DEBOERENJEUGD OM IK BEN MAAR EEN BOER ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND BIJEENKOMSTEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Niet alleen voor een inleider is het van belang dat hij zijn woordje weet te doen. Voor degenen die een opmerking willen maken of een vraag willen stel len is het evengoed van belang dat ze zich uit weten te drukken op een voor iedereen verstaanbare en duidelijke wijze. Geloof maar gerust dat het voor de betrokkenen niet prettig is als ze zich niet in staat gevoelen hun mening be hoorlijk kenbaar te maken. Daarom moet er in de afdelingen terdege aan dacht aan de spreektechniek worden geschonken. Liefst in een zeer eenvoudige vorm die voor ieder lid begrijpelijk is. Ons lijkt de wedstrijdvorm de meest ge schikte, daar deze een zekere stimulans inhoudt de prestaties te verbeteren. Vanzelfsprekend kan men ook op iedere vergadering één of meer personen aan wijzen, doch de praktijk leert dat velen er erg tegen op zien als ze niet in een wat groter verband worden opgenomen. Dat is begrijpelijk. Want het gaat bij het spreken in het openbaar om twee hoofdzaken 1°. De oefening, die een zekere routine geeft. 2°. Het besef, dat men niet voor een ander hoeft onder te doen. Het ontbreken van dit besef komt vaak voort uit een soort minderwaardig heidsgevoel. De oefening kunnen we in de afdelin gen voldoende verzorgen; de durf er mee te beginnen is echter veel rrioeil- ljjker bij te brengen. Niet voor niets heet het contactorgaan van één der be langrijkste opleidingsinstituten voor welsprekendheid: „De riem onder het hart". Wie zo'n blad wel eens heeft doorge nomen weet dat de inhoud neerkomt op het steeds weer in andere toonaar den herhaalde: „Je kunt het net zo goed als een ander". Oud-cursisten vertellen hoe ze vroe ger hun mond niet durfden open te doen en nu kunnen praten als Brug man. Kortom de lezer wordt op alle mo gelijke manieren er van overtuigd, dat hjj net zo goed het woord kan voe ren op een vergadering als een ander. Ongetwijfeld is dat waar. Doch de kos ten van dergelijke cursussen zijn wel erg hoog, om niet te spreken van over dreven hoog, in vergelijking met dat gene wat men er opdoet. Merkwaardig genoeg worden deze cursussen wel bezocht door personen die van de gelegenheid om in het open baar te spreken in hun afdeling geen gebruik hebben gemaakt toen die er was. Ze willen een speciale cursus vol gen om zich in dit onderdeel te be kwamen. Omdat ze daar alles van ver wachten. En als men dan de resulta ten ziet van de cursussen die het afge lopen jaar werden gehouden, kan men maar moeilijk enthousiast zijn over de vorderingen van de deelnemers. Dezer dagen hoorden we iemand, die de eerste les van een dergelijke cursus had bijgewoond, vertellen, hoe het daar toeging. Hij vertelde ons hoe de leer lingen één voor één naar voren wer den geroepen en een korte toespraak ALG. VERGADERING VAN DE LANDBOUWJONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND. i op Zaterdag 14 November 1953 te 14 uur in de Prins van Oranje" te Goes; MORGENVERGADERING (huishoudel. gedeelte) aanvang 11 uur. 1. Opening door de voorzitter. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededelingen. 4. Financiële positie dec ver eniging en begroting voor het jaar 1954. 5. Overzicht van de huidige en toekomstige werkzaam heden der vereniging in provinciaal verband. 6. De streekvoorzitters spre ken over het onderwerp: „Moeilijkheden en mogelijk heden in onze streek". MIDDAGVERGADERING aanvang 14 uur. 1. Openingsrede door de voor zitter. 2. Toespraak van de heer Al. Jongkind over het hulpver- leningswerk in het ramp gebied. 3. Rede van Drs Louwerse: „Kanttekeningen bij het sociaal-economisch werk in Zeeland. 4. Inleiding tot de discussie door de heren C. Burger en B. Meijers. 5. Algemene discussie. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Op 18 Oct. vergaderde de Z. P. M. te Oudclande in de lagere landbouw school. De opkomst was zeer goed. Als gast was mej. C. Boogerd aan wezig, die over haar ervaringen in Amerika zou spreken. In 't bijzonder stond zij stil bij het onderwijs aan de school waar zij zelf gestudeerd had, terwijl zij door mid del van lichtbeelden de aanwezigen vaei het Amerikaanse landschap deed genieten. Als dank werd mej. C. Boogerd door de presidente een plantje over handigd. Vergadering L. J. G. afd. Oostkapelle op 16 Oct. Op deze avond hield P. Maljaars een inleiding over „Inkuilen". Hij besprak de verschillende methoden en lichtte de maatregelen toe, die ge nomen moeten woeden voor een zo goed mogelijk product. Voor de - veebeoordelingswedstrijd gaven zich 10 leden op. Ook was er animo voor een ploegwedstrijd op het eigen bedrijf. Door de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" werd gelegenheid geboden een cursus in „Verenigings techniek" of „Veevoeding" te volgen. Ter afwisseling werd gedeclameerd en geïmproviseerd. De voorzitter de heer J. Poppe, sloot deze avond met een oproep aan alle leden om de schouders onder ons L. J. G.-werk te zetten in afdeling, streek en provincie. Vergadering streek Walcheren op 22 Oct. Als spreker was uitgenodigd Ir Lugtmeijer, die sprak over: „De boer in een veranderd Nederland". In deze tijd komt het er voor het platteland op aan te komen tot een persoonlijke bewustwording, een ge- zamelijke verantwoordelijkheid en een stijlvol eigen cultureel leven. Na dit betoog werden discussie groepen gevormd om een aantal vra gen te bespreken. De leiding van deze avond berustte bij de streekvoorzitter de heer W. van Liere. De L. J. G. afd. Goes vergaderde op 28 Oct. Dr. A. Langebeke hield een inleiding over Grond- en Pachtzaken. Ter verduidelijking vertoonde hij lichtbeelden over dit onderwerp. Als secretaris werd de heer L. de Jager gekozen in de plaats van de heer C. de Jager, die in militaire dienst moest. Voor de veebeoordelingswedstrijd gaven zich 8 leden op. 7 December zal begonnen worden met het plukken van het maïsproef- veld. moesten houden. Er trad ook een be woner van het platteland naar voren <jie begon met: „Ik ben maar een boer en daarom U begrijpt het wel. Hij wilde de toe hoorders even vertellen dat je van een boer niets kunt verwachten als het op spreken aankomt. De verteller ver klaarde ons dat hij zich diep geschaamd had. Inderdaad lijkt ons dit een minder goed begin van een toespraak. Toch hoort men deze verklaring in allerlei toonaarden in gesprekken en op ver gaderingen. We moeten daar eens een eind aan maken, omdat het een zinloos gezegde is, dat moet dienen als een goedkope verontschuldiging voor het falen van pogingen zich uit te drukken. We zullen in de afdelingen deze ge zegdes het beste de kop in kunnen drukken door het spreken in het open baar veel te gaan beoefenen. De bewuste boer zal na afloop van de cursus zijn toespraken wel op een andere manier beginnen. Doch er blijven nog zoveel andere over, B. Meerdere malen zijn er in dit blad artikelen over Frankrijk geplaatst, veelal van leden die er enige tijd ver toefden. Ook dit artikel zal over Frankrijk gaan en wel zoals ik het zag. Mijn eerste kennismaking met Frankrijk dateert uit Juli 1950. Met nog een drietal L. J. G.-ers maakte ik de Z. L. M.-excursie mee, waarbij verschillende fruitte el tbedrij ven rond Parijs bezocht werden. Onze belang stelling gold toen echter meer wat er in, dan wel wat er rond Parijs te zien was. Een verslag van deze excursie is toen verschenen in 't Landbouwblad, zodat ik hier van af kan stappen en kan overgaan libt tot mijn tweede bezoek aan Frankrijk. Dit voorjaar kreeg ik, na enige maanden meC puin-, modder- en zand- ruimen, enige weken met gasolie en antiroest doorgebracht te hebben van een vriend het aanbod per motor naar kennissen van hem op een land bouwbedrijf in de buur,3 bij Reims te gaan. Terwijl ook een tocht per mo tor door de Vogezen op 't programma tlond. Een aanbod dat graag aangenomen werd, zodat we na de rodige voor bereidingen aan motor n papieren op een Vrijdag met moo: weer start ten. Eerst met de boot a aar 't vaste land en daarna in snel tempo naar de Belgische grens, waar men ook al wakker was. Zo wakker zelfs dat men dacht dat ik spek onder mijn jas vervoerde. Toen dat niet 't geval was en er ook in mijn tas niet veel onrechtmatigs te vinden was, konden we verder. Met één enkele onder breking voor een Belgische café filtre in één ruk naar de Belgisch-Franse grens. Hier hadden we nog minder moeilijkheden dan in een stad bij 't oversteken van een straat. Maar zie, 1 km de grens over en bij een dorp een politie-agent voor controle der papieren. Pas van vriend niet in orde. 'k Geef m'n eigen pas denken de: Die is in ieder geval goed, dan zal hij wel geloven, dat die eerste ook goed is. Maar ik krijg te horen, dat ook die niet in orde is. 'k Heb toen vriendelijk gevraagd uiteraard in 't Hollands of hijzelf wel in orde was. Nadat een passerend automo bilist opheldering gegeven had, kon den we verder. We maakten nu ook kennis met de eerste hellingen. De eerste flinke plaats Maubeuge werd gepasseerd. De wegen zijn behalve in de dorp jes opmerkelijk goed. Ook de rich tingborden zijn goed, al staan ze soms niet op de meest voor de hand liggende plaatsen. Na 't passeren van vele dorpjes en gehuchten, waarbij in één dezer plaatsen in een typisch Frans café gegeten werd, verder naar Laon. In deze plaats, gelegen op een heuvel, heeft men een prachtig uitzicht over het Noord-Franse land. Bossen, heu vels en dalen met glooiende akkers, waartussen smalle kronkelweggetjes naar boven opklimmen. Een land schap zo geheel anders dan wat men gewend is en juist daarom voor ons zo mooi. (Slot volgt.) N. FILIUS,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5