EMIGRATIE Stemmen uit de praktijk NATIONALE TUINBOUW DE ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE <A. E. C.). U bent verantwoordelijk voor Uw bezittingen OORLOGSSCHADE REORGANISATIE NEDERLANDSE KWEKERSBOND. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD wachttijden. Dit is zowel voor de boer als voor de vervoerder nadelig. Overigens hebben wij wel de indruk, dat dit probleem in onze streek gun stiger ligt dan in de andere delen van onze provincie. Men is daar over het algemeen genomen nog wel verder achter op het normaal leveringspro gramma. De bieten zijn voor een heel groot gedeelte reeds op hopen gereden bij de boerderij of aan de verharde weg. Het ploegwerk verkeert ook al in een vergevorderd stadium, er zijn zelfs boeren die geheej klaar zijn. Welk een verschil met vorig jaar! De kwaliteit van het werk is ook stukken beter! Men ziet overal in de -landerijen nog vee lopen. Het weer werkt hier voor uitstekend mee, maar toch is vooral voor het jongvee de tijd aan gebroken, dat het beter is deze dieren op te stallen. Met veel belangstelling heeft men ook hier de sluiting van het laatste dijkgat bij Oüwerkerk gevolgd, zowel vanaf de wal bij Stavenisse als thuis bij de radio. Ook zijn er nog bootjes uitgevaren. De grootste vijand van de boer, het zoute zeewater, zal er straks na een verbeten strijd weer uitgeworpen zijn. Echter hiermee alleen is het niet ge beurd. Er is heel veel onherstelbaars verloren gegaan en wat er overgeble ven is, daaraan moet heel wat opge knapt worden. Er zijn heel veel handen nodig om het ergste slik, puin e.d. op te ruimen. Vele hulpploegen werken er in de rampgebieden. Uit alle delen van Ne derland, ja zelfs uit vrijwel alle delen van de wereld zijn ze gekomen, maar niet uitZeeland. In onze streek weten wij bij ondervinding wat het terugtrekkende wat^r achterlaat, weten wij ook hoe aangenaam het is, wanneer er enige hulp geboden wordt. Welnu, thans is het Schouwen en Duiveland daf hulp vraagt. Vra gen is misschien niet het juiste woord; een Zeeuw vraagt niet gauw. Maar het heeft hulp nodig. Welke hulp zal Tholen en St. Philipsland bieden? De tijd zal het leren; wij hopen dat zij hun mannetje zullen staan, maar wij zijn toch wel een beetje bang, dat het resultaat wat povertjes uit zal vallen. AFDELING GOES organiseert een Canadese middag op Zaterdag 28 November te 14 uur in het „Schuttershof" te Goes. Hier zullen spreken de heer G. J. Vink uit Arn hem over zijn „Canadese ervaringen", terwijl mevr. M. Snoep—van Willigen zal spreken over het on derwerp „De huisvrouw in Canada". en een Canadese avond op Donderdag 3 Decem ber te 7 uur, in Café Sinke te Krabbendijke. Hier zullen spreken Ds. J. van Oyen uit Nisse over het onderwerp: „Een jaar onder de emigran ten". Deze lezing zal worden toegelicht met licht beelden. Terwijl mevr. M. Snoep—van Willigen zal spreken over het onderwerp: „De huisvrouw in Canada". Er zal beide keren gelegenheid tot het stellen van vragen Worden gegeven. Tot slot van deze middag zullen enige films over Canada worden vertoond. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij, terwijl na afloop gelegenheid bestaat meer persoonlijke zaken met de leden van de commissie te bespreken. We nodigen U daarom uit deze bijeenkomsten bij te wonen en ook Uw vrienden en bekenden mee te nemen. Voor het bestuur, Ph. HA VERHOEK, Voorzitter. J. BOS, Secretaris. U maakt zich nu misschien daarover geen zorgen, maar wat gebeurt er, wanneer U er eens niet meer mocht zijn Welk deel eist de fiscus? Zorg er dan tijdig voor, dat de NATIONALE deze zorg van Uw nabestaanden heeft overgenomen. Vraag hierover vrijblijvend advies bij de vertegenwoordigers en des kundigen van de LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEI^ADE 130. ROTTERDAM. TEL. 82700 Ruim 2 milliard verzekerd bedrag DE ZWAKTE BES. Ook al een oude bekende uit onze fruitteelt, die al heel wat ups en downs heeft meegemaakt. Die met zorg werd „gestekt" en gekweekt om binnen zeer korte tijd weer op de brandstapel te worden gebracht. Een product, dat niet veel vakkennis vereist en verlangt en hierdoor overal bijna ge kweekt kan worden. Zowel in grote als kleine be drijven, 'op zand- en op kleigrond is ze zeer geschikt als tussenteelt voor een opgroeiende boomgaard. In de tijd van de „vaste" prijzen werd het areaal aanmerkelijk uitgebreid om in 1950 de prijzen te zien dalen. De misoogst 1951 in Nederland en andere landen deed de prijs erg stijgen met het ge volg weer grotere aanplant. Dit werd in 1952 weer afgeremd door de lage prijzen waarop geen hoge prijs in 1953 volgde. De verwachting van een goede prijs in 1953 is op een teleurstelling uitge lopen. Er was slechts een geringe prijsverhoging zodat wij voor de toekomst niet zo optimistisch ge stemd zijn. Wij zullen het weer van misoogsten en een wat soepeler invoerpolitiek van onze nabuur landen moeten hebben, hetgeen een zeer onzekere basis blijft. Gelukkig dat het Centraal Bureau zeer actief is om afzetgebied te zoeken. We zouden niet gaarne zien, dat de zwarte bes uit onze bedrijven ver dween. Ze is voor velen een mooie aanvulling ge weest tijdens de opbouw van hun bedrijf. Ook voor grote gezinnen en kleine telers een mooi ar beidsintensief product. DE BODE BES. Is de prijs van zwarte bessen in 1953 teleurstel lend geweest, die van de rode bessen is zeer mee gevallen. De prijsstijging, die in 1952 reeds merk baar was heeft zich in 1953 verder ontwikkeld. Verschillende factoren hebben daaraan meegewerkt o.a. de inkrimping van het areaal, de misoogsten in het buitenland en de grote consumptie in eigen land. Is men nu zo verstandig om weer niet achter de markt aan te lopen en buitengewoon veel aan te planten dan kan misschien vraag en aanbod in evenwicht blijven. De Prolific b.v. is, als de rui tijd voorbij is, mits goed verzorgd een prima tafel bes, die voor vele doeleinden geschikt is en ge vraagd wordt. Dit kan nog opgevoerd worden met „doorplukken", betere sortering en luxe verpak king. De rode bes heeft dit alles voor op haar zwarte collega, want er zijn er niet veel die een doosje zwarte bessen verlangen op hun tafel. Daarom zijn er meer mogelijkheden voor de rode bes. De In de Staatscourant van 10 November j.l„ nr. 218, is een nieuwe Uitvoeringsbeschikking opgenomen voor art. 72, lid 11, van de Wet op de Materiële Oorlogsschade. In deze Uitvoeringsbeschikking worden nadere regelen gesteld, waarin wordt bepaald, dat de aan vullende bijdrage voor bedrijfsuitrusting (vee en dode inventaris) niet zal worden verleend aan be langhebbenden, die het herstel of de heraanschaf fing van bedrijfsuitrusting, gezien de winstuitke ringen en reserveringen, redelijkerwijze zelf heb ben kunnen financieren. Nu de nieuwe Uitvoeringsbeschikking is gepubli ceerd, zal op korte termijn begonnen kunnen wor den met de berekening en uitbetaling van de aan vullende bijdrage, waarop de oorlogsslachtoffers nu al jaren wachten. Zo spoedig mogelijk zal in een meer uitvoerig persbericht op de nieuwe regeling worden inge gaan. In de Staatscourant van Donderdag 12 Novem ber, nr. 220, zijn de overgangsbepalingen voor de financierings- en premie-regeling oorlogsschade boerderijen (Staatscourant van 21 Mei 1952, nr. 98) opgenomen. Ook over deze belangrijke regeling zal een meer uitvoerig persbericht worden doorgegeven. cultuurzorgen kunnen nog opgevoerd worden. Goede ziekte-bestrijding, nauwkeurige snoei, stro bedekking en het reeds genoemde pluksysteem. Dit alles maakt de Prolific en de Jhr. Van Tets weer beter geschikt voor het intensieve klein bedrijf. De grote bedrijven leenden zich beter voor de Duitse Zure, die echter door de lage prijzen, de „roofzucht" van de struiken en de sta-in-de-weg voor de trekkers, practisch van het toneel verdwe nen zijn. Doordat wij betere rassen hebben zullen ze geen dominerende plaats meer innemen, vooral ook omdat ze ongeschikt zijn voor de consumptie; het blijft een fabriekspibduct. Ik geloof niet dat ze ook meer aangeplant worden. Witte bessen zijn van geen betekenis in ons land. Men geeft de voor keur aan de rode bes. Laten we hopen, dat de rode bes zich handhaven kan. Betere verzorging en vakkennis komen bij de rode bes meer tot zijn recht dan bij de zwarte bes. We willen hiermee van de bessen afstappen en een volgende maal een heel ander product bezien. Tot de volgende maal! JAAP UIT 't BOGERDJE. Reeds geruime tijd bestond het voornemen om te komen tot één representatieve vereniging, waarin alle Nederlandfee kwekers en vertegenwoor digers van kwekers verenigd zouden zijn. Tot voor kort bestonden er in hoofdzaak twee organisaties, n.l. de Nederlandse Kwekersbond, ge vestigd te Wageningen, en de Ondervakgroep „Kwekers-Handelaren", gevestigd te 's-Graven- hage. De eerste organisatie hield zich voorname lijk met de technische en de laatste met de econo mische aspecten van de plantenveredeling bezig. Door het samengaan van beide organisaties onder de naam „Nederlandse Kwekersbond", is thans de nagestreefde eenheid verwezenlijkt. Het bestuur van de georganiseerde Kwekersbond is als volgt samengesteld: Dr Ir J. P. Dudok van Heel, Th. Boersma, Ir D. In 't Veld, Ir J. D.> Bekius, Prof. Dr Ir J. C. Dorst, Ir U Mansholt, Ir J. Minderhoud Jr. De heer Dr Ir J. P. Dudok van Heel is gekozen tot algemeen voorzitter van de organisatie. Tot alge meen secretaris is benoemd de heer H. H. Leenders. Het secretariaat is gevestigd Elandstraat 42 te 's-Gravenhage. Juridisch adviseur is Mr J. Kla- zinga. Het secretariaat van de sectie voor de Verede- lingstechniek is gevestigd te Wageningen. Tot secretaris van deze sectie is benoemd Ir. G. Dan- tuma. Naast de sectie voor de Veredelingstechniek telt de Nederlandse Kwekersbond de volgende secties: B. Sectie Kwekers en Vertegenwoordigers van Kwekers van Granen en Landbouwpeulvruch- ten. C. Sectie Kwekers en Vertegenwoordigers van Kwekers van Fijne Landbouwzaden. D. Sectie Kwekers en Vertegenwoordigers van Kwekers van Voedergewassen. E. Sectie Kwekers en Vertegenwoordigers van Kwekers van Aardappelen. F. Sectie Kwekers en Vertegenwoordigers van Kwekers van Suikerbieten. G. Sectie Instandhouders van Landrassen en Ver meerderaars.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4