van de graanprijzen De vaststelling ZITDAGEN TARWEPRIJS VOOR OOGST 1954 MINIMUM-PRIJSNIVEAU VOERGRANEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD gebied een vermoedelijke verhoging van 2 cent per uur betekent. Voorts zal misschien ook gespro ken worden over een grotere marge tussen ge schoolden en ongeschoolden. Tenslotte wordt de werkclassificatie in de landbouw bestudeerd, waar uit eventueel een hoger loon voor sommige catego rieën arbeiders zou kunnen voortvloeien. Hierna komt de arbeidsvoorziening aan de orde. Het blijkt dat in verschillende delen van Zeeland de lonen aanzienlijk overschreden worden. De oor zaken hiervan zijn velerlei. Natuurlijk spelen het dijkherstel en de vele cultuurtechnische werkzaam heden hier een rol. Ook het verschijnsel van de z.g. wilde krooibazen doet aan een behoorlijke arbeids voorziening aanzienlijke afbreuk. Daarnaast meent het Bestuur toch ook dat vele boeren te snel over gaan tot het uitbetalen van te hoge, om niet te zeg gen zwarte-lonen. Deze laatste punten gelden niet zozeer die gebie den, waar een blijvend tekort aan arbeidskrachten heerst, maar die delen van de provincie waar dit niet geval is. Het Bestuur spreekt als haar mening uit, dat ook in de komende jaren de gang van zaken bij de cultuurtechnische werken zodanig moet zijn dat in de drukke tijden voor de landbouw de nodige arbeidskrachten beschikbaar zijn. Hiertoe zal een intensief overleg nodig en mogelijk zijn. Fiscale mededelingen. De heer Meijer» doet mededeling van besprekin gen op het Departement van Financiën betreffende de fiscale positie der rampschadeslaehtoffers. In nauwe samenwerking met de belastingcom missie uit de Stichting voor de Landbouw worden mede door het Boekhoudbureau der Z. L. M. rege lingen ontworpen, teneipde deze slachtoffers zoveel mogelijk tegemoet te komen. Op het Departement van Financiën toonde men voor deze aangelegenheid werkelijk begrip. Zodra op dit terrein definitieve regelingen zijn getroffen, zullen nadere publicaties volgen. Tuinbouw. Medegedeeld wordt, dat momenteel de afzet van groenten vrij slecht verloopt. Dit is een gevolg van de gunstige weersomstandigheden, waardoor b.v. ook in het buitenland de groente-oogst meevalt. Omtrent de export van fruit is men gematigd op timistisch. Uien. De vooruitzichten voor de afzet van uien zijn somber. Niet alleen in Nederland is de oogst gro ter dan voorgaande jaren, doch ook in andere pro ductielanden als Engeland en Spanje is zulks het geval. In de naaste toekomst valt er dan ook geen op leving in de afzet te verwachten, tenzij enige offi ciële compensatie-overeenkomst gesloten zou kun nen worden. Aardappelnota. yari een nota inzake de export van consumptie aardappelen en de mogelijkheden van export opge steld door het secretariaat wordt door de leden met belangstelling kennis genomen. Deze nota zal aan belanghebbenden worden toegezonden. Standbeeld Ir. C. Lely. Besloten wordt een bijdrage te verlenen aan het Comité dat zich ten doel gesteld heeft te komen tot oprichting van een standbeeld voor wijlen Ir. C. Lely, de grondlegger van de Zuiderzeewerken. Algemene Vergadering. De algemene wintervergadering der Z. L. M. zal gehouden worden op 7 December a.s. te Goes. De vergadering van het Hoofdbestuur zal op 16 No vember te Goes plaats vinden. MOGELIJKHEID VAN MONOPOLIEHEFFINGEN GEOPEND. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft na overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten bij de import van voeder- granen monopolieheffingen mogelijk te maken, in dien de wereldmarktprijzen dalen beneden het niveau, dat in Nederland als minimum gewenst wordt geacht. Daarbij zal er voor de producten gerst en haver naar worden gestreefd, dat de telers, indien de wereldmarktprijzen dalen beneden dit minimum niveau, deze producten toch tegen kostprijs kunnen afzetten. Aangezien de kostprijs van rogge hoger is dan die van gerst, doch de handelswaarde lager, zal het echter niet mogelijk zijn door middel van monopolieheffingen bij de import, voor inlandse rogge een afzetmogelijkheid te scheppen tegen de kostprijs voor dit product. Wel zal door het opleg gen van een monopolie-heffing kunnen worden voorkomen, dat de prijs voor inlandse rogge daalt beneden de handelswaarde, welke dit product heeft ten opzichte van gerst en haver. Rekening houdende met het vorenstaande, zal het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten monopolie-heffingen opleggen, indien de prij zen, waarvoor importgranen in Nederland beschik baar kunnen komen, zouden dalen beneden: Bij besprekingen omtrent de voor oogst 1954 in het vooruitzicht te stellen tarweprijs zijn door de Stichting voor de Landbouw verschillende bezwa ren naar voren gebracht tegen een eventuele prijs verlaging. De hoofdafdeling Akkerbouw heeft tijdens de op 15 October j.l. gehouden vergadering toen de zojuist door de regering genomen be slissing kon worden medegedeeld met voldoe ning kennis genomen van de ongewijzigde hand having van de tarweprijs op 26,per 100 kg bij levering franco pakhuis-handelaar. Uit de gegevens van het L. E. I. volgde, dat, ondanks hogere pacht en arbeidskosten, de kostprijs van tarwe voor oogst 1954 enigszins lager zou zijn, omdat men n.l. een hogere stroprijs had aangenomen dan bij de bereke ningen van het vorige jaar. De hoofdafdeling Ak kerbouw heeft er daarom geen bezwaar tegen, dat bij de vaststelling van de huidige tarweprijs reeds rekening is gehouden met de komende loonsverho ging. De hoofdafdeling Akkerbouw kan zich er even eens mede verenigen, dat thans wordt uitgegaan van een telersprijs-af-boerderij, welke 40 cent per 100 kg lager ligt dan de prijs bij levering franco pakhuis-handelaar. Verwacht mag worden, dat het thans beter mogelijk is de prijs ook inderdaad te handhaven op het in het vooruitzicht gestelde niveau. Onder de huidige omstandigheden mag worden verwacht, dat de tarweteelt enigszins zal worden uitgebreid. Voor de telers levert de tarwe meer winst-mogelijkheden dan de voergranen, wanneer deze laatste althans op de minimum-prijzen komen. Voor onze nationale economie is de uitbreiding van de verbouw van tarwe eveneens van groot belang. Nu immers voor tarwe in het buitenland 10, per 100 kg meer moet worden betaald dan voor voergranen, levert de uitbreiding van het tarwe- areaal ten koste van dat van voergranen een belangrijke deviezenbesparing op. Daarnaast be tekent dit ook een winst in guldens, aangezien voor de geïmporteerde tarwe 6,per 100 kg meer moet worden betaald dan de binnenlandse teler ontvangt. De hoofdafdeling Akkerbouw stelt er voorts prijs De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1954 vastgesteld op 26,pef 100 kg als gemid delde prijs bij leveriiïg franca pakhuis-handelaar. Deze prijs is gelijk aan die voor tarwe van de oogst 1953. Aangezien de vrachtkosten van het bedrijf van de teler naar de gebruikelijke leveringsplaats ge middeld ca. ƒ0,40 per 100 kg bedragen, zal voor tarwe van de oogst 1954 als telersrichtprijs bij leve ring in de maand December 1954 gelden 25,60 per 100 kg af boerderij. De bewaarloonregeling van 0,20 per 100 kg per maand zal ook voor de oogst 1954 van kracht blijven, waarbij de telersprijs in Augustus 1954 ƒ24,80 en in April 1955 ƒ26,40 per 100 kg af boerderij zal bedragen. Deze prijzen gelden voor tarwe van gezonde doorsneekwaliteit bij een vochtgehalte van 17 Bij de vaststelling van deze prijs is reeds reke ning gehouden met de kostenstijging, voortvloeien de uit de loonsverhogingen ingevolge de door de regering genomen beslissingen. ƒ21,voor gerst 19,50 voor haver en 20,voor rogge. Deze prijzen zullen worden aangehouden voor buitenlandse granen, welke in kwaliteit overeen komen met de gemiddelde kwaliteit van de desbe treffende inlandse producten. Uiteraard zal reke ning worden gehouden met uit de kwaliteit voort vloeiende prijsverschillen. Bij invoer moet nu een monopolie-heffing van 2,55 per 100 kg rogge wor den betaald. Bovenstaande prijzen kunnen niet worden be schouwd als absolute minimum-prijzen, doch in het algemeen zullen de telers bij een redelijke spreiding van het aanbod in de gelegenheid zijn tenminste genoemde prijzen voor gerst en haver te maken. Voor de rogge zal dit in mindere mate 't geval zijn, aangezien de daarvoor genoemde prijs naar ver houding vrij hoog is. Wel zal hierdoor de import van rogge tegen lagere prijs worden tegengegaan. Bij export van granen zal een restitutie worden verleend, welke zal zijn afgestemd op de import heffing om de mogelijkheid tot export op basis van de wereldmarktprijzen te handhaven. Ook bij de uitvoer van verwerkte producten, dus ook voor veehouderijproducten, zal in daarvoor in aanmer king komende gevallen een met de importheffing overeenkomende restitutie worden verleend. Voor rogge bedraagt deze restitutie ƒ2,per 100 kg. op te verklaren, dat zij volledig accoord gaat met de tot nu toe gevoerde tarwepolitiek, waarbij boven de kostprijs een redelijke winstmogelijkheid wordt gewaarborgd, er daarbij vanuit gaande, dat dit be leid in de toekomst ook indien het internationale prijspeil een daling ondergaat ongewijzigd wordt gehandhaafd. De thans officieel bekend gemaakte beslissing van de regering om, bij daling van het internatio nale prijspeil der voergranen, een stelsel van mo nopolieheffingen toe te passen, wordt door de hoofdafdeling Akkerbouww van grote principiële betekenis geacht. Hierdoor is immers mogelijk althans bij gerst en haver de binnenlandse mini- mum-prijzen ongeveeer op de kostprijs te hand haven. Zodra n.l. de buitenlandse granen dalen be neden een bepaald minimum, wordt bij import een heffing opgelegd van 1,per 100 kg, welke hef fing telkens met ƒ1,wordt verhoogd indien de buitenlandse voergranen weer beneden de mini- mum-prijzen 21,voor gerst en 19,50 voor haver) beschikbaar zouden kunnen komen. Bij een eventueel oplopen der wereldmarktprijzen wordt de heffing verlaagd of afgeschaft. De hoofdafdeling Akkerbouw acht het voorts noodzakelijk, dat bij export van voergranen en producten waarin voer granen zijn verwerkt (ook veehouderijproducten), volledige restitutie van de importheffing wordt ver leend. De hoofdafdeling Akkerbouw betreurt het, dat het stelsel van monopolieheffingen geen afdoende oplossing kan bieden voor het roggeprobleem. Niet temin is het wel van belang, dat invoer van goed kope buitenlandse rogge wordt afgeremd. Aange zien de monopolieheffing bij rogge ingaat op het moment waarop de buitenlandse rogge wordt aan geboden beneden 20,dit is 1,beneden de minimum gerstprijs, zal dit neerkomen op het af remmen van de import van rogge, terwijl door het verlenen van een restitutie bij export ook al is deze restitutie, bij rogge, iets lager dan de heffing de export wordt bevorderd. Op basis van het huidige internationale prijspeil is thans reeds over gegaan tot een monopolieheffing van 2,55 bij import van rogge, terwijl bij export een restitutie wordt verleend van 2,per 100 kg. Door toepassing van een stelsel van monopolie heffingen kan voor rogge slechts een bodem in de markt worden gelegd, welke ligt beneden de gerst- prijs, terwijl de kostprijs van de rogge aanmerke lijk hoger is. De hoofdafdeling Akkerbouw heeft er zich opnieuw over beraden op welke wijze het verschil tussen de kostprijs en de binnenlandse marktprijs kan worden overbrugd. Daartoe is thans een nieuw concreet voorstel aan het hoofd bestuur voorgelegd. Dit voorstel heeft, althans voorzover het betreft het voor volgende oogstjaren te voeren beleid, slechts betrekking op die rogge, welke, bedrijfstechnisch gezien, noodzakelijkerwijs moet worden verbouwd en niet kan worden vervan gen door andere lonende teelten. ZEEUWS VOORLICIITINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.). WISSEKERKE: Woensdag 28 October a.s. in Café „Verburg" van 111 uur (de heer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 29 October a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal). THOLEN: Zaterdag 31 October a.s. in Hotel „Hof van Holland" van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal). AXEL: Zaterdag 31 October a.s. in Hotel „De Graanbeurs" van 2.30—4.30 uur (de heer Wegner) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Vraagt onze adviseurs eerst inlichtingen alvorens over te gaan tot het afsluiten van een levens-, pen sioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering. Dit kan U veel geld besparen. Aanvragen te richten aan het Secretariaat Z.V.V., Landbouwhuis, Goes. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 29 October a.s. in Hotel „Hof van Holland" van 10.30—12.30 uur (de heer Van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt inlichtingen voor het afsluiten van nieuwe posten. De hoogte van het verzekerde bedrag en de te betalen premie zijn zaken van groot belang. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij het Secre tariaat Z. V. B., Landbouwhuis, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2