20 Landbouwwagens JOH. GUNST Goes j korte Berichten CONTRACTZAADTELERS- VERENIGING. AFDELING WOUDRICHEM. ADVIESBUREAU WATERSNOODSCHADE. INDRUKKEN VAN EEN VERBLIJF IN DENEMARKEN. Uit de Kringen en Afdelingen. KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND DER Z. L. M. KRING WALCHEREN DER Z. L. M. KRING THOLEN EN SINT PHILIPSLAND DER Z. L. M. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD trotechniek enz. Tenslotte zijn er voor hen, die goed kunnen studeren nog allerlei mogelijkheden met verdere studie. Voor alles is het echter van belang, dat tijdig een keuze wordt bepaald inzake de richting waarin men verder wil. Komt men eerst enkele jaren in de boerderij, dan is het uiterst moeilijk om dan alsnog een andere rich ting in te gaan. Spreker noemde tenslotte nog verschillende mo gelijkheden op agrarisch terrein, zoals loonwer- kersbedrijf, de veehandel, commissonnair, de fruit teelt enz. De inleiding gaf ruimschoots stof tot discussie, waarna de heer Hartman, secretaris van de P.J.G.N. nog een causerie hield over het werk van de Plattelandsjongerengemeenschap. Spreker wees daarbij o.a. op het grote belang van internationale uitwisseling, waardoor men in de gelegenheid is om een ruimer blik te krijgen op allerlei vraag stukken. Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd brach ten alle afdelingen bij monde van hun voorzitters verslag uit van het werk van de plattelands jonge ren ter plaatse. Daarbij bleek, dat er op allerlei wijze wordt ge tracht de leden te activeren. Naast het houden van lezingen, het organiseren van wedstrijden en cur sussen, het houden van excursies, het aanleggen van proefvelden enz. wordt ook aandacht besteed aan de gewone ledenvergaderingen. Getracht wordt deze zo aantrekkelijk mogelijk te maken o.a. door zelf inleidingen te verzorgen, en van tijd tot tijd een spraakwaterval of een vragen- bus te organiseren. De samenwerking met de afdelingen van N.B. M.L. en Plattelandsvrouwen is over het algemeen goed. Wat meer contact in de top wordt echter wel gewenst geacht, waarom werd voorgesteld een Prov. Agrarische Raad in te stellen. Hierover zal met de beide andere organisaties worden gespro ken. Deze zeer goed geslaagde kaderdag werd hierna door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Telers van contractzaden kunnen hun teeltcon tracten vóór het afsluiten laten toetsen en beoor delen door bemiddeling van onze organisatie. Ook de ontvangen afrekeningen kunnen ter beoordeling worden toegezonden aan het secretariaat der N.B. M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Een en ander geschiedt in overleg met de Con- tractzaadtelersvereniging, waarvan ook onze leden kunnen profiteren. Een goed contract kan veel moeilijkheden en teleurstellingen voorkomen. Men wachte daarom met het inwinnen van ad vies hierover niet tot het te laat is. In tegenwoordigheid van het Bestuur had Maan dagavond j.l. in café Groeneveld de opening plaats van een landbouwcursus ter behandeling van de plantenteelt, waarbij als leraar zal optreden de heer Lasthuis, Hoofd van de Chr. Lagere Tuinbouw school te Dussen. Door de voorzitter, de heer C. M. Schaap werden zowel de leraar als de cursisten toegesproken. Hij heette hen daarbij welkom en hoopte dat de pret tige samenwerking die de voorgaande cursussen tot een succes maakte, ook thans zal blijven voort bestaan. Nadat de heer Lasthuis de Voorzitter voor deze woorden had dank gezegd, kreeg hij gelegenheid kennis te maken met de cursisten om vervolgens over te gaan tot het geven van de eerste les, welke door alle aanwezigen met aandacht werd gevolgd. De Secretaris, H. DE LORM. Het adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw zal zitdagen houden te: LAGK-ZWALUWK op Donderdag 26 November a.s. in café A. Melissen, des n.m. van 14 tot 17 uur. ALMKERK op Donderdag 26 November a.s. in café Van Dijk, des v.m. van 9 tot 12 uur. Ook inzake oorlogsschadevergoedingen wordt voorlichting en advies gegeven. Men brenge de op de zaak betrekking hebbende bescheiden steeds mee. III. (Slot.). In Augustusborg bezochten we tevens het voor malige Koninklijk verblijf, dat nu als pshychiatri- sche inrichting dienst doet. In het prachtige park waarlangs de Fjord is, staat nog de bank, waarop Andersen zijn sprookjes fantaseerde. De groente en 't fruit voor deze inrichting worden in eigen tuin gekweekt, welke door de patiënten wordt on derhouden. De tomaten werden niet afzonderlijk aan staken gekweekt, doch aan driepootjes, zoiets als kleine ruiters, en waren evenals de knolselderij met een koperhoudend middel bespoten. Het viel mij op, dat de aardbeien zulk een fors gewas gaven. Ook alle mogelijke bloemen werden buiten zowel als in de kassen geteeld. De bevolking is zeer hartelijk en gastvrij en spreekt naast het Deens ook Duits, daar dit ge deelte van Denemarken van 1864 tot 1920 bij Duits land was ingelijfd, en de kinderen op de lagere school een paar uur per week Duitse les hebben. Men moet echter zeker weten met geen Duitser te doen te hebben anders geeft men „niet thuis". Hoe wel men bijna 60 jaar Duits opgevoed is, voelt men erg Deens. Foto's van Koning en Koningin ziet men in alle huiskamers, terwijl men erg gesteld is op de vlag. Deze gebruikt men bij zeer veel ge legenheden. Natuurlijk bij verjaardagen van een lid der koninklijke amilie, doch ook bij verjaar dagen in eigen kring, geboorte, huwelijk en bij „hoog" bezoek. Bij overlijden wordt de vlag half stok gehesen, ook door de buren. Voor echter de zon onder gaat wordt de vlag ingehaald. Bij velen ziet men ook de 5 Scandinavische vlag gen op standdaardjes in de huiskamer, n.l. die van Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland. Familiebfzittingen, die oudheidkundige waarde hebben, worden veel aan het museum te Sonder- borg afgestaan. Een bezoek aan dit museum geeft een veel beter inzicht in het verleden van het eiland. De nieuwe scholen zijn zeer luxe ingericht. Er is een grote gymnastiekzaal bij, welke ook als recrea tie- en vergaderzaal door de plaatselijke bevolking kan worden gebruikt. De meisjes van de 5e en 6e klas wordt op school de eerste beginselen der kook kunst en huishouding bijgebracht, terwijl de jon gens uit die klassen enigszins met gereedschappen leren omgaan. Veel wordt er aan gymnastiek en athletiek ge daan. De in 1950/'51 te Sonderborg gebouwde sportschool is een prachtig, practisch ingericht ge bouw waar ruim 500 cursisten intern kunnen zijn. Deze cursussen worden door veel buitenlanders gevolgd, de laatste b.v. uit 26 landen. Tevens is hierin de Volkshogeschool gevestigd; blijkbaar wordt daarvan in Denemarken een drukker ge bruik gemaakt dan bij ons. Aan de leerlingen op deze school wordt zeer veel vrijheid gelaten, doch misbruikt men deze dan volgt verbanning, wat echter slechts zeer zelden is voorgekomen, De keuken is ook weer zeer practisch ingericht. Aardappelen b.v. worden in het geheel niet met de handen aangeraakt van de opslagplaats tot in de pot. Natuurlijk weer de nodige ijs- en vries kasten. De godsdienst is er Overwegend Luthers, met daarnaast enkele kleinere groeperingen. Het kerk bezoek is niet best. Zondagsarbeid, b.v. bij voor jaarswerkzaamheden of oogst, is iets heel ge woons. In vele kerken zijn modelsehepen, drie- of vier- masters opgehangen, doch de betekenis hiervan heb ik niet kunnen achterhalen. De wit-geschil- derde kerkjes, die deels uit de 14e en 15e eeuw stammen, liggen overschaduwd door oude bomen op heuvels, omgeven door de zeer goed onder houden graven. In de nabijheid der kerken zijn uitspanningen, wat nog dateert uit de tijd toen de boeren en land jonkers met paard en rijtuig naar de kerk reden, nu zijn het auto's en fietsen. Er zijn nog enkele windkorenmolens in gebruik, doch nog zonder gestroomlijnde wieken. Wel heeft men boven aan de luwzijde een stel kleinere wiekjes, waarmee de molen zich door middel van worm- en tandwiel-overbrenging automatisch naar de wind zet. Bij windstilte gebruikt men echter ook motoren. Zoals ik reeds gezegd heb, zijn de huizen erg groot. Aan weerszijden v/aren 17 ramen en een deur, plus nog 3 ramen van de slaapkamers boven. Er is dus voldoende gelegenheid om ramen te zemen. De keuken is als een echte kook- en bak plaats ingericht, practisch en eenvoudig. Een grote fornuiskachel die ook voor de centrale ver warming van het huis zorgt, wordt met hout ge stookt. Een zeer grote ijskast vindt men ook op de meeste boerderijen. Hierin bergt men een ach tervoet vlees, terwijl bevroren aardbeien, kruisbes sen, frambozen, sperciebonen, snijbonen enz. voor bijzondere gelegenheden bewaard worden. Electrische mixer, vleesmolen, snijmachine voor brood en vlees hebben hun vaste plaats en blijven daar steeds, gereed voor het gebruik staan. Aan recht en tafels zijn met houtgraniet bedekt, doch wandversiering of vloerbedekking treft men er niet aan. De woonkamer en salon zijn vrijwel gelijk als hier in Nederland ingericht; daarnaast heeft men echter een grote eetkamer, waar 18 stoelen staan en welke gebruikt wordt bij bijzondere gelegen heden. In deze 3 kamers treft men veel groene klimplanten langs kozijnen enz. aan. De andere kamers zijn zeer eenvoudig, gebeitste vloeren, weinig wandversiering. Daar de gezinnen niet groot zijn, is er binnens huis niet zoveel werk als in Nederland, zodat het vrouwelijk personeel ook de sier-, groente- en fruit- tuin in orde houdt en bovendien helpt men nog bij de graanoogst inhalen. Wanneer men echter na zo'n weekje weer in Nederland komt, zegt men toch: ,,En Nederland doet niet onder". De laatste tijd zijn in enkele dagbladen enige min of meer alarmerende berichten verschenen over een ziekte in Eerstelingen-knollen. Deze berichten afkomstig uit Noord-Holland gaven de in druk, dat wij hier te doen zouden hebben met een nieuwe aardappelziekte, die in grote omvang zou optreden. De bedoelde verschijnselen op de knollen, aldus de Plantenziektenkundige Dienst, zijn in het ver leden reeds verscheidene malen waargenomen. Toentertijd is hieraan de naam „ABC-ziekte" ge geven. Door vroegere onderzoekingen is aange toond, dat wij hier niet met een parasitaire aan tasting te maken hebben, die met het pootgoed overgebracht zou kunnen worden. De afwijking wordt zeer vermoedelijk veroorzaakt door nog on bekende factoren in de grond. In Engeland waar het uien-areaal momenteel nog maar 1800 ha bedraagt (in 1949 5600 ha) heeft men gezocht naar middelen de kosten van het oog sten te drukken. De fa. Rynolds Son in Bedford heeft een pro totype van een uienroóier gedemonstreerd, die 6 rijen tegelijk kan rooien. Een ronde schijf draait onder de uien door en licht ze uit de grond. Men verwacht de kosten met deze eenvoudige machine met enige honderden guldens per ha omlaag te kunnen brengen. De beschadiging van de uien is gering. De machine heeft een capaciteit van ongeveer 0,4 ha per uur. De heer J. A. van Nieuwenhuijzen, Voorzitter van de Landelijke Herstelcommissie zal op Donder dag 26 November a.s. om half drie, 's middags in het Verenigingsgebouw te Baarland voor onze Kring een uiteenzetting geven over de „Ramp- schadewet". Gezien het grote belang van het te behandelen onderwerp hopen wij dat velen deze belangrijke lezing zullen bijwonen; ook niet-leden zijn welkom! Voor het Kringbestuur, J. M. KLOMPE, Voorzitter. A. E. BRUIJNING, Secretaris. o ALGEMENE VERGADERING op Vrijdag 27 November, des n.m. 2 uur, in Café „De Vriendschap," Markt, Middelburg. Agenda: 1. Opening door de Voorzitter. 2. Notulen. 3. Mededelingen. 4. Lezing te houden door Ir J. Bos, Adj.-Secre- taris der Z. L. M., over „De vooruitzichten van de Nederlandse Landbouw." 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De Algemeen Secretaris der Z. L. M. Mr J. F. G. Schlingemann hoopt op deze vergadering eveneens aanwezig te zijn. Namens het Bestuur, A. W. CEVAAL, Voorzitter. P. WIELEMAKER, Secretaris. o ALGEMENE VERGADERING te houden op Zaterdag 28 November a.s., bij de heer A. Gakeer, Markt, St. Maartensdijk. Deze vergadering is belegd ter algemene voor lichting der Herverkaveling. Spreker Ir J. Post, secretaris Herverkaveiings- commissie Zeeland. Ieder die belangstelling heeft voor de Herverka veling is welkom. Namens het Bestuur, Ir M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris. Wij hebben te koop uit de verhuur een keur van voor tractor- en paardentractie. Nieuwstraat 57-59 Telefoon 2046

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10