ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT. DER Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE Ie nabouw WIERA Lijnzaad No. 2194. Frankering bij abonnement: Terneiuen. ZATERDAG 17 OCTOBER 1953. 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa ties bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. <Bü er zie fit Minister Mansholt kwam de vorige week zelve de Herverkavelingscommissie Zeeland instellen en toonde hiermede opnieuw hoe hij mede leeft met alles wat in onze provincie is gebeurd na de ramp. Hij wilde hiermede stellig ook aantonen, welk een belangrijke zaak het hier betrof. Vijf-en- dertig duizend ha vallen onder deze herverkave ling, het grootste cultuurtechnische werk, dat in ons land ooit werd uitgevoerd op het oude land. Eén van de punten, waarop de Minister wees, was de sanering van te kleine bedrijfjes tot meer economische eenheden en het beschikbaar stellen van grond in de N. O.-Polder voor diegenen, die hun grond willen inleveren. Zoals bekend, wordt dan met deze grond de sa nering uitgevoerd. Wij hopen nu in de eerste plaats, dat er zich voldoende gegadigden zullen aanmel den en in de tweede plaats, dat de Directie van de N. O. P. deze lieden zal toelaten. Bij de aanmeldin gen op Walcheren werden indertijd wel eens men sen geweigerd, hetgeen natuurlijk het goed recht is van de Directie, maar waardoor toch soms moei lijkheden ontstonden. Wij menen er echter ten overvloede op te moeten wijzen, dat deze nieuwe Zeeuwse invasie van de N. O. Polders een zeer bijzondere is, zodat de nor men, die de Directie aanlegt voor gewone inschrij vers, niet kunnen gelden voor de uit de herverka- velingsgebieden komenden. Een goed slagen van het saneringsplan, en dus van een deel der herverkaveling, hangt af van de vrijkomende grond. Bovendien bedenke men, dat de zich thans aanmeldenden oorspronkelijk niet gevraagd hebben om deze verhuizing en dat hun huidige aanmelding van verschillende factoren, waarop noch zij, noch iemand anders invloed heeft of kan uitoefenen, afhankelijk is. Wij kunnen ons best voorstellen, dat het koloni- satie-beleid van de Directie van de N. O. P. totaal TERNEUZEN: Woensdag 21 October in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 22 Oct. in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 October in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 22 October in Hotel „Hof van Holland". TERNEUZEN: Woensdag 21 October, van 2%AVz uur in Hotel „Des Pays-Bas". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 22 October, van 111 uur in Hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Donderdag 22 October, van 3 4% uur in Café „De Vriendschap". AXEL: Zaterdag 24 October, van 34% uur in Hotel „De Lozanne". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. doorkruist wordt door deze gang van zaken. En dit geeft ongetwijfeld moeilijkheden. Doch het is een zuiver gevolg van de rfemp, die zovele fraaie illusies heeft verstoord. Tevens hopen wij, dat het normale contingent Zeeuwse jonge boeren, dat zich jaarlijks aanmeldt als gegadigde, en waarvan er enkele worden toegelaten, geen nadelige gevolgen zal ondervinden van deze nieuwe Zeeuwse verhui zing. Want, zoals op het Landhuishoudkundig Con gres van de vorige maand .so treffend door Prof. Hofstee werd opgemerkt, wij zitten in Nederland, en ook in Zeeland, naast de saneefjprobiemen, met het vraagstuk van de boerenzoons, die geen bedrijf kunnen bemachtigen. Ook can ^en dienen er ge holpen ter worden. De herverkaveling, het gigantische werk met al haar facetten, is thans ber nnen. De komende ja ren zullèn in het teken c-r.^u staain De Voorzitter der Commissie; Mr. Van der Weel, besloot zijn toespraak bij de installatie met de woorden: „Onze bagage is gepakt, wij gaan'op weg." De weg, die afgelegd wordt, is niet geh'eel on bekend door de ervaringen in Walcheren opgedaan. Er zijn verschillende oneffenheden te overwinnen. In dit overwinnen wil delz. L. M., de grote boeren- organisatie in Zeeland, diegenen, die deze weg mede moeten afleggen, met raad .en daad terzijde staan, haar traditie getrouw. En dat deze weg moge voeren naar een welvarender landbouw in onze zo bij uitstek agrarische provincie, is haar wens. Wij schreven de vorige'week over de nieuwe loonronde en over eventuëlè gevolgen. Nauw hier mede hangt samen hefc Landbouwbeleid, dat Minister Mansholt zal gaan voeren. Wij stip ten reeds even de dalende wereldmarktprijzen van de granen aan. Men denke maar aan de gerst, welk product in één jaar tijds op onze eigen markt daalde van 33,tot ƒ23,per 100 kg. Men denke ook aan de rogge, waarvan de binnenlandse prijs daalde tot beneden de kostprijs. Dit was en is reden tot ontevredenheid in die gebieden, waar men moeilijk iets anders kan verbouwen dan rogge, zoals in de veenkoloniën en op de ontgin- ningsbedrijven. Zolang men de eigen geteelde rogge kan omzetten in dierlijke producten, lijdt men nog geen verlies, doch moet men de rogge op de markt brengen, dan is dit verliesgevend. De vraag is gewettigd, wat de regering denkt te gaan doen. Op sterke aandrang uit bovengenoem de gebieden om maatregelen te treffen, waardoor de rogge tenminste de kostprijs zal opbrengen, heeft de Minister niet gereageerd. Wel heeft hij als zijn oficieuze mening verkondigd, dat men moeilijk voor een product, dat jarenlang een zeer behoorlijke winstgevende prijs opbracht, bij het dalen onder de kostprijs onmiddellijk kan ingrijpen. Voorts wil de bewindsman de uitkomst van het gehele bedrijf als maatstaf voor eventuële maat regelen nemen, instede van de uitkomst van één product. Waar blijft de tarweprijs? Inmiddels is het half October geworden en mede door het fraaie herfstweer wat kunnen wij dit in Zeeland in alle opzichten goed gebruiken! is er al heel wat zaaitarwe aan de grond toevertrouwd. In de inundatiegebieden, die al weer droog zijn, wordt de tarwe ongetwijfeld het belangrijkste ge was. In de ons omringende landen is de tarweprijs voor het volgende jaar reeds lang bekend. In West- Duitsland, België en Frankrijk, alsmede in Enge land, ligt deze tarweprijs op een zeer behoorlijk niveau. Onze boeren zouden van deze prijzen wa tertanden. Onze „natte boeren" zouden er een prachtige en zo nodige steun door ontvangen. Mede gelet op al deze factoren, zou de leek dus menen, dat ten onzent deze tarweprijs reeds min stens een maand bekend zou zijn. Dit is echter niet het geval. Wij schrijven op dit moment half October en de Minister hult zich in stilzwijgen. Is het vraagstuk zo moeilijk, lezer? Eist de ge organiseerde landbouw een zó hoge prijs, dat over eenstemming tussen Minister en bedrijfsleven on mogelijk is? Is het, zoals bij de loonsverhoging, dat de besprekingen tussen belanghebbenden zijn vastgelopen? Niets van dit alles. De kostprijsbe rekeningen van het L. E. I. zijn lang bekend. De Stichting Voor de Landbouw, het overkoepelend orgaan van boeren- en landarbeiders-organisaties, heeft duidelijk doen weten, dat de prijs gehand haafd dient te blijven op 26,per 100 kg. Welis waar ligt deze 26,iets boven de door het L. E. I. berekende kostprijs (ruim 1 cent per kg), doch er ismet voldoende argumenten aangetoond, dat deze lichte daling van de kostprijs het gevolg is van de hoge stroprijzen der laatste jaren. Stroprijzen, die sterk schommelen. Wij zitten bovendien met de op 1 Januari ingaande loonsverhoging. Vandaar, dat een prijs van 26,heus geen luxe-prijs zou zijn. V/ij weten het niet zeker, maar vermoeden, dat ejr stromingen zijn, die de prijs op 1 cent lager willen vaststellen. Wij zouden er echter voor wil len waarschuwen, dat een dergelijke maatregel een grote psychologische blunder zou zijn en het vertrouwen van de boeren in het landbouwbeleid ernstig zou schokken. Terwijl grote groepen van ons volk een verzekerd bestaan hebben, een ver zorging van de wieg tot het graf, klampt de boer, en dan wordt hier bedoeld de akkerbouwer, zich nog slechts vast aan een tarwe- en een suikerprijs. Terwijl de arbeidsvoorziening op het platteland, mede door het Overheidsbeleid, steeds moeilijker wordt en ook steeds kostbaarder, spreekt diezelfde Overheid over de noodzaak van kostprijsverlaging. Terwijl de bedrijfsbenodigdheden, zoals machines en kunstmest, waarmee men dan toch voor een flink deel zijn bedrijfsrationalisatie zal moeten doorvoeren, in prijs niet dalen, zou een prijsverla ging van die cent voor de tarwe het teken zijn, dat men de landbouw weer als stootblok gaat ge bruiken. Een positie die uit het verleden maar al te goed bekend is en die niemand op het platteland kan waarderen. In alle landen ter wereld be schouwt men op het ogenblik de landbouw als een uiterst belangrijk deel van het volk, waarbij men zeer goed inziet, dat de koopkracht van het platte land een belangrijke factor vormt in de welvaart van hét gehele land. Er zou over dit alles nog veel meer te schrijven zijn, en wij lazen dan ook met instemming de wei- gefundeerde mening van onze oudste Nederlandse landbouwjournalist, heer Nypels van „De Nieu we Veldbode", die zeer ernstig waarschuwde tegen een krenterige landbouwpolitiek. Wij willen thans echter volstaan met nadrukke lijk vast te stellen, dat een spoedige bekendmaking van een tarweprijs van 26,heel wat onrust onder de boeren kan voorkomen. En wij hopen, dat wij dan op dit onderwerp niet behoeven terug te komen daar men de raad gevolgd heeft van een Nypels, die, in de landbouw vergrijsd, heel wat KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Bestel thans nog beperkt voorradig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1