ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND MOGELIJKHEDEN. Vlieden ais de schaduw heen Waf doen we er mee ONTSPANNINGSAVOND Z. P. M.. L. J. G. STREEK W. Z.-VLAANDEREN. STUDIEDAGEN DER L.J.G. VAN ONZE BIJEENKOMSTEN. AAN DE LEDEN DER L. J. G. SCHOUWEN-DUIVELAND. 26 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C, Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AFD. OOSTBURG op Zaterdag 16 Januari, aanvang 6.30 uur in Hotel „De Eenhoorn" te Oost-burg. Opgevoerd wordt o.a. het toneelspel in 4 bedrijven ,,Het wentelend rad". De dam- en biljartcompetitie be gint op Donderdag 14 Januari in „De Zwaan" te Schoondijke. Ook degenen die zich nog niet op gaven kunnen deelnemen. Men wordt verzocht damborden en schijven mee te brengen. Het lid van de Sportcommissie, J. HAAK. over het onderwerp: „Landbouw en industrie" 21, 22 en 23 Jan. op de Jeugdherberg in Axel. Inmiddels kunnen we mededelen, dat twee sprekers hun medewerking hebben toegezegd. Het zijn de heren: Ir C. A. L. Horstmacin uit Sas van Gent. J. W. Scheele uit Boschkapelle. Verder worden er excurs es gehou den naar fabrieken van de volgende producten: V as, linnen, spiegelglas en super fosfaat. De kosten zullen zo laag mogelijk worden gehouden en 10 12,50 per persoon bedragen. Na 15 Januari wordt de prijs met 2,50 verhoogd. Opgaven zo spoedig mogelijk aan het secretariaat der L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Na opgave wordt een volledig pro gramma toegezonden. Verslag van de excursie der L. J. G. Afd. Goes, gehouden op Donderdag 24 December. De morgen werd doorgebracht Ibij de Coöp. Wemeldinge. Na een uiteen zetting over de practische en tech- n'sche kant, die voor velen leerzaam was in verband met de cursus Land bouwcoöperatie die momenteel een groot dee1 der leden volgt, werd het bedrijf bezichtigd. Het was zeer in teressant om de silo en maïsdroger enz. van dichtbij te bekijken en de werkzaamheden te volgen. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan de Waterleiding Mij „Zuid- Beveland" te Ossendrecht. Daar wer den de bronnen en de machinekamer Ibez'chtigd. Ook werd er juist een nieuwe bron van 80 m diep geslagen. Het was leerzaam om eens te zien hoe en waar ons leidingwater vandaan komt en hoe het opgepompt en ont ij zerd wordt. 's Avonds werd nog de Kerstver lichting in Antwerpen bezichtigd en daarna gingen we na een gezellige dag weer huiswaarts. Mogelijkheden om kortere of lan gere tijd in een ander land te vertoe ven zijn er genoeg. Als eerste zou ik willen noemen de uitwisseling, waar echter niet zoveel animo voor is. Verder kan men op eigen houtje pro beren in één of ander land te gaan werken. Dit zal echter voor velen niet aantrekkelijk zijn, terwijl er meestal ook moeilijkheden aan ver bonden zijn. Men kan ook voor korte tijd een Vo'kshogeschool bezoeken in fen ander land. Ik denk in dit ver band aan de Volkshogeschool Méri- don bij Parijs, die soms voor Neder landers speciale cursussen uit schrijft, waaraan betrekkelijk weinig kosten verbonden zijn. Nog een andere mogelijkheid is natuurlijk een reis door 't één of andere land te maken. Verschillende jongeren beschikken tegenwoordig over auto of motor, al dan niet van vader. Wanneer men tezamen een tocht in fikaar zet en geen overdre ven eisen stelt, is dit zeker te doen. Wanneer men niet verder dan onze nabuurlanden gaat is het zelfs op de fiets te doen. Bezwaren die men tegen deze dingen hoort zijn meestal de kosten en de tijd. Wat bftreft de kosten, hiervan wordt meestal een overdreven voorstelling gemaakt.. Welke waarde men hecht aan een verblijf in een ander land? Beschouwt men het alleen als genoegen en luxe, of ziet men er ook het nut van in? Directe voordelen zijn er meestal niet aan verbonden. Maar zou 't niet goed zijn wanneer we eens andere werkwijzen zien, die we al dan niet goed vinden; eens meemaken de le vensomstandigheden van andere men sen, waardoor de waardering voor de omstandigheden waarin wij in eigen land leven meestal stijgt. En niet te vergeten om een andere taal te leren spreken. De beste cursus kan hier niet tegenop. Verder kan het nooit geen kwaad wanneer men eens een poosje op zichzelf aangewezen is. Ook 't kennis nemen van de grote ver scheidenheid in de natuur, die men in andere landen aantreft, heeft zijn nut ook al heeft men er de rest van zijn verdere leven niet mee ie maken. Zo zijn er nog wel meer dingen op te noemen. Ieder heeft hier zijn eigen mening over, die meestal nauw ver bonden is aan die, welke men aan 't geld toekent. Evenzo is 't gesteld met de tijd die men nooit meent te hebben, noch voor 't één noch voor 't ander. Een ieder denkt op zijn manier dat hij onmisbaar is. Nu is het zo, dat het boerenbedrijf ons bijna altijd op eist. Maar hoe belangrijk de arbeid voor ons allen is, er moet op den duur iets anders zijn dan dit arbeids- tempo. Er is toch ook nog zoiets afs leven. Dit hoeft geen luxe leven te zijn of een leven bestaande uit reizen. Dit leven kan naast het werk ook be staan uit 't op z'n tijd luisteren naar mooie muziek voor de een en 't genie ten van kunst, literatuur of in de na tuur voor de ander. Terwijl nog een ander peinst over de zin van 't leven. Veel is er op dit gebied, ook op 't In vroeger eeuwen wist de mens omtrent hetgeen de toekomst brengen zou evenmin iets als wij dat nu weten; misschien echter geven wij ons nu meer reken schap van die on zekerheid. Radio en pers brengen ons dagelijks nieuwe berichten van ram pen en ontwikkelin gen, van dreigingen en noden. Een t:jd van vrede onder de volkeren lijkt nog ver. Voor menigeen is het een tijd van zorgen, vol van moeilijkheden... een donkere tijd. Ik geloof niet dat het een reden mag zijn om te klagen of bij de pakken neer te gaan zitten. Neen, in de moeilijke tij den van nood leer je mensen kennen en vormen zich karak ters. Juist omdat 't leven in deze dagen alles behalve gemakkelijk is en omdat het dikwijls lijkt alsof de dingen ver keerd gaan, mogen we hoe vreemd 't misschien ook zal klinken, God dan- ken, dat Hij ons in deze tijd een roeping gegeven heeft. Het is een Het hierbij afgedrukte ar- tikeltje bereikte ons te laat voor opname in het blad- van 2 Januari. Moesten we het daarom in de prullemand gooien? En zeggen Kerstmis en Nieuw- ja-ar zijn achter de rug en nu heeftiets dergelijks geen zin meer? Toch wel' We zouden de goede gedachten en plan- vendie we omstreeks die tijd hebben, wat meer over bet hele jaar moe*en ver delen, terwille van onze naaste en bovenal onszelf. Daarom plaatsen we dit artikeltje tochdaar het wreekt van hst Linht dat iedere dag van 1954 over ons wil stralen. RED. vertrouwenspositie, die wij hebben, ook al weten we, dat wij die niet in onze eigen kracht, maar jr«ileen door de kracht van Hern, die Zijn kracht in onze zwakheid Volbrengt, kunnen dragen. Om in een kemer, waar de lampen vol op branden, een brandende kaars te brengen heeft wei nig zin. Maar het licht van één enkele kaars kan in grote duisternis voor velen de redding van het leven betekenen. Kerstmis 1953 sprak ons dat Licht, dat God in het duis ter van deze wereld heeft gezonden. Kerstmis spreekt telkens weer van God's Liefde voor de mensen, die op deze wereld wonen. Zo geeft 't nieuwe jaar 1954 aan een ieder van ons een nieuwe kans om iets van die liefde, die God voor de men sen heeft, door te geven. Om iets te laten zien van dat Licht, dat 't donkere, dat op deze aarde is platteland, al verbeterd, mede door de betere economische omstandigheden der laatste jaren. Toch zijn er nog wel ouderen, die dit alles beschouwen als niet bij 't normale leven behoren de. De betere omstandigheden der laatste jaren wil men nog wel aan vaarden, maar voor de rest houdt men het nog liever bij het oude. Iets wat in dit verband voor de jongeren nog wel van belang is be treft de kwestie der tof komstmoge lijkheden. Hoevelen zijn er niet die menen hier geen toekomst te hebben en met emigratieplannen rond lopen? Hoeveel meer zijn er niet die hopen op een bedrijf in de N.O.P., de S.oe- polder, de Braakman. En als dit niet gaat hopen ze in de verre toekomst op een andere polder die op het pa pier staat. Nu is het zo: „Hoop doet leven". Maar om er van te leven is iets anders. Hebben deze personen mogelijkheden, op een bedrijf in Frankrijk b.v. persoonlijk nagegaan en er ook moeite voor gedaan? Ik zeg niet dat ze er zijn en naar wat ik er van gezien heb is het ook geen 100 vergeleken bij de maatstaven die wij menen te moeten aanleggen. Maar aan de andere kant zeg ik ook: Laat de grond niet zo goed zijn, laten de levensomstandigheden er anders zijn en laten er nog meer bezwaren zijn. Het is 'nu eenmaal niet mogelijk dat ieder van ons een bedrijf overneemt dat zonder bezwaren is en daarbij nog een banksaldo van z'n ouders. Zodat hij rustig de eerste jaren nog wat fouten kan maken. Maar wanneer wij zelf iets trachten te bereiken, waarop wij in ons latere leven terug kunnen zien als met eigen wil en kun: nen verkregen, zullen we daar veel meer plezier van hebben. Laten wij dan toch in ieder geval trachten ook als wij hier onze toekomst heb ben dit te benaderen. Dit geldt nif t niet alleen voor een bedrijf hier of ergens anders maar ook op elk ander gebied van ons leven. N. FILIUS. vlieden doet. J. W. DE PUTTER. Langzamerhand keert het normale leven op Schouwen-Quiveland terug. Het eiland is nu droog, öe verbindin gen worden weer beter. Reeds lang koesterde het bestuur der L. J. G. de wens ons verenigings leven weer ter hand te nemen. Nu echter, bij het begin van het nieuwe jaar, hopen we onze L. J. G. weer op gang te brengen. Wat we echter in de eerste plaats voor ons verenigingswerk nodig hebben, is belangstelling en goede opkomst op vergaderingen. Vele van onze leden zullen waar schijnlijk over weinig tijd beschik ken, of aanvankelijk geen behoefte voelen, onze L. J. G. weer op te bou wen. Toch, ondanks alle bezwaren en moeilijkheden, verwachten we van al onze leden, dat zij zich de moeite en tijd willen getroosten onze L. J. G. weer op dat peil te brengen, waarop zij vóór de ramp stond. Daar wij niet beschikken over een lijst van evacuatie- en tijdelijke adres sen van onze leden, zal de eerste aankondiging van een vergadering geschieden in „De Boerenjeugd," waarschijnlijk over enkele weken. Uit de opkomst op deze vergade ring moet tot uiting komen het ge loof en vertrouwen in een herstel van ons zwaar getroffen eiland. De Voorzitter L. J. G. Schouwen- Duivel and, MARKO ROMBTJN,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 10