MELKWINNING EN VEEVERZORGING ZITDAGEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Waar Zeeland een practisch uitgesproken akker bouw provincie is, zijn velen geneigd de betekenis van de aanwezige veehouderij en melkproductie te onderschatten. De aanwezigheid van ruim 80.000 stuks rundvee vertegenwoordigt een niet onbelangrijke waarde. De totale jaarlijkse melkproductie van 90 milliocn kg, waarvan 40 miïlioen kg melk wordt geleverd aan de 7 in Zeeland aanwezige zuivelfabrieken, vormt een onmisbare schakel in het bedrijfsleven. De financiële opbrengst hier van met de vee-omzet van duizenden stuks, vormt toch voor velen de hoofdbron van het inkomen en voor een groot percentage een niet onbelangrijke bron van neveninkomsten. Tevens mogen we de waarde van de stalmest niet onderschatten voor het bouwland vanwege de grote biologische beteke nis voor het op peil houden van de structuur en het activeren van de functie van de bodem. In zijn algemeenheid moeten we constateren, dat in onze provincie op het gebied van vee- en stalverzorging, de wijze van melken en de winning en behandeling van melk, in vergelijking met andere gebieden, nog een grote achterstand is in te halen. Doelmatig ingerichte, met vakkundig personeel uitgeruste zuivelfabrieken, welke we in toenemen de mate aantreffen, kunnen nooit goedmaken wat aan de grondstof, de melk, vóórdat deze de fabriek bereikt, is bedorven. Uit slechte afgeleverde melk is niet anders dan een slecht of hoogstens matig melk- of zuivel product te bereiden, wat bij de afzet een niet onbelangrijke financiële rol speelt. aanpakken is er voor de geplaagde boer uitkomst te verwachten. Wat het P. B. O. betreft, er is overeenstemming bereikt met de Sociaal Economische Raad, de S. E. R., het toporgaan op dit gebied. Het wachten is op de afkondiging door de Overheid. Nu de economische situatie niet zo rooskleurig lijkt, is het mogelijk, dat de bruikbaarheid van dit apparaat spoedig zal worden getoetst, vooral als haar bij de Landbouwwet bevoegdheden niet wor den onthouden. Spreker eindigde zijn rede met de volgende woorden: „Hoewel er dus vele moeilijkheden op onze weg blijken te liggen, is het toch niet zo, dat we dit jaar met de meest pessimistische verwachtingen moeten beëindigen. Er zijn naast de tekenen aan de wand toch ook nog vele verschijnselen, welke reden tot meer optimisme geven. Al was het alleen maar, dat onze Overheid nu toch ook de moeilijk heden ziet. In het besef, dat moeilijkheden er zijn om over wonnen te worden en dat de mens, die zich hiertoe zet, zal worden gesterkt, moge de Nederlandse boerenstand de toekomst tegemoet treden." Afschaffing Vereveningsheffing gevraagd. Nu wij het toch over het K. N. L. C. hadden, ver melden wij, dat dit landelijk orgaan zich in samen werking met de twee andere landbouworganisaties gewend heeft tot de leden der Tweede Kamer om de afschaffing van de vereveningsheffing te be pleiten. Dit vraagstuk klemt temeer nu de lasten van het bedrijfsleven door de aanstaande loons verhogingen opnieuw zwaarder gaan worden. De vereveningsheffing, een Duitse maatregel, wordt allerwege, aldus dit adres, als een zeer on rechtvaardige belasting gevoeld, omdat zij niet naar draagkracht of naar resultaten wordt gehe ven en omdat zij de arbeidsintensieve bedrijven het zwaarste treft. Mede met het oog op de prijsontwikkeling op de wereldmarkt van de agrarische producten zou thans een afschaffing dubbel noodzakelijk zijn. Of dit adres succes zal hebben menen wij te moeten betwijfelen, daar naar verluidt de regering de.inkomsten hieruit niet kan missen. Toch is het zeer goed, d'^t er nogmaals op aangedrongen wordt deze hóógst onbillijke, uit Duitse tijd stammende, maatregel op te heffen. S. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.). HT.TT.ST: Maandag 2 November a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 2.304 uur (de heer Wegner) OOSTBURG: Woensdag 4 November a.s. in Café „De Vuijst" van 24 uur' (de héér Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 5 November a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal). KORTGENE: Donderdag 5 November a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 1113 uur (de heer Wegner). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de pensioens lijfrente-, studie- en uitzetverzekering. Schriftelijke verzoeken voor huisbezoek te rich ten aan Secretariaat Z. V. V., Landbouwhuis, Goes. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) KORTGENE: Donderdag 5 November a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 1113 uur (de heer J. van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren door onze adviseur-deskundige. Vraagt inlichtingen voor het afsluiten van nieuwe posten. BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW en ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. GOES: Dinsdag 3 November van 1315 uur, in het kantoorgebouw van de Stichting voor de Landbouw, Grote Markt 28a. OOSTBURG: Woensdag 4 November van 1416 uur, in Hotel „De Eenhoorn". KRUININGEN: Woensdag 11 November van 10— 12 uur, in Hotel „De Korenbeurs". KORTGENE: Donderdag 12 November van 11—13 uur, in Hotel „De Korenbeurs". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 14 November van 1113 uur, in Café „De Druiventros". ZIERIKZEE: Donderdag 19 November van 1114 uur, in het „Huis van Nassau". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 26 November van 1113 uur, in Café Gaakeer. Op het kantoor van het Bouwbureau te Middel burg kunnen dagelijks inlichtingen worden inge wonnen van 8.3012.30 uur en van 13.3017.00 uur. Eveneens kunnen op Schouwen en Duiveland dagelijks inlichtingen worden ingewonnen bij onze vertegenw'oordiger, de heer C. J. van Burg, Platte- weg 14, Zierikzee. Met de foktechnische middelen, zoals controle op melkgift en vetgehalte, waarop de selectie van melkvee en fokvee reeds jarenlang is gebaseerd, hebben we gemiddeld in Nederland niet alleen een aanmerkelijke verhoging van de melkopbrengst weten te bereiken, maar ook is het vetgehalte, en daarmede de voedingswaarde, der melk sterk ver hoogd. Naar gehalte is dus de kwaliteit der melk enorm verbeterd en de boeren worden voor deze selectieve arbeid beloond door een hogere melk prijs bij een hoger vetgehalte. Dit is ook juist, om dat hiermede de zuivelwaarde zowel als de voe dingswaarde is toegenomen. Ten aanzien van de hygiënische kwaliteit van de melk zijn we, zoals reeds gezegd, hier en daar nog lang niet op een verantwoord peil gekomen. Aan veel melk- en zuivelfabrieken in ons land wordt ook rekening gehouden met de kwaliteit van de ontvangen melk. Hierbij wordt, met behulp van een premie- en korting-stelsel, de melk naar de hy giënische kwaliteit in klassen ingedeeld en op deze grondslag uitbetaald. De meest gebruikelijke maat staven voor deze vaststelling van kwaliteit zijn de smaak- en reukproef, de vuilheidsproef en de re ductase- of houdbaarheidsproef, benevens de bus- seninspectie. Aan 4 van de Zeeuwse fabrieken vindt deze kwa- liteits-uitbetaling plaats, waarbij voor de eerste klas melk cent premie wordt betaald; melk, waarin in een bepaalde periode enige afwijking of een hoger kiemgetal wordt gevonden, ontvangt geen toeslag, terwijl melk van mindere kwaliteit met V2 cent per kg wordt gekort. Met dit stelsel w^rdt bereikt, dat degene, die de melk als goede gröndütbf aflevert, voor fabrieks matige verwerking meer voor de melk ontvangt, wat in feite een directe beloning is voor de vol doende bestede zorg aan het melken, de melkwin- ning, het melkgereedschap en de veeverzorging. Ter stimulering van het streven naar melk van betere kwaliteit worden al sedert jaren vanwege het Rijkszuivelconsulentschap cursussen georgani seerd in handmelken en is het vorig jaar een cur sus gegeven in machinaal melken. Tevens zijn het vorig jaar enige z.g. staldemonstraties gegeven. Voor de mogelijkheid voor deelname en de be tekenis van deze staldemonstraties, benevens het volgen van de cursussen in handmelken en machi naal melken, geven we hier een korte uiteenzetting van genoemde onderwerpen. STALDEMONSTRATIES. Het doel hiervan is meer bekendheid te geven aan een goede veeverzorging en van datgene wat met goedkope hulpmiddelen en op een eenvoudige werkwijze is te bereiken. Op een bepaald bedrijf (belanghebbenden kun nen hierom verzoeken) wordt de veeverpleging ge demonstreerd, waarbij in de eerste plaats het sche ren van de uier en omringende delen, zodat hier geen stof en vuil meer aan kunnen blijven kleven, behoort. Tevens het scheren van de staart boven de pluim en vervolgens het wassen en het opbin den van de staart. Vooral voor dit staarten-opbin den willen we belangstelling opwekken, daar dit in belangrijke mate meewerkt tot het zindelijk hou den van de dieren. Aan het roskammen en borste len wordt tevens de nodige aandacht besteed. Na de demonstratie worden de belangstellenden zelf in de gelegenheid gesteld om, met onze assis tentie, deze werkzaamheden uit te voeren en zich hierin te bekwamen. Tevens wordt er onzerzijds op deze demonstratie een nadere bespreking ge houden over de veeverzorging, melkwinning e.d. Aan deze demonstraties zijn geen kosten verbon den. Op het bedrijf, waar de demonstratie wordt gehouden, dient het gebruikte materiaal, als staart- lijnen, leertjes, raffia en muscatons, tegen de kost prijs te worden overgenomen; dit is echter een klein bedrag. Als aantal deelnemende bezoekers aan een de monstratie op één bedrijf lijkt ons 5 6 personen het meest gewenst, bij voorkeur uit de naaste om geving. Met deze demonstraties wordt beoogd de vee- verzorging, benevens de melkwinning, op een hoger plan te brengen, wat productie en kwaliteit van de melk ten goede komt. Zowel de organisatie als de uitvoering van deze demonstraties berust bij het Rijkszuivelconsulentschap. CURSUS MACHINAAL MELKEN EN MELKMACHINE-KENNIS. Het aantal in gebruik zijnde melkmachines in Zeeland is klein, wat in verband staat met een ge middeld gering aantal melkkoeien per bedrijf. Deze machines komen verspreid in Zeeland voor, wat het onderling contact en de uitwisseling.van praktijk ervaringen van de gebruikers niet in de hand werkt. Deze cursussen genieten elders in den lande grote belangstelling. In Goes is verleden winter de eer ste cursus op dit gebied gehouden, welke door 10 cursisten met animo is gevolgd. De behandelde leerstof omvat globaal de bouw, de onderdelen en de werking van de melkmachine, waarbij met verschillende onderdelen wordt gede monstreerd, het reinigen van de machine, het systeem van werken, de melkvorming en melkaf- scheidïng e.d. De cursus omvat 10 lessen op een plaats en tijd, welke in overleg met de cursisten wordt geregeld. De meest geschikte centrale plaatsen lijken ons de a.s. winter Middelburg, Goes en IJzendijke. Melkmachine- gebruikers, hun personeel, toekom stige melkmachine-gebruikers, toekomstige emi granten of andere belangstellenden wekken we op deze cursussen te volgen. Een 5-tal belangstellen den werd inmiddels bij'het Rijkszuivëlcbnsülent- schap al geboekt. Het cursusgeld bedraagt 7,50 10,dit hangt af van de deelname. Dé prijs van de benodigde leerboekjes is hierbij inbegrepen. Aan diegenen, die met goed resultaat de lessen volgen, wordt een getuigschrift van de Rijkszuivel- consulent verstrekt. De aanvang van deze cursussen is gesteld in het laatst van November of begin December. CURSUSSEN IN HANDMELKEN. Iedere melkveehouder kent de betekenis van goed melken en de invloed ervan op de productie. Ter stimulering van goed melken en de zindelijke melkwinning worden sinds 1924 in Zeeland cursus sen gegeven in handmelken. Tot 1953 werden in totaal 895 diploma's voor goed melken uitgereikt. Aan de thans lopende cursussen wordt deelgeno men door 44 personen, n.l. op Walcheren 17, Noord- Beveland 7, Zuid-Beveland 8 en in Zeeuws-Vlaan- deren 12. In totaal worden 10 practische lessen gegeven door een gediplomeerd voormelker (ster) uit het bedrijfsleven. Achtereenvolgens worden 8 lessen ééns per week gegeven. Hierna krijgen de cursis ten een half jaar de gelegenheid zich in de praktijk te oefenen in de geleerde manieren en handgrepen, waarna nog 2 lessen worden gegeven met hierop aansluitend het examen. Vanwege het Rijkszuivel consulentschap worden 3 theoretische lessen over melk, melkwinning e.d. verzorgd. Deze cursussen kunnen worden gevolgd zowel in de winter als in de zomer, al naar de cursisten dit wensen. Het cursusgeld bedraagt 5,plus 1,95 voor een leerboekje. Voor leden-leveranciers en hun per soneel van de Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg worden deze kosten door de voornoem de coöperatie betaald. Door een goede veeverzorging, met daarnaast een goede manier van melken, zowel met de hand als machinaal, zal dit de melkproductie bevorderen, wat het financiële resultaat van het bedrijf in niet onbelangrijke mate zal kunnen verhogen. We vertrouwen er op, dat de Zeeuwse melkvee houders het nut van deze demonstraties en cursus sen zullen waarderen en zich hiervoor aanmelden. Nadere inlichtingen en opgave tot deelname aan deze cursussen kan plaats vinden bij de Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, Londense Kaai 27 te Mid delburg. J. H. LANTINGA, /f* 3^ Ass. A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2