatie, 21 Tuinbouw: Spintbestrijding. 21 Nabeschouwing Tuinbouvvniiddag 22 Winterbespuiting ja of neen. 22 Hoeveelheid neerslag in het jaar 1953. 22 In Suriname liggen mogelijkheden voor jonge Nederlandse boeren. 23 Doelmatig gebruik van de trekker in de land bouw. 24 Nieuwe gradering van merriën. 25 Bestrijdingsmiddelen in het brandpunt der be langstelling. IV. (Slot.) 25 De Boerenjeugd. 26 Notulen Algemene Vergadering der Z. L. M. 27 Van Boerderij en Organisatie. 28 Bram uit de Sïikhoek. 28 Uit de Kringen en Afdelingen: 28 Cursus kennis bestrijdingsmiddelen Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. Bespreking Bouwplan 1954 en Boerderijen- bouw Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M- Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. 29 en 31. Marktberichten 31 taat verkregen worden. Het is echter in de practijk nooit mogelijk alle eieren te doden; ondanks een goed resultaat kan men dus vaak in het eind van de zomer weer spintaantasting verwachten. De wer king ten opzichte van andere plagen is nog niet geheel uitgezocht, b.v. de doding van wantseneieren. Voorlopige waarnemingen doen echter vermoeden dat deze gering zal zijn. Ten opzichte van bladluis eieren is zeker niet veel te verwachten, temeer om dat het vaak gespoten zal worden wanneer de luis- eieren reeds uitgekomen zijn. Practijkervaringen: Niet alleen in de proeven, ook in de practijk is door verscheidene kwekers op beperkte schaal Anti- spintolie beproefd. De verkregen resultaten met een spuitconcentratie van 1 zijn vrijwel geheel in overeenstemming met de proefveldresultaten. De verkregen resultaten met vernevelen waren niet geheel bevredigend en in enkele gevallen beslist onvoldoende. Spuiten van dit middel verdient daar om de voorkeur boven vernevelen. Hoewel Anti- spintolie na de bloei zeer goed de levende mijten en zomereieren doodt, blijft toepassing in die periode erg gevaarlijk in verband met de kans op ernstige beschadiging. Het gebruik van Antispintolie door de practijk zal vóór de bloei moeten zijn, kortom voor het .uitkomen van de eerste wintereitjes. PCPBS (MURVESCO LIRO MITOX) Proef veldervaringen: Dit middel bezit alleen ovicide werking ten op zichte van $e zomereieren. Hierin ligt tevens zijn beperking: we moeten het dus toepassen wanneer er zomereieren zijn, dus niet voor begin Juni. Vaak werd reeds spintschade waargenomen vóór dit tijd stip, een bestrijding voor begin Juni is dus vaak noodzakelijk. De doding van de zomereieren door PCPBS is zeer groet, terwijl de werkingsduur vrij lang is. Van een combinatie van parathion met PCPBS kan een zeer goed resultaat verwacht worden; in onze proe ven gaf deze combinatie dan als regel een fraai resultaat. Helaas bezit dit middel ook minder aan trekkelijke eigenschappen, nl. phytocide werking op een aantal rassen. Gevoelig bleken o.a. te zijn: Per zikrode Zomerappel, Zigeunerin, Transparante de Croncels, James Grieve en Worcester Pearmain. Momenteel is nog weinig bekend van de om standigheden waaronder de schade speciaal aan vruchten optreedt; voorzichtigheid is dus geboden. Werking tegen andere insecten bezit dit middel niet, het is dus een specifiek spintbestrijdingsmiddel. Practykervaringen: Voor bestrijding van mijten en zomereitjes is door de mislukte parathionbespuitingen tegen fruit spint, door de fruitkwekers veel gebruik gemaakt van de combinatie PCPBS parathion. De practijkresultaten waren van die aard, dat verscheidene fruitkwekers hun oogst a.h.w. er mee gered hebben. Het bleek nl. mogelijk met één be spuiting van PCPBS 50 spuitconc. 0.05 -f pa rathion 25 spuitconc. 0.05 een aanwezige spint populatie practisch geheel op te ruimen en de bomen enige maanden spintvrij te houden. Gebruik van enkel PCPBS gaf geen bevredigende resultaten, daar te lang de schadelijke invloed van de aanwezige mijten merkbaar bleef. Vernevelen van dit middel gaf practisch gelijke resultaten als bij verspuiten, terwijl gemengd ver- spuiten met schurftbestrijdingsmiddelen geen merk baar nadelige invloed had op de resultaten. E.P.N. 300 Proefveldervaringen: Dit middel bezit zowel werking tegen de mijten als tegen de eieren. De werking tegen de mijten is minder heftig dan die van parathion, doch duurt veel langer, naar schatting 10 a 14 dagen. Daarbij bezit het een goed eidodende werking, een goed uit gevoerde bespuiting met dit middel kan dus een zeer goed resultaat opleveren. In onze proeven bleek dat dan inderdaad ook het geval te zijn. De werking tegen andere insecten is nog maar ten dele onder zocht; vast staat wel dat de werking tegen blad- en bloedluis veel te gering is. Van de werking tegen bladroller en fruitmotje is nog weinig bekend. Practijkervaringen Door de practijk is nog maar op zeer bescheiden schaal van dit middel gebruik gemaakt. Op enkele bedrijven waar het werd toegepast, heeft het als spintbestrijdingsmiddel zeer goed voldaan en zijn deze resultaten in overeenstemming met die van de proeven. In de practijkbespuitingen werd gebruikt een spiuitconcentralie van 0.065 (65 gram op 100 liter vloeistof). MALATHION (LIRO MALATHON) Proefveldervaringen: Dit middel bezit zowel mijt- als eidodende eigen schappen. De werkingsduur tegen mijten is langer dan die van parathion, doch waarschijnlijk te kort om een zomergeneratie te overbruggen. De werking tegen zomereieren is betrekkelijk gering, in ieder geval veel minder dan b.v. PCPBS. Daarnaast heeft het een goede werking tegen bladluizen. Practijkervaringen: In de loop van het seizoen werd het middel Liro- Malathon in de handel gebracht. Mede door het reeds gevorderde seizoen, toen het op de markt kwam, zijn er nog weinig practijkervaringen mee verkregen. Op enige bedrijven waar het toegepast is, heeft het voor bestrijding van spintmij ten en bladluizen goed voldaan in een spuitconcentratie van 0.15 0.2 Wel bleek dat bij een ernstige luisaantasting het aanbeveling verdient de spuitconcentratie van 0.2 te gebruiken. In hoeverre het middel goed werkzaam is tegen insecten als bloedluis, fruitmotje e.d. zal nog nader onderzocht moeten worden. Er zijn evenwel aanwijzingen dat het middel tegen bloedluis goed werkzaam zal blijken te zijn. SYSTOX Proefveldervaringen: Een van de nieuwe „emphytische" middelen, die dit jaar op kleine schaal in de practijk toegepast zijn. Onder „emphytische" middelen verstaan we middelen die in de plant worden opgenomen en getransporteerd door de sapstroom. In onze proeven verspoten wij dit middel op verschillende tijdstippen gedurende de zomer. Het bleek hierbij dat een vroege bespuiting, in dit geval vlak' na de bloei, de fraaiste resultaten opleverde. Het was op deze manier mogelijk de gehele zomer vrij van spint aantasting te blijven. Of deze werking berust op de langdurige werking van dit middel, dan wel op de zeer grondige doding, is nog geen uitgemaakte zaak. Beschadigende werking werd niet waargenomen, ook niet wanneer het middel in hogere concentratie verspoten werd. Naast de werking tegen spint bezit dit middel ook een goede werking tegen blad- en bloedluis. Alle, op het moment van de bespuiting aanwezige luizen werden gedood, doch na 3 of 4 weken konden nieuwe immigranten zich weer handhaven. Tegen vretende insecten, dus bladroller en carpo- capsa, bleek de werking niet voldoende te zijn. Hoe de werking is tegen de appelzaagwesp, is nog onvol doende bekend. Practijkervaringen: Door de practijk is o.,i beperkte schaal Systox verspoten en verneveld. Er werd gebruikt een spuit concentratie van 0.05 waarvan de verkregen resultaten zeer goed waren. Doordat dit middel pas eind Mei voor de practijk beschikbaar kwam, was het niet mogelijk de bespuiting direct na de bloei toe te passen. De verkregen resultaten in de proeven waren geheel in overeenstemming met de practijk resultaten. O.M.P.A. (PRESTOX III SYSTAM) Proefveldervaringen: De werkingsduur is belangrijk korter dan die van het vorige middel. Het is dus zaak het moment van bespuiten zeer zorgvuldig uit te kiezen; als reeds zomereieren aanwezig zijn, valt het uiteinde lijk resultaat tegen. Verder werkt het goed tegen blad- en bloedluis, ongeveer gelijkwaardig aan Systox. Ook tegen vretende insecten is de werking onvoldoende. Practijkervaringen: Evenals in de proeven was ook in de practijk de werkingsduur van dit middel belangrijk korter dan die van Systox. Hierdoor waren de resultaten bij de spintbestrijding matig en belangrijk minder dan bij gebruik van Systox. Daar Prestox III ook een erg giftig middel is, moet men voorzichtig zijn bij het gebruik daarvan. MOGELIJKHEDEN VAN TOEPASSING a. Op percelen waar op de bomen veel wintereitjes van het fruitspint zijn afgezet, kan een goede bestrijding worden verkregen met Antispintolie. Door deze bespuiting toe te passen, begint men het seizoen met een geringe spintpopulatie, die verder in het seizoen, bij toename ervan, be streden kan worden met enige parathion-bespui- tingen, eventueel gelijktijdig tegen het fruitmotje en bladrollers of E.P.N. 300, parathion PCPBS, eventueel Malathon. b. Een andere mogelijkheid is b.v. bij een matige wintereiafzetting van het fruitspint, direct na de bloei parathion te spuiten, eventueel gelijktijdig tegen de zaagwesp. Tien k veertien dagen latei- deze bespuiting laten volgen door E.P.N. 300 of PCPBS -f parathion. Zonodig kan een van beide bespuitingen verder in het seizoen nog eens her haald worden. c. Op bedrijven waar men gebruik wil maken en dit ook kan, van een „emphytische" als Systox, b.v. op die percelen waar geen groente of klein-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5