ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND HOE BRENGEN WE DE DISCUSSIE OP GANG GRONINGER-DAG OP 24 OCTOBER Ringrijderij afdelingen Oosfkapelle en Serooskerke ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Naarmate het aantal personen ge ringer wordt, is het gemakkelijker een discussie naar aanleiding van een ge houden voordracht op gang te krijgen. Is het gezelschap klein genoeg dan gaat men immers samen om de tafel zitten en valt alle gedwongenheid vanzelf wel weg. Wordt het gezelschap groter, b.v. meer dan 15 personen, dan kan het aanbeveling verdienen een splitsing tot stand te brengen door het vormen van z.g. discussie-groepen. Dit betekent dat de aanwezigen verdeeld worden in kleinere kernen, die ieder voor zich het aan de orde gestelde onderwerp gaan bespreken. Waarbij zowel gewerkt kan worden met vragen die spontaan uit de deel- nètfncTs oprijzen als die in de grote groep gesteld hadden moetèn worden waren die wellicht achterwege geble venals met vragen die door de in leider zijn opgegeven. Dit laatste be oogt dan meer het uitlokken van een mening door de inleider. De groepjes bij een vergadering van 40 personen worden b.v. 4 groepen gevormd van ieder 10 personen die ieder in een hoek plaats nemen wijzen allen een discussieleider aan, die leiding geeft aan het gesprek en tracht de leden zoveel mogelijk allen aan het woord te krijgen. Zo nodig worden., er door één der aanwezigen aantekeningen gemaakt over de con clusies waartoe men komt. Als alle groepen klaar zijn met de bespreking gaat men over tot een slot- bespreking in groter verband. Het voordeel is dat men veel gemak kelijker en vlotter tot een intensieve gedachtenwisseling komt, omdat de zaak waar het over gaat al doorge sproken is en men in kleine kring ge leerd heeft zijn gedachten te formu leren en zich een mening *ie vormen. De discussiegroepen komen nu om de beurt aan het woord om hun vragen te stellen of om antwoord te geven op de vragen die de inleider hun heeft voorgelegd. Vanzelfsprekend moet men dit niet te star zien, daar het mogelijk moet blijven om ook tussentijds opge komen vragen die bij het behandelde aansluiten, te stellen. De1 deelnemers van de vormingscursussen hebben allen één of meerdere keren met dit systeem kennis gemaakt en wij menen te mogen zeggen dat het naar aller tevreden heid gewerkt heeft. Wanneer men te maken krijgt met nog grotere gezelschappen van b.v. 100 personen is het systeem van de discus siegroepen niet meer goed bruikbaar. Men moet dan naar andere middelen omzien om het gesprek op gang te brengen. We gaan een poging in deze richting wagen op onze Algemene Vergadering die op 14 November gehouden wordt. Naast de inleider treden dan een tweetal personen op die van te voren kennis hebben kunnen nemen van de tekst der lezing en daardoor dus goed beslagen ten Ljs komen. Voor zover er daarna nog een discussie gehouden wordt, is deze dan béter voorbereid. Terwijl ook degenen die naar de lezing Imisteren nu van meerdere zijden wor den ingelicht, waardoor het voor hen gemakkelijker wordt zelf een stand punt te kiezen. Waar het in laatste instantie vooral om gaat, B. Zaterdag 10 Oct. kwa men afgevaardigden van vele Z.L.M.-afde- lingen te Goes bijeen om kennis te maken met mej. Kleinepier, die onze Z.P.M. in 't vervolg met raad en daad terzijde zal staan. Mej. v. d. Zande vertelde in 't kort hoe de Z. P. M. reilt en zeilt en uit welke afdelingen zij be staat. Daarna zette mej. Kleinepier haar plannen uiteen. Allereerst wil zij kennis maken met alle afdelingen en zij zal daarom zoveel mogelijk Z. P. M.-vergaderingen bijwonen. Het zou voor haar heel gemakke lijk zijn als voortaan alle secretares sen haar een convocatie stuurden. Wanneer zij een vergadering be zoekt, is het niet de bedoeling, dat zij deze avond ook zal vullen. Ze zal ge woon als gast aanwezig zijn. Wel wil ze met plezier lezingen houden als daar prijs op gesteld wordt. Naast haar gewone vakken, die zij op de landbouwhuishoudschool geeft, wil zij ook komen spreker over: „Het leven van een Zwitserse boerin". „Wellevendheid". „Tafels dekken en versieren". „Zeeuwse voordrachten". Het programma voor deze winter zal vooral voor de afdelingen van Z.- Beveland extra aandacht verdienen, met het oog op de tentoonstelling in Juni. Alle Z. P. M.-afdelingen zullen deze winter een cursus volgen en wel zo Verschillend mogelijk, zodat de beste resultaten uitgewisseld kunnen wor den. Fraaie handwerken, handenarbeid, pitrict- en lampenkapcursus passeer den de revue. Dan was er ook veel belangstelling voör de boekbespreking. Er zullen verschillende exemplaren van een goed boek aangeschaft worden, die alle leden zullen Kunnen lezen. Het is dan de bedoeling, dat ieder over het gelezene zijn mening op schrift stelt. Er zullen nog nadere toelichtingen volgen, waarop bij het lezen van het boek op gelet moet worden. Een jury zal de beste oordelen uit zoeken en tot slot zal een deskundige op literair gebied 't boek bespreken. Ook zal op deze wijze een krantbe spreking gehouden worden. Het vraagpunt dat vorig jaar slechts doer 1 Z. P. M.-afdeling be antwoord is, zal dit seizoen nog eens voorgelegd worden. Tot slot kwam de opmerking, dat het zo jammer is, dat er van de samenwerking met de Bond van Plattelansvrouweri in de practijk zo weinig terecht komt. Zo dikwijls nodigen de plattelands vrouwen zeer goede sprekers (sters) uit, waar ook de Z. P. M.-stecs zo graag eens naar zouden luisteren. Wat zou het voor de ouderen een klein offer zijn ook de jongeren eens uit te nodigen. Alle aanwezigen waren zeer tevre den over de resultaten van de be sprekingen. Hoe weinig komt het voor, dat de besturen van alle afdelin gen eens rustig met elkaar kunnen praten. Er werd besloten dit jaar nog eens bij elkaar te komen. We hopen dat dan ook werkelijk alle afdelingen aanwezig zullen zijn. AFDELING AXEL DER L. J. G. Na een rustperiode van enkele maan den vergaderde de Afdeling Axel der L J. G. op Vrijdag 18 September. Daar slechts de helft der leden aan wezig was, was de opkomst matig. De vergadering werd door de heer Jac. de Feijter met een welkomst woord geopend. Het voorstel om gedurende de ko mende winter diverse cursussen op touw te zetten moest wegens de ge bleken geringe interesse, worden ver worpen. Als gast was deze avond tegenwoor dig de heer C. J. Schieman van de Boerenleenbank te Axel, die bereid was gevonden een lezing te houden over het Bankwezen. Op interessante wijze zette hij uit een hoe in de loop der jaren het Bank wezen gegroeid is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik ge maakt. Na de pauze werd overgegaan tot een gecombineerde vergadering met de Z. P. M., teneinde het programma te bespreken van de op 18 December te houden Plattelandsavond. Aan het eind der Vergadering deed de voorzitter een beroep op ieders steun en medewerking als deze in de komende winter van de leden zouden worden gevraagd. PLOEGWEDSTRIJD OP ZUID BEVELAND. Twee rondgaande tractorenploegen en 2 wentelpaardenploegen trokken op 19 September rechte voren in een aardappelveld. Toch viel het de jury (die bestond uit de heren Minderhoud, v. Dijke en Lokerse) niet moeilijk om Jaap Nijsse (met paardenploeg) als de beste ploeger aan te wijzen. Daarna volgde Bram van Dijke (tractor), Bram de Jonge (paarden) en Kees de Jager (trac tor). De heer In 't Anker dankte de jury leden voor hun spontane medewer king en speciaal de heer A. van Dijke voor het beschikbaar stellen van zijn veld. Tot slot van deze genoeglijke mid dag werden alle deelnemers door mevr. Van Dijk op koffie en cake onthaald. ALG. VERGADERING DER L. J. G. Dc Algemene Vergadering der L. J. G. vindt plaats op 14 November a.s. Houdt dus deze datum vrij om naar Goes te komen. Reeds lang bestonden er plannen om tot een nadere uitwisseling te komen met het Provinciaal Gronin ger Rederijkers Verbond. Als gevolg van reeds eerder geleg de contacten komt op 24 October de Rederijkerskamer „Union" uit Us- quert in „de Prins van Oranje" te Goes opvoeren het toneelstuk KLEINE KINDEREN WORDEN GROOT". Het is een blijspel in drie bedrijven dat ook bij het beroepstoneel veel succes gehad heeft. De voorstelling begint om 14 uur precies en zal ongeveer tot 17 uur duren. Vooraf zullen nog enkele gedichten worden voorgedragen. 's Avonds van 710 uur vindt even eens in „De Prins van Oranje" een gezellige avppd plaats waaraan mede werken De volksdansgroep der L. J. G. uit Axel. Het L. J. G.-orkest uit Hoek. De Z. P. M.-afdeling uit Goes. Een gemengd zangkoortje uit St. Laurens. Het geheel wordt afgewisseld met enige voordrachten. Deze middag en avond zijn ook de ouders der leden en alle andere be langstellenden van liarte welkom. De uitslag luidde als volgt: 1. Abrahamse, 7 ringen, Beker beschikbaar gesteld door de Firma Van Ecnennaam; 2. D. Vos, 5 ringen, Medaille van het bestuur; 3. M. Kodde, 5 ringen, Lauwerkrans, geschonken door W. Huijsse; 4. M. Kole, 4 ringen, prijs H. Luitwieler; 5. Z. Maljaars, 4 ringen, prijs Joh. Maljaars; 6. W. Du- vekot, 4 ringen, prijs van G. Wattel; 7. S. van de Broeke, 4 ringen, prijs van J. Kole. De prijs, geschonken door de Afd. Z. P. M. voor de 103e ring, werd ge- vvonnen door W. Duvekot. De 125ste ring door C. de Bruin, prijs P. Zee- veld; en de 150ste ring door Iz. Wis se, prijs Jac. Francke;. M. Kole behaalde de prijs voor de meeste volgringen, n.l. 8; Z. Francke veroverde de medaille, die beschik baar was gesteld voor de rijder, die het hoogst aantal ringen had 'bemach tigd van de verliezende afdeling. Begunstigd door mooie weersomstan- he den werd Zaterdag 12 September de jaarlijkse ringrijderijwedstrijd verre den op de Zoeterdaalse dreef, die door de heer Van de Broeke hiervoor wel willend was afgestaan. Dat deze wed strijd niet alleen bij de leden maar ook bij het publiek veel belangstelling ge niet, bleek wel uit het feit, dat velen naar Serooskerke waren getogen om van deze sportmiddag getuige te zijn. Om half twee daverde de eerste dec 20 ruiters door de baan en was een aangevang gemaakt met de wedstrijd, die in het voordeel van Serooskerke zou eindigen, want Serooskerke be haalde de overwinning met 91 rin gen, terwijl Oostkapelle 73 ringen wist te veroveren. Na de pauze was het moment aan gebroken. dat er achtmaal zou worden gereden om de beschikbaar gestelde prijzen. Een ogenblik dacht men, dat dit op een mislukking zou uitlopen, aangezien er door de schrijver fouten waren gemaakt. Na een vlugge controle kon de wed strijd echter worden voortgezet. Tot slot werden de prijzen door de Voorzitter van de Afd. Serooskerke, C. de Bruin, uitgereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5