Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ONZE PLOEG-PLOEG WEER TERUG. WERKENDAM HELPT KRUININGEN. VAN DE PENNINGMEESTER. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. DE TUINBOUW IN DE LANGSTRAAT ZITDAGEN ADVIESBUREAU WATERSNOODSCHADE. BEKNOPT VERSLAG ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dezer dagen keerden met het s.s. „Westerdam" het drietal Nederlandsche deelnemers aan de inter nationale ploeg wedstrijd te Cowbourg in Canada n.l. de heren Stehouwer, De Lint en Van Galen weer in ons land terug. Zij hebben daar moeten kampen om het wereldkampioenschap ploegen met een twintigtal deelnemers uit verschillende landen. Wim de Lint van Zevenbergsche-Hoek, lid van onze Prov. Jongeren-organisatie, wist zich daarbij te plaatsen op de zevende plaats. Voor deze ploeg- wedstrijden bestaat elk jaar een zeer grote belang stelling. Deze keer waren er zelfs meer dan 100.000 bezoekers, daar behalve om internationale-, ook om landelijke- en gewestelijke kampioenschappen werd geploegd. Wereldkampioen ploegen werd J. Eccles (Canada) die reeds tientallen eerste prijzen op ploegwedstrijden behaalde. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. J. Eccles (Canada) 154,66 punten; 2. O. Braud (Noorwegen) 151,32 punten; 3. R. Timbres (Cana da) 150,66 punten; 4. A. Helin (Zweden) 147,83 punten; 5. L. Dixen (Engeland) 146,54 punten; 6. O. Nedberg (Noorwegen 145,87 punten; 7. W. de Lint (Nederland) 145,38 punten; 8. R. Carse (Noord-Ierland) 143,71 punten; 9. T. Mc. Donald (Rep. Ierland) 143,61 punten; 10. Per Gote Johnson (Zweden) 143,16 punten; 11. R. Shane (Rep. Ier land) 142,32 punten; 12. F. Anderson (Denemar ken) 141,99 punten; 13. H. Sintononer (Finland) 140,05 punten; 14. Stewart (U.S.A.) 135,27 punten; 15. R. Hogg (Engeland) 130 punten; 16. J. T. van Gaaien (Nederland); 128,54 punten 17. Com- munt (U.S.A.) 123,55 punten; 18. E. Bie (Denemar ken) 116,83 punten; 19. H. Johin (W. Duitsland) 115,99 punten; 20. R. Rondorff (W. Duitsland) 109,88 punten. De bewoners van de Biesbosch kunnen uit erva ring meespreken over de overstromingsramp van 1 Februari j.l. Misschien juist daarom werd daar bij de Bond van Plattelandsvrouwen het initiatief geboren om iets te doen voor de nog veel zwaarder getroffen gezinnen te Kruiningen. Besloten werd zoveel mogelijk voor de getroffen collega's te wer ken. Zo hebben vele boerinnen in de Biesbosch in de afgelopen maanden het dan ook extra-druk gehad met de inmaak, met als resultaat echter, dat op 23 October j.l. de afd. Werkendam van de Bond van Plattelandsvrouwen naar Kruiningen toog met honderden weckflessen met groenten, vruchten enz., zodat vele huisvrouwen daar thans tenminste ook enige voorraad in hun kast kunnen plaatsen. Slechts toevallig kwam dit, feit ons ter ore. Wij vermelden het echter even om daarmee een enkel woord van lof te kunnen lozen aan het adres van onze boerinnen, wier woningen ook door het water in wanorde werden gebracht, maar die toch, on danks hun eigen zorgen en misschien juist daar door, aan andere zwaarder getroffenen weten te denken. ker sprak daarbij zijn voldoening er over uit, dat de wensen van de georganiseerde landbouw t.a.v. het Wetsontwerp Watersnoodschade merendeels door de Tweede Kamer zijn overgenomen. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Mededelingen en ingekomen stukken. A. Door het Dag. Bestuur werd aangedrongen op het spoedig in werking stellen van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden, daar de laatste tijd een geforceerde verkoop van gronden wordt waar genomen om daarmee het voorkeursrecht van de pachter te ontlopen. Blijkens ontvangen bericht dienen echter eerst nog bij Algemene Maatregel van Bestuur regelen te worden vastgesteld t.a.v. de hoogst toelaatbare tegenprestaties bij verpachting en verkoop van landbouwgronden. Het in werking stellen van de Wet dient hierop te wachten. B. Door de 3 Centrale Landbouworganisaties is een schrijven gericht aan Voorzitter en leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal betreffende afschaffing van de vereveningsheffing, dit te meer nu per 1 Januari a.s. de 5 loonsverhoging zal worden doorgevoerd. De vereveningsheffing wordt gevoeld als een onrechtvaardige belasting van het bedrijfsleven, die juist de meest arbeids intensieve bedrijven het zwaarst treft. C. Onderlinge Verzekeringsmij voor Motorvoer tuigen. Door de Secretaris werd een overzicht gegeven over de huidige stand van zaken, waaruit blijkt, dat momenteel bij deze Onderlinge 1370 auto's en tractoren zijn verzekerd, waarvan 185 van leden der N. B. M. L. Het aantal deelnemers neemt nog regelmatig toe. I). Op voorstel van het Dag. Bestuur werd be sloten Ir Van Hennik, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant als opvolger van Ir Van Soest te benoemen als adviserend lid. Rekening en balans over het afgelopen jaar. Na bespreking van de diverse posten en verkre gen toelichting werd de verlies- en winstrekening over het jaar 1953, sluitende met een nadelig saldo van 2524,34 goedgekeurd. Ook de balans werd goedgekeurd terwijl aan de penningmeester déchar ge werd verleend onder dankzegging voor het gevoerde beheer. Begroting voor het jaar 1954. Mede naar aanleiding van het rapport en advies van de financiële commissie werd vastgesteld, dat de begroting voor 1954 alleen sluitend te krijgen is door een verhoging van de contributie. Blijkens een door de financiële commissie opge stelde lijst is de huidige contributie van de N B. M. L. trouwens lager dan die van alle andere zus terorganisaties. Besloten werd daarom dat deze begroting door een kleine verhoging van de contributie sluitend dient te worden gemaakt. ZEVENBERGEN: Donderdag 5 November, 11 12V2 uur, Hotel Tholenaar. Veilingsvereniging ,,De Langstraat" te Drunen opende nieuwe veïlingsgebouwen. De tuinbouw in de Langstraat heeft in de afge lopen tientallen jaren een hele ontwikkeling door gemaakt. Het tekort aan groind en het tengevolge hiervan toenemend aantal kleine bedrijven leidde er toe, dat velen een uitweg zochten in de richting van de tuinbouw. Begonnen werd meestal met grove tuinbouw (bessen, kruisbessen, frambozen enz.) doch op den duur leidde dit op vele bedrijven tot meer inten sieve teelten. Plaatselijk verrezen tuinbouwver- enigingen die ieder voor zich trachtten de belangen van hun leden te behartigen. Meer samenwerking in groter verband bleek echter op den duur nood zakelijk en wel in het bijzonder op het terrein van de afzet. Zo ontstond op initiatief van enkele voormannen in 1916 de veilingsvereniging „De Langstraat". Begonnen werd onder primitieve om standigheden in een kleine loods te Drunen en vele waren de moeilijkheden, die vooral de eerste jaren moesten worden overwonnen. Maar het Bestuur hield vol en van lieverlee inam het aantal leden en ook de omzet toe. Het vertrouwen groeide zowel bij de leden als bij de afnemers. De crisis van de dertiger jaren bracht ook de tuinders in grote moeilijkheden. De bedrijfvoering kwam echter op steeds hoger plan dank zij onder wijs door middel van cursussen en scholen en de hulp en voorlichting van de Tuitibouwvoorlich- tingsdienst. De omzetten van de veiling Drunen namen zo danig toe, dat de veilingsgebouwen enkele malen moesten worden uitgebreid. Na de oorlog bleek echter steeds meer, dat de veilieigsgebouwen wat betreft grootte en outillage aan de nieuwe omstan digheden dienden te worden aangepast. Zo werd dan na de nodige voorbereidingen, besloten tot een belangrijke uitbreiding, waardoor de veiling Dru nen tot een moder.n geoutilleerd veilingsbedrijf is uitgegroeid. De opening. De opening en in gebruikstelling van de nieuwe gebouwen, waarbij vele leden en genodigden aan wezig waren, vond plaats op 24 October j.l. Burge meester Snels van de gemeente Drunen heette als voorzitter van het feestcomité alle aanwezigen welkom, waarna de officiële opening werd verricht door Ir Van Haaren, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Beide sprekers wezen op het grote belang van de tuinbouw voor dit gebied, terwijl burgemeester Snels in dit verband pleitte voor een doeltreffende oplossing van het verkeersprobleem in de Lang straat cn het Land van Heusden en Altena en wees op de perspectieven, welke een spoedige in poldering van de Biesbosch kan bieden. De voorzitter, de heer J. den Hollander, bracht in zijn rede dank aan zijn voorganger de-heer Gijs man, die vanaf 1930 onder vaak zeer moeilijke om standigheden de taak van voorzitter op voorbeel dige wijze heeft vervuld. Als blijk van waardering werd hem een prachtig tegeltableau aangeboden. Vervolgens voerden het woord de heer Zegers, als voorzitter van'de N. C. B., de heer Van Renen namens het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen, de heer De Waard als voorzitter der Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw, de heer Prinsen namens de Bond van Commissionnairs, de here Van Bladel namens de kopers en nog ver schillende andere sprekers. De heer Klerkx als enige nog in leven zijnde van de oprichters memo reerde nog eens de slechte jaren, die de tuinbouw voor de oorlog doormaakte en wees er op, dat het lidmaatschap niet alleen rechten, maar ook plich ten met zich meebrengt. De heer Merks bood namens het personeel aan het Bestuur een tegel tableau aan. Door diverse sprekers werden ook waarderende woorden gesproken aan het adres van de directeur de heer Boelen, terwijl ook ge wezen werd op het belang van deze veiling voor het Land van Heusden en Altena. Na sluiting van het officieel gedeelte werden de gebouwen en het koelhuis bezichtigd, waarna werd aangezeten aan een koffietafel in café Elshout. De veilingsvereniging „De Langstraat" heeft hiermee de beschikking gekregen over prima ge outilleerde veilingsgebouwen met een modern koelhuis. Zij kan nu weer met volle kracht voor uit, in het belang van haar leden voor de afzet van hun producten eq in het belang van de gehele streek, waar een verdere intensivering en uitbrei ding nog grote mogelijkheden biedt. In de afgelopen week ontvingen wij de contribu tie van de afdeling Willemstad, welke wij hierbij verantwoorden met dank voor de medewerking. Het adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw zal ter voorlichting en advisering inzake gebouwen-, agrarische- en huisraadschade voor getroffen landbouwers en landarbeiders zitdag houden te: Ossendrecht: op Donderdag 5 November a.s,. in hotel „De Ketel", des v.m. van 9.30 tot 13 uur. Halsteren: op Donderdag 5 November a.s., in café M. Heeffer, des v.m. van 14 tot 17 uur. Almkerk: op Donderdag 5 November a.s., in café Van Dijk, des v.m. van 9 tot 12 uur. Verder elke Dinsdag voormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spooblaan 46. Men brenge alle op de zaak betrekking hebbende bescheiden mee. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, gehouden op 26 October 1953 te Breda. De voorzitter de heer W. G. de Waard, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf vervolgens een kort overzicht van de voornaamste vraagstukken, die de georganiseerde landbouw gedurende de laatste maanden bezig houden. Spre De contributie voor het jaar 1954. Bij de instelling van het Landbouwschap zal een aftrek van de heffing worden toegestaan aan hen, die hun contributie aan hun standsorganisatie hebben betaald. Deze aftrek zal vermoedelijk ƒ1,25 per ha be dragen. Mede In verband hiermee werd besloten de con tributie voor de N. B. M. L. te brengen op 1,25 per ha, met een minimum van 7,50 per lid. Voor de tuinderslcden zal, mede gezien de positie van de tuinbouw, dezelfde contributieregeling blijven gelden. Voor leden-niet-grondgebruikers zal de contributie 10 bedragen, voor hen die kennelijk lid worden teneinde aan de afdeling verzekeringen te kunnen deelnemen 15. Benoeming leden Hoofdbestuur. Als leden van het Hoofdbestuur werden her benoemd resp. benoemd de heren: L. Oostdijk te Heiningen, afd. Fijnaart. P. van Mourik te Heiningen, afd. Heiningen J. D. Lagendijk te Diessen, afd. Hilvarenbeek. A. van Heijst te Hoogeloon, afd. De Kempen. R. Scheele te Standdaarbuiten, afd. Klundert. C. M. Donken te Drongelen, afd. Meeuwen. A. de Vette te St. Oedenrode, afd. St. Michiels gestel. C. A. Vermeulen te Nieuwendijk, afd. Nieu- wendijk. A. G. van Heijst te Nuenen, afd. Nuenen. C. H. Timmermans te Raamsdonk, afd Raams- donk. P. D. Dekker te Sleeuwijk, afd. Sleeuwijk. J. Huisman te Capelle, Coöp. B. L. B., Capelle. Joh. Bom te Fijnaart, Coöp. B. L. B„ Dinteloord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 13