Kfieuw polderland niet alleen in Nederland Bestrijding van mond- en klauwzeer ZITDAGEN C. L. VAN DE VREEDE Jutezakken - Dekkleden Bieiennetien ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A.E.C.) AFD. GOES. ZEEUWS CH LANDBOUWBLAD neel en dat alle godsdienstige gezindten vertegen woordigd waren in percentages, die ongeveer over een komen met de samenstelling van ons Neder landse volk. Dat bovendien in de leiding van dit Volkshogeschoolwerk ook alle gezindten vertegen woordigd zijn. Dat tenslotte 80 van de grootste industrieën, vele grote gemeenten en scholen hun personeel en leerlingen cursussen laten volgen. Van dit alles was Zeeland verstoken. Het wordt dus tijd, dat hierin verandering komt. Met de in de vorige week gehouden korte cursus te Hedenes- se, die gedeeltelijk gewijd was aan problemen in Zeeland, wordt hopelijk een tijdperk ingeluid, waar- in ook dit isolement verbroken wordt. Het nieuwe bestuur heeft tenminste meerdere plannen, doch wil vooral het werk van onderen opbouwen en, in verband met de moeilijke verbindingen, in verschil lende delen van onze provincie dergelijke korte cursussen houden om zodoende de belangstelling geleidelijk aan te vergroten. Vooral ook op de jon geren zal een beroep moeten worden gedaan. Het was daarom jammer, dat te Hedenesse de land bouw jongeren uit Zeeland, op de voorzitter na, verstek lieten gaan. D^t er 4 jongeren uit West- Brabant waren, maakte dit enigszins goed. Doch de volgende maal ook gaarne uit Zeeuwse kring. Schade en Herstel. De Kring Oostélijk Zuid-Beveland der Z. L. M. hield te Kruiningen een vergadering, waar o.a. Ir Dorst en Ir. Post het woord voerden. Uitvoerige verslagen kon men in de dagbladen lezen. Hoe goed deed het weer in Kruiningen te kunnen ver gaderen. Het zwaar gehavende dorp herneemt langzaam zijn plaats. Het herstel is in volle gang. Men kan niet anders dan dankbaar hierover zijn en het geeft moed voor de toekomst, waarin nog zoveel te doen valt. Juist des ochtends waren te Goes acht veulens door een Drentse commissie aan getroffenen over gedragen. En hierbij moesten wij opnieuw denken aan de prachtige hulp, die onze collega's uit andere provincies boden en nog bieden. Friezen, Groningers, Drenten, Overijsselaars, Geldersen, gij allen hebt getoond, dat U niet alleen volop meegeleefd hebt met het rampgebied, maar U hebt door uw daden een blijvende band gescha pen tussen uw provincie en Zeeland. Wij kunnen verzekeren, dat de dankbaarheid groot is. Het ge schonken vee is voor vele gedupeerden een troost. Zij hebben wat om voor te zorgen en dat is voor een boer een uiterst belangrijk iets. Elders in dit nummer zal men kunnen lezen, dat de Herverkètvelings- en agrarische commissies door Minister Mansholt ingesteld zijn. Dit gewel dige werk kan dus een aanvang nemen. Ten behoeve van onze lezers in Schouwen, Tho- len, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland openen wij tevens een nieuwe rubriek, getiteld „Uit de Herverkavelingsgebieden." De bedoeling is om hier in voorlichting te geven. Wij zouden het op prijs stellen, indien onze leden ons hiervoor ook vragen zouden willen doen toe komen. Vraagt gerust alles wat U op het hart ligt. Wij kunnen deze dan in het algemeen in deze ru briek behandelen. Schroomt niet en komt even tueel ook op de zitdagen. Het secretariaat der Z. L. M. wil niets liever, dan U in de komende, voor U soms moeilijke tijd zoveel als mogelijk is terzijde staan. S. Wij, Zeeuwen, zijn gaarne geneigd te denken dat de Nederlandse polders enig in hun soort zijn. In Groningen weet men beter, dat de polders zich over de Duitse grens voortzetten, tot in Denemar ken toe. En met de ramp ervoeren we weer eens, dat ook Engeland zrjn overstroomde polderland telde. Denemarken en in West-Duits- leeswijk-Holstein één en We hebben land langs de ander van de kregen. Wie zien dat d; ligt. Niet ne: eilanden, maar. Romo, Sylt, Pelb overblijfselen- v. inningswerken te zien ge meens voor zich neemt, zal kust een aantal eilanden een rijtje als de Wadden- Bid, Om er enkele te noemen j Nordstrand. Het zijn oude groot verdronken lapd, dat daar voor de huidige kust gelegen heeft, met als centrum de Plaats Runghplt: Reeds door de Mar- cellusvloed van 13C.2 werd de duinenrij (die nu o.a. op Sylt nog aanwezig is) doorbroken en drong de zee diep het toenmalige land in. Maar in 1634 kreeg hek gebied de. genadeslag; het kerngebied het Nordstrand, w^rd' vrijwel geheel overstroomd en opgeruimd. Zgr 'wzend mensen en 50.000 stuks vee verdronken; 1300-huizen en 30 molens verdwe nen voorgoed. In 6 eeuwen tijds werd hier meer dan 100.000 ha op de zee verloren. Thans liggen voor de hoge geestgronden nog de polders, de „marsehen", in Ditmarschen, benoor den Hamburg breder, benoorden Friedrichstad en Husum naar de Deense grens veelal smaller. We zagen er enkele prachtige polders, die met de beste Nederlandse te vergelijken leken; o.a. de Sonke Nissen Koog, met zijn 'groene daken van de pio- niersboerderijen,' en een polder van 1925 aan de oostzijde van het eiland Nordstrand. We zagen er ook, vooral langs de Deense grens, waar men elders geen lebensraum ter verbetering hoefde te zoeken. In de oudheid hebben, wij een dam van Friesland naar Ameland gelegd, om de aanslibbing in de Waddenzee te bevorderen. Deze is verongelukt. De Denen en het land Sleeswijk-Holstein hebben dit systeem met meer succes toegepast. De Denen hebben eeft dam gelegd van hun kust naar het eiland Romo van 9 km lang en 6,5 m hoog. In 1939 begonnen was de dam in 1948 klaar. Het eb- en vloedverschil is ter plaatse maar 2 meter. De kruin van de dijk ligt 5 meter boven normaal hoog water. De bovenbreedte is 7 meter; er ligt een weg op van 5,5 meter breed. De Denen hadden reeds zuidelijker van deze dam de gunstige invloed op aanslibbing en verlanding bemerkt van de aan leg door de Duitsers van de Hindenburg-dam naar Sylt, in 1926 Klaargekomen. De dam naar het eiland Sylt is 1% km lang; "er ligt een spoorlijn over, geen weg. In 11*34 hebben de Duitsers boven dien nog een darn van 3 km met autoweg naar het eiland Nordstrand gelegd. Deze dijken hebben prac- tisch geen stenen oeverdediging, omdat er vrijwel overal genoeg voorland aanwezig is. In de zo nieuw gevormde baaien voert men met groot succes land aanwinningswerkzaamheden uit volgens onze be- greppelingsmethode. In 1954 wil men ten Zuiden van de Nordstranddam ongeveer 1000 ha nieuw in polderen, door een dijk van 9 km te leggen 1100 meter voor de oude dijk. De eis om in te polderen is een hoogte van de kwelder van 2 voet boven gem. hoogwater. Een bonitering van het oude verdronken land Zoals bekend ia onlangs in verband met de be strijding van mond- en klauwzeer een nieuwe maat regel afgekondigd ten aanzien van, het vervoer van runderen. Indien runderen, afkomstig van veebeslagen, die in de periode van 1 Januari tot 15 April 1953 zijn geënt, worden vervoerd naar markten, tentoonstellingen, verkopingen of soort gelijke verzamelplaatsen van vee, moeten deze runderen individueel opnieuw ingeënt worden als de enting van het rundveebeslag langer dan zes maanden geleden heeft plaats gehad. Gebleken is, dat bij de uitvoering van deze maat regel bij de rundveehouderij in den lande groot verzet is gerezen. Om deze reden hebben, zowel de Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw als de Hoofdafdeling Veehouderij in hun laatste vergadering zich nog maals met deze maatregel bezig gehouden. Zij zijn van mening, dat door de verplichting tot indi viduele herinenting het plan om de gehele Neder landse rundveestapel ieder jaar in het laatst van de staltijd vrijwillig te doen enten, in gevaar zal worden gebracht. Als er inderdaad gevaar zou ibestaan, dat mond en klauwzeer op grote schaal zal uitbreken omdat de rundveestapel thans een verminderde onvat baarheid tegen deze ziekte heeft, dan zou naar het oordeel van deze commissie de maatregel van de individuele herinenting op zichzelf onvoldoende zijn om het gewenste effect te bereiken. Zeil- en .Zakkenhandel GOES J. A. van der Goeskade 11 Telefoon 2328 (b.g.g. 3166 of 3256 van 110.000 ha gaf echter het volgende resultaat: bijna 60.000 ha zand, 30.000 ha kreken en 20.000 ha slik. Bovendien bleek niet, zoals aanvankelijk werd gemeend, het slib uit de Noordzee aangevoerd te worden, doch was afkomstig uit de kreken in het gebied. Dit betekent dat de voorraad slib zeer be perkt is en dat, wil men zoveel mogelijk verloren gebied terugwinnen, het raadzaam zal zijn reeds tussen 0.30 en 0.50 m boven gem. hoogwater, dus naakter slik, te gaan inpolderen. Een conclusie, die we in Nederland misschien nog niet genoeg waar deren. Tussen de reeds genoemde eilanden liggen kleine onbedijkte eilanden, die bij stormvloeden onder lopen, „Halligen" genaamd, waar extensieve vee teelt bedreven wordt. De boeren wonen er op „warften", hoogten die bij storm als enig punt boven de bruisende zee uitsteken. Het zijn eigenlijk zwerfeilanden, want aan de Westkant worden ze voortdurend door de zee af gevreten; aan de ach terkant groeien steeds weer wat aan. Dat onze watersnood van 1 Februari j.l. geen enorme uitzondering hoeft te zijn, bewijst een erva ring welke ons van de zijde van Waterstaat in Friedrichstade een oude, begin 1600, door uitge weken Remonstrantse Nederlanders gestichte stad, nog geheel van Nederlands karakter en met een Nederlands predikant werd medegedeeld. Op 9 Februari 1949, om 9 uur 's avonds, bij hoog water een orkaan uit het Westen. Bij ebtijd was het water nog aanmerkelijk gestegen. Deze ervaring, welke overigens niet gedetailleerd is weergegeven, heeft de autoriteiten daar met veel zorg vervuld. Na onze ramp van dit voorjaar is men op sommige punten begonnen met dijksverhogingen tot 7 meter. De mens blijft zijn erfvijand, de zee, bevechten of zoals een ingebeitelde spreuk voor de dam naar Nordstrand het uitdrukte: „Tegen het water en de golven, de wil." M. A. GEUZE. Daar deze maatregel, zeer plotseling en zonder overleg met de georganiseerde landbouw, is inge voerd, bestaat bij de veehouders uiteraard te wei nig begrip voor deze nieuwe bepalingen Van de overheid. Tegelijk met bovengenoemde maatregel omtrent de individuele heri nam ting werd tevens 'bepaald, dat rundveebeslagen $elke vóór 1 Januari zijn ge- ent, tegen mond-~-*?n klauwzeer, in hun geheel op nieuw dienen te worden geënt vóór 1 October 1953. Zij worden dan tot 15 April 1954 beschouwd als geënt rundveebeslag. Deze maatregel waarover wel overleg, is gepleegd is Volledig in overeen stemming met de vroeger genomen besluiten en hiertegen bestaat dan ook vanzelfsprekend bij de Stichting voor de Landbouw niet het minste be zwaar. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) HULST: Maandag 12 October a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 2.304 uur (de heer Wegner). WISSEKERKE: Woensdag 14 October a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 14 October a.s. in Café „De Vuijst" van 2—4 uur (de heer Cevaal). ST. ANNALAND: Vrijdag 16 October a.s. op de beurs van 10.3012.30 (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Vraagt onze adviseurs eerst inlichtingen alvo rens over te gaan tot het afsluiten van een levens-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering. Dit kan U veel geld besparen. Het Z.V.V. kent slechts 2 adviseurs n.l. de heren Cevaal en Wegner. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) OOSTBURG: Woensdag 14 October a.s. in Café „De Vuijst" van 24 uur (de heer J. van Burg). ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 17 October a.s. in Hotel „De Druiventros" van 1012 uur (de heer J. van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt inlichtingen voor het afsluiten van nieuwe posten. De hoogte van het verzekerde bedrag en de te betalen premie zijn zaken van uitermate groot be lang. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE en BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 10 October, van 11 13 uur, in Café „De Druiventros". HULST: Maandag 12 October, van 13—16 uur, in Hotel ,„De Graanlbeurs". KRUININGEN* Woensdag 14 October, van 10 12 uur, in Hotel „De, Korenbeurs". ZIERIKZEE: Donderdag 15 October, van 11—14 uur, in het „Huis van Nassau". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 22 October, van 1113 uur, in Café „Gaakeer". Op het kantoor van het Bouwbureau te Middel burg kunnen dagelijks inlichtingen enz. worden ingewonnen van 8.3012.30 uur en van 13.30 17.00 uur. Eveneens kunnen op Schouwen en Duiveland dagelijks inlichtingen worden ingewonnen bij onze vertegenwoordiger de heer C. J. van Burg, Nieuwe Bogerdstraat 176, Zierikzee. Iedere Maandagavond van 89 uur op het Landbouwhuis te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2