Uit de erverkavelingsgebieden Gras- en Klaverzaden en Pootaardsppelen B De Herverkaveling van Tholen gaai vastere vormen aannemen INHOUDSOPGAVE De beplanting van erven en dijken Overname woningen door S.B.L. Vragen staat vrij KORTE LJERICHTEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De blokgrens is bepaald en wel het gehele eiland Tholen,, behalve de stad Tholen, voor zover deze binnen de grachten ligt. Nu de blokgrens bepaald is, komt er een publicatie dat koop en verkoop, pacht en verpacht van gronden binnen het blok gelegen onderhevig is aan de goedkeuring van de herverkavelingscommissie. Uitdrukkelijk zij hier nogmaals vermeld-, dat ver lenging of vernieuwing van pachten de weg moet volgen zoals dit tot nog toe steeds gebruikelijk is, dus via de Grondkamer. Laten de grondgebruikers hier vooral goede nota van nemen. Overdrachten en verpachtingen van gronden moeten wel beoordeeld worden door de herverka velingscommissie, omdat deze niet in strijd mogen zijn met de uit te voeren plannen van herverkave ling. Nu iets over de directe werkzaamheden der her verkaveling op Tholen, die zo spoedig mogelijk aan gepakt zullen worden. Hier en daar zijn reeds kleine werken aan de gang, waarvan geacht kan worden, dat deze geen ingrijpende wijzigingen zullen meebrengen bij het projec'teren van een nieuw wegen- en waterlopen- plan. Deze werken worden aangevat opdat de werk mensen en het materiaal, dat vrijkomt bij het her stel, ingeschakeld kunnen worden in de herverka veling. Het vraagt een zekere tijd van voorberei ding om in een bepaalde polder of polders te be ginnen. Berst moet er van de betreffende polder een goede hoogtekaart gemaakt worden om een juist plan van -ontwatering vast te stellen. Aan het projecteren van het jddri vö'ói* dé Water lopen hangt weef vast de kavelindeling en hèt we gennet. Het uitzoeken van dit allemaal neemt van zelfsprekend een hele tijd in beslag. Van de Scherpenissepolder is een hoogtekaart aanwezig, zodat aan de hand hiervan een plan van wateirlopen, wegen en kavelindeling gemaakt kan worden. Het is een logisch gevolg, dat deze" polder eerst aan bod zal komen. Daarnaast zal zo spoedig mogelijk een begin ge maakt worden met het aanleggen van de rond wegen bij de gemeenten Poortvliet, Scüèrpenisse en St. Maartensdijk en de verbindingswegen St. MaarténsdijtéSt. Annaland, St. Annaland Poortvliet, PoortvlietOud-Vossemeer. De weg St. AnnalandStavcnisse is reeds in uitvoering. Naast bovengenoemde werken kunnen 'hier en daar nog kleine werken uitgevoerd worden, verban# houdende met het aantal werkmensen, dat de eerstvolgende tijd vrij komt. In groot verband zal getracht worden zoveel mogelijk polder of polders- gewijs te werken; altijd zal dit natuurlijk niet op kunnen gaan. De vraag, die de laatste tijd heel dikwijls gesteld wordt: „Kan ik dit of dat daar nog zaaien met het oog op de herverkaveling?", kan aldus worden beantwoord; „Gaat door met uw normale bezaaiing der percelen zoals U dit steeds gewoon was te doen". Ook geldt hetzelfde ten aan- We raden een ieder aan de artikelen die in deze rubriek verschijnen uit te knippen en te bewaren. Overzicht. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Secretariaat der Z. L. M*. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdagen Voorlichtingsinstituut voor de Brandver zekering. (Z. V. B.) Zitdagen Bouwbureau voor de Landbouw en Advies bureau voor Oorlogsschade. Melkwinning en Veeverzorging. Vervaardigt Coöperatief Suiker. De grootte van het vezelareaal en de gemiddelde op brengst vanaf 1948. Suikerbieten en -koppen. IV. (Slot.) Lonen en sociale voorzieningen: De C. A. O. in de praktijk. Deelneming door Waterschappen in bedrijfs pensioenfonds voor de Landbouw. De Boerenjeugd. Schetsen van de Belgische landbouw. IX. Onderwijs: Cursus stal- en voederadviseur. Wet op de Watersnoodschade. Financiering beschadigde en verwoeste gebouwen. Paard en Paardensport. Uit de Herverkavelingsgebieden. Korte Berichten. Tuinbouw Kort verslag vergadering Tuinbouwcommissie der Z. L. M. Stemmen uit de praktijk. Korte wenken uit de praktijk. Uit de Kringen en Afdelingen: Geschenkzènding veevoeder voor het eiland Tho len. Algemene vergadering Kring Oost Zuid-Beveland der Z. L. M. Praatavond Afdeling Zaamslag der Z. L. M. Algemene Vergadering Kring Axel der Z. L. M. Bram uit de Slikhoek, Marktberichten. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. zien van bemesting en onderhoud der percelen. Houdt steeds in het oog, dat het uw eigen voordeel is de gronden en percelen zo goed mogelijk in de herverkaveling in te brengen. Met de taxatie der gronden zal spoedig begon nen worden. Hier moet eerst een verantwoord en hanteerbaar normenstelsel vooropgesteld worden. Aan het ontwerp vari deze normen wordt hard gewerkt. Zodra dit schattingsstelsel definitief is vastge steld, komen wij hier nader op terug. Bij de beplanting dient onderscheid gemaakt te worden tussen een herstel van een bestaande be planting en geheel nieuwe objecten. Bovendien behandelen we hier alleen de beplantingen die door particulieren worden, aangebracht. Voor publiek rechtelijke lichamen gelden weer andere maat staven. Als men beplantingen wil aanbrengen, die tot nu toe niet bestonden, kan men hiervoor een subsidie, verkrijgen die tenminste-^50 bedraagt en ver hoogd kan worden totDe hoogte is qfhan- kelijk van het gebied waar men woonachtig is. In deze subsidie is begrepen de kosten voor het piaci, dat voor de beplanting wordt opgemaakt, de kosten van de bomen en het planten en een ge deelte van de verzergings- en onderhoudskosten. Wordt een beplanting, die tengevolge van de 'watersnood doodgegaan is, vervangen, dan gelden andere maatstaven. In de eerste plaats wordt een schadevergoedings bedrag vastgesteld, dat gebaseerd is op de waarde van de verloren gegane beplanting. Voor jonge beplantingen die nog piet verkoopbaar zijn, wor den de oorspronkelijke kosten van aanleg vermeer derd met een bedrag, dat rekening houdt met de aanwas gedurende de groeiperiode. In deze gevallen is een herplantplicht van kracht, waardoor het bedrag der schadevergoeding niet in geld wordt uitgekeerd, nadat de nieuwe beplanting aangebracht is. Wel kan men bij de Rijksdienst voor Landbouw- herstel, die in laatste instantie de financiering regelt, een voorschot verkrijgen op de uitkering. Ook de registratie berust bij deze dienst, die dit samen met de Plaatselijke Bureauhouders uitvoert. Het Staatsbosbeheer verzorgt zowel de taxatie als de rooivergunningen. Daarna wordt zonodig ook een plan voor de nieuwe beplanting opge maakt, terwijl deze ook door deze dient uitgevoerd kan werden. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT Wanneer men weer spoedig tot herinplant over wil gaan, kan men deze dienst waarschuwe», dat men er prijs op stelt spoedig bezocht te worden. Overigens hangt de mogelijkheid om in te planten ook af van de zoutcijfers van de grond. Ook hier over geeft de dienst van het Staatsbosbeheer in Bergen op Zoom advies. In tegenstelling tot bestaande geruchten, die de ronde doen, wijzen we er op, dat woningen beho rend tot een bedrijf, dat ingeleverd wordt aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (S. B. L.) ge taxeerd worden op de waarde die ze op 31 Januari 1953 hebben bezeten en dat het daarbij geen ver schil maakt of deze woning al dan niet beschadigd of verwoest is. De toestand van de woning heeft dus op het inleveren geen enkele invloed. Ik heb een gemengd bedrijf n.l. graanhandel en landbouw. Ik pacht 4 ha land van mijn vader en 1 ha van een tante, gelegen op zeven plaatsen in 2 polders. Kan ik na de verkaveling toch pachter blijven van de grond van mijn vader en tante, of krijg ik een andere eigenaar om van te pachten? Behoud ik dezelfde oppervlakte grond als pach ter? Daar ik een gemengd bedrijf heb, kan mij dan toch de grond als pachter niet ontnomen worden? C. J. B. Z. St. M. Antwoord. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat bij de toewijzing van de eigendom rekening gehouden zal worden met de bestaande familieverhoudingen tussen pachter en verpachter, zulks in verband met de mogelijkheid, dat deze grond later nog eens geheel of gedeeltelijk bij het bedrijf gevoegd kan worden. De oplossing hiervan ligt echter geheel binnen de practische mogelijkheden, die in de praktijk bekeken zullen moeten worden. Er moet immers ook een nieuwe eigenaarskaart gemaakt worden. Wel kunt U er zeker van zijn, dat U dezelfde oppervlakte grond behoudt als pachter, wat niet afhankelijk is van uw beroep. RED. iirttlïJV 9fa9QT% I1J3V JOSIB De Werkcommissie voor de Geschenkzendingen Werktuigen deelt hierbij aan de gedupeerden, die een enquêteformulier van het Ned. Rode Kruis hebben ontvangen, mede, dat als datum, waarop de ingevulde formulieren binnen moeten zijn, 5 No vember 1953 is vastgesteld. Zoals op de formulieren is aangegeven moeten deze worden opgezonden aan de Stichting voor de Landbouw, Grote Markt 28a, te Goes. Bovenstaande geldt niet voor de gedupeerden in Schouwen-Duiveland. Voor dit district zal te zijner tijd een sluitingsdatum worden vastgesteld. In de op 21 October gehouden vergadering van het bestuur van de Afdeling Zeeland van het Ne- derlandsche Trekpaard, deed de voorzitter mede deling van een gift van 1000, geschonken door de Hengsten Associatie „Vooruitgang" te Horst (Limburg) ter besteding aan door de watersnood ramp getroffen paardenfokkers. Met zeer grote waardering werd van dit blijk van medeleven door de aanwezigen kennis genomen. Besloten is, be houdens goedkeuring door de algemene vergade ring, aan dit bedrag 2000 toe te voegen en is in beginsel aangenomen deze gelden te besteden aan extra-premies, toe te kennen aan die getroffen paardenfokkers, die in de plaats van hun verloren paarden, premiewaardige merries en merrieveu lens aankopen. Omdat thans nog fokdistricten overstroomd zijn of pas drooggevallen, kan uiter aard eerst bij een merriepremiekeuring of veulen keuring in 1954, uiterlijk 1955, uitgemaakt worden aan welke paarden deze extra-premies zullen wor den toegekend. Op de bijeenkomst der leden-landen van de alge mene overeenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.) is onlangs, naar verluidt, een beroep gedaan op de Ver. Staten om een einde te maken aan de beperkingen op de invoer van zuivelproduc ten. Van de 33 aanwezige landen stemden 32 voor, terwijl één land, n.l. de Ver. Staten, zich van stem ming onthield. In deze resolutie wordt bovendien de Nederlandse regering gemachtigd om als maat regel tegen de invoerpolitiek van de V. S. haar invoer van Amerikaanse tarwe in 1954 te beperken tot 60.000 ton. Tenslotte wordt in deze resolutie de aandacht van de V. S. gevestigd op de schade lijke gevolgen voor de internationale handelsbe trekkingen, welke de voortgezette toepassing van de bestaande Amerikaans^ beperkingen heeft. (N. R. C.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10