erverkavelingsgebieden PACHT EN HERVERKAVELING WAT LEZERS ER VAN DENKEN Uit de INHOUDSOPGAVE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Verandert er in de herverkavelingsgebieden iets voor de pachter, gelden hier nog dezelfde regels ten aanzien van het verlengen van een pachtcon tract, het sluiten van een pachtovereenkomst, het ontbinden van een overeenkomst etc. etc., als bui ten de herverkavelingsblokken? Op deze vraag moeten we antwoorden ja en neen. Vóór we op bijzonderheden ingaan eerst de alge mene regel die geldt voor iedere pachter, maar in 't bijzonder voor de pachters in de herverkavelings gebieden: zorg voor een schriftelijk, door de Grondkamer goedgekeurd pachtcontract. Wanneer de termijn van dit contract afloopt, zorg dan ten- minste één jaar voor het einde van de overeen komst dat de verlenging geregeld is. Pacht U land of een boerderij zonder contract, met een verlopen contract of met een oud contract voor onbepaalde tijd, dan is het beslist gewenst, dat er een door de Grondkamer goedgekeurde schriftelijke pachtovereenkomst wordt opge maakt. Dit alles geldt evenzeer voor de grond buiten als binnen de herverkavelingsblokken, hoe wel het voor de pachters in de herverkavelings gebieden van zeer bijzonder belang is met het oog op de mettertijd op te stellen lijst van recht hebbenden. Deze algemene regels blijven dus gelden voor de pachter in de herverkavelingsgebieden. Daarnaast gelden in deze gebieden echter een aantal bijzon dere regels en regelingen waarvan de kennis voor de pachter van belang kan zijn en waarvan we hier een deel willen vermelden. Gaat een pachter een pachtovereenkomst aan na 10 Sept. 1953 (de datum van inwerking treden van de nieuwe Herverkavelingswet), dan is een ver klaring nodig van de herverkavelingscommissie, dat de overeenkomst niet in strijd is met de uit voering van de herverkaveling. Vraagt een pachter schriftelijke vastlegging van een mondelinge pachtovereenkomst, dan is dezelf de verklaring nodig van de herverkavelingscom missie indien zou blijken dat deze overeenkomst is aangegaan na 10 September. Hetzelfde geldt onder meer voor wijzigings- of aanvullingsovereenkom sten, voorzover het pachtobject wordt gewijzigd. Ook een ontbindingsovereenkomst heeft de goed keuring nodig van de herverkavelingscommissie. Om een en ander toe te lichten het volgende voorbeeld: wanneer een klein bedrijf, dat verwacht gesaneerd te zullen worden, 'n deel van zijn pacht grond afstaat bijv. aan een groot bedrijf, dat daar door zijn „inbreng" kan vergroten of aan een zeer klein bedrijf dat zodoende juist boven de „sane- ringsgrens" kan komen, dan betekent dit, uit het Kort verslag vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Verlenging Pachtcontracten. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Secretariaat der Z. L. M. De vaststelling der graanprijzen. Tarweprij9 voor oogst 1954. Minimum-prijsniveau voergranen. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Van Boerderij en Organisatie. De laatste stap. Nieuwkopen en de t.b.c.-bestrijding. Coöp. Groenvoederdrogerij „Tholen" G.A. Suikerbietenkoppen en -bladeren. III. De Boerenjeugd. Uit de herverkavelingsgebieden. Schetsen van de Belgische landbouw. VIII. Programma Ontwikkelingsdag. De Riikslandbouwwintcrschool te Goes bestaat 60 jaar. Vogelschade en haar bestrijding in land- en tuin bouw. II. Tuinbouw: Bezint, eer ge begint. Stemmen uit de praktik. Verzekeringszaken. Uit de N. O. P. Korte Berichten. Voor de Plattelandsvrouw. Marktberichten. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Bram uit de Slikhoek. Radio: Mr. .T. F. G. Schlingemann spreekt over: „De menselijke zijde van de Herverkaveling." oogpunt van de herverkaveling, grondverlies. Dit voorbeeld brengt ons meteen midden in het sane- ringsbeleid. Zo zal in het algemeen een te sane ren bedrijf geen toestemming verkrijgen tot het afstaan van grond, of dit bedrijf zou moeten ver vallen van de lijst van te saneren bedrijven. Een verlengingsovereenkomst waarbij pachter en pachtobject dezelfde blijven, zal altijd doorgang kunnen vinden. Wanneer een verzoek tot verlenging van de pachtovereenkomst bij de Pachtkamer wordt in gediend en dit verzoek een verlengingsbeschik king tot gevolg heeft, dan is uiteraard geen ver klaring van de herverkavelingscommissie nodig. Komt er bij een aflopend pachtcontract geen verlenging tot stand, elan is er voor de eigenaar natuurlijk geen toestemming van de herverkave lingscommissie nodig om de grond zelf in gebruik te nemen. Voor het aangaan van een pachtover eenkomst met een nieuwe pachter is uiteraard wél weer toestemming van de herverkavelings commissie nodig. Voor iedere pachter van grond in een herverka- velingsblok geldt de volgende algemene regel: 1. Draag er zorg voor mettertijd vermeld te staan op de lijst van rechthebbenden. Daarvoor is het nodig te beschikken over een pachtcontract dat rechtskracht heeft; 2.Ook al staat Uw pachtrecht tezijaertijd ver meld op de lijst van rechthebbenden, zorg tot het moment van toedeling steeds op tijd voor verlen ging van Uw pachtcontract. Inlichtingen over al deze pachtkwesties kunt U vragen bij Uw landbouworganisatie, bij de Secre taris van de Grondkamer, Landbouwhuis, Goes, en de leden van de Grondkamer en bij de Rijkscon sulent voor Grond- en Pachtzaken, Ravelijn 8, Goes, en diens assistenten. Ir W. H. UBBINK. (Buiten verantwoording van de Redactie.) In het artikel „Uit de Herverkavelingsgebieden", in het Landbouwblad van 10 Oct. j.l. lees ik, dat bepaald is, dat eigenaren-gebruikers, die naar domeingronden vertrekken, hun grond dienen te verkopen aan de S. B. L. Ditzelfde geldt voor eigenaren-verpachters, wier familie grond in gebruik zou kunnen gaan nemen. De eerste vraag is: Wie heeft dat bepaald? Schrijft de wet dit voor, of wil één of andere instantie verder gaan dan de wet voorschrijft? Op de vergaderingen, die gehouden zijn, vóórdat de wet aangenomen was, is steeds gesproken over grond in te leveren, en is uitdrukkelijk verzekerd, dat het eigendomsrecht niet aangetast zou worden. Ik geloof, dat de oppositie anders groter zou zijn geweest. Wat de eerste groep betreft eigenaren- gebruikers kan ik deze eis wel enigszins bil lijken. Zij geven immers zelf de wens te kennen, naar elders te willen vertrekken, in de hoop daar een beter bedrijf te verkrijgen. Deze zullen er dus allicht een offer voor over hebben. Ik wil er echter onmiddellijk bij opmerken, dat wanneer men verplicht wordt zijn land te ver kopen, het dan im.i. ook de plicht van de S.B.L. is, de gebouwen voor een redelijke prijs over te nemen. Wat echter de tweede groep betreft, eigena ren-verpachters voor dezen ligt de zaak geheel anders. In 't algemeen hebben zij er geen belang bij, dat hun tegenwoordige pachter vertrekt. Wanneer zij nu hun grond moeten verkopen aan de S.B.L., moeten zij ter wille van hun pachter met een lagere prijs genoegen nemen, dan wanneer zij vrij konden verkopen. Zij zijn bovendien al gedupeerd, omdat hun grond in het rampgebied ligt, hogere polderlasten, terwijl het bovendien de e.k. jaren toch wel erg moeilijk zal zijn de pacht te verhogen, daar ook de pachter bij alle hulp die hem geboden wordt, voor lopig niet tegen zijn droge collega's zal kunnen concurreren. Dit alles zijn mede nadelen voor de verpachter, en wanneer hij dan bovendien nog gedwongen wordt zijn grond te verkopen, dan kan men wel zeggen, hij kan op een voordeliger manier zijn geld beleggen, maar ik meen toch, dat elke eigenaar zelf moet weten hoe hij zijn geld wil beleggen, wanneer hij dit doet op een door de wet toegestane wijze. Ook het argument, dat men voor bovenstaande maatregel aanvoert, acht ik niet sterk, n.l. het voor komen dat later zijn familie in hoofdzaak zoons dus deze grond in gebruik willen nemen. Ik kan toch werkelijk niet geloven, dat, wanneer men nu saneert, dit over 20 jaar nog zo zal zijn. Wanneer men nu al moet gaan ordenen voor over 20 jaar, waar blijven we dan? Met hoeveel onzekere factoren moeten wij dan rekenen? Om maar één voorbeeld te noemen: men rekent er dus op, dat er over 20 jaar nog landhonger zal zijn. Dit is zeer wel mogelijk, maar het kan ver keren, zie b.v. eens naar Frankrijk. Er is steeds gezegd, ook door voorstanders van de herverkaveling, waartoe ik mijzelf ook reken, het is zeer ingrijpend, maar laten wij trachten de scherpe kanten er zoveel mogelijk af te halen. Ik geloof dat een eerste stap daartoe is, geen eigenaren-verpachters te dwingen hun grond te verkopen. Doet men dit toch, dan zal m.i. de sane ring niet opleveren, wat men er van verwacht heeft. Ik hoop dan ook dat vooral de Agrarische Com missies met klem hierop zullen aandringen. Hoogachtend, J. v. d. SLIKKE. Poortvliet B 69. NASCHRIFT. De uitvoering van de Wet op de herverkaveling van Walcheren, die met een aantal kleine wijzigin gen van toepassing is verklaard op de andere her verkavelingsgebieden van Zeeland, is opgedragen aan de Herverkavelingscommissie Zeeland, die hiertoe wordt bijgestaan door de Agrarische Com missie. De enige maanden geleden geplaatste oproep om grond te verkopen aan de Stichting Beheer Land bouwgronden (S.B.L.), ^zou van de Herverkave lingscommissie uit hebben moeten gaan, doch deze werd eerst op 9 Oct. geïnstalleerd. De wet schrijft niet voor, dat de grond verkocht dient te worden. In art. 43 wordt immers bepaald, dat de Her verkavelingscommissie in tenminste twee nieuws bladen en in de gemeenten op de aldaar gebruike lijke wijze, bekend moet maken, dat de gebruikers van grond opgeroepen worden om tegen bepaalde voorwaarden hun grond in het blok in te leveren. De Herverkavelingscommissie beoordeelt of de grondgebruikers die zich opgaven, in aanmerking kunnen komen ivoor verplaatsing naar domein gronden elders. Als deze doorgang vindt zal de pachter met ingang van een door de Herverkavelingscommissie nader te bepalen datum een verklaring moeten tekenen, waarbij hij afstand doet van het gebruik van deze grond, die hij in het blok pachtte. Van deze verklaring wordt de verpachter op de hoogte gesteld. Het is dus te verwachten, dat binnen afzienbare tijd een oproep voor de gebruikers van gronden geplaatst zal worden. De grote vraag is welke voorwaarden de Her verkavelingscommissie zal gaan stellen. O.i. kan niet de eis gesteld worden, dat de grond aan de S. B. L. verkocht moet worden. Het is echter te begrijpen, dat aan degenen, die hun grond willen verkopen aan de S. B. L., de voorkeur wordt ge geven. Met deze grond kan immers het te saneren bedrijf op een veilige basis van meer grond worden voorzien. In dit licht gezien is de reeds geplaatste oproep goed te billijken, temeer waar het op deze wijze zal gelukken dit jaar nog mee te doen bij de uitgifte van gronden in de N. O. P. We zijn het niet eens met de zienswijze van de schrijver op het bevolkingsvraagstuk; vooral niet wanneer hij een vergelijking met Frankrijk trekt. Het door hem aangesneden vraagstuk is vooral buitengewoon moeilijk op te lossen, omdat: 1°. Er rekening gehouden moet worden met de wens van de eigenaar van de grond om deze aan het einde van de pachttermijn in gebruik te nemen. Wordt met deze wens teveel rekening gehouden dan zal het moeilijk zijn de pachters van deze gronden niet te duperen. 2°. Anderzijds zal er ook rekening mee gehou den moeten worden, dat een pachter, die vlak vóór het aflopen van de pachttermijn naar elders ver trekt, omdat hij ziet aankomen, dat zijn eigenaar de grond zelf gaat gebruiken, deze eigenaar sterk dupeert door het gebruik van de grond in te leveren. De eigenaar zal dan na afloop van de herverka veling een pachttermijn van 6, resp. 12, jaar toe moeten staan, waardoor zijn plannen sterk in de war gestuurd kunnen worden. De praktijk zal uit moeten wijzen of de Herver kavelingscommissie, tezamen met de Agrarische Commissies er in zal slagen een aanvaardbare praktijkoplossing voor dit moeilijke vraagstuk te vinden. RED. UITGIFTE BEDRIJVEN IN DE N. O. P. De eerstvolgende uitgifte van landbouwbedrijven is thans nog in voorbereiding. De Herverkavelings commissie Noodgebieden deed de Directie de namen toekomen van 64 personen, die de wens te ken nen hebben gegeven uit de noodgebieden naar de N.O.P. te vertrekken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6