DEBOERENJEUGD ZO ZAG IK PARIJS ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Plaüelandsjongerenwaf nu AGENDA ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. CURSUS VEEVOEDING. Aan de cursus in Vee voeding, bestaande uit 12 lessen, kunnen nog een aan tal deelnemers meedoen. Gegadigden worden ver zocht zich zo spoedig moge lijk in verbinding te stellen met W. N. VAN LIERE, Nieuwe weg, Oostkapelle. Radiorede van de oud-Voorzitter der L. J. G., Js. Cevaal, gehouden voor de A. V. R. O. Wanneer ik deze vraag stel dan is dit geen vlag die ik zwaai, maar dan is deze vraag voor mij wel zeer ur gent geworden, wanneer wij in het dagelijkse leven de vraag stellen, wat nu, dan wilt dat zeggen, dat er een bepaald bestek, een bepaald werk is afgeleverd. Is dan het werk der land bouw jongerenorganisaties voltooid, zodat wij ook dienaangaande de vraag kunnen stellen, wat nu? In de oorlog 1940—'45 en direct daarna waren wij allen bezield met een ideaal. De ouderen hadden, aldus dè jongeren, ons tijdens de oorlog in de steek gelaten, en na de oorlog meenden wij de ouderen niet meer- nodig te hebben. Zonder hen zou alles beter worden, en ook de oudere organisaties zouden van het toneel moeten verdwijnen. Zij waren im mers van het oude stempel. - «•■En nu staan wij jongeren daar nog maar acht jaar na de bevrijding. Waar is die geest, die warmte en die bezieling der jongeren van kort na de bevrijding gebleven? Zij is als een nachtkaars uitgegaan. De motoren brengen nauwelijks de kracht meer op om nog langzaam voort te komen. Velen hebben hun hoofd gestoten tegen de keiharde muur van traditie en vooroordeel, en zij zijn niet alleen hun optimisme maar ook helaas hun idealisme kwijtgeraakt. Plattelands jongeren van Neder land, ik wil u waarschuwen er voor te zorgen, dat u niet terecht komt in de hoek van het nihilisme. De jon geren van het platteland zijn tot veel in staat en het Nederlandse volk ver wacht veel van u. Laten wij niet vergeten dat we leven in de eeuw van de problematiek. Vele vraagstukken krijgen de ouderen te verwerken, en het is daarom dat ik u wil opwekken, meer aandacht te gaan besteden aan de problemen van deze tijd. Wij jongeren vinden het prachtig als Zijne Excellentie Minister Mans- holt streeft naar het behoud van de huidige prijzen. En wij kunnen het alleen maar toejuichen als Zijne Ex cellentie tracht de wereldvoorraden buiten onze grenzen te houden. Wij kunnen het alleen maar toe juichen als op een gezonde basis gro te herverkavelirigsobjecten worden uitgevoerd, waardoor wij jongeren meer bestaansmogelijkheid op een schaaltje krijgen opgediend. Maar laten wij als jongeren in de herver- kavelingsgebieden pal staan voor deze ingrijpende vraagstukken, en la ten wij beginnen met de ouderen warm te maken voor deze verbeterin gen en hen wijzen op de voordelen welke het biedt, in het bijzonder voor hun nageslacht. Er is hier voor u Zeeuwse jongeren in het bijzonder, een grote taak weggelegd. Wij vinden het eveneens prachtig als prominente figuren streven naar een vereenvoudiging in de uitvoering aie verwin van de sociale kering, Maar ten wij als jongeren beginnen met de moeite te doen kennis te nemen van de sociale verzekeringswetten. Leert tevens een loonberekening maken die klinkt als een klok voor uw bedrijf. Hoeveel procent van onze toekomstige werkgevers zijn hiertoe in staat? Als ik het cijfer wist, dan zou dit zeer zeker beschamend zijn. Voor de oude ren is het te gecompliceerd gewor den, laten wij hen dan terzijde staan en hun taak verlichten. Deze, korte tijd laat het niet toe u op meerdere belangrijke punten te wijzen, maar besteedt uw aandacht in ieder geval meer aan de sociale, culturele en economische vraagstuk ken. Het gros der afdelingen denkt dat hun werk alleen bestaat uit ëen voortzetting van de stof der land bouwscholen, eri het opvoeren van een toneelstuk, waarmede dan het winterhalfjaar is afgelopen. Met dit alles wordt het werk afgezaagd en geremd. Het is daarom dat ik u oproep meer aandacht te' besteden aan de problemen van deze tijd en het gevaar te bestrijden dat de na-oorlogse jeugd te materialistisch wordt. De steeds verder voortgeschreden techniek en de na-oorlogse bóeren- jaren brengen dit gevaar in sterke mate mee. De terugkering der derti ger jaren houden wij jongeren haast voor onmogelijk. Zij moeten in luxe auto's .rijden, grote buitenlandse rei zen maken, dansen en naar de film (en dan liefst een film boven 18 jaar), terwijl aan de culturele waarden op het platteland niet meer wordt ge dacht. Veel dat schoon was gaat ver loren, en wij worden steeds meer ver stedelijkt. Verzet moeter komen tegen de lokkende lonken van de stadscultuur. De volkshogescholen zullen u daarbij gaarne de weg wij zen. Laten wij beginnen met het be zoek aan de Volkshogescholen steeds •meer te stimuleren; het kan onze organisatie en onze plattelandscul tuur alleen ten goede komen. Stimuleert het bezoek aam de win- terschool voor jonge boeren te Bak- keveen onder de titel „Opbouw van het platteland in Nederland en Euro pa", van 11 Januari tot 6 Februari a.s. Juist in deze vierweekse cursus worden vraagstukken behandeld die wij zozeer behoeven. Plattelands jongeren, ons bestek na de oorlog opgemaakt is afgele verd. Wij hebben nu ruim 8 jaar er varing. Laten wij dan nu beginnen met in ons nieuwe bestek meer va- riaties aan te brengem Naast uw vaktechnische onderwerpen ruim schoots aandacht gaan besteden aan onderwerpen als: herverkaveling, inpoldering, emigratie, industrialisa tie, uitwisseling met het buitenland, wereldmarktprijzen etc. Laat licht schijnen in uw organisatiewerk door boek- en krantbesprekingen, mu ziek en zang, spreken en declameren, volksdans en een goede film, ver waarloost de sport niet en begint vooral met een strijd te voeren voor het behoud van de eigen cultuur op het platteland, ieder in zijn eigen ntreek. Borgt uw leden de eventuele vergaderingsmoeheid te boven ko men. Pas op dat het met de verga deringen in Nederland, en in uw or ganisatie, niet wordt zoals met de aardappelmoeheid „één op drie". Een andere belangrijke vraag is, moeten wij beginnen met de groepen te splitsen in die van 12 tot 18 jaar en van 18 tot 30 jaar. Het is nood zakelijk, dat wij zowel de meisjes als de jongens, reeds van de landbouw- huishoudscholen en de lagere land bouwscholen, gaan opvangen in onze organisatie. De jeugd moet jvan de straat, ook op het platteland. Ver ontrustend zijn de berichten die de kranten enige tijd geleden melden, van ergerlijk vandalisme en vérgaan de zedenmisdrijven. Denkt aan enkele dorpjes in Overijsel en de industrie- jeugd in Tilburg van 13 tot 18 jaar. Wat onder deze jeugd gebeurd is, heeft voor ons plattelandsorganisatie een betekenis, die geenzins verwaar loosd mag worden. Bij het splitsen der jongerenafde lingen moeten wij overschakelen op jeugdleiders in de groepen van 12 tot 18 jaar. De overgang van de jongere naar de oudere groep wordt: dan tevens gemakkelijker gemaakt, doordat zij dan meer verantwoorde lijkheidsgevoel zijn aangekweekt en gevormd zijn, zodanig dat zij zonder angst en blozen een leidinggevende functie kunnen accepteren. Jongeren en jongerenorganisaties, niet langer sloom zijn maar paraat. Kold zei eens: „Geef mij je horloge, dan zal ik het gelijk zetten met de tj.id en het opwinden, zó, dat het nooit meer afloopt". Inderdaad! zét" uw horloge gelijk met de tijd waarin ii' leeft. Leeft niet zonder meer over de problemen van deze gecompliceer de wereld heen, maar draagt via uw organisatie uw deel bij tot de inner lijke bewogenheid van ons volk. Ploegt dan voort met het levenslied van Albert Verweij op de lippen: Aanvaard Uw taak, Volvoer haar stil, Heb lief, Wees trouw En wees bereid. STREEKBIJEENKOMST. Vrijdag 11 December 7.15 uur in Hotel Bijl te Scherpenisse Streek- bijeenkomst van de streek Tholen voor alle leden. Gesproken wordt over het werk der Z. P. M.-afdelingen door mej. S. Klei- nepier. Ir M. Sanders spreekt over de gras landkeuringen, terwijl de prov. secre taris enkele zaken van algemeen be lang zal bespreken. Een gedeelte van deze bijeenkomst zal i.v.m. de onderwerpen gesplitst worden. ONTSPANNINGSAVOND der L. J. G. Afd. Zaamslag op Zater dag 12 December a.s. in „Het Vereni gingsgebouw" te Zaamslag. Aanvang 7 uur n.m. Spreker Ir. Geuze. Toneelstuk: .,Op grond". eigengeërfde NOORD-BEVELAND HEEFT WEER EEN Z. P. M. Na de diepe neergang die het L. J. G.-leven de laatste tijd op Noord: Beveland heeft gekendhet combi neren van de L. J. G. en de Z. P. M.- afdeling was hiervan wel het duide lijkste bewijs kan nu weer een optimistisch geluid vanaf dit eiland gehoord worden. Dezer dagen werd een Z. P. M.- afdeling opgericht met 21 leden. Mej. S. Kleinepierheeft voorlopig de lei ding op zich genomen en wordt als presidente bijgestaan door een vier tal andere bestuursleden. In een vorig artikel beloofde ik het een en ander van Parijs te vertellen. Natuurlijk zal dit zomaar losweg over van alles en nog wat gaan. De eerste maal was ik er verschei dene dagende tweede keerslechts één dag, zodat ik mij aan deze dag en nacht, zoals ik die met mijn vriend en motor doorbracht, zal houden. Wil men Parijs met de ontelbare monumenten van cultuur en architec tuur werkelijk ernstig bestuderen, dan heeft men wel 50 dagen nodig. We kwamen 's morgens per motor in Parijs aan en besloten ons in de heksenketel van 't verkeer te wagen In 't begin ging het wat onwennig De gebaren van de verkeersagenten zijn de eerste keer wat vreemd. Men passeert links en rechts en snijdt angstig dicht. Maar, mede door de brede boulevards, valt 't wel mee. Een goede claxon en goede remmen zijn echter een eerste vereiste. Ook 't ont breken van trams en rails doet wel dadig aan. Na veel gezoek hadden we ons hotel gevonden. De motor werd gestald en meteen gingen we er op uit naar de Eifeltoren. Natuurlijk per metro. On danks de warmte, die er meestal in heerst, is 't een prima en snel ver voermiddel voor weinig geld. Bij de Eifeltoren waren mensen van velerlei natie?) behalve bannen. Met de lift gingen we naar de derde ver dieping ter hoogte van 300 m. Vol gens wat men er van vertelde, weegt 't gevaarte 7 millioen kg en bestaat het uit 12000 metalen delen, die met 2V2 millioen klinkbouten aan elkaar zijn gehecht. In de naaste omgeving ziet men de Seine, fraaie parken, dure woonwijken en het Palais de Chaillot. Vanaf de tweede verdieping is het gezicht 't mooist. Men ziet de groene grastapijten, vele gekleurde parken, ontelbare paleizen en monumenten. Men vrdagt zich af hoe gewélct g rijk dit land toch geweest meet z'in om^ich zulk een hoofdstad te kt nèn permiteren. Wanneer men dan de grootte en luxe van het Palais de Ver sailles ziet en men leest van de ar moede onder het volk in die tijd, vraagt men zich ook wel eens af, of al dit geld, al die energie, al die'ar beid, opgebracht door dit volk, niet beter besteed had kunnen worden aan dit volk zelf. Men kan terugzien op een groots verleden en men kan het buitenland ontelbare kunstwerken laten zien. maar wat koopt men er voor in de huidige wereld? Geen grote bankge bouwen en wat dies meer zij Is 'tniet zó, dat, wat men vroeger te veel had, meri nu te weinig heeft en omgekeerd? (Wordt vervolgd») N, FILIUSi

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5