Het Agrarisch Film-festival te Rome ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Een succesvolle dag ..PAK AAN" ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DEBOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. (Van een bijzondere medewerker.) De pessimisten, die een provinciale bijeenkomst van onze vereniging op Zaterdagavond voor onmogelijk hiel den, zijn gelukkig beschaamd gewor den. We rekenen onszelf hier ook on der. De belangstelling voor de avond bijeenkomst van de „Groninger-dag" heeft die van de toneelvoorstelling 's middags nog overtroffen. We zullen niet proberen een ver slag te geven van deze dag. Waar de dagbladen er reeds een ruime plaats voor hebben uitgetrokken en vele honderden leden aanwezig geweest zijn, lijkt ons dit zonder meer over bodig. We willen alleen een paar con clusies uit deze dag trekken, die voor onze vereniging van belang zijn. Het uitnemende spel van de leden der Rederijkerskamer uit Usquert heeft ons laten zien waar amateurs, onder goede leiding van een regis seur, toe in staat zijn. Daarmee beweren we zeker niet dat we in de L. J. G. dergelijke resul taten zouden kunnen bereiken. Een groot verschil is immers direct al de hogere leeftijd van de spelers en het eenzijdige programma van de rede rijkerskamers, die zich uitsluitend bezig houden met toneelspel en decla matie. Terwijl in de L.J.G.-afdelin- gen dit werk maar sporadisch wordt beoefend en vaak alleen nog maar om de donateurs ieder jaar een avond bezig te houden. Begrijpt U het verschil? Het was aan de andere kant goed, dat wij 's avonds onze gasten hebben laten zien hoe veelzijdig ons werk kan zijn. Dat we daarbij er niet in zijn geslaagd zelf een zangkoor op te brengen, moet voor ons een aansporing temeer zijn de mogelijkheid hiertoe goed te over wegen. Het optreden van het L.J.G.-orkest uit Hoek heeft ons in de mening ver sterkt dat de vorming van meerdere kleine muziekgezelschappen tot de bereikbare mogelijkheden behoort. Ook de vorming van gemengde volksdansgroepen zal in de naaste toekomst aangemoedigd moeten wor den. Terwijl, niet te vergeten, het toneel spel op een hoger plan gebracht zal moeten worden door het aantrekken van goede regisseurs. We zouden deze punten willen schrijven op de agenda van alle streeksbestuursvergaderingen, omdat we van mening zijn dat deze gezel schappen door de streekbesturen op gericht moeten worden en ook finan ciële steun hiervan dienen te ontvan gen. Deze gezelschappen kunnen de diverse ontspanningsavonden van de streek opluisteren en daarnaast ook op streekavonden en provinciale bij eenkomsten optreden. Als we het programma van de meeste afdelingen bekijken, moeten we een zekere eenzijdigheid consta teren. Wat begrijpelijk is, omdat vaak afdelingen met een gering leden aantal de kracht op moeten brengen een zwaar toneelstuk in te studeren en daarnaast nog het gewone werk moeten laten doorgaan. De film begint een steeds grotere plaats in te nemen in de landbouw voorlichting, waarbij men niet alleen moet denken aan voorlichting op het gebied van bemesting, gewassen- keuze, ziektebestrijding enz. Men moet zich integendeel voorstellen, dat het gehele leven op het platteland onder het zoekend oog van de film camera komt te vallen: het landleven zélf wordt gefilmd, maar men heeft daarbij een bedoeling. Het gaat et: niet om, om „zo maar" de boeren aan het werk te laten zien, doch om zowel de mooie als de zwakke plekken van het landleven te belichten. Dit alles is een onderdeel van het algemene streven in de wereld om de productie van de bodem en van het vee zoveel mogelijk te verbeteren ten behoeve van de voedselvoorziening in het al- ALG. VERGADERING VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND. op Zaterdag 14 November 1953 te 14 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. MORGENVERGADERIN G (huishoudel. gedeelte), aanvang 11 uur. 1. Opening door de voorzitter. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededelingen. 4. Financiële positie der vereniging en begroting voor het jaar 1954. 5. Overzicht van de huidige en toe komstige werkzaamheden der vereniging in provinciaal ver band. 6. De streekvoorzitters spreken over het onderwerp: „Moeilijkheden en mogelijkheden in onze streek". MIDDAGVERGADERING aanvang 14 uur. 1. Openingsrede door de voorzitter. 2. Toespraak van de heer Al. Jong kind over het hulpverleningswerk in hpt rampgebied. 3. Rede van Drs Louwerse: „Kant tekeningen bij het sociaal-econo misch werk in Zeeland. 4. Inleiding tot de discussie door de heren C. Burger en B. Meijers. 5. Algemene discussie. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. We hebben het een tijdlang gezocht 'in de richting van de éénacters, doch zijn daar, gezien de inhoud en het be perkte aantal, weer wat van terugge komen. Een andere oplossing zou gevonden kunnen worden door de vorming van streektoneelgezelschappen die 2, 3 of 4 voorstellingen per winterseizoen geven. Niet alleen zou daardoor het afdelingswerk minder gestoord wor den, doch tevens Zou het peil der voorstellingen, door een zwaardere selectie van de spelers, opgevoerd kunnen worden. Wanneer een derge lijke avond opgeluisterd kan worden door muziek, zang en volksdans te verzorgen door streekgezelschappen, zouden we met minder moeite goede programma's in de afdelingen kun nen geven. Waar het hart van onze organisatie tenslotte ook klopt. Het zijn maar een paar ideeën, die zo eens bij ons opkwamen. Waar zo'n Groninger-dag al niet goed voor kan zijn! B. gemeen en van de welstandsverho ging van de boerenbevolking in het bijzonder. Het was echter onbekend wat er nu eigenlijk aan filmmateriaal in de ver schillende landen van de wereld be stond. Sommige landen zijn buiten gewoon actief in landbouwtechnisch opzicht, andere zijn bijzonder be gaafd wat de artistieke kant van de film betreft en in weer andere zijn commerciële instellingen belangrijke producenten van films, die op de productieverbetering van de land bouw betrekking hebben. Dit zijn dan meestal fabrikanten Van land bouwmachines of kunstmest, dan wel van ziektebestrijdingsmiddelen e.d. Evenals deze instellingen door hun machinedemonstraties, proefvelden en bestrijdingsproeven aan de land bouwvoorlichting grote diensten be wijzen, doen zij dat ook door middel van hun films. Waarschijnlijk weet de lezer dat er deze zomer in Rome een grote land bouwtentoonstelling is gehouden, die in Juli begon en die Zaterdag eindigt. In het kader van deze tentoonstel ling werd van 312 October j.l. een „Agrarisch film-festival" gehouden, waarvan de bedoeling was een over zicht te geven van de schat aan film materiaal, die in de gehele wereld be schikbaar is. De films zouden ook worden beoordeeld op hun artistieke en agrarische waarde en men mocht dus aannemen, dat dit inderdaad een gebeurtenis van betekenis zou wor den. De belangstelling voor dit festi val, voor zover het betreft de inzen ding van films, is heel groot ge weest. Omstreeks 400 films werden ingezonden uit bijna alle landen ter wereld. Rusland en de andere landen achter het IJzeren Gordijn niet uti- gezonderd. De algemene strekking van de films was natuurlijk de verhoging van de productie, de bestrijding van ziekten, de bewerking van de bodem, water beheersing, kortom alls wat men kan noemen vergroting van de vakkennis van de boer. Dit waren echter zelden de meest boeiende films. De belang stelling werd dikwijls meer gewekt door films, die laten zien hoe de bevolking in een bepaald land leeft of welke resultaten men heeft be reikt met algemene verbeteringen. Als landbouwvoorlichting heeft b.v. een film over de tabaksteelt in Japan of de bestrijding van de sprinkhanen plaag in Arabië, dan wel van de Tsétsé-vlieg in Zuid-Afrika heel wei nig waarde, maar dat neemt niet weg dat deze films op zichzelf interes sant zijn. De organisatie van het film-festival liet echter zeer te wensen over. Na een grandioze opening met honder den gasten in avondkleding, met een demonstratie van volksdansen er ,ia en na een vuurwerk tot besluit, was er verder van enige organisatie niet veel anders meer te bespeuren dan dat op tamelijk geregelde tijden een aantal films werd gedraaid. Blijk baar hadden de organisatoren in liet vuurwerk al hun kruit verschoten. De zalen bleven dan ook in het ver dere verloop van een week nagenoeg leeg. Wij kregen de indruk, dat de Italia nen boven hun macht hebben willen grijpen. Zij hadden een uitstekende gedachte, maar bleken niet bij mach te deze te verwezenlijken. Dit is des temeer te betreuren omdat het initia tief op zichzelf zo bijzonder goed was. Komt leden der L. J. G. Het verenigingsseizoen is daar. Besteedt uw vrije tijd ermee, Want ledigheid betekent gevaar! Wees een actief lid Met eigen initiatief. Een L. J. G.-er(ster) waar pit in zit, En sta niet op non-actief, Want een bloeiende L. J. G. Kan alleen maar ontstaan Uit leden, die werken mee. Leden, die weten van „Pak Aan". R. M. Bovenstaande twee woordjes moe ten ons winterprogramma, ons werk en ons leden zelf bezielen. In al hetgeen wij in deze winter doen, in vergaderingen, cursussen en onze avonden, en bij alles wat met onze vereniging in verband staat, moet het tintelen en bruisen van deze twee kleine woordjes: „Pak aan." Wij, de plattelandsjeugd van Zee land, die ons één voelen in onze L. J. G„ moeten meer de waarde leren ken nen van onze vereniging. Tengevolge van onze moderne be schaving en samenwerking zijn wij niet alleen provinciaal, maar ook na tionaal, zelfs internationaal, van el kaar afhankelijk. Het begin van samenwerking vin den wij in de kleine verenigingen en organisaties, welke steeds hogerop klimmen tot aan internationale orga nisaties en bonden, zoals b.v. F. A. P„ Benelux, het Atlantisch Pact, en in de toekomst misschien een „Verenigd Europa.'* Dit alles heeft tot doel het behartigen van de belangen van de bij de organisaties aangesloten lan den op sociaal, economisch, cultureel en defensief gebied. U zult bij u zelf denken: „Wat heb ben wij als L. J. G. daar nu mee te maken, wij als een kleine vereniging zonder tastbare stoffelijke belangen!" Het is echter van het grootste be lang, dat wij weten wat er in wereld te koop is. Hoe jong wij ook zijn, wij moeten ons evenwicht trachten te vinden in de chaos van deze tegenwoordige wereld, in ons eigen land met al zijn problemen (overbevolking, beroeps keuze, emigratie, enz.). En daarvoor hebben wij nodig een algemene ontwikkeling, die wij naast scholing, kunnen vinden in de L.J.G., welke rust op een onwrikbare basis, onze grondslag. Ik vestig speciaal de aandacht op kunnen, want wij kunnen die ontwik keling niet vinden in alleen maar ont spanning, wat meestal hoofdzakelijk in de aandacht ligt van het overgrote deel der leden. Maar ook de gewone vergaderin gen met hun sprekers en discussies horen bij die algemene ontwikkeling. En als elk lid hiervan bewust is, of bewust wordt, dan zullen de woorden „Pak Aan", hen tot leven brengen. Hij zal dan worden een met energie geladen lid, die zijn voprzitter en be stuur niet alleen zijn medewerking verleent in feestavondjes en gecom bineerde vergaderingen, maar ook op gewone vergaderingen behulpzaam is, die zelf inleidingen houdt, aan de discussies deelneemt en aandacht •heeft voor de sprekers. Dit alles, gecombineerd met ge zonde ontspanning, zal hem maken tot een gelukkig, evenwichtig mens, die de toekomst met open ogen durft aanzien, omdat hij weet wat er in de wereld te koop is en omdat hij weet wat hij wil. En onze L. J. G. zal groeien en bloeien tot in lengte van dagen, om dat wij weten wat „aanpakken" be tekent voor ons eigen verdere leven en onze L. J. G. EEN OOST. ZW.-VL. L. J. G.- MILITAIR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5