UIT DE PROVINCIE Uit een geheim week boek van Bram uit de Slikhoek Uit de Kringen en Afdelingen. KRING W. Z.-BEVELAND DER Z. L. M. KRING SCHOUWEN EN DUIVELAND DER Z. L. M. 28 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD I Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEKEN. 2 Januari 1954. Met het nieuwe jaar zijn ook ver schillende nieuwe wetten in werking getreden. Het is voor ons zaak van die wetten, welke voor onze bedrijfs voering van belang zijn, eens kennis te nemen. Mede door een artikel in het Land bouwblad van 5 Dec. 1.1. over enkele proefprocessen in West-Brabant, t.a.v. het vervoer met landbouwtrekkers op de openbare weg. werd mijn aan dacht getrokken door een mede deling, waarin vermeld staat, dat het lidmaatschap van de Eigen Vervoer ders en Verladers Organisatie (E.V.Oj met ingang van 1 Jan. 1954 niet meer verplicht is. Dit geldt voor die landbouwers, welke een eigen vrachtwagen bij de exploitatie van hun bedrijf ingeschakeld hebben. Nu menen velen, wanneer ze bij hun trekker en bandenwagens de no dige vergunningen hebben welke overigens met de regelmaat van het seizoen veranderen dat hun positie op de weg onaantastbaar is. Het tegendeel is echter waar. Duidelijk is de druk van verschillende zijden te merken om het eigen vervoer zoveel mogelijk te beknotten. Het is dus zaak om als verenigde eigen vervoer ders één organisatie te hebben, welke de belangen van de betrokkenen op dit gebied duidelijk naar voren brengt en krachtig verdedigt, wanneer zich de gelegenheid voordoet. De aange wezen organisatie is hiervoor wel de E. V. O., welke in 1940 op initiatief van een 10-tal landelijke organisaties, waaronder het K.N.L.C., werd opge richt. Waarschijnlijk, omdat het lid maatschap voor vervoer met eigen vrachtwagens verplicht was, stonden vele landbouwers wel enigszins scep tisch tegenover deze organisatie. Maar momenteel mag wel gezegd worden, dat de verstandhouding tus sen de E. V. O. en de landbouworga nisaties goed is en er voortdurend wederzijdse samenwerking bestaat. Wil de E. V. O. echter invloed kun nen uitoefenen bij het tot stand komen van verschillende wetsontwer pen, dan is een groot leden aantal een eerste vereiste. Want een groot ledenaantal betekent, evenals in an dere organisaties, een krachtige stem. Wanneer nu per Januari 1954 de reeds door de Kamer goedgekeurde Wet Auto-vervoer Goederen inwer king treedt, zal het weer de E. V. O. zijn, die de regering van advies dient, dus ook voor onze belangen op zal treden. Daarnaast geeft de E. V. O. haar leden advies over alle mogelijke zaken op technisch-, juridisch- of ver zekering sgebied en nog meer. Som mige dezer worden reeds door de landbouworganisatie behartigd, maar in alle gevallen waarin dit niet zo is, voorziet de E. V. O. Collega's, mocht U nadere inlichtin gen omtrent lidmaatschap e.d. wen sen, dan raad ik U aan om op Maan dag 11 Januari a.s.. 's avonds in Hotel ,,De Eenhoorn" te Oostburg de samenkomst bij te wonen, waar de E. V. O. zal spreken over alles wat met haar werk verband houdt. Tevens worden enkele films ver toond. ZUID BEVELAND. 5 Januari 1954. De vele feestdagen liggen weer ach ter on.s en we gaan onze krachten- weer wijden aan de dagelijkse bezig heden. Deze bestaat hoofdzakelijk uit het maken xan plannen voor het komende productiejaar en het bezoe ken der diverse vergaderingen. Bij het opstellen van ons bouw plan moeten we met verschillende factoren rekening houden. Allereerst moet natuurlijk gelet worden op de vruchtwisseling. Deze mag geen aanleiding geven tot' het optreden van ziekten die niet of moei lijk te bestrijden zijn. Daarbl kunnen we denken aan een te grote opper vlakte bieten, die de aanleiding kun nen zijn van een uitbreiding van liet bietenaaltje. Verder moet rekening gehouden worden met de arbeidsverdeling. Voor de vaste arbeiders moet het gehele jaar voldoende werk zijn; tevens moeten arbeidstoppen vermeden wor den, omdat er dan op een moment 'geen voldoende losse arbeidskrachten zijn om het gewas te verplegen of te oogsten. De mogelijke winstgevendheid van de gewassen spreekt natuurlijk ook een woordje mee. Maar wanneer we daarmee gaan beginnen, is het oppas sen dat niet achter de markt gezaaid wordt. Dat zou b.v. mogelijk zijn met de keuze van het soort erwten. Als de oppervlakte capucijners of rozijnerwten uitgebreid zou worden, omdat die dit. jaar veel hoger in prijs lagen dan de schokker of groene erw ten. zou teleurstelling waarschijnlijk niet uitblijven. Dit komt omdat het afzetgebied voor capucijners en ro zijnerwten klein is. De markt is vlug verzadigd; een klein overschot kan de prijs sterk laten dalen, zodat van een r edelijke winst niet meer gespro ken kan worden. Dit voorbeeld zou nog met meer dere aangevuld kunnen worden; zie dit jaar maar naar de uien. Daarom is een vast, bouwplan met een goede vruchtopvolging en ar beidsverdeling te verkiezen. WALCHEREN. 5 Januari 1954. Nauwelijks is het nieuwe jaar be gonnen of elke boer begint aan zijn nieuwe plannen. Welke gewassen zal hii telen, en welke oppervlakte van elk gewas? Wanneer we ons bouw plan opstellen dan zijn er een massa factoren van invloed. De grondsoort is het uitgangspunt en deze is beslissend voor de gewas- senkeuze binnen het bedrijf. Gewas sen als lucerne, vlas en suikerbieten groeien lang niet op elke grondsoort. Ook de netto winst per gewas i.s zeer belangrijk want hier gaat het uiteindelijk om. Laten we ons daar bij wel bedenken, dat de netto winst heel iets anders is dan de bruto- opbrengst per ha van een bepaald ge was. Het gaat er maar om wat er van de opbrengst overblijft als alle kosten er afgetrokken zijn. Elke boer zal bij de huidige prijzen zoveel mo gelijk suikerbieten, erwten en aard appelen willen verbouwen en zo wei nig mogelijk granen. De vruchtwisseling stelt echter ook haar eisen en wanneer men eenmaal in de 3 jaar terugkomt met suiker bieten, zal men dit niet lang volhou den, omdat men last krijgt met de beruchte bietenmoeheid. Hoelang zal men het volhouden om op sommige percelen eens in de drie jaar erwten te verbouwen, terwijl erwten toch een ruime vruchtwisseling vragen. De vruchtwisseling in ons bouwplan is een factor die we niet mogen ver waarlozen, want als het eenmaal te laat is en de grond is besmet, duurt het vele jaren voor men van zo'n gewas weer een redelijke opbrengst mag verwachten. Verder is het bouwplan afhanke lijk van de arbeidsbezetting en de mogelijkheid om personeel aan te trekken in de drukke perioden. Het bouwplan moet het ontstaan van te grote arbeidstoppen zoveel mogelijk tegengaan. Het aantal gewassen mag ook niet te klein zijn, omdat bij een klein aan tal gewassen het risico te groot wordt in verband met slecht weer en een eventuele prijsdaling. Ook moet het bouwplan op de ge mengde bedrijven in staat zijn om voldoende voer en strooisel voor het vee te leveren voor de nieuwe stal- periode en voldoende voederbieten en rode- of lucerneklaver. Hoe meer suikerbieten -men verbouwt, hoe meer koppen en blad vrij komen voor het vee, waardoor de oppervlakte voederbieten op vele bedrijven kan inkrimpen tot 4 are per melkkoe. Het is zeker niet gemakkelijk om bi.j het opstellen van zijn bouwplan met alle factoren rekening te houden, maar toch is het verantwoord om deze aangelegenheid nauwkeurig te bestuderen en te overwegen. matig is. Men beschermt in de gehele wereld zijn eigen boerenstand en zodra van bepaalde zijde iets wordt ondernomen, neemt het betrokken land direct zijn maatregelen. De heer Huisman zegt tot de Voorzitter, dat het logisch is, dat men van de zijde van de Stich ting v. d. Landbouw de memorie van antwoord critischer leest dan gewoonlijk. Dit houdt echter het gevaar in zich, dat men soms meer problemen ziet dan er werkelijk zijn. De heer De Nood zou gaarne vernemen of de maïscultuur perspectieven biedt, gezien de klima- telogische omstandigheden in Nederland. De Voorzitter ziet wel mogelijkheden voor het Zuiden, doch niet voor het Noorden des lands. De heer De Nood vraagt zich af waarom de graanoverschotten niet naar de hongerende gebie den o.m. India gezonden worden. De heer Huisman zegt, dat deze kwestie reeds in internationaal verband wordt besproken. Hier aan zitten echter weer enorme moeilijkheden vast. Het is b.v. beslist niet uitgesloten, dat, indien men de graanoverschotten aan deze gebieden zou schenken, de wereldeconomie toch ernstig ver stoord zal worden. De heer Maas meent in de rede van de heer Huisman een pessimistisch geluid te hebben be luisterd. De heer Huisman heeft in zijn rede slechts wil len waarschuwen tegen het uitvoeren van een on verantwoord bouwplan. Er is helemaal geen reden tot pessimisme. Er is nog van alles mogelijk; één slechte oogst in Amerika en alle voorraden zijn verdwenen. De Voorzitter meent de verwachting te mogen koesteren, dat met verstand en nauwkeurig beleid de economie in goede banen gehouden zal worden, dit in tegensteling met de dertiger jaren. Vervolgens wil spreker de heer Huisman nog maals dank brengen voor zijn betoog en beant woording der vragen. De Commissaris der Koningin deelt nog mede, dat destijds wel een verzoek om subsidie voor een proefboerderij is binnengekomen. Dit verzoek is in verband met de watersnoodramp nog niet in behandeling genomen. De Voorzitter meent er nog op te moeten wijzen, dat het aanhoudende droge weer voor de rampge bieden funeste gevolgen kan hebben. Laten wij hopen, dat één en ander nog zal blijken mee te vallen. Tenslotte sluit spreker de vergadering onder dank voor de goede opkomst en de medewerking om de besprekingen vlot te doen verlopen. De feestdagen zijn weer voorbij en we zijn weer in 't oude spoor getreden al is het dan ook in een nieuw jaar. We zitten nog wat onwennig. Wan neer we b.v. een brief schrijven moeten we moeite doen om er '54 boven te zetten in plaats van '53. Het is anders mooi weer geweest en wat hebben we weer vele familieleden en oude kennissen ont moet. Wat hebben we genoten van hetgeen ze ver telden over de wederwaardigheden van 1953 en wat hebben we de ouden van dagen benijd, die nog zo konden vertellen met vuur in hun stem wat ei- vroeger zoal gebeurde met de Kerst en het Nieuw jaar. Veel is er weggevallen, alleen zijn de koen- kelaars gebleven. Al wordt het aantal ook kleiner dan vroeger en dan is het lawaai en levenmaken op Oudejaarsavond ook gebleven, waarom, dat weten we niét. Het oudejaar uitschieten heeft wat te betekenen, doch het eerste niet. We zijn weer aan ,'t werk getogen na dagen van rust. Och, dit even stilstaan doet wel eens wel dadig aan, het leven ook van de boer is al haastig genoeg geworden. Nog maar een week of acht en we denken weer al aan het uitrijden. Het weer is wel wat kouder geworden en het vriest des nachts een paar graden, doch het weer- meisje ziet er nog geen vaste aanhoudende vorst in. We zullen de schaatsen nog niet voor de dag moeten halen, al is Januari daar een beste maand voor. Zo rond de tien graden vorst, doch niet er boven was wel gewenst, want de natuur moet een beetje afgeremd worden. Zondag was het maar stormachtig en er was knap water aan de dijk; liet hoogste getij na de Februari-ramp. Er waren veel mensen op de been. wat te begrijpen is, na zo'n fatale ramp. Gelukkig is er geen schade aan de nieuw aangelegde dijken gekomen en we hopen dan ook maar dat de stormen wat uitblijven. Met de koude zijn er ook weer veel wilde ganzen gekomen. Zij vliegen met honderden 's morgens uit de Schelde, de tarwe-akkers op en zagen de bovenste stengeldelen er af. De schade lijkt meer dan ze in werkelijkheid is en volgens de proeven door de P. D. genomen, van geen betekenis. Wan neer de grond nat is. wordt de tarwe in de grond getrapt en kan er wel schade ontstaan. Ze bemes ten de akkers ook. want overal ligeen de uitwerp selen, die nogal stikstof bevatten. Ze halen er dus wat af doch brengen er ook wat terug. Toch moes ten we eens een paar mitrailleur-schutters heb ben, want een paar ganzen te schieten uit zo'n grote vlucht, zet geen zoden aan den dijk. Ze zou den dan ieder gezin eens kunnen verrassen met een ganzenbout. Jaren geleden hebben we er eens één geschoten na dagenlang gespionneer en mis lukte pogingen. Trots liepen we er mee naar huis. Reuze werk aan 't plukken gehad, veel boter en kolen gekost. Resultaat tegengevallen, want het bleek een oude te zijn, je moest er met de kou beitel op, ja, deze was zeker van vóór de oorlog van '14. CURSUS KENNIS BESTRIJDINGSMIDDELEN IN DE LANDBOUW. De Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. is voornemens om bij voldoende belangstelling een cursus bestrijdingsmiddelen in de Landbouw te or ganiseren, welke zal worden gehouden in de Rijks la ndbouwwinterschool te Goes. De lesse-; zullen worden gegeven op één middag per week in de maanden Februari en Maart ge durende drie uur; in totaal circa 24 lesuren, be nevens een praktijkles in de zomer op het veld. Deze cursus is speciaal bedoeld voor hen, die in de zomer,spuitvverkzaamheden verrichten. De kos ten van de cursus bedragen 5,per persoon. Aanmelden vóór Zaterdag 23 Januari 1954 bij de heer F. de Groene tc Wilhelminadorp. (Tel. 3257 Goes.) On onderstaande plaatsen en data zullen de heren Dr Ir C. W. C. van Beekom en M. Murre, voor onze afdelingen besprekingen houden, resp. over de onderwerpen ..Bouwplan 1954" en „Boerderijen- bouw". Maandag 11 Jan. 19.30 uur in het „Huis van Nas sau" voor de Afdeling Zierikzee. Woensdag 13 Jan. te 2 uur is een vergadering voor de Afdelingen Nieuwerkerk en Ouwerkerk in het ..Huis van Nassau" te Zierikzee. Woensdag 13 Jan. 19.30 uur in café „Dorpshuis" voor de Afdeling Oosterland. Ook niet-leden zijn welkom. Het Kringbestuur, A. M. GELUK, Voorzitter. F. C. HANSE, Secretarie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 12