Kan boerderij en organisatie UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WALCHEREN. 20 October 1953. Het verschil tussen herfst 1952 en herfst 1953 is tot op heden wel bij zonder groot. Vorig jaar was het een ploeteren en modderen van begin tot eind, zowel in de late aardappelen als in de bieten. Nu gaat het werk van een leien dakje en ondanks het tekort aan ar beiders schiet het werk nog behoor lijk goed op. Vooral voor de overstroomde pol ders komt deze droge periode goed van pas. Een grote oppervlakte win tertarwe is reeds gezaaid en heeft zijn gipsbemesting ontvangen voor de a.s. ivinter. Ook het overige bouwland is ten dele al geploegd en met gips bemest. Het op „wintervoer ploegen" tijdens droog weer, met direct daarop een gipsbemesting, waarborgt een rede lijke structuur in het volgend voor jaar. Mocht het straks erg nat wor den, dan kan men op deze gronden nog beter helemaal geen grondbewer king toepassen en zo de gips strooien, dan dat men door een te natte bewerking de structuur ver knoeit voor enige jaren. Het spreekt voor zich, dat de gips regelmatig ge strooid moet worden met een strooier of voor kleine perceeltjes met de •hand. Het strooien met de schop vanaf de wagen is niet aan te raden. Het inkuilen van suikerbietenkop pen en -bladeren, vindt op zeer vele bedrijven plaats, hetzij alleen of sa men met stoppelklaver of andere producten als stoppelknollen, merg- kool, aardappclkriel enz. Het winnen van schone bieterikoppen en -bladeren i.s hierbij noodzakelijk voor het ver krijgen van goed kuilvoer. Goed ge wonnen kuilvoer is het goedkoopste product, dat zich goed leent om min stens de helft van het normale rant soen aan voederbieten te vervangen. Voor goed kuilvoer dient men echter ook goede zorg te besteden aan het inkuilen, goed aantrappen en di rect zwaar afdekken imct minstens 60 cm grond. Het gebruik van opzet- stukken is nodig om het product goed te doen aansluiten tegen de beton- wand van de silo, omdat op deze plaats anders rotting optreedt. Verder moet wel gewerkt worden om verliezen tegen te gaan; een silo moet binnen een week gevuld worden en afgedekt. Alleen met de Robuusthakselma- chine (Hardeland-methode), zal men de verliezen tot het uiterste beper ken en een kuilproduct verkrijgen, dat werkelijk prima is. Heeft U deze methode nog nooit op Uw bedrijf toegepast? N OORD-BE VIOL AND. 19 October 1953. In het vorige nummer werd een nieuwe mogelijkheid om de verge- lingsziekte te bestrijden, besproken. Daarbij werd aangehaald, dat o.a. ook op Noord-Beveland de keuze was ge vallen op een grote proef op practijk- schaal aan te leggen, waarvoor dus de medewerking van alle betrokkenen gewenst zou zijn teneinde deze proef goed tot zijn recht te laten komen. Het is dan ook verheugend dat, naar wij vernemen, deze medewer king algemeen wordt verleend. Hier uit komt duidelijk naar voren, dat deze bestrijding als een algemeen be lang wordt gevoeld. Dat wil natuur lijk niet zeggen, dat zich bij de uit voering van deze bestrijdingscam- pagne geen moeilijkheden zullen voordoen. Het is immers belangrijk, dat de werking van de Conserbeta zo goed mogelijk tot zijn recht komt, en dat dus geen onjuiste toepassing van het middel plaats vindt. Voor een goede gang van zaken lijkt het ons daarom gewenst, enkele richtlijnen te geven, waaraan anen zich, ieder op eigen bedrijf en onder eigen om standigheden, zoveel mogelijk- dient aan te passen. Allereerst verdient het aanbeve ling, de Conserbeta zo gelijkmatig mogelijk tussen en over de voeder bieten te verdelen. Dit kan b.v. be reikt worden door de benodigde hoe veelheid laagsgewijze in de kuil uit te strooien, dan wel deze vóór het lossen van een voer hierover te ver spreiden, zodat het poeder zich tijdens het lossen vanzelf goed met de man gels mengt. In gevallen waarbij ach terblijvende grond in de kuil wordt geschept, en ook wanneer de bieten nat aangereden worden, zou dit de methode kunnen zijn. Waar dit niet het geval is, kan veel Conserbeta ver loren gaan, en verdient de eerste me thode de voorkeur. Verder moeten wij onderscheid maken tussen opslag in de schuur en in de kuil. Hoewel er in beide ge vallen naar moet worden gestreefd de Conserbeta, die in gasvorm werkt, in de behandelde partij te houden; de wijze waarop dit moet worden bereikt is verschillend. In de kuil kan dit worden uitge voerd door de bieten, nadat deze eerst voldoende zijn uitgezweet, af te dek ken met een licht gronddek over -de gehele hoogte van de kuil. Bij opslag in de schuur is het wenselijk om op de behandelde partij nog een laag onbehandelde mangels aan te brengen van circa meter hoogte. Naar wij vernomen hebben zullen er nog diverse hulpkrachten aan de rayon-assistent worden toegevoegd om daar, waar dit nodig is, voorlich ting te geven en eventueel behulp zaam te zijn bij het aanleggen van de kuilen, resp. het opslaan in schuren. In het algemeen belang raden wij daarom een ieder, die" verwacht Vah' deze hulp gebruik te maken, aan om dit tijdig te melden aan de rayon assistent. Tenslotte willen wij er nog op wij zen, dat cr geen vrees voor behoeft te bestaan dat het vee, waaraan behan delde bieten worden gevoederd, hier van enige nadelige gevolgen zal on dervinden. Proeven, door Dr Frens te Hoorn uitgevoerd, hebben uitge wezen, dat het middel zelfs in vrij hoge dosis volkomen onschadelijk is voor het vee. ZUID BEVELAND. 19 October 1953. De weg naar het herstel van de overstroomde gemeenten en polders is moeilijk en zwaar. Een grote stap vooruit op die weg is het feit, dat de hartader van het wegverkeer door Zuid-Beveland, de Rijksweg, weer voor alle verkeer door de polder Kruiningen toegestaan is. De voor de veiligheid geoorloofde snelheid is nog wel niet zo hoog, maar de lange omweg over de dijk en vooral het hin derlijke lange wachten in colonne be hoort gelukkig weer tot het ver leden. Overigens heeft deze noodweg echter uitstekend dienst gedaan ge zien het aantal voertuigen dat daar gepasseerd is. Alle lof voor dit stuk werk, dat zeker ook agrarisch Zeeland ten goede zal komen. Het doet goed, dat die gezamelijke drang om te herstellen overal merk baar is. Het marktplein te Kruinin gen had Vrijdagmorgen veel weg van een veemarkt. Zes en veertig melk koeien, vaarzen, pinken en kalveren geschenkzending van de Drentse boeren stonden cr aan de lijn om te verdelen onder hun getroffen Zeeuwse collega's. De voorzitter van de werkcommis- sie, dr G. Wagenaar, trof de juiste snaar, toen hij bij het overnemen van de dieren de aandacht vestigde op het feit, dat het voor de schenkers niet alleen een financieel offer is. Zij geven iets van hun eigen bedrijf, dat hen na aan het hart ligt. Wij voelen dit zelf als boeren zeer goed aan. We nemen de hoed af voor deze schenkers. Vooral met name de Friezen en Drentenaren beijveren zich om met goed vee de basis te leggen voor de herbouw van de Zeeuwse vee stapel. Het moet ons van het hart, dat de geschenken van de niet getroffen Zeeuwse collega's, wat het vee be treft, zeer povertjes afsteken daarbij. We zullen hopen, dat ze alsnog hun goede kant laten zien door zoveel mogelijk wintertarwe beschikbaar te stellen. Ondanks de chaotische toestand in de Kruiningenpolder zal getracht worden om nog voor de winter op de daarvoor in aanmerking komende gronden de voorlopige norm gips aan te wenden. Daartoe is deze week reeds een begin gemaakt met het uitschrijven van gipsbonnen voor een totale op pervlakte van 425 ha. Vanzelfsprekend krijgen de perce len waar eerst het zand afgegraven moet worden voorlopig nog geen gips en ook het gedeelte dat aangeslibd is niet. Over de dikte van de aangeslib de laag bestaat nog geen overeen stemming; gedacht wordt aan 10 cm. Meer dan 10 cm slib dus geen gips, minder dan 10 cm krijgt de nor male hoeveelheid. De grenzen van de percelen voor* eerste toewijzing zijn slechts zeer glo baal getrokken en derhalve zullen er verscheidene gevallen voorkomen, dat iemand geen gips krijgt en wiens per ceel, volgens zijn oordeel, daar toch wel voor in aanmerking komt. Hij kan zich dan wenden tot de P. B. H. te Schore, of tot de plaatse lijke assistent van de Rijkslandbouw- vo.oxlichtingsdienst. Na accoordbevin- aing zal dan voor hem alsnóg è'eh gipsbon worden uitgeschreven. SC HOU WEN DUIVEL AND. 19 October 1953. In de polder Schouwen zakt het water regelmatig. De pompen en sluizen verdringen nu langhaam maar zeker het zilte nat naar haar eigen domein. Hooggelegen gedeelten ziet men reeds droog komen en enkele boerderijen voor zover nog niet verwoest worden reeds aangepakt om schoon te maken. We zullen ech ter nog wel éen maand geduld moeten hebben eer we een overzicht in deze polder kunnen maken, van de gevol gen van de ramp. Voor het werk bij Ouwerkerk zijn de weesromstandigheden wel bijzon der gunstig. We leven in de volle hoop, dat de sluiting deze maand nog een feit mag worden. Een groot werk, waar ons hele volk de ogen op ge richt heeft, is daar aan de gang. Een gevecht tegen onze grootste vijand. Maar al wie het werk aan de „Schelp- hoek" heeft gadegeslagen, heeft het volle vertrouwen, dat ook Ouwerkerk zal slagen. In de droog gekomen polders na 1 Februari wordt druk gewerkt. Het tarwe zaaien is nog aan de gang, doch voor het merendeel reeds gebeurd. Voor de opkomst zitten we op regen te wachten. Zoals in Dreischor te zien is, komen de percelen nogal on gelijk op. Ook is een lichte zout- beschadiging te zien aan de reeds bovenstaande percelen. We gaan echter de donkere, natte tijd tegemoet, dus hebben we nog alle moed, dat ook dit wel terecht zal komen, zij het dan ook, dat we een ongelijke opkomst zullen hebben. In de drooggebleven polders is de bietenoogst aan de volle gang. Vol geladen wagens ziet men uit de per celen komen, zonder dat er moeilijk heden plaats vinden. Het zijn wel twee uitersten najaar '52 en '53. Toen een getob vanaf de eerste dag; nu bijna geen verschil of men op het land of op de weg rijdt. De kg-opbrengst van de bieten is goed. Reeds de eerste leveringen konden op de meeste plaatsen mee tellen voor een volle opbrengst. Het suikergehalte is evenals de voorgaan de jaren weer aan de lage kant. Op het inkuilen van het blad wordt de laatste weken nogal eens gewezen. Vorig najaar waren de omstandigheden moeilijk om een zui vere voederwinning te verkrijgen. Maar nu kunnen wij niets beters wen sen om dit waardevol voer te conser veren voor de komende winter. Het is in het belang van Uw vee, dus ook van de portemonnaie er zorg aan te besteden. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Met de installatie van de Herverka velingscommissie Zeeland en de diverse agrarische commissies, is weer een belangrijke stap op de weg naar verbetering van de verdeling van de grond gedaan. We hopen dit althans; waaraan we dadelijk toevoegen, dat wij in deze ook zeer zeker het volle vertrouwen hebben. Overigens zijn we ons er wel van bewust, dat velen deze her verkaveling met gemengde gevoelens tegemoet zien. Meerderen spreken hier- van een tweede ramp, iets wat deze herverkaveling in feite toch zeker niet beoogd te zijn. Allerlei be zwaren weet men aan te voeren; wat zal ik terugkrijgen, wanneer men mijn grond gaat verruilen tegen een ander perceel. Krijg ik niet een perceel terug met verborgen gebreken, met bietenmoeheid, met aaltjes etc. Men mag van de Herverkavejings- córmri'i&sie natuurlijk 'riiet1 Véiwach- ten, dat zij alle percelen op haar duimpje kent. Maar er is toch ook een agrarische commissie voor iedere streek apart. Deze commissie bestaat uit ter plaatse bekende personen, zo dat dit van haar wel verwacht mag worden. Verder zullen toch ook nog wel plaatselijke commissies ingesteld worden, zodat imen wat dat betreft wel gerust kan zijn, mits men althans deze plaatselijke commissies ook bij de uitvoering der plannen betrekt. Van alle commissieleden wordt een grote mate van objectiviteit en ken nis van zaken verwacht. Hun taak is moeilijk en zwaar, en wie aan de openbare weg timmert heeft veel be kijks, vooral nu. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hun best zullen doen in ons aller belang. Laten wij dit steeds voor ogen houden, en van onze kant onze volle medewerking geven, zonder het hun nodeloos moei lijk te maken. Het is voor ieder belangrijk, dat hij de grond in zijn naaste omgeving goed bekijkt, en eens nagaat of er afwijkende gedeelten in voorkomen. Wanneer de grond straks geschat is, en deze schattingsbedragen liggen ter inzage, laat dan vooral niet na, hier van goede nota te nemen. Niet al leen van de eigen percelen, maar ook van die van Uw buurman, want het is niet uitgesloten, dat U die straks toegewezen krijgt. Denkt er vooral aan, dat wanneer men tijdig en te juister plaatse zijn bezwaren op tafel legt, nog heel wat moeilijkheden te voorkomen zijn. Later is hieraan veelal weinig meer te doen. Alle leden van onze kring hebben reeds een circulaire gehad, waarin de voornaamste punten,, waarop men thans reeds moet letten ijn vervat. Belangrijk is vooral, dat men in het beginstadium zorgt, dat zijn eigendomsbewijzen, pachtcontracten en verdere bescheiden, waaruit blijkt, dat men rechtens eigenaar en/of ge bruiker van de betreffende grond is, goed in orde zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3