erverkavelingsgebieden Uit de EMIGRATIE Gras- en Klaverzaden en Pootaardappelen BIJ OUWERKERK Herverkaveling Walcheren EMIGRATIE-VOORLICHTINGS BIJEENKOMST OVER CANADA. GROTE GEZINNEN KUNNEN NAAR CANADA EMIGREREN. leis over de herverkaveling van de polder Waarde GEBRs DE JONGH GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Eindelijk dan zal deze ploeg als symbool van de werkende boer niet meer bloot staan aan de steeds herhaalde werking van eb en vloed. Straks zullen de bewoners van deze zwaar geteis terde streek de hand weer aan de ploeg kunnen slaan. Door de Herverkavelingscommissie Walcheren is in het kader van het plan van toedeling een rege ling getroffen voor de pacht van de in het blok ge legen gronden, welke tevens inhoudt de opheffing van oude en vaststelling van nieuwe pachten. De commissie heeft als uitgangspunt voor de regeling de datum van 1 November 1952 aangeno men, op welke datum de niet bij de eigenaren zelf in gebruik zijnde gronden waren verpacht, voor zover zij niet (namelijk wat de door vertrek naar de Noord-Oostpolder vrijgekomen percelen betreft) tijdelijk in gebruik waren uitgegeven, zonder dat daaraan aanspraken op toedeling waren te ont lenen. In het plan van toedeling kan een pacht zijn op genomen tussen personen, die op 1 November 1952 reeds als verpachter en pachter tot elkaar in be trekking stonden (geval A), doch evenzeer kan een pachtverhouding worden gevestigd tussen per sonen, die tevoren geen verhouding als zodanig met elkander hadden (geval B). In het geval A zal de pachtverhouding (met in gang derhalve van 1 November 1952) gelden voor zes jaar voor los land en voor twaalf jaar voor een hoeve. Indien echter de Grondkamer of de Pacht- kamer (dan wel de beroepsinstanties te Arn hem) tussen deze partijen een beslissing mochten hebben gegeven, die een kortere termijn voor de pacht vaststelde, dan dient zodanige beslissing te worden geëerbiedigd, daar de regeling van de Her verkavelingscommissie als een vaststelling in al gemene zin is bedoeld. In het geval B zal de pachtverhouding evenzeer voor zes, resp. twaalf jaren gelden, gerekend met ingang van 1 November 1952. Voor de beide gevallen A en B gelden de pacht- voorwaarden, zoals deze zijn neergelegd in het bij deze kennisgeving gevoegde modelpachtcontract van de Grondkamer voor Zeeland, waarbij dan de pachtprijs door de partijen in onderlinge overeen stemming zal kunnen worden bepaald, met inacht neming als maximum van de hoogst toelaat bare pachtprijs, door de Grondkamer ter zake vast te stellen. Indien over de pachtprijs geen over eenstemming wordt bereikt, geldt bedoeld maxi mum als de in de pachtverhouding vastgestelde pachtprijs. Partijen dienen, indien zij geen over eenstemming verkrijgen, opgave van deze prijs aan de Herverkavelingscommissie aan te vragen, die deze dan mede in de vaststelling der pachtverhou ding zal betrekken. Zowel m geval A als in geval B hebben partijen de vrijheid zelf een pachtovereenkomst omtrent de in de toedeling aangewezen percelen te sluiten onder de voorwaarden, als zij wensen te bepalen, waarbij zij uiteraard de bepalingen van het Pacht- besluit zullen moeten naleven. Alsdan komen de kosten der pachtovereenkomst echter niet voor rekening van de Herverkavelingscommissie. De Herverkavelingscommissie Walcheren, Mr A. J. v. d. WEEL, Voorzitter. Ir W. A. v. d. WERFF, Secretaris. De Algemene Emigratie Centrale (A. E. C.) be legt op Zaterdag 28 November een emigratie-voor lichtingsbijeenkomst over Canada. Ook voor de vrouwen wordt voorlichting op huis houdelijk gebied gegeven. De bijeenkomst vindt plaats in Schuttershof te Goes en begint om 14 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Aan het slot van de middag worden enige films vertoond. Ook grote gezinnen kunnen emigreren. Dit klinkt sommige lezers misschien wat vreemd in de oren, omdat vrijwel steeds wordt gezegd, dat de kansen voor grote gezinnen bij emigratie in ver band met huisvestings- en andere moeilijkheden niet zo groot zijn. Dat is in het algemeen ook wel juist, maar toch doen zich soms mogelijkheden voor, waardoor ook grote gezinnen de kans krijgen te emigreren. Dit is thans het geval bij Canada. Er bestaat in Canada in bepaalde streken ieder jaar een grote behoefte aan boerengezinnen voor de teelt van suikerbieten. Deze gebieden zijn: Zuid- Manitoba en wel in de omgeving van Winnipeg, en Zuid-Alberta in de omgeving van Lethbridge. In deze gebieden kunnen tenminste 150 Nederlandse gezinnen worden gehuisvest en tewerkgesteld. De werkzaamheden bestaan uit de gehele verzorging van het gewas, d.w.a. het doorhakken en opéénzev ten van de bieten, het één of twee keer wieden, en daarna het rooien. Naast de algemene eisen van gezondheid en be trouwbaarheid wordt hier de eis gesteld, dat in ieder gezin drie of meer volwaardige mannelijke of vrouwelijke arbeidskrachten aanwezig zijn. Voor huisvesting wordt gezorgd. Men moet er echter wel op Voorbereid zijn, dat dit in het algemeen een tijdelijke huisvesting is, en hoewel goed, toch niet altijd van dezelfde kwaliteit als wij in Nederland gewend zijn. Verder zijn de werkzaamheden in de suikerbieten tegen de winter afgelopen. Hoewel de verdiensten wel van dien aard zijn, dat men daar van het gehele jaar kan rondkomen, zullen de meeste Nederlandse emigranten er toch de voor keur aan geven ook in de winter te werken. In het algemeen zijn daartoe buiten de landbouw wel mogelijkheden aanwezig. Grote gezinnen dus, met drie of meer volwaar dige arbeidskrachten, krijgen hier een prachtige gelegenheid naar Canada te emigreren, waarbij tevens een goede basis kan worden gelegd voor de opbouw van de toekomst van dit gezin in Canada. Het spreekt echter vanzelf, dat alleen gezinnen in aanmerking komen, die ervaring hebben van de landbouwwerkzaamheden. Evenals vanuit Tholen werd vermeld, is ook hier één van de voorbereidingen het vaststellen van de begrenzing van het verkavelingsblok. De Zuide lijke, Oostelijke en Noordelijke grens wordt hier bepaald door de zee- en binnendijken, die de natuur lijke grens vormen van de polder Waarde met de Schelde en de polders Emanuël, Oud-Valkenisse, Krabbendijke, Monnikkenpolder, Nieuwlande en de polder Kruiningen tot aan de Rijksweg bij Luchten- burg. De genoemde dijken zijn ook geheel in het blok begrepen. De Westelijke grens ligt niet over de Kadijk, zo als wellicht wordt verondersteld, daar ook die kadastrale percelen liggende in de polder Kruinin gen, die geheel of gedeeltelijk zijn ingenomen door de nieuwe Kadijk, in hun geheel binnen het blok vallen. Hierdoor is de mogelijkheid geopend die genen die door de ligging van de nieuwe dijk zijn benadeeld t.z.t. grond terug te geven. Wat de verdere voorbereidingen betreft; er is ook begonnen met de bodemkartering. Immers voor een goede herverkaveling is de kennis van de ondergrond van belang en wel in verband met de schatting en de mogelijkheid van cultuurtechnische werken. Hoewel het nog wel enige tijd zal duren vóór de gegevens van deze diepte-bemonstering zijn verwerkt en in kaart gebracht, kan als voor lopige indruk worden vermeld, dat de bodem- kundige toestand gunstig wordt beoordeeld. De teeltlaag, bestaande uit lichte klei en zavel, is wel niet dik, maar rust meestal op een ondergrond van fijn zand, wat voor de wateropstijging, in tijden van droogte, zeer belangrijk is. Zou dit soms een verklaring zijn van het oude gezegde: „Waarde is goed van aarde"? Ook vele laagliggende gronden schijnen beter van samenstelling te zijn, dan uit de opbrengsten van de voorgaande jaren bleek. De hoge water stand in de winter blijkt verzuring van de onder grond te hebben veroorzaakt, waardoor er een slechte structuur onder de bouwvoor aanwezig is. Het gevolg hiervan is een ondiepe beworteling der gewassen en een slechte waterhuishouding. Dit alles zal door een goede ontwatering kun nen verbeteren. De ontwatering van de polder zelf, vormt nog een punt van onderzoek. Zodra dit is op gelost kan een definitief plan van wegen en water lopen worden vastgesteld en kan met de uitvoering worden begonnen. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import Export POSTBUS 35.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3