EMIGRATIE De akkerbouwproductie oogst 1953 VOOR DE Plattelandsvrouw AARDAPPELTELERS OPGELET voo, Footaardappelan Gras-, Klaver - en Bietenzaden Wed. P. DE JONGH - Goss KORTE WENK. DE ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A. E. C.). Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek JE Toc-H GEEN ZORGEN OVE/R DE VERHOOP VAN JE VEE-, Geep.... AAM ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD VOORLOPIGE OOGSTRAMING. OPMERKELIJKE DALING VAN DE OPBRENGSTEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voorlopige cijfers bekend gemaakt met betrekking tot de akkerbouwproductie, oogst 1953. Volgens deze cijfers vertonen de opbrengsten van de mees te akkerbouwgewassen zowel in totaal als per hec tare een opmerkelijke achteruitgang t.o.v. de oogst 1952. Zo blijkt de totale opbrengst van tarwe, mede als gevolg van verminderde uitzaai, met 25 te zijn teruggelopen, n.l. van 327.000 ton tot 205.000 ton. De opbrengst van rogge bedraagt 427.500 ton d.i. 70.000 ton minder dan in 1952. Haver leverde 6000 ton minder op en maïs 15.000 ton (totale opbrengst resp. 477.000 en 37.000 ton). Alleen aan gerst, en met name aan zomergerst, is aanzienlijk meer geoogst dan in het vorig jaar. Dit vindt zijn oorzaak enerzijds in 'tn betere hecta reopbrengst op de niet overstroomde gronden en voorts in de omstandigheid, dat het areaal zomer gerst als gevolg van de overstroming in Februari j.l. met 70 was uitgebreid. De totale gerstop brengst steeg aldus met 35.000 ton (15 van 240.000 ton tot 275.000 ton. Aan consumptie-peulvruchten werd bijna 87.000 ton geoogst, d.i. ca. 9500 ton minder dan in 1952. Ook de handelsgewassen blijken sterk te zijn achteruitgegaan. Zo bedroeg de opbrengst aan kool- en raapzaad in totaal 10.400 ton (v. j. 13.700), aan lijnzaad 20.250 ton (v. j. 28.600), aan gerepeld vlas 135.000 ton (v. j. 189.950). Een evenredig beeld vormen de uitkomsten voor de overige han delsgewassen. De opbrengst van consumptie- en voederaard appelen liep terug van 3.302.350 ton tot 2.736.750 ton, die aan fabrieksaardappelen van 1.056.100 ton tot 895.000 ton, een vermindering derhalve met resp. 565.600 en 160.000 ton. Opmerkelijk is daarentegen de vooruitgang van de cijfers met betrekking tot de opbrengst van zaaiuien. Deze stegen per hectare van 27.800 kg op 34.300 kg (voor de niet 'overstroomde grond zelfs tot rond 35.400 kg), terwijl de totale productie 213.850 ton bedroeg tegenover 138.300 ton in 1952. Gegevens betreffende de opbrengsten van sui kerbieten en voederbieten zullen worden verkregen bij de definitieve opgave van de akkerbouwproduc tie, welke in December zal worden verstrekt. Zoals reeds elders is gepubliceerd zal in het tijd vak van 1 tot 22 December a.s. de landbouwtelling December 1953 worden gehouden. Op de hiervoor (Je houden zitdagen zullen de kaarten waarop de in 1953 geteelde aardappelen zijn opgenomen voor een ieder ter inzage worden gelegd. De Contactcommissie aardappelmoeheid advi seert alle aardappeltelers om van deze gelegenheid tot inzage der kaarten te verkrijgen gebruik te maken en van eventuele bezwaren tegen de kar tering schriftelijk mededeling te doen aan genoem de Commissie, adres Grote Markt 28a te Goes. oaasts In deze weken voor St. Nicolaas, passeren ver scheidene prospectussen mijn brievenbus en ik vermoed, dat het bij U ook het geval is. Ze zien cr zeer aanlokkelijk uit en de meest uiteenlopende artikelen wófflen erin aangeprezen. Voor ieder lid van het gezin is er zeker een cadeautje bij, uit zeer eenvoudige en zeer luxieuze kunt U een keus maken. De grootste aantrekkingskracht voor mij hebben de catalogi van ecji boekhandelaar of van een uitgever. Zij wekken altijd, weer de wens op naar het lezen van een goed boek, maar vooral ook naar het bezit daarvan. Juist in de donkere winter maanden is er niets heerlijkers dan „met een boekske in een hoekske" tijd en uur te vergeten. Het spreekwoord „Wie leest, baadt z'n geest" geldt voor ieder, voor jong en oud. Het bezit van een boek geeft ook de gelegenheid er anderen van te laten genieten. Hoe nuttig en nodig andere ge schenken ook zijn, misschien kan St. Nicolaas als iets extra's ook nog een boek, hoe klein ook, in onze schoenen stoppen. Bijdragen voor de gezelligheid van de Sinter klaasavond geeft vouwblad nr 107 van het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad (prijs 15 cent) waaruit hier een paar eenvoudige recepten volgen. Borstplaat. (Grondrecept) 10 cent per 100 g) 250 gr. suiker, 5 eetlepels melk, V* eetlepel custard- poeder. Suiker en custardpoeder dooreen roeren en met de melk zachtjes laten smelten. De vloeistof in koken totdat een gordijntje van suikerstroop blijft hangen tussen de tanden van een vork en ook de laatste druppel die van de vork afloopt een draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen tptdat deze dik en ondoorzichtig begint te worden. Niet ongeduldig zijn! De stroop uitgie ten in ingevette borstplaatvormen op een vet aan recht of vetvrij papier. Wanneer de figuren geheel koud en stijf zijn, ze op de zijkant zetten om te drogen. H.H. LANDBOUWERS! naar N.V. ZAADHANDEL BOOMKWEKERIJEN Chocoladeborstplaat. Te werk gaan als in het grondrecept staat aan gegeven, doch 1 eetlepel cacaopoeder met het custardpoeder door de suiker roeren. Roomborstplaat. Per 250 gr. suiker; 3 eetlepels room, 3 eetlepels water, Va eetlepel custardpoeder. Marsepein. (30 cent per 100 gr.). 200 gr. amandelen, 400 gr (ruim 3 kopjes) pop- dersuiker, 1 eiwit, 1 theelpel laurierkerswater óf oranjebloesemwater. De amandelen wassen, opzetten met koud water, aan de kook laten komen, afgieten en overgieten met koud water. Ze vervolgens pellen. De aman delen door een fijne molen malen. De poedersuiker zeven en met de gemalen amandelen vermengen. Deze massa nog één- of tweemaal malen tot ze zeer fijn verdeeld is. Daarna het eiwit efii het laurierkerswater of het oranjebloesemwater er door mengen en de massa zo lang kneden tot ze samenhangend en glad is geworden. Er naar ver kiezing verschillende vormen aan geven. De mar sepein kleuren door er cacaopoeder (en iets water), kaneel of kleurstof door te mengen of door de marsepeinen figuren hierdoor te wentelen of er mee te bestrijken. Verder is er dikwijls op de verjaardag van de Sint voor verschillende gezinsleden nog zoveel te rijmen en te pakken, dat er geen tijd is om nor maal aan de maaltijd deel te nemen. Plet eenvoudigst is om een makkelijk warm te houden menu klaar te maken, waarvan vier enkele voorbeelden volgen. Erwtensoep met blokjes worst, gesmeerde boter hammen. Appel. Boerenkool met blokjes worst. Sinaasappel. Dikke groentensoep met gehaktballetjes en rijst. Koude drie-in-de-pan met appel. Schotel van puree, gehakt, witte kool. Watergruwel. Wees ervan overtuigd, dat slechte biggen nooit met voordeel gemest kunnen worden. Daarom is het zo belangrijk, dat het begin goed is: Gezonde biggen, met voldoende lengte, een goed achterstel (ham) en het juiste type. Pas wanneer aan deze voorwaarden voldaan is, kan het aan te wenden voeÓer zo voor delig mogelijk worden omgezet in het meest ge wenste slachtproduct. AFDELING GOES organiseert een Canadese middag op Zaterdag 28 November te 14 uur in het Schuttershof" te Goes. Hier zullen spreken de heer G. J. Vink uit Arn hem over zijn „Canadese ervaringen", terwijl mevr. M. Snoepvan Willigen zal spreken over het on derwerp „De huisvrouw in Canada". en een Canadese avond op Donderdag 3 Decem ber te 7 uur, in Café Sinke te Krabbendijke. Hier zullen spreken Ds. J. van Oyen uit Nisse over het onderwerp: „Een jaar onder de emigran ten". Deze lezing zal worden toegelicht met licht beelden. Terwijl mevr. M. Snoepvan Willigen zal spreken over het onderwerp: „De huisvrouw in Canada". Er zal beide keren gelegenheid tot het stellen van vragen worden gegeven. Tot slot van deze middag zullen enige films over Canada worden vertoond. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij, terwijl na afloop gelegenheid bestaat meer persoonlijke zaken met de leden van de commissie te bespreken. We nodigen U daarom uit deze bijeenkomsten bij te wonen en ook Uw vrienden en bekenden mee te nemen. Voor het bestuur, Ph. HA VERHOEK, Voorzitter. J. BOS, Secretaris. 24 November. We zitten nog steeds in een droge tijd, al is het een flanelletje kouder geworden. Het is overal nog droog en het gevolg is, dat we op 24 Nov. op een bedrijf, water in de weidebakken zagen rijden, omdat de put leeg stond. Ja, dat is nog niet dik wijls vertoond, al gelóven we, dat het vee béter op stal stond dan in de wei. Het eten moet er toch bijgebracht worden en de nachten zijn lang en koud. En hiervoor moet toch voedsel gebruikt worden. Gevolgen minder melk en bij 't mestvee langer tijd om af te mesten. Er zijn al wat weiden leeg en het najaar 1953 is voor de veehouder wel voordelig geweest, want de staltijd scheelt met '52 wel een maand. Voor het nu droge gebied, waar tarwe is gezaaid, is dit droge weer niet best. We hoorden daar van veel klachten, te dun en nog niet opgekomen. Deze tarwe moest zeker elke week een buitje hebben om goed door de winter te komen. Ja, voor de boeren daar is het beslist niet naar de zin. Gelezen dat het hoofdbestuur der Z.L.M. een commissie gaat benoemen om het probleem jeugdleider te bespreken. We geloven, dat dit geen probleem meer is, maar dit broodnodig is. De adjunct-secretaris die als secretaris der L. J. G. op treedt en daar nuttig werk verricht, heeft tijd te kort om dit volledig te kunnen doen. We moeten komen tot een jeugdleider, die zich geheel kan geven voor dit werk; die de gehele provincie door kruist, de afdelingsvergaderingen bezoekt, leiding geeft aan nieuwe spelen en wedstrijden enz. Hij moet de vraagbaak van alle L. J. G.-ers zijn. Dit werk vraagt een gehele persoon en aan zo'n jeugd leider moeten hoge eisen worden gesteld. Pas ge lezen, dat 3 kleine Zeeuwse dorpen plannen hebben om samen een jeugdleider te benoemen en dat voor pl.m. 800 jeugdige personen. Moet de Z. L. M., die één der vooruitstrevendste landbouwmaatschappijen in den lande is met zijn 5500 leden - - die zeker 3000 jeugdige huisgenoten hebben hierin achteraan komen? Dat zij verre, leden denkt er nog eens over na en laat op 14 Dec. zo'n commissie niet meer nodig zijn, want denkt er om, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! -a-. zkeGHfA"mee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8