ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND FRANKRIJK ZOALS IK 'T ZAG Onevenwichtig NA HARDENBERG, HEINO Z E U V V S C H LANDBOUWBLAD DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Dit kan men als kenmerk gebruiken voor de winterprogramma's van vele afdelingen. Vooral als men ze gaat spiegelen aan de ruim geformuleerde doelstelling van de L. J. G., zoals we deze vinden in de Statuten. Zo zijn er b.v. afdelingen waar het houden van inleidingen op landbouw- technisch terrein strijk en zet is. Waar door het werk veel gaat lijken op een voortzetting van de landbouwschool. Andere afdelingen gaan zich te bui ten aan het uitsluitend of overwegend beoefenen van binnensporten als biljart en tafeltennis. Dat is gemakkelijk te organiseren en de leden vinden het prettig. Weer andere afdelingen komen niet veel verder dan het afhandelen van de huishoudelijke zaken, omdat de leden traag zijn in het verlenen van mede werking aan de plannen van het be stuur. En dan zeggen de leden na af- ,loop ook nog tegen elkaar dat het toch zo'n 'saaie vergadering was. Alsof ze niet zelf de schuld zijn van deze lang gerekte martelingen om de leden tot activiteit op te wekken. Laten we echter vooral ook niet de afdelingen vergeten die de hele winter gebukt gaan onder de zware last van een toneeluitvoering die 2 a 3 uur móet duren. Niet omdat ze dat zelf zo leuk vinden, maar omdat de donateurs dat zo willen. Die willen dan voor hun gulden per jaar ook nog eens een avond op de eerste rang zitten. Deze afdelingen zouden er beter aan doen deze krachttoer, die boven hun macht gaat en het normale werk in de war stuurt, te laten varen al kost het een paar tientjes aan donateursgelden. Bovendien l\jkt het ons, dat dit soort donateurs meer uit is op een goed kope toneelvoorsteling, dan dat ge sproken kan worden van belangstelling voor de L. J. G. Twee weken geleden hebben we ons in deze rubriek dan ook uitgesproken voor het vormen van streektoneelge- zelschappen die in de afdelingen komen spelen, omdat we menen dat dit voor vele afdelingen een goede oplossing zou zijn. Terugkerend tot ons uitgangspunt zijn we zo vrij op te merken, dat in de programma's van vele afdelingen de grote lijn ontbreekt. De programma's worden op het laatste moment door het bestuur in elkaar getimmerd en missen daardoor de weloverwogen keuze waar de leden recht op hebben. Want het bestuur zal toch met de plan nen moeten komen. Daarbij zal het bestuur ook niet moeten schromen eens een experiment met wat nieuws te nemen. Het is moeilijk aan te geven wat on der dat nieuwe verstaan moet worden, omdat dit voor vrijwel alle afdelingen weer anders ligt. Er zijn b.v. afdelingen die nog nooit het spelenboek van onze vereniging ge bruikt hebben en andere die nog nim mer een wedstrijd in het improviseren of voordragen hebben gehouden. Voor beide categorieën ligt het nieuwe dus op een ander vlak. En waar durft men het aan een vra- genrubriek in te lassen om eens na te gaan of onze leden de moed hebben met belangrijke vragen voor de dag te komen? Na Laon vertrokken we naar onze bestemming Fère- en Tardenois, waar we des avonds arriveerden. Het be drijf van onze gastheer lag pal naast de overblijfselen van een kasteel, het Chateau de Fère- en Tardenois, het welk gebouwd was in de 13e eeuw. De boerderij was typisch Frans. Oude gebouwen met een ruime bin nenplaats, waar van alles en nog wat rondloopt. Werktuigen stonden er in grote verscheidenheid. De trekkracht hiervoor wordt geleverd door twee zware trekkers, waarvan één diesel van meer dan 40 pk. Dat deze wel nodig waren bleek ons de volgende dag. Men was bezig een veld lucerne om te ploegen, ge legen op een vrij sterke helling met veel stenen in de grond. Ook wij zouden eens een demon stratie in 't ploegen geven. Gevolg: gebroken ploeg. El*e meter, die men ploegt, moet men bedacht zijn op grote stenen. Karrevrachten vol raapt men telkens van 't land, wan neer men er tijd voor heeft, 't Groot ste probleem in die streek was ech ter het gebrek aan personeel. Met één zoon en nog een arbeider moest onze gastheer 't gehele bedrijf doen. Verder was er nog een oppas voqr 't vee. Er waren 40 melkkoeien ge weest, waarvoor 2 melkmachines aangeschaft werden. Nu waren er nog 20 en was één melkmachine vol doende. (Slot.) De lonen waren desondanks, gere kend naar de onze, laag te noemen. Op Zondag zag men dan ook veel mensen bezig in 't bos bomen te rooien. De helft is dan voor henzelf, de andere helft voor de eigenaar. Die dag was er ook een landbouw tentoonstelling, gepaard gaande met vele feestelijkheden. Dit ging uit van de boerenbond in die streek. Naast meubels, radio's, auto's enz., een grote verscheidenheid in land bouwwerktuigen en tractoren. Grote werktuigen en tractoren waren ver in de meerderheid. Kleine, zoals we ze hier met tientallen kennen, vormden een uitzondering. Iets wat ik zeer goed vond was, dat de prijzen op alle werktuigen en ar tikelen voor ieder duidelijk te lezen waren. De gehele dag vonden er feestelijk heden plaats. Dit alles afgewisseld met muziek van een bekend korps der mijnwerkers.. Nieuwigheden waren er voor ons op deze tentoonstelling niet te vinden. Alleen een machine om bieten opéén te zetten trok sterk onze aandacht. We vonden 't wel ingenieus uitge dacht, maar door z'n veelheid van contacten, weerstanden enz., nu niet direct je van het. Al met al was deze dag voor ons toch interessant. Wij verbaasden ons over de hoeveelheid wijn, die een Wanneer wij deze plaatsen achter elkaar noemen, weet een ieder van ons waar het om gaat. Men kan zich op het standpunt stellen, dat het niet nodig is om in een landbouwblad nog eens aan deze nare geschiedenis te herinneren. Het is zeker niet uit een zucht naar sensatie en nog minder uit een be hoefte om te oordelen of te veroor delen, dat wij deze zaak op deze plaats aansnijden. Evenmin willen wij deze gevallen opblazen. Maar wel willen wij tot uitdruk king brengen, dat wij verontrust zijn. Verontrust, omdat deze gevallen drei gen ons platteland in opspraak te brengen. Dus geen vragen als: „Hoeveel po ters 2528 gebruik je per ha"? Als nieuwe mogelijkheden die nog niet eerder zijn behandeld noemen we hier dan de krantbespreking. De af delingsbesturen hebben hierover reeds een circulaire ontvangen, zodat we hopen dat hier de nodige aandacht aan geschonken zal worden. Ook zullen we binnenkort beginnen met boekbesprekingen in een andere vorm, waarbij het lezen van het boek voorop staat. Wanneer er een goed programma is opgesteld, komt het aan op de uitvoe ring. Dat is niet, zoals velen ten on rechte menen, een zaak van het be- "stuur alleen. Wanneer de leden hun medewerking onthouden, heeft men het bestuur niets te verwijten over mogelijke mislukkin gen. Op de taak van het bestuur komen we later nog wel eens terug. B. Wij vragen ons ook af, of deze ge vallen op zich zelf staan? Wat weet Justitie nog meer en in hoevecre schuilt er waarheid in de geruchten, dat met name sociale werkers en Wi- ka's de laatste jaren soms erg slechte ervaringen hebben opgedaan? Wordt er hier wat verzwegen of met de mantel der liefde bedekt, dat eigen lijk met wortel en tak uitgeroeid moet worden? Veel wijst er echter op, dat het gebrek aan ontspanningsmogelijk heden ten plattelande een van de hoofdoorzaken van deze narigheid is. In dat geval moge men wel extra voorzichtig zijn met zijn oordeel, om dat o.i. de nu gesignaleerde excessen voor een niet onbelangrijk deel een gevolg zijn van de jarenlange 'achter stelling van het platteland. Maar niet alleen heeft hier de Overheid gefaald, ook leidinggevende figuren ten plat telande zijn tekort geschoten, door dat zij de plattelandsjeugd de moge lijkheid tot gezonde en verantwoorde ontspanning hebben onthouden. Hier baat geen struisvogelpolitiek. De Nederlandse boerenstand kan en mag hier niet in berusten, omdat het voortduren van deze toestand een directe bedreiging is voce* een licha melijke en moreel gezonde, zelf bewuste boerenstand. Daarvoor is samenwerking nodig tussen allen, die van het platteland houden, hier is geld nodig en hier zijn leiders nodig. Daarnaast zullen ook de kerken hier een belangrijke taak kunnen hebben, terwijl de jongerenafdelin gen van de landbouworganisaties hier zeker een prikkel in moeten voelen om hun mooie werk met nog meer kracht uit te bouwen. T. Overgenomen uit „De Landbode." ieder daar voor z'n rekening neemt, zonder daar uiterlijke tekenen van te vertonen. Wanneer men als vreem deling iemand één keer ontmoet en kennis gemaakt heeft, is men wel verplicht een glas wijn te gaan drin ken. Trouwens dit viel ons ook op; men wordt zo'n dag opgenomen in de gehele gemeenschap. Bij ons kan men in sommige streken komen als vreemdeling en dat ook blijven. Hoogstens kijkt men eens naar je costuum, je voorkomen enz. Men vraagt eens wat je bent en wanneer dat nogal goed uitvalt kan 't gebeu ren, dat je in een beperkt kringetje opgenomen wordt. Maar dan ook alleen in die kring. Ook de gastvrijheid was overal waar wij kwamen enorm. Grote schade wordt aan de naam van Hol land gedaan door in de zomer rond lopende lifters, of beter: landlopers en bedelaars; de meesten nauwelijks volwassen. Ik heb respect voor jon geren, die met beperkte middelen 'n grote tocht gaan ondernemen. Wan neer dit ontaardt in 'n bedelpartij om te eten, te slapen en mee te rijden en wanneer dit als sport wordt gedaan, nee, dan zien we liever diegenen, die met deze beperkte middelen het be reikbare nastreven. Meestal is het nog zó, dat die van de c erste categorie nog stammen uit, wat wij dan noemen, de betere krin gen. Die trots zijn met 50 soms 'n maand daar rond te hebben gezwor ven. Zij die dan in 't één of andere land rond willen kijken zonder vol doende middelen, kunnen door te gaan werken, of door gebruik te ma ken van de uitwisselingsmogelijk heden toch dit doel op een fatsoen lijke wijze bereiken. Na nog enkele dagen bij onze gast heer vertoeft te hebben en de werk wijze op 't bedrijf en in die streek van allerlei cultures gevolgd te hebben, vertrokken we naar Parijs. Hierover hoop ik in een volgend arti kel iets te schrijven. Na Parijs naar de Vogezen, waar we terecht kwamen in een streek waar door overvloedige regen een rivier buiten haar oevers was getreden. Hoewel de verwoesting bij lange na niet zo groot was als wij die in Febru ari zagen, was het toch een trooste loos gezicht, en nu, na zoveel dagen, nog beangstigend door het zeer snel en wild stromende water, waartussen men grote rotsblokken zag die van de hellingen meegekomen waren. Van hier moesten we over steile en smalle weggetjes naar huis. Bij een nog al smalle afdaling vonden we bij kans een ontijdig einde onder een stoomwals, maar gelukkig bleken de remmen er niet voce niets op te zitten. Via Straatsburg, de hoofdstad in wording van het wordende Europa, naar Metz, een streek die mij met al z'n fabrieken, mijnen en zwarte rook, niet erg kon bekoren. Wél door z'n activiteit die ee allerwege heerste. Via Luxemburg met een omgeving om lang te vertoeven, in één ruk naar ons eiland. Bastogne werd nog even op z'n Amerikaans gedaan en ook het Maasdal, waarin de huizen en huisjes als veelkleurige stukken uit een blokkendoos verspreid liggen, 's Avonds stonden we dan ook weer bijtijds aan de boot en konden we terugzien op aangename en nuttige dagen en een sportieve motor-toer tocht. N. FILIUS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5