rderij en organisatie UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD f OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 2 Nov. Tegelijk met de intrede van de slachtmaand schijnt ook wijziging te zijn gekomen in het weer-type. Octo ber sluit af als een maand, die geken merkt is door droogte. Het K. N. M. I. deelt over de afgelopen maand mede, dat er in ons land plaatsen zullen zijn, waar van de Octobermaand kan wor den gesproken als de droogste van de laatste 90 jaar. Voor de boeren is het een maand geweest waarin veel werk gedaan is. De achterstand die begin September aanwezig was met de werkzaamheden op hfet land, is volledig ingehaald; op vele bedrijven zal men vroeg de win ter ingaan. Het bietenrooien zal deze week bij velen klaar komen. Alleen met het vervoer der suikerbieten moet wor den ingehouden wegens de gestelde termijnen. Het was de laatste tijd een drukte op de aanvoerplaatsen als nooit tevoren. Het is wel jammer, dat velen zich te weinig inzetten voor een geregelde termijnlevering, waar dan weer anderen de dupe van zijn. Dit alles geeft aanleiding tot vele klachten en ontevredenheid. Wan neer iedere leverancier zijn plicht nakomt, kan dit ongenoegen nooit zo hoog opklimmen. Doordat het zelf vervoeren naar de fabriek steeds meer ingang vindt evenals het op halen van de bieten met de auto's, is er geen enkele fabriek of losplaats die een aanvoer van een lever-maar- raaksysteem kan accepteren. Vooral nu het werk zo vlot verloopt. Ook de gehele vervoersregeling zoals die vóór de campagne door de fabrieken wordt uitgewerkt, schijnt men niet volledig in de hand te kunnen hou den. De bietencampagne 1953 zal straks kunnen worden aangemerkt als een uitzonderlijk goede. Weinig tarra, geen overtollig grondvervoer, vlugge verwerking enz.; alle factoren om te komen tot een zo hoog mogelijk rendement, zo wel voor fabrikant als bietenverbou wer. WEST Z.-VLAANDEREN. 31 October 1953. Het lijkt er sommige dagen meer op, dat we de zomer tegemoet gaan, dan de winter. Zulk mooi weer is het! De regen, welke steeds voor speld wordt, blijft telkens uit, en het is nu eigenlijk zó, dat het eens flink zou moeten regenen, wil er geen be langrijke schade aan de ingezaaide wintertarwe komen. Niemand heeft verwacht, dat het zo lang droog zou blijven. Dan waren vele percelen wellicht nog niet gezaaid. Nu zien we een zeer onregelmatige opkomst; op vele percelen maar een vierde ge deelte. Dé korrels, welke nog hele maal droog liggen, maken nog een goede kans, dat ze terecht komen, maar de korrels, welke wat aan geslagen zijn, doch toch geen vol doende vocht hebben om zich vast te leggen, zijn veelal verleren. Toch staan we er dikwijls verbaasd over, waar de korrels het vocht en de moed vandaan halen om onder die geweldig ongunstige omstandigheden nog een kiemplant te vormen. Het ploegen schiet goed op. Of schoon het een hele opgave is mooi ploegwerk achter te laten en er al menige ploeg gebroken is, is het toch van ontzettend veel belang het win- tervoren droog te kunnen doen. Dit is ongetwijfeld een gunstig begin voor de komende oogst. Minder goed schiet het op met de aflevering der bieten. Wat in het be gin zo vlot ging is nu sommige dagen helemaal stopgezet. Het is nu een maal zó, dat het niet mogelijk is om vanuit een centraal punt enige hon derden bedrijven te dirigeren. Er zijn telers, die een vaste kern aan personeel hebben en deze regelmatig door moeten kunnen laten werken. Soms moeten ze echter met mooi weer kleine karweitjes doen en later in de slijk ploeteren. Er zijn ook telers, die geen vaste kern hebben en met krooibazen wer ken, die soms maar een bepaalde tijd kunnen komen en dan weer naar ander werk gaan. En dan zijn er telers die van op schieten weten en die welke nooit haast hebben. Over en weer worden verwijten geuit over de belemmering om volgens het eigen systeem te kunnen werken. Het is nu eenmaal zo, dat met het contracteren van een gewas, ook de vrijheid van handelen uit handen gegeven wordt. En dat vindt elke contractteler steeds weer een groot bezwaar. WALCHEREN. 3 November 1953. Een droge periode in de herfst zal niet spoedig vervelen, maar aan de andere kant is de regen toch zeer welkom voor de wintertarwe, die op enkele percelen maar een matige stand vertoont. Vooral de grof liggende percelen hebben een dunne stand, als gevolg van het droogliggen van het zaad. De uitbreiding van de oppervlakte wintertarwe is vrij groot, vooral nu de prijzen van gerst en haver zo on gelooflijk snel gedaald zijn. De opper vlakte, die in totaal met granen be- teeld zal worden in 1954, zal dan ook stellig wat lager liggen dan dit jaar. Alleen voor eigen veevoeder voor paarden, varkens en pluimvee, zal men de nodige gerst en haver telen. En ook, omdat men in het bouwplan de granen niet kan missen voor een goede werkverdeling en vruchtopvol ging. Nu de prijs van haver en gerst weer gedaald is beneden de tarwe- prijs, is hiermede de normale verhou ding der graanprijzen weergekeerd. We willen hopen dat onze organi satie, die altijd voor onze belangen op de bres staat, ook ten opzichte van de graanprijzen erin mag slagen, om, via de Stichting van de Landbouw, in overleg met de Regering voor de boer te bereiken, dat de graanteelt lonend blijft, ook al daalt de wereld marktprijs beneden onze kostprijs. De consument in Nederland heeft eerst geprofiteerd van de lage prij zen der producten die vèr beneden de wereldpmarktprijzem lagen. Hier moest de boer het offer brengen. Straks zal de boer weer beschermd moeten worden tegen de te lage we reldmarktprijs, en zal de consument het offer moeten brengen. De Regering heeft eerst de extra winsten voor de boer opgevangen en zal straks ook de verliezen moeten dekken. Hoewel men bij het verschijnen van dit blad op de kalender 7 November kan lezen, zijn er nog enige collega's, die hun jongvee beneden het jaar maar rustig in de weide laten en ook 's nachts niet opstallen. Ogenschijn lijk zien deze dieren er nog aardig goed uit, maar 't lange haar bedriegt erg. Betast men de dieren, dan merkt men pas hoe mager ze zijn, on danks de bietenkoppen, die ze volop krijgen. De nachten zijn veel te koud. Door de drukke werkzaamheden laat men het opstallen van dag tot dag uitstellen. Het kost echter heel wat extra voer, terwijl de groei van het jonge dier ernstig geremd wordt. NOORD BEVELAND. 2 November 1953. De vos mag zijn haren verliezen, zijn streken verliest hij nooit. We zou den dit spreekwoord toe kunnen passen op de herfst in het algemeen en die van dit jaar in het bijzonder. Trok hij de afgelopen maand maar wat een zomerachtig gezicht de laat ste dagen laat hij zich zien in ware gedaante. Nu is het in het algemeen zo, dat men geen verstand krijgt van het weer, „juun"-prijzen en vrouwen. Maar met de herfst is dit bovenal het geval. Wat was de Octobermaand toch mooi en wat is hij toch triest ge ëindigd. Had de laatste dag van deze maand geen roet in het eten gegooid, dan was de Octobermaand van dit jaar geworden tot een maand met een uitermate laag neerslagcijfec. Wat het desondanks nog wel is, al thans voor Noord-Beveland. Tot op 30 October was er, volgens waarnemingen van de heer J. Leen- dertse, nog maar 8.5 mm regen ge vallen (voor 1952 ligt dit cijfer boven de 70). Een lezer uit het Oostelijk gedeelte van het eiland, zal dit cijfer misschien niet geheel vertegenwoor digend achten voor zijn streek; dat het daar toch wel meer zal hebben geregend. Het valt ons n.l. wel eens op, hoeveel eerder de huisvrouwen onder Kamperland en Wissekerke, een „lege regenbakken-klaagzang" aanheffen, dan haar soortgenoten on der Colijnsplaat en Kats. Toen we evenwel eens, wie wordt nu niet moe van een klagende vrouw, de regenstaten, verzameld door de heer M. W. van Arenthals, vergeleken met die van de heer J. Leendertse, Kamperland, hebben we onze schoii- ders opgehaald en kwamen tot het inzicht, dat de regenbakken daar kleiner moesten zijn en/of de vrou wen meer geneigd tot klagen. Eigen lijk maar gelukkig dat er andere regenmeters zijn, dan onze (beminde) klagende wederhelften. We schreven over de herfst en be landden bij vrouwen. Alhoewel dit laatste een alom begeerd terrein voor bespreking is, lijkt het ons raadzaam, om ons levenswil, terug te keren tot de herfst. Voor de droge boer gedeeltelijk en voor de geïnundeerde boer bijna ge heel, was deze regen toch welkom. Dat men in 't algemeen liever met droog weer zijn „peeën uitdoet", spreekt van zelf. Vele percelen win tertarwe gaven een onregelmatige stand te zien, tengevolge van de droogte; en een boer dient ook be dacht te zijn op de oogst van het vol gend jaar. Daarbij komt nog, dat het voor een goede bewaarbaarheid van de voederbieten, niet verkeerd is, als ze nat aan de hoop of in de schuur worden gereden. En nu we schrijven over voederbieten, kunnen we het niet nalaten, tot slot, nog een paar woorden te wijden aan de conser- beta, die de laatste paar weken zozeer in onze belangstelling is komen te staan. Op ongeveer 80 van de 150 plaatsen, waar gewerkt zal worden, met dit conserveringsmiddel, werden de mangels, 't zij in de kuil of in de schuur opgeslagen, behandeld. Ge middeld genomen valt er over de nauwgezetheid, waarop 't algemeen wordt toegepast zeker niet te klagen en we hopen, dat dit zo mag blijven, tot de laatste kuil behandeld is. ZUID-BEVELAND. 2 November 1953. De laatste dagen wordt het weer wat onstuimiger en het lijkt wel of er een einde komt aan de lange droge periode. Voor verschillende percelen tarwe is het wel goed dat ze eens een keer nat regenen. Vooral op de zwaardere grond ligt het land grof en is er een gedeelte van de korrels droog blijven liggen. Maar voor de bietenoogst hopen we dat het niet te nat wordt. Tot nu toe is het bijzon der goed gegaan. De grond was kurk droog en leed bij het mennen hele maal niet. De opbrengst van de bieten valt dit jaar mee; de meeste percelen komen aan de 50.000 kg per ha, of daar boven. Ook het suikergehalte is goed; het gemiddelde komt in ieder geval boven de 16,5 Wanneer er geen bijzondere tegenvalers komen, zal dit gewas een recordopbrengst geven. Met het afleveren van de bieten gaat het minder vlot. Op de meeste bedrijven komt men per week niet aan 1/10 gedeelte. Het lijkt er daar om op, dat het laat in het jaar zal worden vóór de campagne afgelopen is. De laatste weken is er veel inge kuild, zowel suikerbietenkoppen en -blad, als stoppelklaver met voeder bieten. Hierdoor is een flinke voor raad veevoeder voor de winter gewon nen. Dat kunnen we best gebruiken. We zijn ondertussen'al dicht tot de stalperiode genaderd. Dan zullen We onze voorraad voeder dagelijks zien minderen. Om de zekerheid te hebben, dat we over de gehele stalperiode de dieren een goed rantsoen kunnen geven, is het gewenst dat nu reeds een voeder balans opgemaakt wordt. Zien we dan dat er van een voedermiddel een overschot is, dan kunnen we dat ver kopen en er zonodig iets anders voor terugnemen. Wij doen dit eigenlijk nog veel te weinig; het vee zou er echter mee gebaat zijn. Want doorben,rantsoen, waarin de verhouding tussen dQ ver schillende voedingsstoffen goed is, zal de vlees- en vetaanzet groter worden. Daardoor wordt de uitkomst van on ze veehouderij beter. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Het aanhoudend gunstige weer heeft er aan meegewerkt, dat de land werkzaamheden reeds ëeh flirik 'eind gevorderd zijn. De termijn-leveringen, alhoewel op zichzelf zeker zeer nut tig, stremmen het werk op de boer derij. Ook komt het nog al eens vpor, dat er op de fabrieken niet geleverd kan worden vanwege de grote voor raden. De opbrengsten van de bieten zijn goed en o.i. valt het suikerge halte, het grote aantal schieters in aanmerking genomen, niet tegen. Hier en daar wordt nog winter tarwe gezaaid in bietenland. Dit na jaar leent zich daar uitstekend voor: geen valse sporen en geen structuur bederf. Men krijgt bij niet te diep ploegen een behoorlijk zaaibed. Lang niet alle boeren zijn er echter in ge slaagd een goed zaaibed te verkrijgen en velen zien weer al verlangend uit naar een flink buitje. Men klaagt hier en daar nog al over schade door spreeuwen. In de geïnundeerde gronden is vrij veel wintertarwe uitgezaaid. Over de resultaten hiervan is men niet al te optimistisch. De opkomst is zeer on regelmatig, en wanneer men in de grond gaat roeren, vindt men ver schillende geschoten korrels, zónder een behoorlijk ontwikkelde kiem, meestal is deze kiem reeds voor een groot deel afgestorven. O.i. hebben deze gebieden dringend regen nodig. Vooral nu, nu vijwel allen zo goed als klaar zijn met het ploegen en gips strooien. Zoals gebruikelijk organiseert de Z. A. R. Kring Tholen en St. Philips- land in deze maand weer een ontspan ningsavond. Deze avond werd andere jaren steeds met eigen krachten ge vuld, doch dit jaar is men daar van afgeweken. Er is een toneelgroep van de Zeeuwse vereniging uit Dor drecht uitgenodigd, die op 19 Novem ber a.s. het toneelstuk in Zeeuws dialect van mevr. HuismanGriep: „De Floddermadam", op zal voeren. Het belooft een mooie avond te wor den, die wij gaarne in uw belangstel ling aanbevelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6