GD DE BOER Een goed begin is het halve werk Graslandkeuring 1953, L.J.C. Zeeland ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Geen confectie ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Als je door de vergadering bent aan gewezen de volgende bijeenkomst een lezing te houden, ben je er bij. Tenzij je zonder meer wegblijft en doet alsof je neus bloedt. Helaas gebeurt dat maar al te vaak. Dan is die avond mislukt. Vele redenen om weg te blij ven kunnen aangevoerd worden; het blijft echter gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Dan hebben we meer respect voor de eenzame zwoegers die na een zware dagtaak de pen tér hund nemen om hun denkbeelden aan het papier toe te vertrouwen. Ze slagen daar dan ook wel in, als ze zich de moeite hebben ge troost zich vooraf flink in het onder werp te verdiepen. Men moge ons voor ouderwets ver slijten; wij menen dat dit werk wel haast het belangrijkste onderdeel van het afdelingswerk vormt, omdat zowel de inleiders als zijn (haar) gehoor er za ontzettend veel van kan leren. Dat behoeft niet steeds zo te zijn. Wie WèT eens een verslag of een ar tikel uit een landbouwblad heeft horen voorlezen, weet dat dit voor de inlei ders dom schrijfwerk geweest is, ter wijl de toehoorders het waarschijnlijk beter begrepen zouden hebben als ze het verhaal thuis rustig hadden kun nen doorlezen. Nu valt het niet mee over een onder werp veel te lezen en er dan zelf een inleiding van te maken. Daar is veel tijd en geduld voor nodig. Vandaar dat de P. J. G. N. aan de bestaande behoef te tegemoet gekomen is door de uit gifte van een leidraad voor het houden van inleidingen. In het algemeen achten we deze po ging om hulp te verschaffen bij dit moeilijke werk uitstekend geslaagd. Er zit één gevaar in, dat we hier uitdruk kelijk willen noemen. Sommige schet sen zijn zo uitgebreid, dat gemakzuch tige leden er mee zouden kunnen vol staan. En daardoor, zonder ook maar ergens bij te denken, de mening van de samensteller staan op te lepelen. Wat niet een eigen doch een confectie- mening is. Men doet zichzelf en anderen hier mee een slechte dienst, zodat we hier tegen willen waarschuwen. Er moet vooral een eigen mening van de inlei der uit zijn (haar) werk naar voren komen. Jammer genoeg wordt het landbouwtechnische terrein teveel door de inleiders afgegraasd, terwijl er toch ook zoveel andere belangwekkende on derwerpen te vinden zijn. Het boekje van de P. J. G. N. geeft hiervan voor beelden te over. Als afwisseling met de eigen inlei ders kan ook wel eens een niet-afde- lingslid uit eigen organisatie of eigen plaats gevraagd worden. Is het onder werp ook van belang voor anderen, dan verdient het aanbeveling zo mogelijk een bijeenkomst samen met andere or ganisaties te beleggen. Laten hierbij financiële motieven niet de doorslag geven, doch eerder het ge wenste en nuttige contact met anderen. Samenwerking i9 een mooi Woord, dat we in het dagelijks leven door het vele gebruik sterk aan waarde hebben doen inboeten. We zouden er minder over moeten praten en het meer moeten toepassen. B. We staan weer aan het begin van een nieuw seizoen. Alles herinnert ons er aan, dat de zomer voorbij is. De kale stoppelvelden, waarop de boer voortploegt en de aardappel oogst, die in volle gang of zelfs al klaar is. En praten de boeren al niet van „In September nog de eerste bieten in 't schip of op de trein"? De boerinnen en boerendochters kunnen de drang naar spons, zeem en mattenklopper niet langer weer staan en trekken ter schoonmaak. Activiteit allerwege! En dat is nu juist wat onze L. J. G. nodig heeft. Hernieuwde activiteit. Al vele weken missen we de rubriek „Van onze bijeenkomsten", zodat we veronderstellen, dat die bijeenkom sten dan ook zeer matig in aantal ge weest zijn. Nu de tijd van het jaar zich weer meer voor vergaderingen gaat lenen, wordt het zaak, dat we eens aandacht aan een winterprogramma gaan be steden. Denk nu niet direct: „Oh, maar dat is de taak van het bestuur". We zullen maar weer eens rustig afwachten wat we voorgezet krijgen en als het ons niet bevalt, zullen we dat na afloop van de vergadering wel tegen elkaar zeggen, zo van: „Als er niets be-ters gedaan wordt dan zien ze me niet!" Zie je, dat is nu juist die negatieve activiteit die we gaarne missen. Aan het begin van de winter moe ten we stuk voor stuk voor onszelf gaan prakizeren. Wat we nu eens graag zouden horen, of welke cursus we zouden willen volgen, wat ter ont spanning gedaan kan worden en welke mogelijkheden nog steeds on benut zijn. Zodat op de eerstvolgende vergadering het bestuur overstelpt wordt met vragen, voorstellen en raadgevingen. Maar laten we ook niet vergeten onze medewerking bij de uitvoer van de plannen te geven. Want hoe dik wijls is het al niet gebeurt, als er iets ter tafel werd gebracht, we alles prachtig vonden, maar voor de rest niets uitvoerden. U kent toch ook voorbeelden van cursussen die gestaakt moesten wor den, omdat er maar 3 leden meer kwamen. Van een uitstapje waar alleen de voorzitster ter plaatse ver scheen en de rest achterwege bleef zonder bericht te geven. Van een wedstrijd, waarvan een deskundige jury afgezien moest wor den omdat de inzendingen zo heel ge ring waren. En vult U zelf maar verder aan. Ieder heeft zo zijn eigen ervaringen en schuldgevoelens. Kun nen we dat van de winter niet eens beter gaan doen? Het eerste begin moet het samenstellen van een solied winterprogramma zijn. Mogelijkheden zijn er genoég. Op het gebied van sport: tafelten nis, biljart, dammen en schaken. Cursussen: handenarbeid, pitriet, vreemde talen, volksdans. Film, toneel, declamatie, zang, mu ziek, wedstrijden houden, shows or ganiseren van eigen gemaakte kle ding en het oprichten van een boeken- kring. Probeer zoveel mogelijk in contact te komen met deskundige sprekers, die meestal graag eens een keer voor ons een lezing houden. Dit zijn maar enkele tips. Aan U allen de eer verder te gaan en meer en betere plannen te bedenken. Ver geet vooral niet werk van Sint Nico- laas en Kerstmis te maken. En dan onze vergaderingen zelf. Waarom moet een hele winter de voorzitter (ster) de leiding van de vergaderingen hebben? Geef om de beurt elk lid de leiding. Verdeel zo veel mogelijk de functies, b.v. één persoon die de leiding heeft; een an der die een eventuele spreker inhaalt, welkom heet en bedankt; een derde die voor wat gezelligheid moet zor gen in de vorm van spel, zang, dans of voordracht; een vierde die het pro gramma en de datum voor de volgen de bijeenkomst samenstelt, zodat zo veel mogelijk personen actief bezig zijn. Werkt ook altijd mee door direct te zeggen waar je voor voelt, waar je zonder voorbehoud aan mee zult doen, waar je als het mogelijk is aan mee zult werken en waar je niet voor voelt. Als je door omstandigheden je be loften niet kunt houden, geef daar dan tijdig kennis van, zodat we ten allen tijde op elkaar rekenen kun nen. Als we zó ons winterprogram ma gaan samenstellen en uitvoeren, gaan we een goede winter tegemoet. Veel succes. LEIN. Hoewel het nog te vroeg is iets te vertellen over de uitslag van de keu ring, willen we toch reeds één en an der van onze bevindingen weergeven. In de eerste plaats hebben de keu ringen zeer zeker aan het doel beant woord. Het doel is: 1°. een indruk te krijgen van de exploitatie van het grasland op de bedrijven van de deelnemers. 2°. belangstelling te wekken voor een goed en doelmatig gebruik en het opvoeren der productie. 3°. de verbeteringsmogelijkheden in de ruimste zin onder de aandacht van de deelnemers en zodoende ook van anderen te brengen. Bij de beoordeling in April werd gelet op de ontwatering van het aan gegeven perceel, de verzorging o.a. spreiden van molshopen en op het grasbestand. Het grasbestand werd vooral in de puntentelling opge nomen omdat dit door een goede ver zorging zeer verbeterd kan worden. Bij een slechte verzorging vindt na tuurlijk het omgekeerde plaats. De keuring is bedoeld als een meer jarige. Naast de kans dat we dit jaar een prijs winnen voor het grootste aantal behaalde punten, bestaat de mogelijkheid, dat volgend jaar een grote puntenvermeerdering geboekt wordt, waarvoor ook prijzen in het vooruitzicht gesteld worden. Een grote verbetering, die misschien dit jaar nog niet ten volle tot uitdrukking gebracht wordt in de punten, kan vol gend jaar zodoende tot een prijs leiden. Dat er in een korte tijd grote voor uitgang mogelijk is, is de jury ge bleken bij een deelnemer, die bij de April-beoordeling onvoldoende uit de bus kwam, maar bij de Juli-beoorde- ling één van de allerbesten was. Bij deze zomerkeuring werd gelet op de beweiding. Dus welk systeem werd toegepast: stand weide alles bij elkaar op 'n grote oppervlakte of omweiden het melkvee voorop een dag of 5 in een perceel, gevolgd door jongvee of paardenof rant- soenbeweiden elke dag een nieuwe oppervlakte gras. Voorts hoe de verzorging was; werden de bossen gemaaid en de mestflakken en molshopen gespreid, werd er al of niet onkruidbestrijding toegepast. YVat gebeurde er met het overtollig gras. Gebeurde er niets mee en lie pen de dieren dus veelal in te lang gras of werd het gehooid al of niet op ruiters, en welke ingekuild in silo of grondkuil, al of niet met toe voeging of werd het gedroogd. Hoe is de afrastering en de drink watervoorziening en welke bemesting is er gegeven. Werd kali en fosfor toegediend aan de hand van grond onderzoek of meer op de gis. Zo waren er veel onderdelen waar voor punten gegeven moesten wer den. De deelnemers houden nog steeds trouw alle gegevens van 't keurings perceel bij, zodat we straks ook kun nen zeggen hoe groot de productivi teit van de verschillende weiden is. Het is niet zo'n groot karwei. Er wordt even genoteerd wanneer en hoeveel stuks vee ingeschaard wordt en wanneer er wat bij komt of wat uitgaat. En als dan het potlood toch eenmaal gehanteerd wordt, wordt meteen vastgelegd wanneer en hoe veel stikstof er gestrooid is. Er worden weer plannen gemaakt voor het nieuwe verenigingsjaar. Door de omstandigheid beperkte de keuring zich tot Walcheren en West Zeeuws-Vlaanderen 1 Oost Zeeuws- Vlaming. Misschien kan volgend jaar ook in andere delen van onze provincie een keuring plaats vinden. Gaat eens kijken bij enkele deelne mers. En treft maatregelen dat vol gend jaar met een goed perceel ge start kan worden. Vooral in het najaar wordt zo vaak veel verknoeid doordat het vee te lang op de weide blijft en de zode totaal stuk getrapt wordt. Zodat dan ook besloten is om vlak vóórdat de uitslag bekend ge maakt wordt, nog een keuring 4:e laten plaats vinden. Deelnemers opgepast en aspirant deelnemers hetzelfde! Ir M. SANDERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5