BELASTINGRECHT r ZITDAGEN DENKT AAN UW VOEDERBIETEN. Gras- en Klaverzaden en Pootaardappelen GEBRs DE J0NGH GOES ZEEUVVSCH LANDBOUWBLAD 19 Het optreden van kuilrot bij voederbieten. Vrijwel elk jaar komt in verschillende voeder- bietenkuilen rotting voor. Dat deze rotting op het ene bedrijf erger is dan het andere, is bekend. Het al of niet optreden van kuilrot is afhankelijk van een zeer groot aantal factoren. Staartrot wordt veroorzaakt door bacteriën, Vfoletrot en Scelerotienrot door schimmels. De verwekkers van deze rotting kunnen alle in de grondgrond achterblijven. Het is een grote fout de rotte bieten, vooral die door violetrot zijn aangetast, op het perceel te laten liggen, of ze te brengen op de mestvaalt, daar zij op deze manier een bron vormen, voor nieuwe infectie. Van geheel andere aard is het optreden van de rotting, welke wordt veroorzaakt door de schim mel Botrytis. Deze begint grotendeels haar vernietigend werk wanneer de bieten reeds in de kuil bijeen zijn ge bracht. Deze schimmel tast alleen door andere oor zaken verzwakte bieten aan. Zij is dus secundair. Het meest treedt deze schimmel op waar de biet is beschadigd. Oorzaken waardoor kuilrot optreedt als gevolg van Botrytis, zijn de volgende: Grote droogte tij dens de groei, of droogte en warmte of vorstbe- pchadiging bij of na het rooien. Beschadiging door kneuzen bij het rooien of het vervoer. Te diep kappen en het optreden van vorst of broei in de kuil. Op het ogenblik begint het rotten van de bieten in de kuilen op vele bedrijven onrustbarende vor men aan te nemen. In het overstroomde zoutwater-gebied werd deze rotting algemeen verwacht, omdat bekend is, dat bieten bij hun voedselopname, als gevolg van het vele keukenzout, veel natrium opnemen waardoor de houdbaarheid minder wordt. Op het ogenblik komen de klachten echter ook uit die gebieden .welke niet met zout water over stroomd zijn geweest. De slechte houdbaarheid kan hier niet veroorzaakt zijn door een overmaat van natrium. Wanneer bovengenoemde oorzaken, welke kuilrot in de hand werken eens nagegaan worden, dan is de reden gauw gevonden. In de laatste helft vari de groeiperiode, was de grond abnormaal droog, eveneens was dit het ge val bij het rooien, terwijl toen de temperatuur ook nog vrij hoog was. Dit alles heeft tot gevolg ge had, dat de bieten zandvrij waren, maar slap in de kuil gekomen zijn. Daar dit vrij zachte weer ook na het bijeenbrengen is blijven aanhouden, liep de temperatuur in de kuilen op, waardoor in vele kuilen broei is ontstaan. De kuilen, waarin een begin Van rotting te constateren valt en -\yaar de bieten een grauw-grijze ontwikkeling van schim- melpluis vertonen, zijn legio. Wat kan door de veehouders, met betrekking tot de bietenkuilen, op het ogenblik gedaan wor den? Controleer geregeld de bietenkuil op tempe ratuur en rotting. Breng zo laat mogelijk het win- terdek aan. Laat de kuil boven gedeeltelijk open en dek deze bij strenge vorst toe met verse paar den- of varkensmest. Wanneer de vorstperiode achter de rug is, moet de mest direct verwijderd worden. Wanneer de bieten nog gaaf zijn, maar er ontstaat een begin van schimmelvorming, zodat men vreest dat rotting in de toekomst te verwach ten is, dan kunnen de bieten overgekuild worden, waarbij een behandeling wordt toegepast met Conserbeta. Uit proeven is gebleken, dat Conserbeta naast de remming op spruit en wortelvorming en insec- tendodend, ook een remmende werking heeft op de ontwikkeling van Botrytis. Conserbeta houdt de rotting echter niet tegen, wanneer de schimmel reeds de biet is binnengedrongen. Lg Hieruit is dus af te leiden, dat het gebruik van Conserbeta geen doel heeft wanneer de bieten een begin van rotting vertonen. Per 1000 kg bieten moet 3 kg Conserbeta, ge lijkmatig verdeeld tussen de bieten gestrooid wor den. Het is noodzakelijk, dat op de grond een be hoorlijke laag wordt uitgestrooid. Wanneer de bieten op deze wijze behandeld zijn overgekuild, moet eerst een dun laagje grond over de buitenkant van de kuil worden gebracht, al vorens het strodek en de hieropkomende grondlaag worden aangebracht. De kleinhandelprijs van Conserbeta bedraagt 1,70 per kg. Bieten, welke reeds een begin van rotting ver tonen, kunnen met goed resultaat gesneden worden met de bietensnijmolen en vervolgens gekuild wor den in een silo of grondkuil. Door de snij molen en naderhand door het grond dek, zal met het uitzakken van het sap, veel voe dingsstof verloren gaan. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen, kan op de bodem een laag droge pulp worden uitgestort. Hierop komt een laag gesneden bieten van 40 cm, dan weer een laag droge pulp ter dikte van 5 cm en zo vervolgens. Wanneer op deze wijze gewerkt wordt, zal het sap, dat anders uitzakt, door de droge pulp wor. den opgenomen. De verliezen worden dan tot een minimum beperkt. Om holten tussen de gesneden bietenstukjes te voorkomen, moet minstens een gronddek van 50 cm op de bieten worden aangebracht. De gesneden bieten kunnen gekuild worden zon der conserveermiddel. Bij het maken van een grondkuil moet gezorgd worden, dat deze ook tijdena een regenperiode geen last heeft van grondwater. De diepte van de grondkuil zal afhangen van de grondwaterstand tijdens de winter. De kuil moet niet te breed zijn, omdat bij het openen door een te breed voorfront gemakkelijk schimmelvormig ontstaat. De Hoofdassistent voor Voeder- en Weidebouw, W. MULDERS. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35. De voorgaande schetsen vormen de inleiding op de behandeling van het Besluit Ink. bel. 1941, waar mee we in deze schets een aanvang willen maken. We willen dat besluit daarbij artikelsgewijze vol gen, maar ons daarbij beperken tot datgene wat voor onze lezers van belang kan worden geacht. BELASTINGPLICHT. Art. 1 van het Besluit I. B. luidt: „Natuurlijke personen zijn, naar de maatstaf van hun zuiver inkomen, onderworpen aan een directe belasting (inkomstenbelasting), indien zij: 1°. binnen het Rijk wonen (binnenlandse belas tingplichtigen) of 2°. niet binnen het Rijk wonen, doch binnen landse bronnen van inkomen hebben in de zin van art. 39 (buitenlandse belastingplich tigen)." Dit artikel met de volgende twee artikelen be paalt welke personen aan de belasting onderwor pen zijn. (Subject van belastingheffing.) Belastingplichtig is men dus als men voor het betalen van belasting in aanmerking kan komen. Belastingplicht moet men dus niet verwarren met belastingschuld. Belastingschuldig is men pas als men belasting moet betalen. Men is dan object van belastingheffing. De onderscheiding van art. 1 is duidelijk. De subjectieve belastingplicht der binnenlandse belas tingplichtigen is gelegen in het wonen binnen het RijK, die voor buitenlandse belastingplichtigen in het hebben van bronnen van inkomen binnen het Rijk. Zo is dus een Belg, die in Nederland woont bin nenlands belastingplichtig, maar ook een minder jarige of hij inkomen heeft of niet. Over de positie der vrouw t.a.v. de belastingplicht zullen we bij art. 2 nader spreken. De belastingplicht ontstaat: 1 voor de persoon, die hier te lande komt wo nen. 2 voor de persoon, die geboren wordt en dan hier te lande woont. 3 voor de niet hier te lande wonende persoon, die één of meer hier te lande gelegen bron nen van inkomen verwerft. 4 voor de vrouw wier huwelijk ontbonden wordt of die duurzaam gescheiden van haar man gaat leven en dan hier te lande woont. 5 voor de niet hier te lande wonende vrouw, wier huwelijk ontbonden wordt of die duur zaam gescheiden van haar man gaat leven en dan één of meer hier te lande gelegen bronnen van inkomen verwerft. De belastingplicht eindigt: 1°. voor de persoon, die het Rijk metterwoon verlaat. 2°. voor de persoon, die overlijdt. 3 voor de niet hier te lande wonende persoon, die ophoudt uit hier te lande gelegen bron nen van inkomen tc trekken. 4 voor de belastingplichtige vrouw, die in het huwelijk treedt. Deze opsomming behoeft hier geen verdere toe lichting. In het vervolg onzer schetsen zullen we er meermalen naar verwijzen. Art. 2 handelt over de positie der gehuwde vrouw. Dit artikel luidt: (1) „De gehuwde vrouw is niet zelve belasting plichtig. De met het verwerven van inkomen in ver band staande aangelegenheden van de ge huwde vrouw, alsmede haar onverrekende verliezen uit vorige jaren en haar persoon lijke verplichtingen worden geacht haar man te betreffen, (2) Voor de toepassing van het eerste lid wor den echtgenoten, die duurzaam gescheiden leven, niet als gehuwd beschouwd." Uit dit artikel blijkt dus, dat de gehuwde vrouw niet zelf belastingplichtig is in subjectieve zin. Niet dat hierdoor een bepaald inkomen buiten de Ink. bel. zou vallen, want, zegt het eerste lid van art. 2 verder: „de met het verwerven van inkomen iri verband staande aangelegenheden der gehuwde vrouw worden geacht haar man te betreffen." Via de man komt de fiscus dus ook van dit in komen wel aan zijn trek. In een volgende schets willen wij nader over art. 2 handelen, aangezien in verband met dit artikel allerlei (fiscaal) interessante gevallen zich kun nen voordoen. M. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED Z. V. V. OOSTBURG: Woensdag 13 Januari a.s. in Café „De Vuijst", van 14—16 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 14 Januari a.s. in Café ,.De Eendracht", van 1316 uur (de heer Cevaal). KORTGENE: Donderdag 14 Januari a.s. in „De Korenbeurs", van 1113 uur (de heer Wegner). AXEL: Zaterdag 16 Januari a.s. in Hotel ,,De Graanbeurs", van 14.30—16.30 uur (de heer Wegner) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de pensioen-, kapitaal-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afslui ten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z.V.B.) ZIERIKZEE: Donderdag 14 Januari a.s. in „Huis van Nassau", van 1113 uur (de heer Van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESORGAAN VOOR OORLOGS- EN WATERSNOODSCHADE. KRUININGEN: Woensdag 13 Januari van 1012 uur in Café „De Korenbeurs". KORTGENE: Donderdag 14 Januari van 10,30 - 13 uur in HGtel „De Korenbeurs". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 16 Januari van 11 13 uur in Café „De Druiventros". ZIERIKZEE: in Hotel „Huis van Nassau": Dinsdag 19 Januari van 1113 uur. Woensdag 20 Januari van 1012 uur. Donderdag 21 Januari van 1014 uur. Vrijdag 22 Januari van 1012 uur. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 2S Januari van 1113 uur in Café „Gaakeer". ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE. A. E. C.) AFDELING GOES. Iedere Maandag van 2021 uur op het Land bouwhuis te Goes. CONTRACTTEELT. Brengt of zendt Uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M. Dit geldt ook voor de afrekeningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3