Stemmen uit de praktijk TEELTVERGUNNINGEN ig l NATIONALE TUINBOUW ret Uw Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek UJbeni iverantwoordelijk poor* de* verzorging va en vrouw- i^de* opvoeding] pan* Uiv kin tieren ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DE FRAMBOOS. Als wij een ogenblik stil willen staan bij de Framboos in onze fruitteelt dan bemerken we allereerst dat dit klein fruitras zich alleen thuis- voelt in de kleine bedrijven, liefst beneden 2 ha. Zeer intensieve teelt. Het afgelopen seizoen heeft aangetoond, dat alleen de intensieve teelt van mooie stuk vruchten aangeboden in de zgn. kratten met doosje, lonend is. De industrieprijs schommelde steeds om de op- houdprijs wat zeker voor Zeeland niet lonend ge noemd kan worden. De exploitatie-prijs van de Frambos ligt reeds hoog en als daarbij nog komt de hoge plukprijs dan schiet er voor de onder nemer niet veel over. Mogelijk dat er in ons land gebieden zijn met veel grote gezinnen en weinig werkgelegenheid waar nog met winst industrie producten gekweekt kunnen worden. In Zeeland, speciaal in de fruitcentra, is werk gelegenheid voor vrouwelijke en jonge krachten te over zodat deze teelt zich zeker niet leent voor be drijven die steeds tijdelijke werkkrachten moeten aantrekken. Men zou hierdoor zijn werkverdeling nog maar moeilijker maken. Is dan de teelt van Frambozen voor de industrie voor ons zodoende in het algemeen niet aan te bevelen, hoe is het dan met de teelt voor de consument of diepvries; kort om, met de fijne teelt? Prijsverloop. De prijzen van het afgelopen seizoen hebben weer bewezen dat voor dit product veel vraag kan zijn met goede, soms met hoge prijzen. Het nieuwe ras de Malling Pronsen, het ras met de „droge" voeten, heeft het wel zeer goed ge daan maar ook de Preussen en Hormet gaven een goed beeld. Maar het vraagt ook zeer veel aandacht, wil men met een goed product aan de markt komen. Aller eerst moet men zeer geschikte grond hebben, niet te nat en ook weer niet te droog. Deze toestahd te hebben, zowel in een droog als i fI I r Jin if een nat jaar is al een kunstwerk op zichzelf. Dan de vele ziekten waar de Framboos aan onder hevig is. Het aanbinden, uitdunnen en grondbewerking vraagt veel handwerk en is kostbaar. Dan komt de pluk wat veel arbeid en routine vraagt plus het vervoer naar de veiling. Onnodig er aan toe te voegen, dat men deze dure maar prachtige teelt aan de kleine bedrijven moet overlaten die dicht bij een veiling gelegen zijn waar afzet is, b.v. Kapelle, de consumptie-veiling van frambozen bij uitnemendheid. Mijns i.z. zullen de kwekers van een goed product weer tevreden zijn. Wie die niet gehad heeft zal er niet beter van geworden zijn. Is verbetering in de afzet mogelijk? Al kan men in Zeeland dan een goed product kweken, het vervoer voor het product is nog een groot probleem. 's Morgens geplukt, 's middags geveild en op zijn vroegst 's avonds in de grote steden. Dit is veel te lang en komt het product niet ten goede. Vooral een vrachtauto volgeladen met kisten, bushels en kratten, slecht verend lijkt me geen goed vervoermiddel voor dit uitermate tere pro duct. Zou dit geen punt van studie waard zijn om hierin verbetering te krijgen? De verre afstand van Zeeland naar de consument is een handicap. Ik denk in dit verband aan de restaurants in de grote badplaatsen. Wanneer het daar opgediend wordt moet het er zeker smakelijk en lekker uitzien. Dit kan nooit als het product een lange schommelende warme reis gehad heeft. Met de vakkennis en de energie van vele kleinfruittelers is een prima pro duct te telen als er afzetmogelijkheid is. Het gebrek aan cultuurgrond, juist in de fruit centra, betekent, dat het in de richting gezocht moet worden van een hoog rendement per m2. Misschien dat de veilingen en de afzetinstanties in dezen iets kunnen doen. Het beste met de framboos voor de toekomst. Tot de volgende maal, JAAP UIT 't BOGERDJE. er Voor het verkrijgen van vaste tuinbouwteeltver gunning worden door het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit de volgende onderstaande eisen ge steld. Groenteteelt. Om voor een Erkenning als bedrijfsgenoot A, met een daaraan verbonden aanvraag nieuw teelt- recht in aanmerking te komen, moet een aanvra ger aan de volgende eisen voldoen. a. Hij dient eerst de verschuldigde aanvraagkos- ten te voldoen, bij voorkeur door storting op postrekening no. 239230 t. n. v. de P. V. C. voor Zeeland, Grote Markt 24 te Goes. Deze kosten bedragen 15, b. Aanvrager moet meerderjarig zijn. Hij moet een voldoende opleiding hebben gehad en over voldoende theoretische en practische vakbe kwaamheid beschikken. c. Aan de eis van theoretische vakbekwaamheid wordt geacht te zijn voldaan, indien de aan vrager in het bezit is van het diploma van een Algemene Tuinbouwwintercursus waarin de groenteteelt als hoofdvak werd onderwezen, dan wel een daarmede gelijkstaand of hoger- staand diploma. d. Aan de eis van practische vakbekwaamheid wordt geacht te zijn voldaan, indien de aan vrager in de periode van de tien aan de aan vraag voorafgegaan zijnde jaren gedurende 5 achtereenvolgende jaren onafgebroken in de tuinbouw is werkzaam geweest. e. Bij een afwijzende beschikking worden de voor de aanvraag genoemde betaalde kosten niet gerestitueerd. Een erkend groenteteler (iemand welke Bedrijfs genoot A is, en dus de beschikking heeft over een oppervlakte vast tuinbouwteeltrecht), kan uitbrei ding van zijn teeltrecht vragen door een aanvrage „Aanvullend tuinbouwteeltrecht" in te dienen. De daaraan verbonden aanvraagkosten bedragen 10. Het verdient aanbeveling dat de aanvrager bij een dergelijke aanvrage uitvoerig uiteenzet waar om hij uitbreiding van zijn teeltrecht wenst, aange zien het Bedrijfschap in de meeste gevallen afwij zend tegenover dergelijke aanvragen staat. Een erkend groenteteler kan ook uitbreiding van zijn teeltrecht bekomen door middel van overname van derden. In dit geval wordt een aanvrage over schrijving in behandeling genomen. De daaraan verbonden overschrijvingskosten bedragen even eens 10,Dergelijke aanvragen worden vrijwel altijd toegewezen. Een niet-erkende groenteteler welke teeltrecht van derden kan overnemen, moet dus eerst wor den erkend als Bedrijfsgenoot A (groenteteler), aanvraagkosten 15,— 10,overschrijvings kosten. Vanzelfsprekend moet hij aan de gestelde eisen voldoen. Gespecificeerd zijn de kosten voor de verschil lende aanvragen aldus: a. Erkenning A teeltrecht ƒ15 b. Overschrijving teeltrecht 10, c. Aanvullend teeltrecht 10, d. Erkenning A overschrijving 25, Fruitteelt. Evenals bij de erkenning voor groenteteelt moe ten ook voor eenzelfde erkenning als fruitteler, eerst de aanvraagkosten worden voldaan. Deze bedragen eveneens 15, Om voor een erkenning als Bedrijfsgenoot B (fruitteler) in aanmerking te komen moet o.m. aan dezelfde voorwaarden worden voldaan als on der de punten a, b, c en d bij de groenteteelt zijn omschreven, met dit verschil, dat men voor „groen teteelt" nu „fruitteelt" leest. Een erkende fruitteler kan uitbreiding van zijn bestaande fruitaanplant aanvragen door hiertoe een aanvrage uitbreiding boomgaard in te dienen. De daaraan verbonden kosten bedragen 10, De gevraagde uitbreidingsvergunning wordt toe gewezen, mits de bestaande aanplant er goed ver zorgd uitziet. Sedert 1 October j.l. is er een nieuwe regeling van kracht geworden, welke betrekking heeft op overname van bestaande boomgaarden door erken de fruittelers. Voordien moest een erkende fruitteler, welke een bestaande boomgaard overnam, hetzij door aankoop, huur of pacht, hiervoor geen uitbrei- dingsaanvrage indienen. Thans moet dit wel ge beuren. Eveneens moeten er 10,aanvragings- kosten worden voldaan. Een niet-erkende fruitteler, die een boomgaard wil aanplanten, en daarnaast tevens een bestaande boomgaard overneemt of koopt, is 15,aan vraagkosten verschuldigd voor de erkennning als bedrijfsgenoot B. Daarnaast moeten voor de be staande boomgaarden geen aanvraagkosten wor den betaald, aangezien beide handelingen op één aanvraag kunnen geschieden. De verschuldigde aanvraagkosten aan genoem de aanvragen verbonden, zijn dus: a. Erkenning als Bedrijfsgenoot B 15, b. Uitbreiding bestaande boomgaard (nieu we aanplant) 10, c. Uitbreiding bestaande boomgaard (met bestaande aanplant) 10, d. Erkenning als Bedrijfsgenoot B (met be staande aanplant) 15, 3 Nov. November is in 't land en het lijkt of het mooie, warme weer met de Octobermaand is meegegaan. Het is dan ook een jas kouder dan de vorige week. Het is ook wat vochtiger geworden en er is wind gekomen. Zaterdag hadden onze dijkdichters in Ouwerkerk er al veel last van. Al moeten we er bij zeggen, dat er zelden zo'n kalme Octobermaand is geweest. Laten we hopen, dat het weer mee moge werken om het laatste gat te dichten en er weer begonnen kan worden met de opbouw van het eiland. Woensdag het feest der R. L. W. S. te Goes, dat sober is gevierd in verband met de Februariramp. Het zou ook fout zijn geweest, wanneer daar grote feesten aan verbonden waren geweest, nu op som mige plaatsen nog wordt geworsteld om het zijn of niet zijn. Toch geloven we, dat deze ontwikke lingsdag in de smaak is gevallen en de zeven on derwerpen, die zich kenmerkten door kortheid en duidelijkheid, de bezoekers meer interesseren dan urenlange betogen. Er waren ruim 300 oud-leerlingen present van de 1100, die in die zestig jaar het diploma hadden ontvangen. Van deze 1100 is een groot gedeelte in Nederland gebleven, doch velen zijn er uitgezwermd over alle werelddelen. Men vindt er in Canada, Amerika, Zuid-Amerika, Indië, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika. Hun beroep is hoofdzake lijk landbouw, hoewel men er ook hoofdonderwij zers, winkeliers, landmeters, rentmeesters, admini strateurs, zelfs is er één hoofdmanager der Wrig- ley kauwgom industrie in Washington bij. In N.- W. Canada, waar men zich nog waant in de tijd der Wild West, woont er één op een grote ranch als paardenhandelaar. In ons land bekleden zij in hun woongemeenten belangrijke functies bij aankoopverenigingen en boerenleenbanken, zijn lid van de gemeenteraad of wethouder, zelfs zijn er burgemeesters onder. In waterschapsbesturen hebben zij leidende functies en velen ziet men na de ramp zich instellen op de nieuwe plannèn en onderzoekingen. Ook in de be sturen der coöperatieve suiker- en kunstmestfabrie- ken geven zij leiding. Te veel om op te noemen. De R. L. W. S. heeft een goede naam. Deze is zeer zeker te danken aan de actieve vroegere directeu ren, Ir Kakebeeke, Ir Stevens en Ir Drogendijk, die herdacht zijn op deze vergadering. Ook het lerarencorps heeft aan de bloei dezer school meegewerkt. Namen als Camman, v. d. Hoek, v. d. Broeke, v. d. Vliet, Zwagerman, Hofstra, Mesu, Ir v. d. Plassche, Ter Haar, Van Baak, mogen met ere worden genoemd. Zij allen hebben hun hele persoonlijkheid in hun werk aan de school gelegd. Moge de huidige directeur, wien het werk voor en aan de leerlingen dezer school nooit teveel is, met het actieve lerarencorps, gegeven zijn, nog vele leerlingen aan deze rustige school op te leiden en zo mede te werken aan de bloei van de land bouw in Nederland en in Zeeland in het bijzonder. .Doch wat gebeurt er met hen, wan» neer U er eens niet meer mocht jzijn?' jWeet U, dat U de financiële zorg k voorfdö "toekomst'leunt afwentelen [op d®jNATIONALE Iaat ü|hIerovervrijblijvend voor^ - dichten door de vertegenwoordigers O. en deskundigen van de grootste maatschappij in Nederland, de LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 130. ROTTERDAM, TEL. 82700 Ru I 1111 ardVe rzekérdbed ra «f lüaiBJ-Miwiu-^VwTiii» in i «Sa

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 11