Slechte ervaringen ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND MEDEDELING ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD OERE Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Een paar jaar geleden besloot een Statutenwijziginscommissie voor te stellen de in de Statuten genoemde Algemene Vergadering te laten ver vallen, daar deze reeds enige jaren achtereen niet gehouden was. Deze statuten zijn nu koninklijk goedge keurd. Ondanks dat meende het Hoofdbestuur nog eens een poging te moeten wagen zoveel mogelijk leden op een vergadering in een centraal punt bijeen te brengen. Dit keer om te luisteren en te spreken over een onderwerp dat in zijn onvolkomen heid na de ramp weer in zijn ontstel lende naaktheid en hardheid naar voren gekomen is: het sociaal-cul turele werk op het platteland. Hierna werd de traditie der laatste jaren verbroken om telkenjare een bestuursledenconferentie te houden over een belangwekkend onderwerp. Door nu een algemene vergadering uit te schrijven meende het Hoofd bestuur de gewone leden, die door de naam „bestuursledenconferentie" af geschrikt worden, te kunnen berei ken. Om ook hun te overtuigen van de ernst van de huidige situatie op het platteland. Ook hoopten we de ouderen en dan speciaal de ouders, op deze wijze meer en beter te bereiken. Het huis houdelijk gedeelte dat in de morgen uren viel, moet niet als de normale algemene vergadering van een ver eniging worden gezien, waar beslui ten worden genomen en het beleid van het bestuur wordt goedgekeurd. Deze beslissingen liggen in de L. J. G. immers in handen van de Provinciale Raad, die bestaat uit afgevaardigden welke door de streekbesturen worden aangewezen. We moeten hier onomwonden er kennen, dat ons streven op een fiasco is uitgelopen. Op de morgenbijeen komst waren minder leden aanwezig dan het aantal bestuursleden, dat we op een bestuursledenconferentie kun nen verwachten. Dit aantal werd in de middaguren „overtroffen", toen we geen vijftig leden konden tellen en de ouderen vertegenwoordigd werden door enke le belangstellende ambtenaren. Men kan de datum verantwoordelijk stel len voor deze mislukking; wij zijn echter eerder geneigd het gebrek aan belangstelling voor het onderwerp verantwoordelijk te stellen. We vermoeden dat de algemene vergadering nu wel definitief van het provinciale programma geschrapt zal moeten worden. Dit is ernstig Ern stiger komt ons het gebrek aan be langstelling voor het vormingswerk op het platteland voor. Om althans iets hiervan te laten zien willen we in de volgende num mers een uitgebreid verslag van de rede van de heer Louwerse en de daarop volgende bespreking opnemen, om te trachten de leden alsnog het grote belang van dit werk en de nood zaak om op de dorpen tot samenbun deling te komen, onder ogen te bren gen. Ditmaal volstaan we met het geven van een overzicht van de mor genbijeenkomst. Huishoudelijke vergadering. Nadat de voorzitter de heer Ad. Doeleman de vergadering geopend had en een ingekomen stuk van de P. J. G. N. over de besturenconferen- tie in Jan. 1954 behandeld was, werd door de penningmeester een over zicht gegeven van de financiële toe stand der vereniging. Deze kan als gezond aangemerkt worden, dank zij de hulp van de zusterorganisaties, verenigd in de P. J. G. N., die reeds 358 zonden en nog meer zullen laten volgen. Dit laatste zal besteed wor den voor culturele doeleinden. Aan de Provinciale Raad zal worden voorge steld het overschot over 1953 te stor ten in een reservefonds, dat dienen moot als garantiefonds voor tentoon stellingen. Daarnaast heb oen ver schillende afdelingen onderling el kaar geholpen ten bedrage van ƒ260, of intern regelingen getroffen voor hun gedupeerde leden. De begroting over 1954, die even eens door de P. R. vastgesteld zal moeten worden, sluit met een bedrag van 2750. Dit is 500 lager dan 't vorige jaar, daar verschillende leden nog geen contributie zullen betalen. Daarna werd door voorzitter en secretaris een overzicht gegeven van de huidige werkzaamheden en de toe komstige werkzaamheden van deze winter. In hoofdzaak betreft het hier een nadere bespreking van zaken, die reeds schriftelijk bij de afdelingsbe sturen aanhangig zijn gemaakt, zodat wc deze hier slechts even noemen en belangstellenden aanraden nadere in lichtingen bij hun bestuur te vragen. Graslandkeuringen. Deze worden dit jaar in W. Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren met 17 deelnemers gehou den. Ze zullen het volgende jaar weer worden voortgezet, waarbij ook nieuwe deelnemers aangenomen kun nen worden. Ter vergadering wordt medegedeeld, dat op Tholen belangstelling hier voor bestaat. Veebeoordelingswedstryden. De wedstrijden die het vorige jaar ge houden werden, zijn goed geslaagd. Het ligt in de bedoeling dit jaar er in een enigszins uitgebreide vorm mee door te gaan. Tevens kan er dan een staldemonstratie aan verbonden wor den. Melkerscursussen. Deze kunnen ge houden worde/i in afdelingen waar een kern van deelnemers gevormd kan worden. Werk van de Volkshogeschool. Ir. Lugtmeijer heeft onlangs spreek beurten vervuld voor de streken en hierbij ook nog eens gewezen op het belang deel te nemen aan de winter- school voor jonge boeren, de cursus voor plattelandsmeisjes en een cur sus in verenigingstechniek. Deze laatste cursus zou dan door de Volks hogeschool in Zeeland georganiseerd moeten worden, waarbij ook jongeren van de Noord-Brabantse Mij gevraagd zouden moeten worden. De afdelingen zullen hierover nog een circulaire ontvangen. Werk Z. P. M.-afdelingen. Mej. Kleinepier uit Kortgene zal zoveel mogelijk deze afdelingen bezoeken om er te spreken over het werk der afdeling. Krantbesprekingen. Deze zullen door mej. Kleinepier worden verzorgd voor de Z. P. M.-afdelingen en door de secretaris voor de L. J. G.-afdelin- gen. De bedoeling is het krantlezen als een vorm van algemene ontwik keling te bevorderen. Boekbesprekingen. Bedoeling is het lezen van goede boeken te bevor deren. Nadat een bepaald boek door alle leden gelezen is, zal mevr. Huijs- manGriep het boek op verzoek bespreken. Vraagpunten. Daar die van het af gelopen jaar door vele afdelingen niet behandeld werden, zijn ze nog maals aan de afdelingen rondgezon den. Aanbevolen wordt er zoveel mogelijk een aparte vergadering voor te beleggen. Kadcrdagen. Waarschijnlijk wordt het onderwerp: Landbouw en in dustrie gekozen. Er zullen tevens excursies worden gehouden. Gedacht wordt aan de jeugdher berg in Axel. Voorgesteld wordt de naam van deze dagen te veranderen in Studiedagen. Toneelconcours. De voorgestelde datum (30 Jan.) wordt door velen niet juist geacht i.v.m. de vele ontspan ningsavonden in Februari. Gedacht wordt aan het verdelen in twee klas sen (éénacters en meerbedrijvige stukken). Geadviseerd wordt zo mogelijk mee te doen aan het landjuweel, georgani seerd door de Stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk, dat in 3 klassen gehouden wordt. Ook het gebruik van de toneelstuk- kenlijst, opgesteld door de P. J. G. N., wordt aanbevolen. Alle leden van de toneelcommissie hebben deze in hun bezit. Besteding gelden P. J. G. N. Aan de streekbesturen op Tholen, Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland is gevraagd te willen bevorderen, dat streekge- zelschappen op het gebied van zang, muziek, dans en toneel worden opge richt. Er kan dan deze winter aan deze gezelschappen een ruime subsi die verstrekt worden, terwijl deze de afdelingen kunnen helpen de pro gramma's te verbeteren. Tevens kunnen in deze streken cursussen op cultureel gebied gesubsidieerd wor den. Z. L. M.-tentoonstelling 1954 en Landelijke ploegwedstrijd 1954. Hoe wel deze dingen niet tot het winter- programma behoren, wordt er toch reeds over gesproken. Aan de Z. L. M.-tentoonstelling zal de L. J. G. in provinciaal verband mee moeten doen i.v.m. de omvang rijkheid en de veelzijdigheid van het daaraan verbonden werk. Voor de ploegwedstrijd in landelijk verband zijn gevraagd A. van Dijke (trekker) eei J. Nijsse (paard) als winnaars van deze categorie in de provinciale wedstrijd. Hulp Hoofdbestuur. Er wordt op gewezen, dat de afdelingen nog te weinig gebruik maken van de kennis die op provinciaal niveau bestaat. Aangeraden wordt zoveel mogelijk de Hoofdbestuursleden te vragen op de vergaderingen te komen, voor zover deze dit nog niet doen. Vooral mej. Kleinepier en de secre taris komen graag als dit tijdig wordt afgesproken. MOEILIJKHEDEN EN MOGELIJKHEDEN IN ONZE STREEK. Achtereenvolgens voerden alle streekvoorzitters over dit onderwerp het woord. We geven hier maar een greep uit het geheel. Daar er ver schillende punten steeds weer terug keerden, vermelden we deze niet iedere keer weer opnieuw. Uit de verslagen lichten we nog de volgende punten: O. Zeeuvvs-Vlaanderen. Het nut van de organisatie wordt nog te wei nig ingezien, waardoor de vergaderin gen vaak slecht bezocht worden. Daar men graag bijeen is voor de lol, ein digen de ontspanningsavonden wel eens in een ordinaire sfeer. Samenwerking met de C. J. B. T. O. bij 'n ploegwedstrijd is niet geslaagd. W. Z.-Vlaanderen. De streekverga- deringen worden in het algemeen beter bezocht dan de afdelingsverga deringen. Een biljartwedstrijd en een dam- wedstrijd met de heer L. Anderson staan nog op het programma, even als een expositie van bloembollen, terwijl de streek deze winter een vor mingscursus houdt. Z.-Bevelaml. Een cursus over de landbouwcoöperaties zal in samen werking met het Landbouwcoöpera tiecentrum in Z. W. Nederland ge houden worden. Er wordt reeds nu de nodige aandacht aan de Z. L. M.- tentoonstelling in 1954 geschonken. Walcheren. Er zal getracht worden een streekorkestje en een koortje op te richten. Samenwerking met de C. J. B. T. O. is op het gebied van de technische wedstrijden niet tot stand gekomen. In een aantal dorpen is het erg moeilijk om leden te werven. N.-Beveland. Wat wedstrijden be treft bestaat er alleen belangstelling voor die met trekkers en ploegen. Met de C. J. B. T. O. wordt een cur sus over landbouwcoöperatie gehou den. Tholen. De belangstelling voor pro vinciale dagen is zeer gering. De samenwerking met de ouderen is goed, al worden er wel eens harde noten gekraakt. Er is belangstelling voor grasland keuring en veebeoordelingswed- strijden. Schouwen-Duiveland. Als we één verslag niet in woorden kunnen neer schrijven, dan is dit het laatste van deze morgen. Want naast het verlies dat deze streek heeft geleden door 't cmkomen van enige leden, is er nog het geestelijke verlies, dat door de vele veranderingen veroorzaakt wordt. De band met de leden is weg en zal heel moeilijk en zeer geleide lijk hersteld kunnen worden. Hierbij kunnen andere streken hulp verlenen door eens een gezelschap naar Schouwen-Duiveland te sturen. Welk verzoek we hier graag met de meeste klem herhalen. Zijn we dat niet bovenal verplicht? vcor leden van de L. J. G. in West Zeeuvvs-Vlaanderen. Door de streek worden dit winter seizoen verschillende curusavonden georganiseerd, waarop de hieronder volgende onderwerpen zullen behan deld worden: Wereldhuishouding Declamatie De toekomstige taak van de jon geren in P.B.O. en landbouworgani saties Nieuwe mogelijkheden voor het plattelandsjongerenwerk Reis indrukken uit Amerika Vereni gingstechniek Boekbespreking. Opgave tot deelname vóór of op Maandag 23 November. 1953 aan de secretaresse C. Risseeuvv, Veer- hoek, Oostburg, of tijdens de eerste cursusavond, welke wordt gehouden op Woensdag 25 November, aanvang 7 uur in Hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Deze onderwerpen zijn belangrijk voor iedereen. PLATTELANDS JONGEREN WAT NU Over dit onderwerp spreek de oud voorzitter van de L. J. G. Js Cevaal op Dinsdag 24 November van 12.33 12.40 uur in de rubriek „Voor ons Platteland".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5