TOESLAGREGELING ROGGE Stemmen praktijk uit de Landbouwgids 1954 TUINBOUW ROOÏVERGUNNING VOOR BOOMGAARDEN. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. DE KERSEN. Wie doei hei ze na? TUINBOUWM1DDAG DER Z. L. M. ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD Het stelsel van monopolieheffingen, dat thans wordt toegepast, beoogt te voorkomen, dat tenge volge van het prijspeil der buitenlandse voeder- en industriegranen in het binnenland een prijszetting tot stand komt, welke onvoldoende is om de telers gemiddeld een redelijke vergoeding der aan de productie van voedergranen verbonden kosten te waarborgen. Door toepassing van dit stelsel is het in het alge meen mogelijk voor de binnenlandse voeder- en industriegranen een zekere bodem in de markt te leggen. Voor gerst en haver kan deze bodemprijs op het peil van de kostprijs van deze producten gericht worden; voor rogge zal dit evenwel niet mogelijk zijn, omdat de marktprijs van de rogge wordt be paald door de waarde van dit product in verhou ding tot de waarde van andere voeder- en industrie granen, zoals b.v. gerst. De handelswaarde van rogge ligt in het alge meen aanmerkelijk lager dan die van gerst, terwijl de kostprijs van rogge in de voornaamste produc tiegebieden aanzienlijk hoger is dan de kostprijs van gerst in de klie-akkerbouwgebieden. De Stichting voor de Landbouw heeft t.a.v. dit probleem het standpunt ingenomen, dat het in prin cipe ook voor de roggetelers mogelijk moet zijn gemiddeld tenminste de kostprijs vergoed te krij gen. Aangezien dit door middel van het stelsel van monopolieheffingen niet verwezenlijkt kan worden, is het noodzakelijk voor de rogge aanvullende maat regelen te treffen buiten de sfeer van de algemeen geldende marktordenende maatregelen. De Stichting voor de Landbouw is dan ook van mening, dat het noodzakelijk is een regeling te treffen, waarbij aan de roggetelers een prijstoeslag wordt toegekend voor het verschil tussen de ge middelde marktprijs en de hogere kostprijs van dit product. Het hoofdbestuur is evenwel van mening, dat deze .maatregel niet mag leiden tot uitbreiding van het rogge-areaal, doch dat men integendeel moet streven naar beperking van dit areaal tot die opper vlakte, welke bedrijfstechnisch noodzakelijk is. De prijstoeslag zou derhalve beperkt dienen te worden tot de opbrengst van het areaal waarvoor een .teelt- of leveringsrecht" wordt verleend. De Stichting is thans bezig een globale regeling uit te werken, welke zonder al teveel administra tieve rompslomp in de practijk zou kunnen worden toegepast. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw in zijn vergadering van 18 November 1.1. als zijn mening uitgesproken, dat deze prijstoeslag voor oogst 1953 verleend Aan de exploitanten van kleine (en boeren-) boomgaarden, niet groter dan 10 are, wordt hier bij op aanwijzing van de Rijkstuinbouwconsulent een collectieve rooivergunning verleend voor alle gebieden op Schouwen en Duiveland, die langdurig onder zout water hebben gestaan. Dit geldt dus niet voor grotere bedrijven, die een persoonlijke rooivergunning, afgegeven door de Rijkstuinbouwconsulent, moeten hebben. Evenmin geldt dit voor een gedeelte van de Westhoek en voor kort overstroomd geweest zijnde gebieden in en rond de „corridor" op Midden-Schouwen. Hier toe dienen belanghebbenden overleg te plegen met de assistent van de Tuinbouwconsulent of met on dergetekende. De Plaatselijk Bureauhouder te Zierikzee, F. C. HANSE. KORTGENE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het uitbreidingsplan. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de gemeenteraad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na 3 November bij H. M. de Ko ningin beroep instellen. STAVENISSE. Tot en met 6 December ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerpplan tot herzie ning van het uitbreidingsplan in onderdelen, als mede een ontwerp-wederopbouwplan. Gedurende de termijn van ter inzagelegging kunnen bij de gemeenteraad bezwaren worden in gediend door belanghebbenden, doch uitsluitend schriftelijk. dient te worden en wel voor alle rogge. De hoogte v]an deze toeslag, die gelijk moet zijn aan het ver schil tussen de kostprijs en de gemiddelde markt prijs, zal aan het einde van het seizoen moeten wor den vastgesteld. Een dergelijke prijstoeslag zou, voor 1953 op basis van de gemiddelde opbrengst, per ha geteelde rogge kunnen worden uitgekeerd. Dezer dagen kregen we de Landbouwgids 1954 ter recensie toegezonden. We hebben het bijna 600 blz. tellende boekwerk niet doorgelezen, doch wel de indruk gekregen dat deze uitgave weer aan waarde heeft gewonnen. Er is een wat grotere letter gebruikt wat even als enkele andere wijzigingen de duidelijkheid ten goede komt. Het is een aardig geschenk voor de feestdagen. Men kan het bestellen bij de Staatsdrukkerij, Fluwelen Burgwal 18, Den Haag (Giro 425300). De prijs bedraagt 5,—. In dit stukje willen wij een ogenblik stilstaan bij onze kersen, welke zo'n beetje het midden hou den tussen het harde en het zachte fruit Daar is wel een beetje moed voor nodig om iets over dit product te schrijven. Want wanneer hoort of leest men hier in Zeeland nog iets over de kersen? Ze gaan een langzame dood tegemoet. Het areaal verminderde van jaar tot jaar en de ramp van 1 Februari heeft ook nog een flinke opruiming ge houden in de zak van Zuid-Beveland. Bij de her- inplant zullen er zeker geen kersen meer inge plant worden. Op de veiling te Goes zupllen binnen korte tijd geen kersen meer aangevoerd worden. De oude boomgaarden in de omgeving van Goes zullen zeker elk jaar in aantal verminderen en niet aangevuld worden door jonge inplant. De veiling te Kapelle ziet jaar op jaar de aanvoer verminde ren, terwijl in de andere fruitcentra de kersenteelt van geen betekenis is. Waarom zou men ook kersen telen? Om de toeristen en het publiek een goedkoop pondje heerlijke kersen aan te bieden, die men met veel moeite en lawaai uit der spreeuwenbek gered heeft en die ons alleen aan plukken en sorteren een aardige duit hebben gekost? Men kan ze beter omhakken en de meestal oude humusgrond voor een andere teelt benutten. Zo denken terecht de meeste telers van kersen er over en met een zeker genoegen en een wraakgevoel zetten ze er de bijl in; hiermede tegelijkertijd de spreeuwen hun luid ruchtige smulpartijen ontnemende. Daarmee is de kous af en zijn de kersen uit het bedrijf verdwe nen. Een kleine moeite om door deze theorie het rooien te bevorderen. Niemand kan aantonen, dat de kersenteelt rendabel is geweest en winst heeft opgeleverd. Hoe mooi de teelt ook is en hoe lekker het rijpe product, er moet geld uitkomen, de fruitkweker is geen philantroop en moet óók kunnen bestaan. Nu de andere zijde van dit probleem. De kers is heerlijk van smaak, tenminste van onze eigen rassen en kan nog beter vervoer lijden, dan b.v. frambozen, of aardbeien. We zijn niet af hankelijk van export. Alles wat aan kersen groeit in Nederland kan hier verbruikt worden, hetzij in verse toestand of op sap of diepvries. Dus dit ligt wel heel anders dan met onze appels en peren. Als voor appels en peren de export stagneert, lig gen ze in de goot. Hoe konjt het dan, dat er des ondanks geen hogere prijs voor de kers betaald wordt? Dat komt omdat men hier in Nederland gastvrij is, dat men de deurèn openzet voor de stroom van Belgische kersen, die hier in ons land zonder bezwaar vriendelijk worden ontvangen. Ja, in de verlovingtijd moet men nog al wat slikken. De verloving mocht eens verbroken worden. Met dit al kan de consument aan zijn zakje kersen komen voor een voordelige prijs. Of die kersen nu wat kraken en wat bitter zijn, het zijn toch kersen en men eet ze toch maar één of tweemaal per jaar. Dan hebben ze toch heerlijk kersen ge geten. Maar met dat al verdwijnen onze eigen kersenboomgaarden. Aan veredeling van rassen, betere cultuurzorg en verpakking, ziektebestrijding enz., wordt zeer weinig gedaan. We leven wel in een spillentijd maar de kersentijd behoort weldra tot het verleden. Misschien zie ik het verkeerd, Toen de afdeling Waarde de vorige herfst 26 nieuwe leden won, kwam deze afdeling aan de top te staan en bleef het geduren- de het gehele seizoen van de ledenwerfactie. 1 Ook dit winterseizoen zal de Z. L. M. weer een ledenwerfactie ondernemen, omdat die van het vorige jaar helaas door de waters- nood werd onderbroken. Ook nu heeft de afdeling Waarde die een bestuur bezit dat het niet aan energie ontbreekt de andere afdelingen weer een goed voorbeeld gegeven door weer 23 nieuwe leden aan de vereniging toe te voegen. De 1 grondgebruikers, die in de volder Waarde niet georganiseerd zijn, kunnen nu wel op de vingers van één hand worden afgeteld. De afdeling, die eerst een zestigtal leden telde, is in de loop van ruim één jaar bijna verdubbeld. Het moet voor de andere afdelingen een aansporing zijn hun beste beentje eens voor te zetten. Of moet de afdeling Waarde ook dit jaar weer onbedreigd boven aan de lijst blijven staan? want daar is een tijd van komen en van gaan. Men verbouwt nu ook geen meekrap meer of Bellefleur. Zijn er nog moeilijkheden? Toch kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat we bezig zijn een vrucht uit onze fruitteelt te laten verdwijnen waar we later spijt van zullen hebben. Een product, hier op verschillende plaatsen goed te telen met afzetgebied in eigen land, laten we onze neus voorbij gaan. Als de teelt der kersen ook gemoderniseerd werd met struikvorm en grotere vruchten, zou de kostprijs aanmerkelijk lager zijn. De snoei en ziektebestrijding kost veel minder dan bij appels en peren. Propaganda, voorlichting en bescherming zal de teelt der kersen nog moeten redden. Gebeurt dit niet, dan zullen ze ras verdwijnen en zijn we ge noodzaakt deze vruchten te importeren, zeer tot genoegen van onze Beneluxpartner. Hier ligt een taak voor onze voorlichting en organisatie om deze kwestie te bestuderen. Zwijgen en laten uitzieken baat hier niet. Net zo goed als de consument een sinaasappel wil eten, wil hij ook kersen eten. Sinaasappels kunnen we nog niet telen, kersen wél. Ligt de wereldsituatie zó, dat we beter onze grond voor iets anders kunnen gebruiken, laten we ze dan spoedig opruimen en kersen importeren. Is dit niet zo, dan dient er ook iets gedaan te worden in het belang van de kersen teler, opdat hij niet de lasten en de consument de lusten heeft. Tot de volgende maal. JAAP UIT 't BOGERDJE. op MAANDAG 21 DECEMBER 1953 te 14 uur in de „Prins van Oranje" te GOES. Programma: 14.u. Openingsrede door de Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker. 14.30 u. Afzetmogelijkheden voor zacht, en hard fruit. Inleiding te houden door de heer W. M. Remmers, Hoofdambtenaar van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Hoewel van de heer Kemmers geen toe komstvoorspellingen mogen worden ver wacht, zal hij wel aan de hand van erva ringen belangwekkende mededelingen doen over de afzetmogelijkheden voor 1954. 15.15 u. Gelegenheid voor discussie. 15.45 u. De positie van de fruitteler en tuinder in de P. B. O. Inleiding te houden door de heer Mr J. F. G. Schlingemann, Algemeen Secretaris der Z. L. M. De Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie (P.B.O.) zal begin 1954 worden ingesteld. Ook al is men tegenstander van een P.B.O., men zal er toch mee te maken krijgen. Daarom is het goed vooraf te vernemen, welke positie U in de P.B.O. gaat innemen. 16.30 u. Gelegenheid voor discussie. Sluiting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7