TUINBOUW Proefvelden als bakens de praktijk Korte wenken voor de praktijk voor de bemesting in Oti JeymBgg ZEEUWSCE LANDBOUWBLAD Volgens het gezegde van Prof. Sprenger in Wa- geningen „Experimenteren is beter dan theoreti seren" werden door de Albatros Superfosfaat- fabrieken reeds in de dertiger jaren proefvelden, in samenwerking met andere instanties, aange legd, teneinde het onderzoek naar de werking van de verschillende meststoffen te bestuderen. Het mooiste voorbeeld van deze samenwerking vindt men in Wageningen op het bedrijf van Prof. Sprenger „De lange ossekampen", dat als centraal bemestingsproefveld voor de fruitteelt dienst doet. Deze vitale oud-hoogleraar, die de leermeester is van de gehele huidige generatie van tuinbouw- consulenten, weet op zijn proefveld, gelegen op zware en laaggelegen rivierklei, heel veel te be reiken. Zoals op zo vele plaatsen in het centrum van het land is de oogst bijna geheel vernietigd door de strenge nachtvorsten van dit voorjaar. Dit betekent tevens, dat vele proeven een jaar moeten blijven wachten. In een dergelijk jaar gaat men tevens uitkijken naar rassen, die minder last hebben van nacht vorst. Als zodanig is b.v. de Sacramentsappel, gekweekt door Prof. Sprenger, van belang, daar deze eerst in Juli gaat bloeien. Door kruising kan de eigenschap van laat-bloeien ook op andere rassen worden overgebracht. Voor zover U dit nog niet gedaan hebt, dient U steeds verlenging van de bestaande pachtovereen komsten te vragen indien deze het volgende jaar af lopen. Indien de overeenkomst dus op 1 November 1954 afloopt, moet U vóór 1 November 1953 verlenging aanvragen bij uw eigenaar. Is deze hiertoe niet ge negen, of geeft deze slechts vage toezeggingen, die niet op schrift staan, dan dient U zich schriftelijk te wenden tot de Pachtkamer in uw rayon. Dit verzoek moet dus uiterlijk één jaar vóór het aflopen van de pachttermijn bij de Pachtkamer zijn ingediend. Er zjjn reeds velen het slachtoffer van hun slordig heid geworden. In deze dingen kunt U niet accuraat genoeg zijn. Wees voorzichtig met arsenicumhoudende middelen bij het doodspuiten van aardappelloof. De laatste dagen komen er vergiftigingsgevallen met dodelijke afloop bij koeien voor, die wijzen op arsenicumvergiftiging door het opnemen van aard appelloof en bietenkoppen en -blad, waarop een dood- spuitmiddel terecht kwam. Op vele percelen groeien bieten naast aardappelen. Treedt er bij de bieten beschadiging van het blad op, door overwaaien van spuitvloeistof, dan moet het blad beslist niet voor veevoeder bestemd worden. Het bevat een te grote dosis arsenicum. Om van stoppelklaver met bietenkoppen en -blade ren een beter kuilvoer te krijgen, is fijn maken van de bietenkoppen noodzakelijk. Bij het toevoegen van 60 bietenkoppen en -blad, komt er dan voldoende suiker vrij voor het conserveren van het eiwit. Men kan de bietenkoppen fijn maken door gebruik te maken van een vleeshouwer. Als men daar niet over beschikt, dan is fijn steken met een scherpe schop raadzaam. Bij het inkuilen van enkel bietenkoppen en -blad is het eveneens aan te bevelen om de koppen wat te verkleinen door middel van een vleeshouwer of stuk steken met de schop. In ieder geval is zwaar belasten en goed afsluiten van de kanten zeer belangrijk om grote eiwitverliezen te voorkomen. Stoppelklaver inkuilen zonder toevoeging moet ont raden worden. Als toevoeging kan dienen: 60% bietenkoppen en -blad (gehakseld). 40 voederbieten (gehakseld). 56 melasse. 7% verdund A. I. V.-zuur (verdunning 1 6). Tracht de bietenkoppen en -bladeren zo schoon mo gelijk te winnen. De koeien en uw portemonnaie zul len er wèl bij varen. Spaar uw graszode zoveel mogelijk door het bij voeren van het bietenloof in bakken. Spaar ruwvoeder door kleine hoeveelheden tegelijk te verstrekken. Prof. Sprenger in zijn element. Het bemestingsproefveld werd dank zij de financiële hulp van de N.V. Albatros Superfosfaat- fabrieken, gesticht in een periode waarin de Rege ring de dubbeltjes te lang omkeerde om tot uit gaven op dit gebied te kunnen .besluiten. Ze bezat er pverigens ook niet veel in 1935. Met beperkte ONTWIKKELINGSDAG R. L. W. S., GOES. Vele oud-leerlingen van de Rijslandbouwwinter- school te Goes uit Kruiningen en Schouwen- Duiveland zijn nog geëvacueerd, terwijl hun nieuw adres niet steeds bekend is. Het is daarom niet mogelijk aan ieder een persoonlijke uitnodiging te zenden, met programma, voor het bijwonen van de ontwikkelingsdag te Goes ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan '3er school. Uiteraard zijn zij evenzeer welkom als zij, die een persoonlijke uitnodiging ontvangen. PROGRAMMA ONTWIKKELINGSDAG ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der R. L. W. S. te GOES. 10.00 uur Opening door de plv. Voorzitter, de heer D. W. Lindenbergh. 10.15 uur Toespraak van de heer Ir N. van Vliet, Directeur van het Landbouwonderwijs, te 's-Gravenhage. 10.45 uur Gelegenheid tot feliciteren. 11.15 uur „Herziening leerplan landbouwwinter- scholen" door Ir J. Versteeg, Directeur R. L. W. S. te Goes. 11.30 uur Discussie. 11.45 uur „De weersontwikkeling, die leidde tot de stormvloed van 1 Februari" door Ir E. H. Gastman, leraar R. L. W. S. te Goes. 12.00 uur Discussie. 12.15 uur „Waarom mechaniseren wij ons bedryf door de heer S. J. de Regt, landbouwer te Wissekerke. 12.30 uur Discussie. 12.45 uur PAUZE. 14.15 uur Doelmatig gebruik van het grasland" door Dr Ir C. W. C. van Beekom, Rijks- landbouwconsulent, te Goes. 14.30 uur Discussie. 14.45 uur „Preventieve Diergeneeskunde" door Dr G. Wagenaar, Directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, te Goes. 15.00 uur Discussie 15.15 uur „Zaaizaad- en pootgoedproblemen" door Ir J. D. Dorst, Directeur van de Keu ringsdienst Zeeland van de N.A.K., te Goes. 15.30 uur Discussie. 15.45 uur ,,Waar blijven onze oud-leerlingen" door de heer C. Burger, Voorzitter van de Vereniging van Oud-leerlingen R.L.W.S., te Wilhelminadorp. 16.00 uur Discussie. 16.15 uur Sluiting door de plv. Voorzitter. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHOONDIJKE. Voor het gehouden toelatingsexamen der R. L. W. S. te Schoondijke slaagden: Th. Cauwels te Aarden burg, C. Steendjjk te Axel, K. Dees, D. Dekker en J. van Hee te Biervliet, A. de Brujjne te Cadzand, F. Dees, C. Salomé en P. van 't Westeinde te Groede, F. Thomaes en R. Thomaes te Hoofdplaat, A. Verplanke te Nieuwvliet, A. van Deursen, N. Remqn en H. van de Vijver te Sluis, M. Dees te Waterlandkerkje, A. Luteijn en W. de Meijer te IJzendijke en A. Cappon te Zu'dzande. middelen werd toen een begin gemaakt met een onderzoek, dat, hoewel het nog steeds actueel is, reeds veel resultaten heeft opgeleverd, waarvan de jaarlijkse verslagen een goed beeld geven. De proeftuin is aangeplant volgens het haag systeem, waardoor de bomen in de rij dicht staan, terwijl de rijen vrij ver uit elkaar staan. Prof. Sprenger vertelde ons, dat hij bij de invoering van dit systèem in Zeeland op vele bezwaren was ge stuit. Volgens zijn definitie van een boom als: een federatie van planten, is dit systeem zeer logisch. En geeft de nevelspuit, die de ruimte moet heb ben, Prof. Sprenger ook niet gelijk? Een goede afwatering werd eerst verkregen, toen, tengevolge van een ruilverkaveling, het grondwaterpeil 80 cm omlaag werd gebracht. Wan neer men nu de proeftuin beziet is deze het beste bewijs ook gezien de opbrengsten van de mogelijkheid om ook op komgronden boomgaarden in te planten. Al moet hier direct aan toe worden gevoegd, dat eerst de ontwatering en verdere omstandigheden in een zo goed mogelijke toestand gebracht dienen te worden. Door bewerking worden de bovenste wortels teruggedrongen, zodat direct een belangrijk ver schil ontstaat tussen een boomgaard met gras en een met zwarte ondergrond. De proeven hebben overigens uitgewezen, dat waarschijnlijk het zwart houden van de grond nog de beste resultaten geeft. Hierbij speelt niet alleen de waterhuishouding een rol, doch ook het mobili seren van de voedingsstoffen in de grond. Het grote probleem van alle rivierkleigronden is ongetwijfeld het onoplosbaar vastleggen van een gedeelte der kali (kalium-fixatie). Door het toepas sen van een onoordeelkundige bemesting kan men de gebreksverschijnselen sterk te voorschijn roe pen, zoals we op het proefveld te Eist konden con stateren, waar een zware kalkbemesting kalium- gebreksziekte veroorzaakte. De bladeren worden aan de randen zwart en verschrompelen, terwijl ze tenslotte geheel afvallen. Ook met een zware magnesiumbemesting kan men dit effect bereiken; mengt men beide meststoffen, dan treedt het ver schijnsel niet zo hevig op. Door het toepassen van verschillende verhoudingen tracht men de nadelige gevolgen van de K-fixatie zoveel mogelijk, te be perken. Geheel in tegenspraak met de gangbare» opening is de ervaring van Prof. Sprenger, dat door het toedienen van flinke kali-giften gedurende 4 a 5 jaar, het verschijnsel van de kali-vastlegging weg gewerkt kan worden. Merkwaardig genoeg is er in de onderste lagen niets veranderd, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat er geen kali in deze lagen doorgedrongen is. Daarentegen is de vastleg ging. in de-bqwngrpnd minder geworden, terwijl de hoeveelheid opneem bare kali daar sterk is toegenomen. De wortels die in deze bovenste lagen van de grond voorkomen, zijn dus wel van uitzonderlijk groot belang voor de voeding van de bomen. Het denkbeeld dat de bovenlaag van de grond, bij het gemakkelijk opnemen van meststoffen en regenwater een grote rol speelt, vindt dus steeds meer bevestiging. Wanneer nu de kali-huishouding zo in orde ge komen is, kan ook meer aandacht besteed worden aan de bemesting met fosforzuur en stikstof. Men dient immers in de eerste plaats te streven naar een evenwichtige bemesting. Ook hier schijnen de \Vortels in de bovenste lagen van de grond een belangrijke rol te spelen bij de opname der voedingsstoffen. Tenslotte raden we een ieder aan het verslag van „De lange Ossekampen" over 1951 eens door te lezen, daar er een schat van gegevens in ver werkt is, die niet in een enkel artikeltje valt weer te geven. In de Bommelerwaard is in samenwerking tus sen de A. S. F., de Voorlichtingsdienst en het be drijfsleven een centraal bemestingsproefveld voor de aardbeienteelt tot stand gekomen. Daar het gewas in de Bommelerwaard van grote economische*betekenis is, valt dit niet te verwon deren. Om een goede vruchtwisseling te waar borgen wordt op Va gedeelte aardbeien geteeld op de rest groenten, waardoor van deze laatsten tevens bemestinggegevens verkregen worden. Hoe wel de proeven nog maar sedert 1949 lopen, kon. reeds geconstateerd worden, dat de aardbeien niet of ongunstig reageren op bemesting. De bemesting dient in hoofdzaak gegeven te worden in de herfst; vooral chloorhoudende kali meststoffen kunnen in het voorjaar schade aan richten. De stikstofgift dient vooral niet te hoog te worden opgevoerd. We kunnen U geen verdere resultaten weer geven van alle proeven waarin de superfosfaat industrie een aandeel heeft. Het belangrijkste is echter ongetwijfeld, dat deze industrie het weten schappelijk onderzoek bevordert en steunt zonder dat op een bepaalde wijze invloed op de resultaten wordt uitgeoefend. De vooruitziende blik van deze tak der kunst mestindustrie, die indirect zowel de landbouw als deze industrie ten goede komt, moge anderen ten voorbeeld worden gesteld. B. Belangstellenden zullen wtf gaarne een exem plaar ter inzage zendon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8