UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 14 November. Deze keer wil ik even stilstaan bij de bietenrooidemonstratie, welke in deze streek is gehouden met de Hil- leshög-machine. De eerste kennisma king met deze machine was zeer gun stig. Bij velen boven verwachting, want hetgeen we tot nu toe op dit gebied zagen, kon ons nog niet erg bevredigen. Voorop moeten we echter wel stel len, dat de omstandigheden zeer gun stig waren, n.l. middelmatig zware grond en zeer droog weer. Aan de ene kant is het van belang, dat er een machine op de markt komt, welke goed werk kan leveren en bil lijk van prijs is. (Dit laatste is mij nog niet bekend.) Aan de andere kant is het van belang de practische ge bruiksmogelijkheid in het bedrijf eens onder ogen te zien. Hoewel velen reeds beweren, dat deze machine er absoluut inkomt, rij zen er toch diréct enkele vragen, wel ke al of niet doorslaggevend zullen zijn. We kunnen niet beoordelen of deze machine onder natte omstandigheden op zware grond goed werk aflevert. Maar zeker is, dat het gehele perceel door 6 wielen aangewalst wordt, waar door het gebruik, met het oog op het structuurbederf, beter achterwege kan blijven. Er zullen over de gemiddelde seizoenen gerekend, maar weinig da gen overblijven waarop werkelijk gunstig gewerkt kan worden. Dit be zwaar wordt gedeeltelijk opgeheven, omdat op een korte tijd een behoor lijke oppervlakte kan worden gerooid. Is het in het begin vaa het seizen nu goed weer, dan kunnen we toch maar bezwaarlijk een grote opper vlakte uitrijden, als we deze niet kun nen afleveren. Terwijl de kans be staat, dat het na deze droge periode nat wordt en blijft. Is het in het begin van het seizoen erg nat, durven we dan te wachten op mooi weer, dat misschien helemaal niet komt? Hoe moet het met de vaste kern aan personeel op ons bedrijf? Waar blij ven we zo ineens met een grote hoe veelheid kop en blad? Het bietenseizoen valt nu eenmaal in een jaargetijde waarin er meer kans bestaat op slecht, dan op goed weer. Nu zien we ook wel, vooral in dit droge seizoen, dat, indien de leve ringstermijnen (waarvan ik het nut niet wil ontkennen) dit niet verhin derden, vele telers rond 1 November al hun bieten gerooid en geleverd zou den hebben. De theorie, dat de laatste bieten de hoogste opbrengst geven, wordt hierdoor wel niet te niet gedaan, maar de practijk bewijst toch wel, dat de hogere opbrengst van de laat gerooi de bieten niet opweegt tegen de vele nadelen, die de ongunstige omstandig heden bij rooien en vervoer meebren gen. Zelfs het bezwaar, dat de bieten, welke de laatste weken gerooid wor den, nog enkele weken in de hoop op het erf moeten liggen, prefereert men nog boven het ploeteren in de modder, dat zwaar werk, materiaalbreuk en stuk gereden land tot gevolg heeft. Ziehier mijn gezichtspunten ten aanzien van de bietenrooier, welke geen antwoord geven op de vraag: is de aanschaffing verantwoord of niet? Want dat zal nog van vele andere factoren afhangen, o.a. van de ma nier waarop gewerkt wordt, coöpera tief of per bedrijf e.d. De mogelijk heid om deze machine coöperatief aan te schaffen en te gebruiken om, naast de vaste kern aan personeel, de toppen in het seizoen op te van gen, lijkt mij wel gunstig. Er wordt dan toch een voldoend aantal £iren gedraaid, terwijl de investering en het risico per bedrijf lager zijn. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 16 Nov. Vorige week waren wij in de geluk kige omstandigheden een bietenrooi demonstratie te zien in ons gewest. Het bestuur van de C. B. S. had be werkstelligd, dat ook hier een demon stratie werd gegeven met de Hilles- hög-rooimachine. Direct moeten wij de opmerking maken, dat het eigenlijk jammer was, dat de grond zo droog was, want het bietenrooien gebeurt nu eenmaal veel meer bij slechtere weersomstandig heden dan dit jaar het geval is. In den brede over deze machine wat neer te schrijven is niet nodig; al meer dere malen is deze gunstig beoor deeld en wij kunnen ons daar bij aan sluiten. Er zit vooruitgang in het ma chinaal rooien. De gehele middag werd zonder stag natie doorgereden. Het koppen was prima en de bieten kwamen goed uit de grond, werden in een verzamelbak meegevoerd en op hopen gestort. Ook het loof werd bij elkaar gehouden. In één woord: goed werk bij dit droge weer. Het is mogelijk, dat de draaien de korf, die de bieten naar boven brengt, bij nat weer wel tot verstop ping kan leiden. Dat men het met deze machine wil wagen, bewijst het groot aantal dat in Zweden al bij de boeren in gebruik is. Naar men ons meedeelde, zouden ook in ons land er al verschillenden tot aankoop willen overgaan. Maar dit is nog niet mogelijk; verkoop naar het buitenland is nog niet toegestaan. Het was zuiver een demonstratie machine en deze is dan ook na afloop direct naar Zweden terug op trans port gesteld om eventuele verbeterin gen aan te brengen, die bij ervarin gen op de verschillende gronden wer den opgedaan in die landen waar zij gewerkt heeft. Naast deze machine werkte ook nog een andere bietenrooier, gebouwd op een tractor. De gerooide bieten wer den hierbij in een bak meegevoerd tot het eind en zo op de wagen gelost. Deze machine had nogal stagnatie en bij nat weer moet deze gehele combi natie te zwaar gaan wegen. Het loof werd er naast op het land gegooid; dit kon men als verwaarloosd be schouwen. Overigens, het bieten uit de grond halen was ook goed, bij wei nig grondverwerking, wat zeker ook bij nat weer zeer belangrijk is. Een aardige demonstratie van maar twee machines. Maar die toch iedere aanwezige de verzekering gaf, dat het machinaal rooien van de bieten steeds dichterbij komt. WALCHEREN. 16 November. om te veronderstellen, dat we zo spoedig mogelijk dieper moeten gaan ploegen op geïnundeerde grond. Het is te begrijpen, dat een goede structuurlaag van 10 cm dikte, eer der te bereiken valt met stalmest, groenbemesting, bekalking en gips- bewerking, dan wanneer men deze middelen gaat verdelen over een bouwvoor van 20 cm. Talrijke collega's geven er de voor keur aan de bovenste vruchtbare laag boven te houden en zij gaan de die pere vaste lagen losmaken met een moorploeg. Deze methode wordt in deze droge herfst overal toegepast. Zij vereist zeer veel trekkracht, maar de percelen liggen in het voorjaar vlugger droog. Over ploegen gesproken: in Kalfs- hoek onder Oostkapelle heeft men, in samenwerking met de Cultuurtech nische Dienst en de Wetenschappe lijke Afdeling twee percelen geploegd op een diepte van ruim 1 meter. On der deze zure kalkloze bouwvoor be vindt zich een dichte ondoorlatende kleilaag, die op 50 a 60 cm weer over gaat in kalkrijke lichte zavel. Deze zavel heeft men nu omhoog geploegd, terwijl de voorschaar de kleilaag in de open voor ploegt. De bouwvoor, die men eerst heeft afgeschoven, wordt later weer over de zavel ge bracht. In deze omgeving ligt nog een grote oppervlakte van deze kleiplaat- grond. Het hangt van de resultaten van deze beide proefpercelen af of men in de toekomst op deze gronden nog meer zal diepploegen. De Kringvergadering van onze or ganisatie op Vrijdag 27 November om 2 uur in „De Vriendschap" te Middel burg mogen we niet vergeten, te meer omdat ,,De vooruitzichten van de Nederlandse Landbouw" onze volle belangstelling waard- is. ZUID-BEVELAND. 16 November. In de maand November wordt een groot gedeelte van het bouwland op wintervoor geploegd. Mede door deze droge herfst is er over het algemeen een neiging om wat dieper te gaan ploegen. Men wil de bank in de grond, die na de inundatie is ontstaan, er uit ploegen om zo de doorlatend- heid in de winter te verbeteren. Toch is dit vooral op de zwaardere gronden een riskant werk; men kan nu reeds zien dat deze diepere lagen nog niet helemaal in orde zijn. De witte kleur hiervan is het bewijs, dat de natrium in de diepere lagen nog niet is ver dwenen. Wanneer men nu elk jaar een dun laagje van deze dieperh lagen mengt met de teelaarde van goede structuur, zal dit bezwaar zeer gering zijn en bereikt men vanzelf binnen enige jaren weer een normale ploegdiepte. Indien men echter ineens van 10 cm ploegdiepte overgaat op- 15 cm, on dervindt men od de geïnundeerde grond grote nadelen, doordat deze 5 cm bij voldoende regen volledig in elkaar driift en geen water meer doorlaat. Dit kost dan vaak extra gips en een matig gewas in een vol gend jaar. Men kan zich afvragen, waarom zouden we nu dieper gaan ploegen? Heeft een diepe grondbewerking van 20 a 25 cm wel zin? Velen zullen het met mij eens zijn, dat de opbrengsten van de laatste 5 jaren niet de minste aanleiding geven Op het eind van de zeer droge Octobermaand hebben we enigszins pessimistisch de komende November overzien en gedacht: „wat zullen we dat met elke dag regen moeten be zuren". Edoch, buiten verwachting blijft het tot nog toe haast elke dag droog en de boeren, die liever „slik" dan bieten leveren, komen dit jaar niet aan hun trek. Voor een spoedig herstel van de overstroomde gronden werkt het weer bijzonder goed mee. Immers, wanneer cultuurtechnische werken plaats vinden onder natte omstandig heden, heeft dit een verslechtering van de structuur der betreffende grond tot gevolg. Nu rijden de met zand volgeladen vrachtauto's over de akkers af en aan zonder een noe menswaardig spoor achter te laten. De grondbewerkingen als eggen, cul- tivatoren, ploegen e.d. kunnen onder de meest gunstige omstandigheden plaats vinden en de gipsbemesting doet daarvoor niet onder. Nee, we kunnen het eigenlijk niet beter wen sen, of het zou de wintertarwe moe ten zijn waar we ons zorgen over kon den maken. Als gevolg van al deze gunstige factoren komen enkelen in de verlei ding om de niet of slecht functione rende drainreel^sen ook nog maar eens op te graven. In het algemeen is dit onder de huidige omstandig heden sterk af te raden en is het beter enkele jaren te wachten. Er kunnen zich echter gevallen voordoen dat men dergelijke werkzaamheden toch meent te moeten uitvoeren. De betrokkene dient zich dan te wenden tot de betreffende assistent van de R. L. V. D., die dan op ziin beurt een onderzoek instelt. Acht deze de nood zaak eveneens aanwezig, dan wordt voor dergelijke objecten een gipsbon verstrekt van 1 kg gips per strekken de meter drainsleuf. Het is gewenst, dat er zo weinig mogelijk grond vér- zet wordt. Daarom verdient het ge bruik van de lange voor juist nu alleszins aanbeveling. Ziende op het komende jaar maken de deskundigen zich zorgen over de grote hoeveelheden zand in de Krui- ningerpolder. Bij droogte en krach tige wind zouden de verstuivingen aldaar ernstige vormen aan kunnen nemen. Op de een of andere manier zou een begroeiing aangebracht moe ten worden en daarbij is gedacht aan zomerrogge of raaigras. Teneinde de recatie van het gewas rogge t.o.v. het zoutgehalte waar te nemen, zal er in de loop van deze week op een aantal percelen een hoe veelheid winterrogge gezaaid worden. Het probleem op zichzelf is zeer las tig en een goede oplossing valt moei lijk te vinden. We willen er nog even op wijzen dat het aanbeveling verdient zo spoe dig mogelijk de drinkputten in de wei den leeg te pompen en schoon te maken. Tijdens de wintermaanden kan zich daarin weer volop regen water verzamelen. Wanneer U volgend voorjaar gras land in wilt zaaien, doet er goed aan nu reeds het benodigde graszaad te bestellen. Voor onze omstandig heden is Mengsel B. G. 5 het meest geschikt. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat bij bestelling na half Januari de gevraagde rassen niet meer geleverd kunnen worden. NOORD BEVELAND. 17 November. Naar we hoorden zijn op het ogen blik, dat dit wordt geschreven, vrij wel alle voederbieten, bestemd voor vervoedering nè begin Maart, 't zij in de schuur of kuil opgeslagen, be handeld met Conserbeta. En nu we daarmee staan aan het eind van dit ongetwijfeld belangrijkste onderdeel van de voor het eiland algemene be- strijdingscampagne van de ver- gelingsziekte, mogen we tevreden zijn. Allereerst 'over de medewerking die overal (behoudens in één geval) werd verleend, en verder over de toe wijding en nauwgezetheid waarmee veelal met dit middel werd gewerkt. Tot nog toe is alles boven wens ver lopen. Dat de bestrijdingsactie hiermee tenvolle geslaagd is, durven we aller minst bevestigen. We moeten n.l. be denken, dat de conserbeta werkt in gasvorm. En een kuil kan daarom nog zo regelmatig behandeld zijn, in dien niet wordt getracht om dit gas, voorzover de practijk dit toelaat, in de kuil te houden, kan er ernstig af breuk worden gedaan aan het goede resultaat. Begrijpelijk dus dat er voortdurende controle zal moeten worden uitgeoefend, i.v.m. een juiste afdekking van de kuil. (Uiteraard zullen er voor de voederbieten in de schuur opgeslagen, andere richtlijnen gelden. Om bovengenoemde reden was het daarom niet raadzaam de kuil langer dan een week ongedekt te laten. Ge lukkig gebeurde dit ook vrijwel ner gens. Eenmaal gedekt met bossen stro of riet, verdient het echter aan beveling er ook niet lang meer mee te wachten, en de zijden van de kuil te bedekken met een grondlaag. We raden daarom een ieder aan, om in het belang van het welslagen, indien mogelijk, binnen niet te lange tijd ge noemd gronddek aan te brengen. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De aflevering van de suikerbieten aan de coöperatieve bietenfabrieken verloopt dit jaar niet erg vlot. Meer deren hebben hun normale leverings termijnen niet eens vol kunnen ma ken. De bietenopbrengsten zijn dit jaar wel zeer meegevallen, doch dat dit aanleiding zou geven tot zo'n stag natie hadden wij niet verwacht. Het systeem van het sluiten der fabrieken wat het aanvoeren betreft, staat ons wel tegen. O.i. kan men dan beter het kwantum per leveringstermijn naar evenredigheid verlagen. Nu krijgt men op een dag dat er wel ge leverd mag worden, gehele opstop pingen met het gevolg van lange

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3