B HET WEER OVER DE MAAND OCTOBER MtdóS* KORTE DERICHTEN Uit een geheim weekhoek van Bram uit de Slikhoek Kope/V BENT Z>A/Y VAN PP/MA TEGEN EEN Pf'jS. ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD Chr. Geerse, Hoek, Boeeegat C 40d, Rayon assistent R. L. V. D., is vanaf heden telefonisch aangesloten onder nummer 2186 Terneuzen. Dit jaar wordt in Hulst weer een jaarmarkt van rundvee, paarden en varkens gehouden en wel op Maandag 16 November. De op 28 en 30 November en 1 December a.s. te Goes in de zalen „Krijger" op de Beestenmarkt te houden Nationale Slagersvakwedstrijd en -tentoon stelling, die oorspronkelijk in Maart 1953 was vastgespeld, doch wegens de watersnood moest worden uitgesteld, zal nog extra kleur en fleur krijgen omdat tevens op Dinsdag 1 December de bekende Najaarsveetentoonstelling (Vetveemarkt) en de Zuid-Bevelandse Rundveefokdag op de Bees tenmarkt en Vlasmarkt zal worden gehouden. Na de officiële opening op Zaterdag 28 Novem ber 1953, zal de „SLATOGO" voor het publiek toe gankelijk zijn van 3 tot 5 en van 7 tot 10 uur» Op Maandag 30 November is de tentoonstelling door lopend geopend van 's middags 3 uur tot 's avonds 10 uur en op Dinsdag 1 December is de tentoon stelling de gehele dag geopend vanaf des morgens 9 uur. De Rundveefokdag en Vetveemarkt beginnen om 10 uur, terwijl de keuringen aanvangen om half elf. Het nut van steekproeven wordt in landbouw- kringen algemeen erkend. Thans wordt over het gehele land een steekproef voor dierlijke productie (eieren, melk, vlees enz.) gehouden. Ook de provincie Zeeland is hierin met bijna 700 kleine en grote bedrijven betrokken. Het nut lijkt voor onze provincie van weinig belang, maar om een juist landelijk beeld te krijgen dienen ook minder belangrijke gebieden voor genoemde producten onder de steekproef te vallen. Als straks een steekproef voor akkerbouwproducten zal wor den gehouden, zal een ieder wel het belang direct aanvoelen. Daarom verstrek juiste gegevens ten voordele van de landbouw! Er wordt op gewezen, dat de sedert enige maan den geldende vrijmaking van de handel in veevoe ders voor de afnemers de mogelijkheid biedt voortaan weer levering in jutezakken-inclusief te bedingen. Het grote voordeel voor de boeren is, dat deze zakken na lediging in eigen bedrijf op nieuw kunnen worden gebruikt of tegen inruil- waarde -verkocht. Op deze wijze wordt zeker de helft bespaard op de verpakkingskosten. Daar nu ook de vrije invoer van voedergranen is hersteld, zal een geleidelijke terugkeer van de vooroorlogse toestand mogelijk zijn en zullen de afnemers van veevoeders hun voorkeur voor leve ring in jutezakken-inclusief kunnen doen blijken. Hetzelfde geldt overigens voer kunstmest e.d. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoont het landbouwindexcijfer (basis 1946/'47 1949/'50 100) een stijging van 121 in Augustus tot 123 in September 19$3 (1,7 In de sector van de akkerbouwproducten werd voer de consumptie-aardappelen de prijs van de nieuwe oogst in rekening gebracht, welke op een lager niveau dan de laatstaangehouden prijs is ge legen. Hierdoor daalde het prijsindexcijfer voor deze groep van 149 in Augustus tot 134 in Sep tember (10 Bij de groep veehouderijproducten werden de prijsdalingen van rundvlees, schapen en paarden wederom overtroffen door de prijsstijgingen van varkensvlees, eieren en melk waardoor het index cijfer steeg van 113 in Augustus tot 120 in Sep tember (6,2 Het indexcijfer voor de groep kostenfactoren daalde van 134 in Augustus tot 133 in September. De Deense aardappelexport bedroeg over de eerste 9 maanden van 1953 127.000 ton tegen 43.000 ton in de overeenkomstige periode in 1952. De vermeerdering zit hoofdzakelijk in de met spron gen opgelopen export naar Frankrijk. Het areaal groenten van Denemarken liep dit jaar met ongeveer 5 terug. Een stijging van betekenis vertoonden vroege witte kool en spits kool, uien, erwten en augurken. DOOR M. SCHARRINGA October was droog en warmer dan normaal. Nachtvorst kwam nauwelijks voor. De hele maand was voor alle buitenwerk zeer gunstig. De neerslag. De hoeveelheid neerslag schommelde om de 10 mm. Aan de kust en in Zuid Limburg was de hoeveelheid wat groter, maar op de meeste plaat sen in het binnenland viel minder dan 10 mm. October 1953 was daardoor voor de meeste plaat sen de droogste Octobermaand sedert 1861. In dat jaar viel er gemiddeld in het land 5,8 mm. October 1951 was eveneens droog; de gemiddelde hoeveel heid voor het gehele land was toen 13 mm. In 1932 was het landgemid- delde voor October 187 mm! In het vorige jaar 1952 was dit gemiddelde 82 mm. Het aantal uren zonneschijn. Voor een zo droge maand was het aantal uren zonneschijn merkwaardig klein n.l. te De Bilt 80 tegen 105 normaal. In de droge Octobermaand van 1951 bedroeg het aantal uren te De Bilt 180, dus meer dan tweemaal zo veel. De temperatuur. De gemiddelde temperatuur te De Bilt be rekend uit uurlijkse waarnemingen bedroeg 11,3° C tegen 9,6° normaal. October was dus te warm. De nachtelijke temperaturen waren betrekkelijk hoog als gevolg van het sombere weer. De ver schillen tussen maximum- en minimumtempera tuur zijn bij bewolkte hemel niet groot. Op zon nige dagen is het verschil het grootst. De zonnige Octobermaand van 1951 gaf dan ook veel lagere nachttemper aturen De warme nachten waren oorzaak dat zelfs de grasgroei in October nog van betekenis was. Er was aan het einde van de maand dan ook nog een voor de tijd van het jaar grote voorraad weidegras. Wij zagen zelfs ergens stambonen, die 'op het veld waren achtergebleven, in deze maand nog een nor male groei vertonen! Voör hen die met koude nachtlucht aardappelen moeten koelen was Octo ber zeer ongunstig. October is de maand waarin men zich aan de gebruikelijke voorspellingen omtrent het karakter van de komende winter waagt. Men heeft daarvoor allerlei hulpmiddelen en velen proberen de natuur zelf te laten spreken door het karakter van de komende winter af te leiden uit de eikelopbrengst, de kastanjeopbrengst enz. Deze methode is wel merkwaardig, omdat het toch eigenlijk veel meer voor de hand ligt, dat de opbrengst van eikels enz. afhangt van het weer in de afgelopen zomer. De bieten- en aardappel opbrengst brengt men toch ook niet in verband met de komende winter, maar met de omstandigheden tijdens het groeiseizoen. Ook het gedrag van bepaal de dieren zou een aanwijzing zijn voor het karakter van de komende winter. Enkele jaren geleden was er nog al wat gerucht over de voorspellingen van een Zuid Limburgs slakkenkwekervoorspellingen die gebaseerd waren op het gedrag van de slakken. Wij hoorden er de laatste jaren niets meer over. Het is ook moeilijk aan te nemen dat dieren zou- ren reageren op dingen die in de toekomst plaats vinden! Zij reageren heel duidelijk op de omstan digheden waarin zij zich op het moment bevinden. Men kan ze dan ook op allerlei manieren voor de mal houden als men de omstandigheden de tem peratuur bijv. midden in de winter zodanig ver andert dat zij op die van het voorjaar of de zomer gaan gelijken. Door deze volkomen automatische reactie op de omstandigheden sterven jaarlijks vele insecten, veldmuizen enz. en dat is maar gelukkig ook. De verhalen over dieren die een door aardbeving of vulcanische uitbarsting bedreigd gebied verlaten, zijn ook terug te brengen tot reacties op verande ringen die ons ontgaan. Wat is nu de waarde van al die voorspellingen over zachte en strenge winters die men in alma- naks, zakagenda's en tijdschriften tekenkomt? Wij kunnen hiervan wel zeggen, dat de betrouw baarheid zo gering is dat ze niet geschikt zijn om er iets mee te doen. Overigens hebben zij die een zachte winter voorspellen de beste kansen, omdat gemiddeld twee van de drie winters zacht zijn. 10 November. Vrijdag 6 Nov. was het voor Schouwen vooral, maar ook voor geheel Nederland een merkwaar dige dag. Toen is na maandenlange strijd met het water, het laatste stroomgat bij Ouwerkerk ge sloten. Dit meesterwerk van waterbouwkunde heeft veel belangstelling getrokken en dit ook zeer zeker verdiend. Dit bovenmenselijk werk werd vol tooid door de samenwerking van ingenieurs, op zichters en werklui, die samen met de wil om te winnen, dit werk overwonnen hebben. Wat een berekeningen zouden hiervoor van te voren niet zijn gemaakt en wat een organisatie heeft dit werk gekost. We willen van deze plaats hulde brengen aan die wakkere mannen, die de naam van ons vaderland op waterbouwkundig gebied weer hoog hebben gehouden. Op dezelfde dag, 6 Nov., werd een algemene ver gadering gehouden van de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Het hoogtepunt van deze vergadering was wel de lezing van de Directeur Dr. Wagenaar, waarin deze verklaarde dat Zeeland reactievrij was per 1 Nov. 1953. Wat dit betekent? Dat de t.b.c.-bestrij- ding onder het vee in Zeeland zover is gevorderd, dat er practisch per 1 Nov. geen reactie-dieren meer aanwezig waren. Deze bestrijding der dieren- t.b.c. is in 1937 reeds begonnen, eerst alles vrijwil lig. Er is door de veeboeren veel geld beschikbaar gesteld in al die jaren 'om de opgeruimde reactie- dieren te vergoeden. In 1950 is een 5-jarenplan op gesteld, dat beoogde met eigen hulp en met rege ringssteun de bestrijding zó door te zetten, dat in 1955 onze provincie reactievrij zou zijn. Door prachtig „teamwork", grote samenwerking van Directie, bestuur, personeel en leden is dit plan in 3 jaren volbracht. Hoeden af! Dat is een werk om trots op te zijn. De runder-t.b.c. is overwonnen; konden we het ook maar zeggen van de t.b.c. onder de mensen. Helaas zijn we zover nog niet. Ieder melkgebrui- ker in Zeeland krijgt melk van gezonde dieren, dat is wat waard. De waarde van onze Zeeuwse veestapel is ook veel gestegen hierdoor. Nog eens, hulde voor dit mooie werk, dat ook in 't belang is van onze volksgezondheid. Straks krijgt de Directie in de Evertsenstraat een nieuw laborato rium. Dit mooie en nuttige gebouw zal de arbeid van de voortvarende Directeur en Adj.-Directeur zeer zeker verlichten, want in de houten gaarkeu ken op 't Ravelijn hebben ze zich dikwijls moeilijk moeten behelpen. Er wacht nog meer nieuw werk, de Abortus Bang-bestrijding, de Wormziekten bij onze huisdieren, de mond- en klauwzeerbestrijding, alles zal daar onderzocht worden. Ook het perso neel wacht daar een mooie kantoorruimte, waar het prettig werken zal zijn. Het bestuur der Stichting heeft met de Directie een mooi stuk werk helpen volbrengen door het nu reeds reactievrij maken van Zeeland. Mooier geschenk dan dit nieuwe onderzoekingscentrum, is toch niet denkbaar. De jonge grijzende secretaris, die helaas niet lang meer in dienst zal zijn daar de pensioenge rechtigde leeftijd snel nadert, wat ons zeer ver wonderde we hadden hem 10 jaar jonger ge geven (dat is heus waar) die man, die 40 jaar op kantoor heeft gezeten, altijd volijverig zijn werk met liefde heeft gedaan en die nog steeds zijn hart verpand heeft aan onze koeien en paarden. AANKOPEN AS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6