EMIGRANT ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 31 OCTOBER 1953. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT DER Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE No. 2196 Frankering bij abonnement: Terneuzen. 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa ties bedraagt 10,per jaar by vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. t Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. ©var zie fit De vorige week werd te Den Haag de jaarlijkse Algemene Vergadering van het K. N. L. C. gehouden. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, de federatie van de Provinciale Landbouw Maatschappijen, telt dus slechts een beperkt aan tal leden. In het hoofdbestuur, dat maandelijks bijeenkomt, stippelen de Landbouw Maatschappijen hun lande lijk landbouwbeleid uit, hetgeen dan verder via het hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw, bij de verschillende officiële instanties verdedigd wordt. Tot voor enige jaren was de heer H. D. Louwes voorzitter van het K. N. L. C. Op de jaar lijkse algemene vergadering sprak deze vooraan staande landbouwvoorman steeds een rede uit, waarin tal van belangrijke punten naar voren kwa men en waarin hij vooral de grote lijnen aangaf op economisch, sociaal en cultureel terrein van land- bouwzljde bezien. Voor deze vergaderingen bestond, speciaal ook van de zijde van vele ambtelijke, coöperatieve en stichtingsinstanties, grote belangstelling, want men wist met welk een ruime blik de heer Louwes de dingen zag en naar voren bracht. De heer Louwes heeft enige jaren geleden het voorzitterschap neergelegd en hij werd opgevolgd door de heer Ir. C. S. Knottnerus. Het is verheu gend, dat deze de traditie van zijn grote voorgan ger voortzet en zo ook de vorige week de vergade ring van het K. N. L. C., waarvoor grote belang stelling bestond, met een rede opende, waarin ver schillende punten aan de orde werden gesteld. Wij willen er hier enkele noemen. Nadat de heer Knottnerus in het kort de waters nood gememoreerd had, waarbij hij dank bracht voor de vele hulp uit binnen- en buitenland en -aandacht vroeg voor al diegenen, die in de ramp nacht en daarna door initiatief en taai volhouden de catastfofe hebben beperkt, en voor hen, die zich door de tegenspoed niet klein hebben laten krijgen, doch onmiddellijk, ondanks eigen verliezen, zich hebben ingezet om anderen te helpen, kwam hij op HULST: Maandag 2 November van 35 uur in „De Graanbeurs". KOUDEKERKE: Woensdag 4 November van 9— 1.30 uur in Hotel „Nieuw Walcheren". TERNEUZEN: Woensdag 4 November in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 5 November in „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 5 November in Café „De Eendracht". THOLEN: Zaterdag 7 November in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 31 October van 11 1 uur in Hotel „De Druiventros". ZIERIKZEE: Donderdag 5 November van 11 12x/z uur, in Hotel „Huis van Nassau". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch- economisch-, sociaal- en technisch gebied, de ongerustheid over het huidige landbouw beleid. Ofschoon wij in Zeelarid in de droog gebleven gebieden over het algemeën gelukkig nog kunnen spreken van behoorlijke opbrengsten der gewas sen, met een redelijk financieel rendement, dienen wij ons te realiseren, dat dit niet overal in den lande meer het geval is. Met name de positie, waarin de rogge zich bevindt baart ernstige zorgen in die gebieden, waar meh is aangewezen op de teelt van deze graansoort. En men bedenke, dat de rogge nog het grootste aantal hectaren beslaat van de totale oppervlakte granen in Nederland. De prijs van deze rogge nu is gedaald beneden de kostprijs, en zelfs in aanzienlijke mate. Tot heden toe greep de Overheid onvoldoende in. De heer Knottnerus doelde hierop, toen hij zeide, dat in de Nederlandse boerenstand zeer ernstige ongerustheid bestaat, dat de Overheid haar toe zegging van een redelijk bestaan op het goed ge leide sociaal economisch verantwoorde bedrijf, niet zal nakomen. Spreker stelde, dat de Overheid juist n u dient te tonen, dat zij voor de basispro ducten, waarvan rogge er toch een is, de kostprijs garandeert. In de Memorie van Toelichting op de landbouwbegroting schrijft de Minister, dat zijn beleid hetzelfde doel nastreeft als steeds na de oorlog. Sinds enige jaren zijn er een aantal basis producten aangewezen, waarvoor de kostprijs plus een ondernemerswinst wordt gegarandeerd, zoals tarwe, suikerbieten en melk. Voor een andere cate gorie producten, zoals de voergranen, werd de kostprijs gegarandeerd met een vrije uitloop naar boven. Het beleid nu ten aanzien van de rogge, een der voergranen, wekt ongerustheid, daar nu de Minis ter stelt, dat pas maatregelen nodig zijn als het bedrijf als geheel geen behoorlijk resultaat meer oplevert. Dit, aldus de heer Knottnerus, is een ander geluid en moeilijk voor ons te verwerken. Aan een nadere beschouwing onderwierp ver volgens de voorzitter van het K. N. L. C. de roep van regeringswege tot kostprijsverlaging. Terecht merkte hij op, dat verlaging van de kostprijs slechts kan worden verkregen door verlaging van één of meerdere kostprijsfactoren. De post arbeidsloon kan alleen verlaagd worden door vermindering van de hoeveelheid arbeid, daar een uurloonverla ging niet in het voornemen ligt (een verhoging wel! Red.). Wanneer hiervan extensivering het gevolg zal zijn biedt dit, nationaal-economisch be zien, geen oplossing. Verlaging van de prijzen van grond- en hulp stoffen heeft de landbouw niet in de hand. Door goede coöperatie kan zij de weg van producent naar de boerderij zo rationeel mogelijk maken, doch verder gaat haar invloed niet. Een derde methode bestaat in het uitbuiten van natuurlijke factoren, b.v. het kweken van betere rassen, een meer rationele veevoeding. Snel gaat dit zeker niet, al moet hier natuurlijk alles op ge zet worden. De afzet naar het buitenland hangt veelal af van de maatregelen, die dat buitenland treft of niet treft. Het is een taak van de Overheid te trachten de voor onze uitvoer schadelijke maatregelen tot een minimum beperkt te krijgen. De heer Knottnerus besloot dit deel van zijn openingsrede met het volgende: „U moet mij goed begrijpen. Ik onderschrijf vol komen, dat het noodzakelijk is, dat onze bedrijven zo rationeel mogelijk moeten worden gevoërd en dat aan de afzet alles moet worden gedaan. Ik zie hierin echer geen mogelijkheid, waardoor de kost prijs Van de voergranen het volgend jaar beneden de prijs zal liggen, waarvoor de U. S. A, zijn over schotten op de markt gooit, Gelukkig heeft de Minister van Landbouw dit ook ingezien en monopolieheffingen op gerst, haver en rogge in het vooruitzicht gesteld. Zijn deze voor gerst en haver helaas al aan de krappe kant, voor rogge zijn ze hoogst onvoldoende. Aanvullende maatregelen zullen hier nodig zijn. De rogge is voor vele bedrijven in Nederland een basisproduct, dat tot nu toe wel gedeeltelijk, maar zeker niet op zeer uitgebreide schaal vervangbaar is. Wanneer men thans de roggetelers niet de pro ductiekosten wil vergoeden, betekent dit, dat de geleide-economie plotseling liberaal wordt; dat men de boer niet het redelijk bestaan wil geven men zegt kan geven), dat deze grond feitelijk uit de productie moet worden genomen. Dit gebeurt na tuurlijk niet, omdat de boer ook tegen geringere vergoeding toch zal doorgahn met produceren, zelfs als zijn inkomen beneden dat van de uitkering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering komt, ja zelfs als zij verlies oplevert. Ik vraag me echter af of een staat, die heet een rechtsstaat te zijn, een arbeider een weekinkomen kan verzeke ren, ook al heeft deze geen werk, en tegelijkertijd een boer de beloning kan onthouden voor werk zaamheden, welke dit land absoluut nodig heeft." Loonbeleid. Het tweede belangrijke punt was de loonpolitiek. Vier problemen liggen er voor ons, aldus spreker. De 5 loonsverhoging, een geleidelijk afschaffen van de gemeenteclassificatie, waardoor dus de ach terstelling van het platteland vermindert, maar hetgeen loonsverhoging betekent, een vrijere loon vorming, waarover ook in de Tweede Kamer wordt gedebatteerd, en tenslotte de werkclassificatie. Daar wij in deze kolommen reeds eerder over de eerste drie problemen schreven, willen wij ons beperken tot het laatste. De werkclassificatie is een middel om verschil lende functies verschillend te betalen, een middel dat in de industrie veel toepassing vindt, doch dat in de landbouw nog geen ingang vond. Op initiatief van de Stichting voor de Landbouw werden er studies over dit onderwerp gemaakt en een des kundig bureau bracht hierover rapport uit. Van landarbeiderszijde wil men wel tot invoering van een dergelijke classificatie overgaan, terwijl men van werkgeverszijde er nog, huiverig tegenover staat. De voorzitter van het K. N. L. C. sprak als zijn mening uit, dat het wenselijk is om te proberen door middel van deze werkclassificatie een beter verantwoorde beloning voor de vaste landarbeiders te verkrijgen. Indien wij in de landbouw deze vaste arbeiders, die meestentijds zeer bekwaam zijn naar hun waarde beter zouden kunnen belonen in ver gelijking met de minder bekwame zou de zuig kracht van industrie en R. V. W. verminderen en hadden wij heel wat gewonnen. Een standpunt, dat Wij zeker kunnen onderschrijven. Vereenvoudiging en P. B. O. Tenslotte sprak de heer Knottnerus over de ver eenvoudiging van de loonadministratie en het toe komstige landbouwschap. Aan het eerste mankeert nog veel en slechts wanneer onze eigen instellin gen als Vacantiefonds, Bedrijfspensioenfonds en Bedrijfsvereniging de handen ineenslaan en nu eens werkelijk dit brandende vraagstuk groots KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE de meest productieve schokker voor het Zuid-Westelijk kleigebied.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1