Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG SCHRIFTELIKE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. VAN DE PENNINGMEESTER. RONDOM DE BOERDERIJ. Bewaart Bieten Beter ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD OP MAANDAG 26 OCTOBER A.S., DES NAM. HALF TWEE, IN CAFé-RESTAURANT „DE GRAANBEURS", REIGERSTRAAT 18 TE BREDA. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening en balans over het afgelopen jaar met verslag van de financiële commissie. 5. Begroting voor het jaar 1954. 6. De contributieregeling voor het jaar 1954. 7. Benoeming leden Hoofdbestuur. Aftredend zijn de heren: L. Oostdijk te Heiningen. P. van Mourik te Heiningen, J. D. Lagendijk te Diessen. A. van Heijst te Hapert, R. Scheele te Standdaarbuiten, C. M. Donken te Dron- gelen, A. de Vette te St. Oedenrode, C. A. Vermeulen te Nieuwendijk, A. G. van Heijst te Nuenen, C. PI. Timmers te Raamsdonk- dorp, H. van Arkel te Sleeuwijk, J. Huisman te Capelle, Joh. Bom te Fijnaart, F. Hakkers te Werkendam, G. N. Nelemans te Zeven bergen. 8. Benoeming leden Dag. Bestuur. Aftredend zijn te heren M. P. van Nieuwenhuijzen te Fijnaart en J. P. Dekkers te Wouw. 9. Behartiging van de Werkgeversbelangen. De heer M. P. van Nieuwenhuijzen heeft, gezien zijn vele andere werkzaamheden, be dankt voor zijn functies voor werkgevers- belangen in de volgende commissies en in stellingen: a. vertegenwoordiger van de N. B. M. L. in de afd. Werkgeversbelangen van het K. N. L. C. b. vertegenwoordiger der N. B. M. L. in de Sociale Sectie van de Stichting voor de Land bouw in Noord-Brabant. c. lid en tevens voorzitter van de commissie werkgeversbelangen der N. B. M. L. Het Dag. Bestuur heeft, onder voorbehoud van nadere goedkeuring door het Hoofd bestuur, in zijn plaats aangewezen de heer G, N. de Lint, te Willemstad. 10. Bekrachtiging benoeming van: a. de heer M. Crezee te Lage-Zwaluwe als vertegenwoordiger der N. B. M. L. in het Bestuur van de B. T. O. te Tilburg, wegens bedanken van de heer A. de Lint te Zeven- bersche Hoek; b. de heer W. G. de Waard te Werkendam in de in te stellen commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant. Deze commissie zal bestaan uit 5 leden n.l. 2 N. C. B.; 1 N. B. M. L.; 1. C. B. T. B. en 1 Unie van Landarbeidersbonden; c de heer Jac. Burgers te Werkendam in de werktuigen-commissie West van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant in de vacature A. H. Dam; d. de heer W. Sneep te Ossendrecht in de taxatie-commissie voor de wildschade voor de Rijkslandbouwconsulentschappen in N. Brabant. 11. Winterprogramma en ledenwerving. Aan de afdelingen zal evenals in voorgaande jaren een lij§t van sprekers en films worden toegezonden. De vorige winter opgezette ledenwerfactie werd ontijdig afgebroken door de overstromingsramp. Voor het a.s. winterseizoen zal deze tijdig opnieuw moeten worden voorbereid. 12. Rechtskundig bureau. Naar aanleiding van ingekomen vragen werd een rapport over de werkwijze van deze bureaux in verschillende provincies aan de H. B.-leden toegezonden. 13. Wet Watersnoodschade. Het betreffende wetsontwerp is intussen in de Tweede Kamer aangenomen en zal ter vergadering nader worden toegelicht. 14. Grond- en pachtzaken. a. de werkwijze van de Grondkamer; b. de voorstellen tot verhoging van de pacht normen. 15. Ingekomen vraagpunten uit de afdelingen. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. DINTELOORD: Woensdag 28 October, 11 y2— 1 uur, Hotel „Korf". FIJN A ART: Vrijdag 30 October, 10%—12 Va uur, Hotel „De Graanbeurs". van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Noord-Brabantse Mij van Land bouw, gehouden op 19 October 1953 in Hotel „Centraal" te Breda. Van de vele behandelde punten kunnen als voor naamste worden genoemd: Mededelingen uit Stichtingsverband. Ter sprake kwam de verdeling van d,e geschenk zendingen werktuigen en gereedschappen uit het buitenland. Daar de hiervoor beschikbaar gestelde bedragen belangrijk lager zijn, dan eerst mocht worden verwacht, is de verdeling vooral van gro tere werktuigen er niet gemakkelijker op gewor den, temeer daar bijbetaling volgens standpunt van het Roode Kruis niet kon worden toegestaan. Nu dit standpunt waarschijnlijk niet zal worden ge handhaafd (hoewel dan voor de ontvangen gelden ook werktuigen ter verdeling zullen worden aan geschaft) wordt daarmee de verdeling wel gemak kelijker. Niettemin blijft een rechtvaardige en doelmatige verdeling van de betreffende commis sies een moeilijke taak. Voorts werd gesproken over de samenstelling van de provinciale commissie voor het Landbouw schap. Een desbetreffend voorstel zal in Stich tingsverband met de andere organisaties worden besproken. Tevens dient een Provinciale Raad voor de Landbouwvoorlichting te worden gevormd, waarover eveneens een contact met de andere or ganisaties is opgenomen. Werkgeversbelangen. Voor de Wachtgeld-enWerkloosheidsverzekering zal waarschijnlijk per 1 Januari a.s., het derde en laatste gedeelte van de waarborgsom van de werk gevers worden gevorderd. Betreurd werd, dat de bedrijfsvereniging nog steeds geen rekening en verantwoording kan overleggen betreffende de resultaten van het eerste jaar der W. en W.-wet. Blijkbaar moet eerst nog een beslissing worden genomen inake het percentage administratiekos ten, dat in rekening mag worden gebracht. Premieregeling kleine bedrijven. Met de hiervoor opgestelde voorstellen kon wor den accoord gegaan. De voor diverse consulent schappen ter beschikking komende gelden zijn ech ter vaak onvoldoende om alle hiervoor in aanmer king komende bedrijven te helpen. In dit verband werd voorts kennis genomen van de door de Over heid intussen ingevoerde monopolieheffingen voor de rogge, welk product voor onze zandbedrijven van zo groot belang is. Dit punt zal in de a.s. Hoofdbestuursvergadering worden besproken. Kwekersfbesluit. Hiervoor werd een commissie ingesteld, die aan het Dag. Bestuur advies zal kunnen uitbrengen betreffende de voorgestelde wijzigingen. Wet Watersnooddehade. Deze Wet is intussen door de Tweede Kamer aangenomen. Dank zij de activiteit van de geor ganiseerde landbouw zijn vele verbeteringen aan gebracht kunnen worden in het oorspronkelijk wetsontwerp. De Wet mag over het algemeen bevredigend worden genoemd, terwijl het vertrou wen gewettigd is, dat bij de uitvoering en toepas sing der Wet, door de betreffende instanties de nodige soepelheid zal worden betracht. De organi saties hebben voor hun leden op dit gebied veel kunnen bereiken, doch zullen ook in de toekomst op het gebied van voorlichting en advies diligent moeten zijn. Behandeld werd een voorstel om de directe schade en waardevermindering van werktuigen uit het rampgebied door experts te doen vaststellen. Alvorens hierop in te gaan, zal echter eerst dienen te worden afgewacht, welke normen hiervoor door de Overheid zullen worden toegepast. Bespreking agenda Hoofdbestuur. Deze agenda werd behandeld, waarbij o.a. een voorstel inzake de begroting en de contributie regeling voor het jaar 1954 werd opgesteld. Een concept-sprekerslijst werd goedgekeurd en zal aan de afdelingen worden toegezonden. Voor de Wet op de Wachtgeld- en Werkeloos heidverzekering gelden voor vaste en losse arbei ders afzonderlijke premies. Teneinde vast te kun nen stellen of een vast dienstverband inderdaad aanwezig is, wordt hiervoor een schriftelijke ar beidsovereenkomst vereist. Hoewel hierop reeds meerdere malen de aandacht is gevestigd, blijkt nog steeds, dat lang niet door alle werkgevers in de landbouw het dienstverband met hun vaste arbeiders schriftelijk is vastgelegd. Om te voorkomen, dat hiervoor de hogere premie voor losse arbeiders zal worden toegepast, is het dienstig dat de betreffende arbeidsovereenkomsten alsnog schriftelijk worden vastgelegd. Formulie ren hiervoor zijn verkrijgbaar bij het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Men schrijve even in zijn eigen belang een briefkaart met opgaaf van het verlangd aantal exemplaren, waarna toezending volgt. Bij deze kunnen wij de overmaking van de con tributie door de afdeling Sleeuwijk verantwoorden. Nog enkele afdelingen ontbreken op het appèl voor 1953. Hopelijk mogen wij ook hiervan bin nenkort overmaking tegemoet zien. OOST-BRABANT. We hebben een prachtige maand October. De werkzaamheden vorderen snel. De aardappelen zijn gerooid en op vele bedrijven liggen ook de bie ten reeds aan de hopen. Als gevolg van het droge weer heeft ook de aardappelrooimachine goed werk kunnen leveren. Veel rogge is gezaaid. Ook de meeste graanmijten zijn gedorst. Waarschijn lijk heeft ook de stroprijs wel een rol gespeeld bij het vlugge afdorsen. Veel roggestro gaat naar België voor een prijs van 50,per ton geperst af boerderij. Veel boeren ruimen zoveel mogelijk op, waarschijnlijk meer als zij vorige jaren zouden gedaan hebben. Immers de roggeprijs is zo gewei- voorkomt spruit- en doodt de luis in de kuil wortelvorming .vernietigt radicaal de vermindert de kans grootste infectiébron op kuilrot N V. NOURY 8, VAN DER LANDE'S grootste infectiébron der vergelingsziekte EXPLOITATIE MIJ. deventer»holland ^Verkrijgbaar bij: Jebo-OepöU, yerdugt-Agenten en Plaatselijke^ Coöperatief

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 13