Schetsen van de Belgische landbouw TUINBOUW Programma Oriiwikkelingsdag ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Wie de landbouw in ruimer verband beziet, zal de tuinbouw steeds een belangrijke plaats in moeten ruimen. Geldt dit in het bijzonder voor Nederland, voor België zal men hier ook terdege rekening mee moeten houden. We zullen U niet vermoeien met cijfers van de arealen, omdat deze de werkelijke toestand maar zeer onvolkomen weergeven. Beter is het als maat staf te nemen de mate van zelfverzorging en de export van de diverse producten. Dit laatste is be perkt tot een aantal wel zeer speciale producten, waaronder ook een hoeveelheid fruit. Hoofdzaak is echter de voorziening van de bin nenlandse markt. We bezochten één der groenten- centra, gevormd door de driehoek Antwerpen BrusselLeuven, en zagen er naast de Mechelse veiling ook het bedrijf van de vice-voorzitter, de heer De Roy. We zijn er ons van bewust, dat bei de vér uitsteken boven het gemiddelde; de veiling, omdat ze gloednieuw is, en het bedrijf van de heer De Roy, omdat het groter is (7 ha) dan het ge middelde bedrijf en ook meer gespecialiseerd. Ook dit in aanmerking genomen, hebben we ons de ogen uitgewreven bij het betreden van het ruim 3 ha grote, grotendeels in beton uitgevoerde, vei lingterrein, dat omzoomd wordt door de gebouwen. Hier is een dankbaar gebruik gemaakt van Neder landse ervaringen, terwijl de fouten verbeterd zijn. De meest in het oog lopende verbetering is het aanbrengen van een tweede veilingklok naast de eerste, zodat de kopers het verloop van beide kun nen volgen. De koper is aldus de directeur de heer Opde- beek wantrouwig tegenover zijn mededinger en wil steeds zien, welke peil voor de verkoop bij de andere klok geldt. Door het aanbrengen van een klein luidspreker tje, met een werkingsstraal van IV2 m, heeft men af kunnen zien van het aanbrengen van een gla zen wand tussen de klokken. Dit dubbel veilen was nodig geworden door de enorme toename van de omzet, die uit het onder staande staatje voldoende duidelijk blijkt: 1950 (8 maanden) 1951 1952 46 millioen. 104 millioen. 146 millioen. Deze omzet wordt bereikt door de aanvoer van een kleine 1000 leden, die de verplichting op zich hebben genomen alles te leveren. De voornaamste producten, die worden aange voerd, zijn: steeksla, kropsla, tomaten, bloemkool en prei. VERGEET DE PIJP NIET. Niet alle tuinders leveren aan de veiling, daar een 2000 tuinders, meestal de kleinere, die ook nog een nevenberoep uitoefenen, de weg naar de vei ling nog niet hebben gevonden, mede omdat hun producten niet altijd voldoen aan de gestelde kwa liteitseisen. Deze kwaliteit spreekt eveneens, wan neer men het verschil van de veilingprijs met die op de vrije markt beziet. Overigens is men er, we gens de onderlinge kwaliteitsverschillen, nog niet in geslaagd het blokveilen toe te passen-. De naam, en vaak ook het uiterlijk van de tuin der, die met zijn producten langs de klok trekt, is hier nog een kenmerk van goede sortering en verpakking. Zelfs zó, dat men graag de vergeten pijp thuis gaat halen om het beeld compleet te maken. De tuinder beschik de tocht langs de klok over een knop, waarmee hij het product op kan houden. In Nederland liggen deze zaken wat an ders, daar, i.v.m. de minimum prijs-regelingen, het bestuur hier zorg voor draagt. Ondertussen proberen een paar honderd kopers de veilingshal heeft 400 zitplaatsen op het meest geschikte moment hun knop in te drukken, wat niet altijd effect heeft, omdat het bestuur door een ingenieus systeem bepaalde nummers, waar van de bezetters niet aan hun financiële verplich tingen hebben voldaan, kan uitschakelen. Iedere koper is verplicht zich steeds weer te melden en een waarborgsom te storten, zodat de grootst mogelijke financiële zekerheid voor de tuinders wordt geschapen. Deze moeten ook zelf een steentje bijdragen door het nemen van aan- VIII. delen per oppervlakte, en wel 1 of 2 aandelen van 1000 fr. per 750 m2 glas, 15 are fijne teelt of 30 are grove teelt. Minimaal dient ieder lid te beschik ken over 4 aandelen 300,—), terwijl 500 fr. inkoop per aandeel verschuldigd is. Van de omzet werd het vorig jaar 3 ingehou den ter bestrijding van de onkosten, die, tengevolge van de geringe personeelskern van 30 man, niet hoog zijn. De aandelen brengen daarentegen 6 rente op. Men zal dadelijk begrijpen, dat deze bedragen bij lange na niet toereikend zijn voor de financiering. De Boerenbond is ook hier bijgesprongen, door het verstrekken van een lening van 5 millioen francs 350.000,merkwaardig genoeg aan de be stuursraad van de veiling. De leden van dit bestuur zijn ook nu nog steeds persoonlijk verantwoordelijk voor de afwikkeling van deze lening, wat ons in beginsel niet juist lijkt. Overigens heeft de Boeren bond een dergelijke band met een twaalftal veilin gen, zodat het des te meer opmerkelijk is, dat men er steeds nog niet in geslaagd is om een band tus sen deze veilingen onderling te leggen. CONCENTRATIE VEREIST. Gezien het grote werkgebied van de Mechelse veiling, moet men trouwens toch wel tot de con clusie komen, dat de gedachten meer gaan in rich ting van veilingen met een groot werkgebied, die onderling weinig binding hebben. De Mechelse veiling werkt b.v. met een straal van 30 km, waardoor de vervoerskosten vrij hoog oplopen. Men ziet echter hiertegenover het belang rijke voordeel van een meer stabiele prijs, wat in België, door het ontbreken van fondsen, van niet te onderschatten betekenis is. Naast het samenbrengen van koper en verkoper heeft de veiling ook tot doel de kostprijs te ver lagen en de handel te saneren. Als men een vergelijking trekt tussen de op de veiling gemaakte prijzen en die in de winkels, komt men tot de ontdekking, dat grossier en klein handelaar zeker aan hun trekken komen. Bij de bezichtiging van de nog in aanbouw zijnde opslag hallen voor de handelaren, werden ons een aantal gestandariseerde kistjes getoond met prachtige tomaten. Doordat slechts één laag aanwezig is, wordt be drog uitgesloten. We achten het niet onmogelijk, dat deze vlezige en rijp geplukte tomaten in de toekomst ook op de buitenlandse markt een goed figuur zullen slaan. Tegenover het verschil in kostprijs, tengevolge van economische omstandig heden. staat immers het niet te verwaarlozen kli maat-verschil, dat de Belgen een voorsprong van betekenis geeft. DERTIEN MAANDEN OOGSTEN. Als we U dan met een gedachtensprong ineens verplaatsen naar de streek van I-Ioeilaart, zit U te midden van een ander product, dat in het West- land ook een grote rol speelt: de druiven. Beschut door het Zoniënwoud, liggen in deze streek een kleine 35.000 kassen, die in hoofdzaak voor de druiventeelt worden gebruikt. We bezoch ten het bedrijf van de heer Schimp, waar een 100 kassen op 6V2 ha staan. De teelt van druiven is hier al oud, daar de eerste kassen reeds in 1865 werden gebouwd. Het eerdergenoemde Zoniënwoud geeft een ongedachte bescherming tegen de weers invloeden. Dank zij de vertraging, die men weet aan te brengen bij een gedeelte der druiven, en omgekeerd het extra verwarmen van andere kas sen, kan er per jaar 13 maanden worden geoogst. D.w.z. dat de oude oogst nog niet achter de rug is, wanneer de nieuwe reeds weer begonnen is. De slechte resultaten van de laatste jaren doen het areaal afnemen en de eertijds belangrijke af nemer Engeland interesseert zich nu veel meer voor de Kaapse druiven. De afzet kan plaats vinden via een coöperatieve veiling, die geen leveringsplicht kent. En hoewel we niet de gelegenheid hebben gehad het product te proeven, zijn we toch geneigd te veronderstel len, dat deze druiven goed mee kunnen doen. De ouderdom van de teelt is hier alleen al een garan tie voor. Tijdens de optocht van het fruitoogstfeest in Sint Truiden. Meer Oostwaarts waren we ook nog in het fruit teeltcentrum rondom St. Truiden, dat ongeveer begrensd wordt door de driehoek LeuvenSt. Trui denDiest. Dit z.g. hagenland ligt ongeveer 100 meter boven de zeespiegel op de grens van de vruchtbare leemstreek en de zandleemstreek. Deze fruitteelt maakt niet een moderne indruk met de vele, naar onze begrippen vaak versleten, hoogstammen. De kersenteelt vormt een belang rijk onderdeel en, voor zover we dit niet aan de boomgaarden hebben gezien, kregen we in St. Trui- den ruimschoots de gelegenheid dit te constateren op het met Zuidelijke zwier aangerichte fruitoogst- feest. De uitbundigheid van dit feest staat overigens niet in evenredigheid tot de verdienste, die de ker sen de laatste jaren opbrengen. Zo men zich af mocht vragen hoe het mogelijk is dat Belgische kersen een kans maken op de Nederlandse markt, dient men hierbij te bedenken, dat de teelt hiervan zeker niet lonend is geweest. Dit is ook welhaast onmogelijk, indien men bedenkt, dat meer dan de helft der productiekosten bestaat uit lonen. De hogere opu kan dit niet geheel goedmaken. Indien de situatie niet verandert, heeft deze tak, evenals in Nederland, dan ook weinig kans van levensvatbaarheid. Meer dan de veehouderij en de akkerbouw heeft de Belgische tuinbouw, in vergelijking met vóór de oorlog, een sprong in de productie gemaakt. De moeilijkheden, die onze tuinbouwproducten op de Belgische markt ondervinden we denken alleen maar aan de tomaten-invoer van begin Juli, met de sterk variërende minimum-prijzen vinden hier ongetwijfeld een oorsprong. We zullen er rekening mee moeten houden, dat de uitbouw van deze tuinbouwsector nog niet ten einde is. B. ter gelegenheid van het 60-jarig hcstaan der R. L. W. S. te GOES. 10.00 uur Opening door de plv. Voorzitter, de heer D. W. Lindenbergh. 10.15 uur Toespraak van de heer Ir. N. van Vliet, Directeur van het Landbouwonderwijs, te 's-Gravenhage. 10.45 uur Gelegenheid tot feliciteren. 11.15 uur „Herziening leerplan landbouwwinter- scholen" door Ir. J. Versteeg, Directeur R. L. W. S. te Goes. 11.30 uur Discussie, 11.45 uur ,,De weersontwikkeling, die leidde tot de stormvloed van 1 Februari" door E. H. Gastman, leraar R.L.W.S. te Goes. 12.00 uur Discussie. 12.15 uur „Waarom mechaniseren wij ons bedrijf?" door de heer S. J. de Regt, landbouwer te Wissekerke. 12.30 uur Discussie 12.45 uur PAUZE 14.15 uur „Doelmatig gebruik van het grasland" door Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, Rijks- landbouwconsulent, te Goes. 14.30 uur Discussie. 14.45 uurPreventieve Dierengeneeskunde" door Dr. G. Wagenaar, Directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, te Goes. 15.00 uur Discussie. 15.15 uur „Zaaizaad- en pootgoedproblemen" door Ir J. D. Dorst, Directeur van de Keu ringsdienst Zeeland van de N.A.K., te Goes. 15.30 uur Discussie. 15.45 uur „Waar blijven onze oud-leerlingen" door de heer C. Burger, Voorzitter van de Vereniging van Oud-leerlingen R.L.W.S., te Wilhelminadorp. 16.00 uur Discussie. 16.15 uur Sluiting door de plv. Voorzitter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7