Zeeuwse Landbouw Mij (Bvepzicfït Bataaf Bruine Bonen WAARIN OPGENOMEN HET NOOKD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Bezoekt de Tuinbouwmtddag der Z. L .M. No. 2202. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 12 DECEMBER 1953. 42e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan- 'en hef. blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa- e.w bedraagt f 10,per jaar bij vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. ALGEMENE VERGADERING op Maandag 14 December 1953, des namiddags te 1.30 uur in de zaal van de heer J. O. Krijger te Goes. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 22 Juni 1953. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1954 en contributievaststelling 1954. (De begroting werd aan de Afdelingen toege zonden.) 5. Rondvraag. 6. Rede door de weledelgestrenge heer Ir. T. P. Huisman, Voorzitter van het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten, over: „Het handhaven der graanprijzen in Neder land en de belangen der Veehouderij." 7. Gedachtenwisseling. S. Sluiting. Goes, 25 November 1953. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. op MAANDAG 21 DECEMBER 1953 te 14 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. PROGRAMMA: 14.uur Openingsrede door de Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker. 14.30 uur: Afzetmogelijkheden voor zacht- en hard fruit. Inleiding te houden door de heer W. H. Kemmers, Hoofdambtenaar van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen. Hoewel vlan de heer Kemmers geen toe komstvoorspellingen mogen worden ver wacht, zal hij wel, aan de hand van ervarin gen, belangwekkende mededelingen doen over de afzetmogelijkheden voor 1954. 15.15 uur: Gelegenheid tot discussie. 15.45 uur: De positie van de fruitteler en tuin der in de P. B. O. Inleiding te houden door de heer Mr E. Kuylman, Algemeen Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Comité De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (P. B. O.) zal begin 1954 worden ingesteld. Ook al is men tegenstander Van een P. B. O., men zal er toch mee te maken krijgen. Daar om is het goed vooraf te vernemen, welke positie U in de P. B. O. gaat innemen. 16.30 uur: Gelegenheid tot discussie. Sluiting. Op deze middag mag U niet «slibreken. Het abnormaal droge en zachte herfstweer heeft verschillende vóór- en n&delen. Maar over het voor deel voor de huisvrouw en het nadeel voor de kolen boer willen wij het hier niet hebben. Wij bekijken de landbouwkundige kant. En dan zien wij, dat voor de drooggebleven delen van Zeeland het herfstwerk bijzonder vlot is ver lopen. Er is practisch geen dag verlet geweest. De bieten kwamen op prachtige wijze de grond uit en de suikercampagne is dan ook practisch afge lopen. Het percentage tarra was gering en dit alles is niet anders dan voordelig. Het overige werk kwam natuurlijk ook gereed en zó kunnen de boe ren, wat dit betreft, met een gerust hart de winter ingaan. De droogte heeft wel andere nadelige ge- vólgen, want in het leven heeft altijd alles ook zijn keerzijde. Overigens vragen wij, en met ons velen, zich af hoe al dit normale werk klaar had moeten komen, als wij eens een nat najaar hadden gehad. Want één ding is, ondanks het vlotte verloop, duidelijk komen vast te staan. Het is in Zeeland mis met de arbeidsvoorziening. De grote hoeveelheid ar beidskrachten, die opgeëist wordt door de vele her stelwerkzaamheden, heeft zelfs in deze herfst een tekort aan werkkrachten in de landbouwsector doen ontstaan. Over hoe dit vraagstuk zich ontwikkkeld zou hebben, wanneer het met het weer had tegen gezeten, willen wij maar liever niet denken. Wel is deze herfst duidelijk komen vast te staan, dat de landbouw voor het volgend jaar zijn maatrege len tijdig dient te nemen, wil er geen chaos op de arbeidsmarkt ontstaan. En met chaos is niemand gebaat. Ook volgend jaar immers zal het herstel in volle omvang arbeidskrachten opeisen en al zal aan de dijken minder gewerkt behoeven te worden, dan staat daar tegenover, dat de herverkavelings werkzaamheden eerst op gang zullen komen. Er ligt bier dus een zware taak voor de georganiseer de landbouw. Het is nu nog tijd'deze taak, tezamen met de daarvoor van Rijkswege ingestelde diensten energiek aan te pakkken. Gaan wij dan van de drooggebleven gebieden naar de overstroomd geweest zijnde gebieden, dan zien wij allereerst, dat- het dijksherstel, mede door het prachtige herfstweer, gunstig is verlopen. Wanneer wij ons nog een indenken, hoe de toestand in het vroege voorjaar van 1953 was, dan kunnen wij niet anders dan de grootste bewon dering hebben voor hetgeen ten opzichte van het dijksherstel is verricht. Dat gestaag kon worden doorgewerkt, veel langer dan waarop men durfde rekenen, is slechts een reden tot grotere dankbaar heid. Over dit alles is reeds veel gezegd en ge schreven, zodat wij niet in herhalingen zullen tre den. Er is echter één. kant, waar wij nog eens de aandacht op zouden willen vestigen. Onze Nederlandse Rijkswaterstaat heeft een grootse prestatie geleverd. Voor wij kunnen na gaan zijn kosten noch moeite gespaard om de dijk- gaten te dichten en om daar waar de dijken door het water aangetast waren dit te herstellen. Wij kunnen ons eenvoudig niet voorstellen, dat bij dit reuzenwerk de zó verfoeilijke ambtenarij of bu reaucratie remmend heeft gewerkt. Er is niet gezeurd en gezanikt, er is aangepakt. En zo moet het ook na een ramp als van 1 Febr. Ook op dit punt heeft Rijkswaterstaat een voor beeld gegeven. En nu staan wij voor het verdere herstel en wederopbouw. De dijken zijn dicht. De eerste noodzakelijke stap op de weg naar herstel is gezet. Zonder dichte dijken geen wederopbouw, geen herverkaveling, geen landbouwherstel, geen terugweg naar wel vaart. Maar allen, dit dit aangaat, dienen goed te be denken, dat dit inderdaad pas de eerste stap was. Dat deze gevolgd dient te worden door andere even noodzakelijke stappen. Wij kunnen ons de vreugde en diepe dankbaar heid van b.v. allen op Schouwen en Duiveland zo goed voorstellen toen de laatste caisson daar voor Ouwerkerk op zijn plaats lag. Maar nu openbaart zich pas langzaam maar zeker de rauwe werke lijkheid. Nu de zee zijn geheim van verwoesting prijs geeft en deze verwoesting zich aan 's mensen oog vertoont. Nu pas ligt de geweldige taak, die onze Schouwse vrienden nog wacht, genadeloos voor hen. En nu komen er andere moeilijkheden op hen afstormen. Problemen zo groot en zovele, dat men eronder dreigt te bezwijken. Tenzij? Ten zij allen, die dat kunnen de helpende hand toeste ken. Tenzij deze wederopbouw en dit herstel op dezelfde energieke wijze door de verschillende ambtelijke en andere instanties.Wórdt aangeprikt; als het dijkherstel door de Waterstaat. Tenzij ook geen ambtenarij en bureaucratie de remmen gaan worden. Indien er soepelheid be tracht wordt, dan zal ook de komende zeer moei lijke periode doorstaan kunnen worden en zal men straks kunnen zeggen dat de overstroomde gebie den zonder verder al te veel kleerscheuren naar nieuwe welvaart kunnen groeien. Men pakke ook dit werk groots aan. Men zal zich misschien afvragen, waarom wij dit hier alles neergeschreven hebben. Is dit nodig? Is niet een ieder het hiermee eens? En dan willen wij eerlijk bekennen, dat wij niet geheel gerust zijn na hetgeen men zo hoort. De ambtelijke molen is alweer volop aan het malen. Bij de wederopbouw heeft men alweer volop alle formaliteiten nodig om te kunnen werken. Het vaststellen van de schade, het uitrekenen van de stopprijzen, het vaststellen van de eigen bij drage. De getroffenen kunnen er nu alreeds moei lijk wijs meer uit worden. Waarom bijvoorbeeld een stopprijs per m3 die 16 gulden lager ligt dan de werkelijke aannemersprijs? Dit is bijna een ramp apart. In de getroffen dorpen, waar men toch alleen maar gebaat zou zijn met een zelfde snelle aanpak zoals men die bij het dichten van de dijken heeft gezien zit men met uitbreidingsplan nen, bouwvolume, prijsbeheersing, schoonheids commissies, planologen enz. enz. Op Schouwen en het ligt niet anders op Tholen, in Kruiningen enz. moet alles eerst in Zierikzee bekeken wor den. Dan moet het naar Middelburg. Dan naar Den Haag. Van Den Haag weer naar Middelburg en dan weer terug naar Zierikzee. Kan dit alles nu werkelijk niet anders? Is het nu werkelijk onmogelijk in deze getroffen gebieden de zaken eens behoorlijk te decentraliseren en eens wat over te laten aan het plaatselijke initiatief? Kan men er geen ambtenaren plaatsen, die over zodanige bevoegdheden beschikken, dat de vlot heid van werken op de voorgrond komt te staan en de getroffenen daardoor snel en goed geholpen worden. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE KAPELLE-BIEZELINGE Bestel ttfdlg Een oogstz«k«r ras met goed© e«niurapti«- kwalitiet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1