ZITDAGEN OP DE ERE GALERIJ VERZENDING ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Ondanks verlaging van de handhaving van INHOUDSOPGAVE richtprijs voor baconvarkens de overnameprijs LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD bereid deze allerbelangrijkste taak opvatten. In een betere, meer welbewuste vorming voor haar toekomstige taak van het jonge meisje van nu, de huisvrouw van morgen, liggen verreweg de groot ste mogelijkheden voor de instandhouding en ver hoging van ons nationale levenspeil. Deze moge lijkheden te benutten, is voor ons volk oneindig zegenrijker dan een cent af te dingen op de prijs van melk, eieren, vlees, groenten of tarwe. Niet alleen voor de materiële welstand, maar ook voor de morele, want het allerbelangrijkste instituut on zer samenleving, het gezin, zal er sterker door worden. Dit moeten wii ons volk, onze regering, onze publieke opinie, onze vakverenigingen steeds weer voorhouden. En nu nog de tweede en laatste opmerking. Ondanks de jaren van voorspoed, moeten wij niet te gerust zijn op de financiële positie van onze boeren en tuinders en op hun gemoedsrust. Dit om de volgende redenen. Ook onze boeren- en tuindersstand zag zijn ge zinsuitgaven omhoog gaan en verhoogde zijn le vensstandaard. Dan legde hij veel kapitaal vast in machines en allerhande bedrijfsverbeteringen en tenslotte is hij nog niet klaar met zijn betalingen ,aan de fiscus, die over enkele goede jaren nog een hartig woordje met hem zal willen spreken. Daar door kan enige ruimte van middelen wel eens snel verdwijnen, wanneer het bedrijf zelf veel minder gaat opleveren, mede doordat sommige kosten nog stijgen. Daarbij is het de vraag, of het gros onzer boeren- en tuindersstand wel geheel in het landbouwbeleid is ingeleefd en of men na de bevrijding de aan sluiting met het nieuwe begin wel goed heeft ge legd. Heeft men niet teveel aanvaard, wat er in hogere bestuurscolleges en door deskundigen werd uitgedacht en heeft men zelf niet te weinig meege dacht? Daardoor kan de ontnuchtering wel eens groot blijken, wanneer ondanks de perfecte or ganisatie toch weer moeilijke tijden aanbreken, wanneer deze polis tegen slechte tijden toch niet waterdicht blijkt te zijn. Er zijn er in de kringen van organisatie-voorman nen niet zo heel veel meer, die de crisis der dertiger jaren op leidende posten hebben meegemaakt en die uit ervaring weten, hoe licht dan oppositiefor maties uit de grond rijzen en het werk vertroebe len. Ik denk hier aan Landbouw en Maatschappij, aan de actie Bouwman en aan soortgelijke bewe gingen. Alles, wat toen aan ervaring, aan fouten en constructieve afweermiddelen werd opgedaan, gemaakt en verkregen, moet ons nu helpen, wan neer weer eens moeilijke tijden aanbreken. Zelf heb ik in die tijd steeds midden in de branding van dat gebeuren gestaan; de lering, die ik voor mij zelf uit die tijd heb vastgehouden, wil ik als volgt heel kort weergeven. 1. Tracht, met uw denken de ontwikkeling der dingen zo mogelijk vóór en in ieder geval bij te blijven; tracht steeds duidelijke en han teerbare oplossingen te vinden voor de zich aandienende moeilijkheden. 2. Vergeet de psychologie niet; ook het boeren- en tuindersgemoed stelt zijn eisen. Tracht een gevoel van veiligheid, begrip en stand vastigheid te geven en wees daardoor ver trouwen waard. En vraag dan ook, dat de leden der organisaties zelf meedenken, mee opbouwen, mee strijden, omdat niemand en niets het alleen voor hen kan. 3. Vertrouw op het gezond verstand, de redelijk heid en de zelftucht van de grote meerderheid onzer agrarische bedrijfsgenoten; durf daar om steeds opbouwend en beheerst te zijn en mijdt de agitatie. 4. Bedenk, dat ieder weloverwogen landbouw beleid in de sfeer der organisatis ondersteund moet worden op politiek terrein. Een stand en een groep, die politiek niet belangstellend en weerbaar is, strijdt met halve kracht. Wanneer wij dit alles goed overdenken, moeten wij beseffen, dat een hechte samenwerking tussen de georganiseerde boeren-, tuinders- en de land arbeidersorganisaties in de nabije toekomst meer nodig kan zijn dan ooit. Die samenwerking is er een van willen, van begrijpen en van geven en nemen aan weerskanten. Moge dit aan beide kanten goed worden verstaan. Opnieuw kunnen wij een aantal voorbeelden van langdurige trouwe dienst vermelden, n.l. van: De heer Iz. de Jonge, die 36 jaar in dienst was op het bedrijf van de heer L. W. de Regt te Zaamslag. De heer M. Verstraate, die 35 jaar werkzaam was op het bedrijf van de heer A. VerhageHoste te Schoondijke. De heer Ed. Pauwels, die 26 jaar in dienst was van de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande en als vierde de heer I. Dellebeke, die 33 jaar op het bedrijf van de heer A. Wisse te Nieuw- en St. Joosland heeft gewerkt. Wij mogen de jubilarissen alsmede hun werk gevers van harte gelukwensen. Last but not least mogen we als bijzonderheid nog vermelden het 40-jarig dienstverband van mej. J. Faasse op het bedrijf van de heer J. C. Luijk te Kamperland. Hiervoor eveneens onze bijzondere gelukwensen. Teneinde de verzending van het Zeeuwseh Landbouwblad zo goed mogelijk te doen verlopen, verzoeken wij adreswijzigingen (dit geldt voor namelijk voor degenen, die naar hun woonplaatsen in de inundatiegebieden terugkeren) door te zen den aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouw- huis te Goes. Dus niet naar de Firma Van de Sande te Ter- neuzen. Men vergete vooral niet ook het oude adres te vermelden. Tengevolge van de verdergaande daling van de prijzen der voedergranen, is, blijkens de twee maandelijkse herbereking van de kostprijs van varkensvlees door het Landbouw Economisch In stituut, wederom een verlaging ingetreden. Over eenkomstig hiermede heeft de Minister van Land bouw, besloten met ingang van 16 November 1953 de richtprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens met ƒ0,05 te verlagen en vast te stellen op ƒ2,24 per kg geslacht gewicht. De overnameprijs voor baconvarkens blijft echter ongewijzigd gehand haafd op 2,34 per kg geslacht gewicht. De ontwikkeling van de kostprijs voor varkens vlees, van de richtprijs en de overnameprijs voor ■*ASyVs^*s^ Landbouwbeleid herfst 1953. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. LVM. Ondanks verlaging van de richtprijs voor baconvar kens handhaving van de overnameprijs. Let op de Uitbreidingsplannen: Kruiningen Zierikzee. Op de ere-galerij. Verzending Zeeuwseh Landbouwblad. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Zitdagen Adviesorgaan voor Oorlog- en Rampschade. Zitdag Alg. Emigratie Centrale (Afdeling Goes). Contractteelt: Afsluiten contracten en afrekeningen. Van Boerderij en Organisatie. Canadese middag en -avond Alg. Emigratie Centrale. Afdeling Goes. Tuinbouw: Stemmen uit de praktijk. Uitvoeringsbeschikking Wet materiële Oorlogsschade. Reorganisatie Nederlandse Kwekersbond. Da Boeren.jeugd. De Lagere Landbouwschool te Oudelande officieel geopend. Pluimveehouderij: Hoeveel kippen mag ik houden? Varkenshouderij. Schetsen van de Luxemburgse landbouw. Ingezonden: Een woord van dank. Radio. Marktberichten. Korte wenken voor de praktijk. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Korte Berichten. Uit de Kringen en Afdelingen: Lezing Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. Alg. vergadering Kring Walcheren der Z. L. M. Alg. vergadering Kring Tholen en St. Philipsland der Z. L. M. baconvarkens, is in de laacste maanden als volgt geweest: Vanaf 15 Sept. '53 26 Oct. '53 16 Nov. '53 Kostprijs v. varkens- Richtprijs Overname- vlees volgens be- voor prijs voor rekening v/h L.E.I. bacon- bacon varkens varkens ƒ1,94 1,94 1,89 ƒ2,29 2,29 2,24 2,29 2,34 2,34 Uit de beslissing van de Minister inzake hand having van de overnameprijs voor baconvarkens op 2,34 per kg geslacht gewicht volgt, dat vanaf 16 November 1953 op de tot bacon bereide varkens in de bacongewichtsklasse een toeslag uit het Var kensvleesfonds wordt gegeven van ƒ0,10 per kg geslacht gewicht. De omstandigheden tot het verlenen van deze toeslag zijn gunstig, daar enerzijds het baconcon- tract nog enige ruimte biedt voor levering van bacon en anderzijds de huidige marktsituatie hand having van de overnameprijs voor baconvarkens op ƒ2,34 mogelijk maakt. Het is zeer wel mogelijk, dat tengevolge van dit prijsbeleid het aantal baconslachtingen zal toe nemen. KRUININGEN. (Onteigening.) Van 4 tot 25 November ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage het uitgewerkte plan van ont eigening. De onteigening wordt beoogd t.n.v. de gemeente Kruiningen, uitmakende van het ont- werp-wederopbouwplan strekkende tot leniging van de woningnood. Belanghebbenden kunnen tijdens deze termijn schriftelijk hun 'bezwaren tegen deze onteigening indienen. ZIERIKZEE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 27 Juni 1952 "no. 7a vastgestelde plan van uit breiding in hoofdzaken en in onderdelen. Dit plan ligt ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de gemeenteraad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na 31 Ocfdber 1953 beroep in stellen bij H. M. de Koningin. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.). TERNEUZEN: Woensdag 25 November a.s. in Hotel „Des Pays-Bas" van 2.304.30 uur (de heer Wegner). KORTGENE: Donderdag 26 November a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 1113 uur (de heer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 26 November a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Ce vaal). THOLEN: Zaterdag 28 November a.s. in „Hof van Holland" van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzet- verzekering. Laat Uw polissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z.V.B.) ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 26 November a.s. in Hotel „Hof van Holland" van 10.30— 12.30 uur (de heer Van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt inlichtingen bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESORGAAN VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 26 November van 1113 uur, in Café Gaakeer. Op het kantoor van het Bouwbureau te Middel burg kunnen dagelijks inlichtingen worden inge wonnen van 8.30—12.30 uur en van 13.30—17.00 uur. Eveneens kunnen op Schouwen en Duiveland dagelijks inlichtingen worden ingewonnen bij onze vertegenwoordiger, de heer C. J. van Burg, Platte- weg 14, Zierikzee. ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE. (A. E. C.) A.E.C., AFD. GOES. Iedere Maandag van 20—21 uur op het Land bouwhuis te Goes. CONTRACTTEELT. Brengt of zendt Uw teeltcontracten vóór het afsluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M. Dit geldt ook voor de afrekeningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2