Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Gras- en Klaverzaden VERGADERING HOOFDBESTUUR. COOP. LANDBOUWVERENIGING SPRANG—CAPELLE. AFDELING WILLEMSTAD. VOORLICHTING INZAKE WATERSNOODSCHADE. STARINGS-ALMANAK. DE LANDBOUWTREKKER OP DE WEG. Rondom de boerderij GEBRs DE JONGH GOES ZEEUWSCK LANDBOUWBLAD Het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw komt op Maandag 26 October a.s., in café-restaurant „De Graanbeurs" te Breda, in ver gadering bijeen. Aanvang half twee n.m. Eventuele vraagpunten uit de Afdelingen ter behandeling in deze vergadering kunnen alsnog, doch liefst zo spoedig mogelijk, bij het secreta riaat, Stationslaan 4 te Zevenbergen, worden in gediend. De Coöp. Landbouwvereniging te Sprang Capelle houdt op Maandag 22 October a.s., des avonds half acht, in café „Baggerman" een leden vergadering. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verkiezing van een commissie tot het nazien van de rekening. 4. Lezing van de Weled. heer B. J. Elsman, over: Rationele veevoeding". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Alle leden worden opgewekt tot het bijwonen van deze vergadering. De Administrateur, J. DEN HOLLANDER. De Afdeling Willemstad der Noord-Brabantse Mij van Landbouw hield op 13 October j.l. een jaarvergadering in de Oranje-Sociëteit, waarbij vrijwel alle leden aanwezig waren. Deze vergade ring zou oorspronkelijk op 11 Februari j.l. zijn gehouden. De Voorzitter, de heer G. N. de Lint memoreerde in zftn' «openingswoord, hoe de overstromingsramp van 1 Februari veel leed en vernieling bracht en daarbij ook deze plannen doorkruiste. Hoewel de materiële schade groot is, heeft de afdeling geluk kig geen slachtoffers te betreuren. Twee nieuwe leden konden worden welkom ge heten, terwijl spreker twee bestuursleden kon ge lukwensen met het feit, dat zij 25 jaar deel uit maken van het Bestuur, en wel de heer P. B. van der Gijp en O. D. Maris. Eerstgenoemde heeft al die jaren de functie Van Secretaris-penningmeester vervuld. Aan beiden werd namens de vereniging resp. het boekwerk „Rundvee" en „Het Ned. Trekpaard" overhandigd als blijk van waardering voor alles wat zij in het belang van de vereniging hebben gedaan, wat door hen met een woord van dank werd aanvaard. Na voorlezing van het jaarverslag en behande ling der rekening over het jaar 1952 volgde be stuursverkiezing, waarbij de aftredende bestuurs leden de heren O. D. Maris en Jac. Bom werden herkozen. Hierna werden verschillende onderwerpen aan de orde gesteld als het Wetsontwerp Watersnood- schade, vereenvoudiging van de loonadministratie, afwikkeling oorlogsschade, de arbeidsvoorziening, de rundertuberculosebestrijding, het consumptie aardappelfonds, de gipsverdeling, de waterschade aan landbouwwerktuigen, het wegenverkeersregle ment enz. Ten aanzien van vereenvoudiging van de loonadministratie werd vastgesteld, dat ge streefd moet worden naar afdracht van een totaal percentage van het loon aan sociale lasten, zoals ook bij de bouwvakken gebeurt. Een centraal ver- rekenkantoor kan dit dan uitsplitsen over de ver schillende fondsen. De waardevermindering van landbouwwerktuigen uit het overstroomde gebied blijkt groter te zijn dan oorspronkelijk werd ver wacht. Wanneer bij de vergoedingsregeling hier mee onvoldoende rekening zou worden gehouden, verdient het overweging deze schade door deskun dige experts te doen vaststellen. Inzake de oogst- taxaties in de polder Ruigenhil rezen moeilijk heden, vooral tengevolge van beweringen als zou de oogst ondanks de watersnood daar vrijwel nor maal zijn. Deze moeilijkheden zijn intussen zoveel mogelijk opgelost. Door de heer Korteweg, secretaris der N.B.M.L., werden enkele actuele punten nader uit eengezet, waarbij gewezen werd op de vele vraag stukken, die de aandacht van de landbouworgani saties vragen. De kern van dit alles is echter het streven naar bestaanszekerheid voor onze Neder landse landbouw. Vooral nu zich een kentering in de prijzen van verschillende producten aankondigt, is het van des te meer belang, dat de organisaties in dit streven worden gesteund. De huidige ont wikkeling van lagere productenprijzen en stijgende bedrijfs uitgaven is een teken, dat de landbouw op haar qui vive zal dienen te zijn. Deze geanimeerde vergadering werd hierna door de Voorzitter met een woord van dank gesloten. Het Adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, zal ter voorlichting en advisering inzake watersnoodschade (zowel over gebouwen agrarische als huisraad- schade) een zitdag houden te: Lage Zwaluwe op Donderdag 22 October a.s, in café A. Melissen, des nam. van 14 tot 17 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag in het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Donderdagvoormiddag in café Van Dijk te Almkerk. Ter bevordering van een vlotte afwerking is het gewenst, dat op de zitdagen steeds de bescheiden worden meegebracht over het geval, waarover men advies of inlichtinen wenst. De bekende Starings-almanak voor 1954 kan evenals voorgaande jaren weer via de organisatie worden besteld. Zij, die deze alsnog wensen te bestellen, gelieven dit vóór 25 October a.s. per briefkaart aan het secretariaat der N.B.L.M. op te geven. In het Landbouwblad van 19 September en 3 October j.l. werd reeds in de kolommen van de Z. L. M. geattenteerd op enkele veranderingen in het Wegen-verkeersreglement, welke betrekking hebben op het vervoer met landbouwtrekkers over de openbare weg. Hoewel wij aan mogen nemen, dat onze leden over het algemeen het landbouwblad goed lezen, zijn deze artikelen blijkbaar toch aan de aandacht van verschillenden ontstapt Wij me nen daarom goed te doen, hierop ook in onze ko lommen nog eens de aandacht te vestigen. Vooraf willen wij t.a.v. deberichtgeving nog opmerken, dat volgens afspraak de N.B.M.L. zich in haar kolommen in het landbouwblad over 't al gemeen beperkt tot de berichtgeving uit eigen or ganisatie en provincie. Het is dus zaak steeds kennis te nemen van alle artikelen in het landbouw blad, die trouwens meestal ook voor onze leden van zeer groot belang zijn. Het is ons overigens bekend, dat het Landbouwblad, vooral in zijn tegenwoordige uitvoering, zeer wordt gewaar deerd, waarmee dan tevens namens onze leden een complimentje aan het adres van de redactie te Goes is geplaatst. Wat betreft het gebruik van de landbouwtrekker op de weg geldt thans het volgende a. Men dient in het bezit te zijn van een rijver gunning, die aangevraagd kan worden bij de Rijksverkeersinspectie. Voor onze provincie is het adres Orthenstraat 45 te 's-Hertogen- bosch. b. Men dient een wegenbelastingskaart te heb ben. Wanneer het uitsluitend vervoer van producten van of voor het eigen bedrijf betreft, is deze kosteloos verkrijgbaar bij de belasting dienst. c. Niet meer nodig is een kentekenbewijs (num merplaat). In plaats hiervan dient de trekker aan de voorzijde te zijn voorzien van een rond bord met rode rand, dat de maximumsnelheid aangeeft (6 of 16 km per uur). Gezien de uitrusting van trekker en wagens (op luchtbanden en voorzien van oplooprem- men) en de snelheid waarmee gereden wordt, zal dit dus meestal een bord zijn, aangevende snelheid max. 16 km. Deze borden zijn meestal verkrijgbaar bij Uw smid of wagenmaker. Daar aangenomen wordt, dat thans ieder met deze bepaling op de hoogte is, zal de poli tie hierop nauwlettend gaan toezien. d. Een rijbewijs is niet nodig, de bestuurder dient echter de leeftijd van 16 jaar te hebben bereikt. e. Het gezamenlijk aantal aanhangwagens achter de trekker mag niet meer zijn dan twee. f. Indien één of twee aanhangwagens worden meegenomen, dienen deze aan de achterzijde te zijn voorzien van twee z.g. lengtedriehoe ken, die het achteropkomend verkeer waar schuwen, dat het een lang transport is. Deze lengtedriehoeken moeten ook overdag worden gevoerd. Voorts evenals op de trekker, 1 of 2 rode achterlichten, in ieder geval één aan de linkerzijde en twee witte zijlichtjes. Men denkt steeds, dat het voeren van een 16 km bord niet betekent, dat men steeds en onder alle omstandigheden met 16 km snelheid kan rijden. Bij wegvervoer geldt: veiligheid voor alles, in het belang van U en anderen. OOST BRABANT. Een groot en nuttig werk is aan de gang. Een der grootste gevaren voor een goede op brengst der gewassen op de hogere zandgronden is wel het tijdelijk gebrek aan bodemvocht gedu rende de groeiperiode. Het is ongetwijfeld waar, dat door een flinke oordeelkundige bemesting er flinke opbrengsten kunnen worden verkregen ook van de hoog gelegen percelen. Met de intrede der kunstmeststoffen en de verbetering op velerlei ge bied is er ontzaglijk veel hoge grond in cultuur ge bracht en dit met zeer goed resultaat. Men moet dan echter het weer in de zomer mee hebben. Een zomer met van tijd tot tijd flink regen kan wonde ren verrichten. Een droge zomer daarentegen is funest voor de hogere gronden en geeft gewoonlijk kleine opbrengsten. Dit bewijst te meer dat naast een behoorlijke bemesting het bodemvocht niet kan worden gemist. Dit geldt wel vooral tijdens de zaai- en groeiperiode van de zomergewassen. Ge durende de herfst en de winter is de grond wel vol doende vochtig en hebben de wintergewassen in die tijd geen last van watergebrek terwijl in voor jaar en zomer de grond voldoende bedekt is en de plantenwortels sterk genoeg zijn om in een moge lijk droge tijd voldoende vocht voor de plant te leveren. Geheel anders is dit met de zomergewassen. Immers deze komen in een losse bouw-voor en moeten dan tot ontkieming en groei komen. Bij voldoende vocht in de bodem brengt dit geen be zwaar mede maar wanneer het in de zaaitijd droog weer is, komt vooral op de hogere akkers veel zaad niet °f slecht tot ontwikkeling. Ook gedurende de verdere groeiperiode is veel bodemvocht nodig, omdat gedurende de zomer veel vocht aan de grond onttrokken wordt. Het komt dan ook meer malen voor dat in een droge zomer de hogere percelen bouw- en grasland een minimale op brengst geven, doordat of de gewassen te vroeg afsterven, of er een stilstand in de groei ontstaat, welke beiden een vermindering van de opbrengst der gewassen tot gevolg hebben. Men is dan ook reeds jaren bezig om dit euvel te bestrijden door o.a. kunstmatige beregening. Ik geloof niet dat reeds voldoende gegevens bekend zijn, die aan kun nen tonen dat deze methode alleszins rendabel is. Het zou wel zeer interessant zijn eens een behoor lijk overicht te hebben van de financiële resul taten van een aantal beregeningsopbjecten. Hope lijk klimt eens een deskundige op dit gebied in de pen, en verrast deze ons eens met een aantal cijfers over deze materie. Waar ik het na deze inleiding echter over hebben wilde is de infiltratie, toegepast op enkele objecten in Oost-Brabant en wel in de gemeente Wester hoven. Door de gronden van deze gemeente stroomt een beekje, dat zijn oorsprong in België vindt. In deze beek is door de Ned. Heide Maat schappij op aanwijzing van en in samenwerking met de Cultuurtechnische dienst een z.g. stuwdam geplaatst, die het water ophoudt om het vervol gens af te voeren door afvoersloten, gegraven in de objecten, welke daarvoor klaar gemaakt zijn. In deze afvoersloten zijn weer kleinere stuwen ge plaatst, waardoor men zelf de waterstand van de aanliggende percelen kan regelen. Inderdaad een zeer eenvoudige oplossing, waardoor men als men water nodig heeft, dit kan aanvoeren en als men het niet nodig heeft, dit kan keren. En de resultaten? Enkele jaren geleden heeft men een proefobject van pl.m. 30 ha in orde ge maakt. Dit gaf dermate gunstige resultaten dat ook dit jaar weer een object in gebruik is ge nomen, terwijl plannen worden gemaakt om ook veel grotere oppervlakten te gaan filtreren. Hier zou dan gebruik moeten worden gemaakt van het water van het riviertje de Dommel, dat een veel grotere waterverplaatsing heeft als de beek, die de infiltratie in de gemeente Westerhoven verzorgt. Wat de resultaten betreft, het is moeilijk in cij fers uit te drukken wat de financiële voordelen per ha per jaar zijn van de objecten, die nu geïnfil treerd worden. V Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9