SPREKEN IS ZILVER VERSLAG PLOEGWEDSTRIJD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND NZE BIJEEN KOMSTEN Landbouwsportdag ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-a dies: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. 7/i: Een Zeeuws-Vlaamse Z.P.M.-Afdeling vergaderde in Hotel ,,De Vier Emmers" te IJzendijke, op 7 Sept. 17 Leden waren aanwezig met als gast Zuster Bos die een lezing over kinderverzorging hield. Ze vertelde dat aan kinderen veel werk en tijd besteed moet worden. In landen als Van een inleiding blijft maar heel weinig hangen als het gehoorde, even tueel toegelicht met lichtbeelden of een film, niet verwerkt wordt door de toehoorders. We moeten daarom pro beren de kennis van de leden te ver groten door ze in de gelegenheid te stellen het gehoorde te bespreken en in eigen woorden om te zetten. In grote vergaderingen is daar meestal weinig of geen tijd voor; wanneer er gelegen heid tot discussie is, wordt deze be perkt tot enkele personen. Soms ge tuigt het ook niet van een sterk stand punt wanneer een bestuur geen ge legenheid tot discussie wil geven. Hoe deze discussie gevoerd moet worden, is een zaak apart. We maken echter tegenwoordig kennis met vele methoden, die ons vanuit Amerika be reiken. Alle hebben tot doel het ge wone lid meer en beter bij het werk van de vereniging te betrekken. Het gaat er hierbij zeker niet alleen om een aantal spitsvondigheden te spui en, waar-door de spreker figuurlik in zijn hemd wordt gezet. Doch meer om in hetgeen over en weer wordt gezegd, waardevolle elementen te ontdekken, die kunnen helpen bij de opbouw van een eigen mening over een bepaalde zaak. Want dat langzaam opbouwen van een eigen mening is een kant van de vorming der persoonlijkheid. Maar al te veel valt er een angstwek kende stilte als de spreker zijn causerie beëindigd heeft en de voorzitter* een vriendelijke uitnodiging heeft gedaan de spreker vragen te stellen. Pijnlijk voor de spreker, doch óók pijnlijk voor de vergadering, die geen vragenstellers weet voort te brengen. Het contact tus sen beide partijen ontbreekt. Als er sprekers van formaat tussen de menigte schuilgaan, staan de zaken er anders voor. Dan stellen die wel een vraag van vijf .of tien minuten, die de spreker de gelegenheid biedt een nieu we lezing in zakformaat te hóuden. Er zijn veelal personen onder de aanwezi gen, die tot de categorie behoren van hen, die zichzelf graag horen en die altijd wel een vraag weten te vinden. Men blijft echter onherroepelijk zitten met de grote massa, die niet gewend is vragen te stellen. Men kan deze cate gorie, zoals dit bij de Omroepverenigin gen gebruikelijk is, bevorderen tot luis tervinken met of zonder diploma, die trouw hun contributie betalen en daar mee klaar. Op deze manier is het pro bleem echter niet opgelost. We moeten immers er voor zorgen, dat onze leden straks in de maatschappij hun woordje weten te doen. De volgende keer zullen we een aan tal practische mogelijkheden onder het oog zien. B. DER L. J. G. NOORD-BEVELAND. Op 19 September des middags te 2 uur werd op het bedrijf van de heer F. G. Israël te Kortgene de eerste pioegwedstrijd van onze afdeling ge houden. Onder stralend zomerweer starten de 7 deelnemers, om de hun toege wezen perceeltjes naar de eisen van het wedstrijdreglement om te ploe gen. Bij de één ging dit beter dan bij de ander, maar over het algemeen werd goed ploegwerk afgeleverd. Nadat ieder klaar was volgde de be oordeling door de jury. De uitslag was als volgt: le prijs de heer T. G. Israël met aangebouwde 4-schaar rondgaande stoppelploeg, merk Cappon, achter Ferguson-diesel. 2e prijs de heer S. de Regt, met 3- schaar rondgaande Cockshuttploeg, achter Fordson. 3e prijs de heer F. Klaassen, met 2-schaar aangebouwde tweewegploeg, merk Mc. Cormick, achter Farmall M. Na uitreiking der verschillende prijzen, werden de eerste en derde prijswinnaar, resp. voor de afdeling rondgaande- en tweeweg- of wentel* ploegen uitgenodigd deel te nemen aan de provinciale pioegwedstrijd te 's-Heer Arendskerke. Hierna sprak onze voorzitter nog* enige woorden van dank o.a. tot de jury, tot de heer Israël voor het be schikbaar stellen van het perceel, tot de deelnemers voor hun opkomst en de bezoekers voor hun blijk van in teresse. Jammer was alleen dat we zo wei nig L. J. G.'ers onder de bezoekers zagen; de wedstrijd was het toch ten volle waard. Onze afdeling kan dan ook terug zien op een geslaagde en tevens leer zame middag en wij hopen dat een volgend jaar weer zo'n wedstrijd ge-' houden kan worden. Noord-Bevelandse L. J. G.'ers toont Uw belangstelling voor de L. J. G., opdat onze afdeling niet aan activi teit zal verminderen, doch zal toe nemen. Onze laatste pioegwedstrijd was weer een bewijs, dat er nog steeds activiteit in onze afdeling schuilt. Helpt onze afdeling te ver stevigen, opdat we straks weer kun nen spreken van onze bloeiende afde ling Noord-Beveland der L. J. G.! A. L. HANSE, Wissekerke. Amerika, en Israël waar veel moe ders buitenshuis werken, zijn speciale kindertehuizen gebouwd om de kin deren van deze werkende vrouwen een zo goed mogelijke verzorging te geven. In ons land wordt zeer veel nuttig werk door gezinsverzorgsters ver richt. lm de pauze dankte Jans Riemens vógr' de belangstelling die ze bij haar huwelijk van de Z. P. M. ondervonden had en tracteerde alle aanwezigen op taart .en thee. Verder werd er een afspraak ge maakt om 9 en 10 Sept. naar Axel te gaan om een gezellige avond met de Z.P.M. en L.J.G. aldaar bij te wonen. Ook werd er besloten een bloem bollenwedstrijd te organiseren. Na afloop van de vergadering be zocht de Z. P. M. de tentoonstelling „Jacht en Kunst" te IJzendijke. Zeer mooie schilderijen van de schilders Hondius, Paul de Vos en Rubens waren er te bewonderen, tezamen met vele kunstvoorwerpen en jacht- attributen. De L. J. G. Afd. Oostkapclle vergaderde op 10 September. De Voorzitter J. Poppe wees in zijn openingswoord op het nieuwe ver- gaderseizoen dat is aangebroken en riep alle leden op tot nieuwe activi teit en samenwerking. De heer K. Poppe, van Grijpskerke, hield een inleiding over: „Erwten". In inleiding en bespreking kwamen de volgende punten naar voren: be mesting, verpleging, rassen, chemi sche onkruidbestrijding en de prijs. Verder werden er op deze avond verschillende dingen besproken voor de a.s. kamp-ringrijderij tegen Se- rooskerke en betreffende het winter seizoen. Ter opluistering werd tussen de be drijven door een declamatie gehou den door J. Poppe. Op 18 September kwam de Z.P.M. Oudelande bij elkaar in de lagere Landbouwschool. De opkomst was zeer goed. Voor deze middag was mej. Scheele uitgenodigd om te vertellen over haar verblijf in Zweden. Door haar interessante vertelling liet zij haar toehoorders kennis ma ken met dit land en zijn bevolking. Ter verduidelijking had zij foto's en handenarbeidwerkstukken meege bracht. Vergadering der L.J.G. Afd. Goes, op 23 September. Na de opening kwam als eerste punt ter tafel het onderdak brengen van onze toekomstige Groningse gas ten op 24 Oct. Veel leden gaven zich op om dit weekend als gastheer op te treden. 5 Nov. zal Ds. v. Ooyen een lezing houden over Canada voor de hele streek. Rondom het boekje „Landbouw coöperatie" zullen discussiegroepen gevormd worden over dit onderwerp. Voor de komende winter staan excursies op het programma naar de Graansilo en Maïsdrogerij en naar de Glas en Glucose-fabriek in Sas van Gent; de laatste zal in combinatie met andere afdelingen gemaakt wor den. Het maïsproefveld zal in het laatst van October geplukt worden. Verder werden er grote plannen gemaakt voor de komende kringten toonstelling der Z. L. M. Lauw de Jager hield tot slot een praatje over zijn 3-maandelijks ver blijf op een Franse boerderij. Er werd besloten dat A. Lange- beke volgende maand een lezing over Grond- en 'Jachtzaken zal houden. Vergadering van de Goese Z. P. M. op 29 September. Deze afdeling had het een hele mid dag druk met plannen op te stellen voor de komende winter. Eerst kwam het plan ter sprake om 24 Oct. onze Groningse gasten op een Zeeuw se klompendans te tracteren. Ook zal zo veel mogelijk getracht worden bijdragen te leveren voor de Z. L. M. tentoonstelling. Mej. C. Lindenbergh kreeg de op dracht 6 bloembollen-pakketten te bestellen, zodat we van het voorjaar op een wedstrijd kunnen rekenen. Volgende maand zal de foto- en declamatie-wedstrijd door gaan, ter wijl Tannie Noordhoek ons de grond beginselen van pitrietvlechtwerk zal leren; bij voldoende deelname wordt een volledige cursus overwogen. TE SCHERPENISSE SLAAGDE UITSTEKEND. De streek Tholen en St. Philips- land hield op Zaterdag 19 Sept. j.l. een landbouwsportdag die, begun stigd door mooi herfstweer, zeer goed is geslaagd. De belangstelling der leden was goed en ook de deelname aan de diverse nummers gaf reden tot tevredenheid. Van de zijde van de landbouwwerktuigenhandel was de medewerking zeer goed; zij stel den enige mooie prijzen beschikbaar. De voornaamste uitslagen waren: I. Pioegwedstrijd. 1. „Maring" wisselbeker: L. C. Groenewege, Farmall met Massey Harris-ploeg. 2. Beker P. L. v. d. Zande: M. A. Geuze, M.A.N. met Massey Harris- ploeg. 2. H. Brooijmans, Allis Chalmers met Maring-ploeg. 4. J. N. Noom, Massey Harris met Massey Harris-ploeg. 5. J. de Wilde, Ferguson met eigen fabrikaat ploeg. 6. (Wentelploeg)I. C. Hage, Steyr met Maring-ploeg. II. Tractorbehendigheidswedstrijden. 1. ,,Allgaier"-beker: M. Kloet, met Ferguson; 2. Beker fa. C. J. Rom- bouts: J. Buijs, met Allis Chalmers; 3. Lederen tas, M. Geuze: H. Brooij mans, met Allis Chalmers; 4. Steyr- wisselbeker: L. J. v. d. Zande, met Steyr; 5. Chr. Burgers, met Farmall; 6. W. van Gorsel, met Steyr; 7. G. J. Hoek, met Allgaier; 8. I. C. Hage, met Steyr; 9. C. v. d. Berge, met Allgaier; 10. M. A. Geuze, met M. A. N.; 11. A. v. d. Zande, met Steyr. Huishoudestafette. 1. Tina v. d. Zande; 2. Lena Mol; 3. Joke Moeliker; 4. Corrie Kloet. Sprietlopen Z.P.M. 1. Joke Moeilijker; 2. Corrie Mol; 3. Nella Gakeer; 5. Rie v. d. Slikke; 5. Corrie Kloet. Sprietlopen L.J.G. 1. H. Brooijmans; 2. A. M. Gakeer; 3. J. Hage; 4. G. J. Hoek; 5. C. Moeliker

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5