Zeeuwse Landbouw lij ZITDAGEN 80EKH0UDBUREAU Bataaf Bruine Bonen ■l. ZATERDAG 5 DECEMBER 1953. WAARIN OPGENOMEN HET NOOED-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw* en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2201. Frankering bij abonnement: Terneuzen 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa- nes bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. (3v er zie fit Dit nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad verschijnt op 5 December, Sinterklaasavond. Velen, die nog bij geen landbouworganisatie zijn aange sloten zullen misschien denken, dat zij daarom dit nummer in hun bus hebben gekregen of door de post thuis bezorgd. Laten wij deze mensen uit de droom helpen. U krijgt dit Landbouwvakblad in het kader van de ledenwerfactie, die de Z. L. M. ook deze winter weer energiek aan pakt. Vier nummers achtereen zult U aldus ont vangen en op deze manier kunt U kennis maken met alles wat dit blad U biedt en U kunt er tevens in vinden, wat de Z. L. M., de 110 jaar oude Zeeuwse boerenstandsorganisatie, zo al voor haar leden doet, welke zaken er behandeld worden en wie Uw belangen verdedigen. Daarna zal een fraai uitge voerde folder worden toegezonden, waarin dit alles nog eens in beknopte en duidelijke vorm te lezen staat. En dan twijfelen wij er met aan, dat velen van diegenen, die nu nog ongeorganiseerd zijn, zich in de rijen van de duizenden Z. L. M.-ers zullen ALGEMENE VERGADERING op Maandag 14 December 1953, des namiddags te 1.30 uur in de zaal van de heer J. C. Krijger te Goes. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 22 Juni 1953. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1954 en contributievaststelling 1954. (De begroting werd aan de Afdelingen toege zonden.) 5. Rondvraag. 6. Rede door de weledelgestrenge heer Ir. T. P. Huisman, Voorzitter van het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten, over: „Het handhaven der graanprijzen in Neder land en de belangen der Veehouderij." 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. Goes, 25 November 1953. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. HULST: Maandag 7 December in „De Graanbeurs", van 3 tot 5 uur. WISSENKERKE: Woensdag 9 December in Hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 9 December in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 10 December in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 10 December in Café „Pe Eendracht", scharen. Omdat een ieder, die zijn belangen in de huidige tijd ziet, zich aaneensluit in krachtige or ganisaties. Dit doen arbeiders, middenstanders, grossiers, handelaren en fabrikanten. Ook al om dat niemand in zijn eentje kan gaan strijden voor betere bestaansvoorwaarden, betere beloning voor gedane arbeid, kortom voor een redelijke plaats onder de zon. Dit hebben de hier bovengenoemden reeds lang ingezien. Omdat ook niemand alleen in de huidige ingewikkelde samenleving meer wijs kan worden uit alle maatregelen, die door de verschillende Overheden getroffen worden of sociaal, of econo misch en op belastinggebied. Vele groepen uit het bedrijfsleven hebben daarvoor hun bureaux, hun instellingen gesticht. Zij beseften, dat alleen eendracht macht maakt en zij buiten dit besef terdege uit. Moet men dan als landbouwer of fruitteler alleen blijven staan om tussen al dez£ kolossen doodge drukt te worden? Het antwoord'op deze vraag kunt U het beste geven, door U zo spoedig mogelijk aan te melden als lid van de aloude, doch steeds krach tige Z. L. M. Zijn er dan nog ongeorganiseerde boeren De lezer zal zich misschien verwonderd afvragen of er dan in Zeeland nog ongeorganiseerds land en tuinhouwers zijn. Althans in enigszins groten getale. Het antwoord hierop kan kort zijn. De leden werfactie der Z. L. M. strekt zich deze winter uit over meer dan 1000 ongëorganiseerden. Zo men ziet is er nog voldoende werk aan de winkel. Oók voor onze afdelingsbesturen! Want deze zullen het laatste werk moeten doen. En de laatste loodjes wegert het zwaarst. Wat is de reden, dat men zich nog niet heeft aangesloten bij de Zeeuwse Landbouw Mij, die nu toch al meer dan een eeuw haar zegenrijke arbeid voor de Zeeuwse boerenstand heeft verricht. En "voor diegenen, die eraan mochten twijfelen of de arbeid zegenrijk is geweest, is er als bewijsstuk het Gedenkboek, dat door Prof. Bouwman geschre ven, is ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Z. L. M„ zijn er ook na de oorlog behaalde resul taten ten aanzien van het landbouwbeleid, de scha devergoedingsregelingen en de aanzienlijke belas tingbesparingen. Er ziin ons zo in de loop van ons werk bij de Z. L. M. verschillende redenen ter ore gekomen waarom men geen lid is. Er zijn nog al tijd heel wat ongeorganiseerde boeren, die niet vol doende doordrongen zijn van bovenstaande feiten. Die niet weten, dat hun algemene standsbelangen verdedigd Worden en hoe dat gebeurt. Die niet be grijpen, dat zij, indien lid, zelve mede die Z. L. M. vormen en door het bezoeken van de vergaderin gen dit zijn er voor een gewoon lid heus niet te veel door het lezen van het vakblad, door het gebruik maken van de verschillende diensten der Z. L. M., niet alleen het algemene boerenbelang helpen dienen, maar zeker ook hun eigen belang. Er zijn er, die niet weten, dat naast al dit werk ook een groot deel van het landbouwonderwijs in Zeeland, zowel voor jongens als voor meisjes, door die Z. L. M. wordt georganiseerd en verzorgd. In een zestal lagere land- en tuinbouwscholen en een achttal landbouwhuishoudscholen wordt de platte- landsjeugd geschoold voor het latere léven. Lage contributie. Er zijn er, die de contributie zo hoog vinden. Maar zij weten niet, dat al het werk, dat vereist wordt, betaald wordt uit één der laagste contribu ties in den lande. Niet alleen, dat de Z. L. M.-con tributie ten opzichte van de andere zusterorganisa ties in de landbouw aan de lage kant is. doch ar beiders, middenstanders, handelaren en fabrikan ten betalen gemiddeld heel wat meer voor hun vak organisatie. Alleen al de arbeider betaalt gemid deld tweemaal zoveel contributie als het gemiddel de Z. L. M.-lid! Juist ook omdat er een H.A.-heffing wordt ge heven betaalt men bovendien nog naar draag kracht. Neen, te hoog is de contributie zeker niet. En zijn weer anderen, die wegens bepaalde ver houdingen in hun dorp geen lid zijn. Zij vergeten, dat zij daarmede de goede zaak niet helpen opbou wen. Dat zij om persoonlijke redenen het huis van de boerenstand niet zo sterk maken als het kon zijn. En dat zij uiteindelijk hiermede niet bereiken, dat de bedoelde verhouding verbetert. Er zijn er tenslotte, die denken slim te zijn en zeggen, dat het werk toch wel geschiedt. Gelukkig zijn dit er maar weinigen. Ons kwam eens ter ore het gezegde van een grote boer, die tegen een hem bezoekend bestuurslid zeide: „Ik hoef geen lid te worden. Ik lees het krantje van mijn oom." Tot hen zouden wij willen heggen, dat het zo noodzakelijke werk goed gedaan kan worden met veel leden, beter met meer leden en het beste, wanneer allen lid ziin. En moeten wii mensen niet streven naar het beste wat in ons vermogen ligt. Streeft gij zelve ook niet haar de beste bedrijfsvoering, de hoogste opbrengsten, het grootste rendement! Schaart U achter de Z. L. M. Komt, allen, die thans vier weken ons blad krij gen; schaart U achter de Z. L. M. Hebt U grieven, komt deze gerust met ons bespreken. Maken wij fouten, zegt het ons openlijk. Wie van ons is er die geen fouten maakt? Hebt U moeilijkheden ito Uw bedrijf op sociaal, economisch, fiscaal en ander ge bied, wij staan voor U klaar. Helpt de Z. L. M., die reeds meer dan 5500 boeren en tuinders als haar leden heeft ingeschreven, haar arbeid doen, opdat de Zeeuwse boerenstand de haar toekomende plaats in onze samenleving kan blijven innemen. Qrote problemen doen zich weer voor in de wereld ten aanzien van de landbouw. Dagelijks lezen wij over geweldig? overschotten aan voe dingsmiddelen, aan granen, veevoeders enz. in Amerika. Zullen zij onze markten komen bederven en daarmede een nieuwe ernstige crisis voor onze boerenstand doen ontstaan? Of zal het gelukken door onderling overleg tussen regeringen en tussen de vertegenwoordigers van de boerenstand en de verschillende autoriteiten een dreigend onheil te voorkomen? Tal van problemen, ook in eigen land, vragen dagelijks de volle aandacht. Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, de verhouding met de voorlich tingsdienst, monopolieheffingen, minimumprijzen, kostprijsberekeningen, schaderegelingen, enz. I'rovinciaal heeft de boer het grootste belang bij polder- en waterschapswezen, bij de planologie, bij subsidies. Wanneer men over dit alles goed nadenkt/be grijpt men dat slechts een gezamenlijl^optrekken, een gezamenlijk verdedigen vandal deze belangen, een gezamenlijk woord van protest, waar dat nodig is, een kans maakt de zaken ten goede te deer keren. Men begrijpt dan» ook, daT hgt nodig is,p<-i de besten gekozen dienen te worden^rtm deze boe renstand, die toch zulk een belangrijkg facT Y in ons gehele volksbestaan vormt, te vertegemkioiir- digen. De Z. L. M. biedt U, naast vele directe' voor delen, deze kans. Dat ieder zijn kans grijpe! S. 4>- t ON KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Bestel tijdig Een oogstzeker ras met goede cc t otie- kwalitiet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1