Rad io Stemmen uit de praktijk JOonen en Sociale voorzieningen winterlonen in de tuinbouw STEKELS op den BLEIK Gras-, Klaver en Bietenzaden Wed. P. DE JONGH - Goes TUINBOUW 18 21 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Op 16 November a.s. treedt voor de tuinbouw sector de zgn. winterperiode in werking, welke op 14 Februari a.s. zal eindigen. In voornoemde periode geldt dan een normale arbeidstijd van 5 werkdagen a 8 uur en een Zater dag van 4 uur; totaal 44 uur per week. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden is dit resp. 9 en 5 uur of totaal per week 50 uur. Opgemerkt zij, dat voor de landbouwsector de zgn. winterperiode op 1 December a.s. in werking treedt. In verband hiermede gelden vanaf 16 November a.s. de volgende tijdlonen: Normale tijdlonen. Toelichting. In bovenstaande lonen is geen toeslag W. en W.- premie inbegrepen. Wel moet van deze lonen de halve pensioenpremie worden afgetrokken. Overigens adviseren wij onze leden, indien zich moeilijkheden voordoen bij de loonberekening en dergelijke, tijdig inlichtingen te vragen op het Secretariaat Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. de L. A. Voor de vaste arbeiders, indien zij nimmer in accoord werken: Leeftijd 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 jaar 22 jaar 23 jaar e. o. Vakarbeiders Ongeschoolden 25,72 29,10 33,55 36,43 39,20 41,69 43,75 24,13 27,50 31,64 33,59 36,30 37,69 40,25 H.H. LANDBOUWERS! U behoeft er niet naar te raden, Voor naar N.V. ZAADHANDEL BOOMKWEKERIJEN DOOR SELECTIE NAAR EEN PRODUCTIEVE PLUIMVEESTAPEL. In de radio-rubriek van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal op Maan dag 16 November a.s., des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II, aan de selectie in de pluimveehouderij bijzondere aandacht worden geschonken. In deze uitzending n.l. zal de heer Ir D. C. Keijboer, Adjunct-Ingenieur in algemene dienst bij de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, spreken over het onderwerp: „Door selectie naar een productieve pluim veestapel." PLATTELANDS JONGEREN, WAT NU? Op Dinsdag 24 November a,s. zal de heer Js. Ce- vaal van 12.3312.40 in de rubriek „Voor het plat teland" spreken ovee het onderwerp: „Plattelands- jongeren, wat nu?" De Afdeling Wild- en Vogelschade en Jacht van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is verplaatst van Bezuidenhoutseweg 53 naar Bezuidenhoutseweg 215 te 'S-Gravenhage. De betrokken Afdeling is telefonisch te bereiken onder nummer 720060. B. Voor de vaste vakarbeiders, werkzaam in het boomkwekersbedrijf, die niet kunnen snoeien, enten en oculeren of geen bijzondere verant woordelijkheid dragen en nimmer in accoord werken Leeftijd 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 jaar 22 jaar 23 jaar e. o. Weekloon 24,72 27,85 32,29 34,85 37,60 40,04 42,09 c. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden, indien zij nimmer in ac coord werken: 971 D. Leeftijd 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 jaar 22 jaar 23 jaaf e. o. Weekloon 27,05 30,70 35,45 38,70 41,55 44,05 46,15 Voor losse arbeiders is het uurloon gelijk ge bleven. Voor de goede orde laten wij ze ech ter hieronder volgen: Leeftijd Vakarbeiders Ongeschoolden 17 jaar 19 20 22 23 per uur 51 ct. 58 67 73 79 84 per uur e.o. 49 55 63 67% 72% 75% 81 ct. DE LAATSTE SLAG GEWONNEN. Het zij mij vergund mijn artikelen-reeks te on derbreken om even stil te staan bij het historische gebeuren van Vrijdag 6 NóV. 1953, de laatste dijk- dichting bij Ouwerkerk. In de late avonduren van 6 Nov. hebben we geluisterd naar de laatste slag, die de waterwolf werd toegebracht. Hij werd terug geworpen in zijn eigen domein. Het was de nacht der Victorie. De dageraad ging op met een gevoel van opluchting. De dijk is dicht. Nederland op zijn best. Dit hebben we gevoeld toen we alles in ge dachten hebben meegemaakt. Een klein volk met grote vasthoudendheid en doorzettingsvermogen. Een volk dat het als een plicht heeft beschouwd geen voet grond aan de onbetrouwbare zee af te staan. Men heeft zich voor alles Nederlander ge toond en eensgezind heeft men de handschoen op genomen en de strijd aangebonden tegen de niets ontziende worsteling, die onafzienbare prachtige landschappen veranderde in een doodse verlaten heid. Die helaas zoveel leed en rouw bracht in duizende gezinnen en die ons vee deed omkomen. „Luctor et Emergo" al worstelende zijn we boven gekomen; 6 Nov. '53: Victoriedag. Op de wateren der Oosterschelde dobberde een Enige weken onder doktershanden hielden het scherpgeslepen potlood in ruste. Maar het goede nieuws uit Ouwerkerk alleen al, zou een mens beter maken. Het feest van de Landbouwschool dientengevolge gemist. De koffietafel niet, want die was er niet. Daar hadden de oud-leerlingen toch wel een rijksdaalder voor overgehad, dacht ik. Zoonlief is wel geweest. Ik en andere geleerden, zei hij, en hij wist er nog meer van te vertellen. In mijn tijd was 't anders dan nu; een gulden in de week, maar ook nog geen sigaretten van een gul den. In 't ziekbed de kranten van A tot Z gelezen. Wat een onzin ze daarin kunnen schrijven. Daar zijn Scherpslijper en 't Zeeuwsch Landbouwblad nog niks bij. Ik schrijf tenminste nog onzin over dingen, waar ik verstand van heb, maar de meeste journalisten schijnen onzin te schrijven over zaken waar ze totaal zelfs geen begrip van hebben. De vergelingsziekte in de bieten leverde dit jaar meer dan 10.000.000 schade op, meldde het A.N.P. Waar zouden de bieten dan zo van mee vallen, dit jaar? En het klimaat is zodanig aan 't veranderen dat we binnenkort het gehele jaar door in badpak zullen lopen. In 't jaar 2000 hebben we hier kans op de Sahara en vervangt Spitsber gen Scheveningen of de Rivièra. In 't jaar 2000 van Bellamy hebben we dat zelfs indertijd niet eens gelezen. En 't is toch heus geen komkom mertijd momenteel. Er zijn mensen in de Kamer die wat meer van de belastingen af willen doen en die op de Staats uitgaven willen bezuinigen. Er behoort moed toe om zoiets in 't openbaar te zeggen, want als Scherp slijper over bezuinigen praat zo ten tijde van de nieuwe wintergarderobe, verklaren zijn vrouw en zijn dochter hem ten minste voor gek. Zo schijnt het ook in de Kamer gegaan te zijn, want Minister Drees heeft die heren van al die politieke partijen in hun hemd gezet, door voor te lezen waarvoor ze allemaal meer geld wilden hebben in de verkla ringen, die ze 't afgelopen jaar hadden afgelegd. Samen zeker een milliard, zei hij. Ja, ja, zo houdt men elkaar bezig en komt er strakjes na de 5 loonsverhoging van 1 Januari a.s. weer knap meer loonbelasting en andere bin nen. Scherpslijper heeft nog wat hoop, want vol gens hem is het zó, hoe meer er binnenkomt, hoe meer er af kan. SCHERPSLIJPER. scheepje met aan boord onze geliefde Vorstin met haar Ministers. Symbool van meeleven en eenheid in dagen van strijd en moeite en daarbij onze Com missaris, ons aller Zeeuw. Om 6 min. voor 12 uur was de slag om Zeeland gewonnen en hebben wij met diepe ontroering ge luisterd naar onze nationale Psalm, het geliefde Volkslied. Zoals we bij de bevrijding het Wilhel mus hebben gezongen en als een dankgebed om hoog steeg, zo klonken ook nu weer de tonen in dankaccoorden tot God omhoog. Het greep ons aan, het geloei der schepen, de overwinningskreet van de mens op de zee, te horen. Nog meer greep ons aan de dank aan God die we hebben aange voeld toen de eerste tonen van een in nood geboren lied van strijd, overwinning en dankbaarheid daar rolde over de wateren der Schelde. Toen hebben we ons weer één gevoeld; God, Oranje en Nederland; ook in de ramp die bijzonder onze Provincie zo zwaar trof. En nu weer bouwen: Als wij met diezelfde eenheid weer aan de op bouw beginnen zal Zeeland, zal Schouwen en Dui- veland, weer herrijzen. Dan zal er ook voor onze Tuinders weer toekomst zijn al zal hun geduld be proefd worden. Dat de Regering er voor wake, dat er door deze omstandigheden geen „ontheemden" komen die niet meer wensen terug te keren naar hun dorpje. Een hard werkende, producerende agrarische bevolking is voor ons land nog steeds de cement van het voetstuk van ons bestaan. De mil- lioenen kosten om onze Provincie te verlossen van het water zouden vergeefs gemaakt zijn als we hier niet weer de arbeidzame bodembewerkers terugkrijgen. Want de ,dijk" is wel dicht maar de opbouw moet nog beginnen. Lijkt voor velen soms die weg niet wat te lang? Kan het jongere geslacht de kracht nog opbrengen gelijk onze vaderen? Terug naar Uw land, uw dorp, gij jongeren en ouderen die vermoeid zijt van al de zorgen en het doorgestane leed. Bouw er weer een gemeenschap op en eet Uw eigen brood doordrenkt met 't zweet Uws aan- schijns; het zal U voldoening geven. Immigreren naar een doods zout land; er is moed voor nodig. Probeer de moed en het vertrouwen zelf op te brengen en laat overheid en instanties zorgen dat de onontbeerlijke hulp aanwezig is. Zeeland een kleine Provincie maar met een rijke historie. Met zijn grote „zonen" die het heeft opgebracht. Voor alles is daartoe nodig een sterke eensge zindheid, een gemeenschappelijk doel voor ogen hebbende; een sterke wil en vasthoudendheid; een groot geloof in God en in de toekomst. Dan kunnen we ook zingen het tweede couplet van ons Volks lied: „Mijn schildt en de betrouwen, Zijt Gij o God mijn Heer". Tot de volgende maal, JAAP UIT 'T BOGERDJE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4